Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 15 prej 15
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,126
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Bankers Petroleum fiton gjyqin. Kaprioja e Edi Rams u kushton taksapaguasve shqiptar $57 milion

  Bankers mund Shqiprin n arbitrazh pr 57 milion $

  Emri: Bankers_0215-1024x614-1024x614.jpg

Shikime: 244

Madhsia: 33.3 KB

  Shqipria ka marr nj tjetr goditje t rnd nga gjykatat ndrkombtare. Kt her sht gjykata e arbitrazhit n Paris, e cila ka dnuar qeverin shqiptare ti kthej 57 milion dollar kompanis Bankers Petroleum.
Top Channel e lexoi vendimin e tribunalit, nj kopje e t cilit i ka mbrritur zyrtarisht edhe avokaturs s shtetit dhe Ministris s Energjis. Sipas vendimit kto para qeveria shqiptare ia ka marr pa t drejt kompanis Bankers prmes tatimeve dhe tani duhet tia kthej menjher mbrapsht.

  Vendimi i tribunalit t Parisit mbyll prfundimisht, por me kosto t rnd pr buxhetin e shtetit, nj konflikt i cili ka nisur dy vjet e gjysm m par.
  N at koh agjencia kombtare e burimeve natyrore auditoi bilancet e viteve t mparshme t Bankers dhe doli n konkluzionin se kompania kishte rritur artificialisht shpenzimet me 300 milion dollar pr t paguar m pak taksa n shtet.
N fund t vitit 2015 duke u bazuar tek raporti i Agjencis s burimeve natyrore, drejtoria e prgjithshme e tatimeve bllokoi llogarit e bankers duke i krkuar t paguaj 75 milion dollar s bashku me gjobat. Kompania e refuzoi faturn duke e paditur menjher Shqiprin n arbitrazh.

  Pas presioneve t dyanshme, n shkurt t vitit 2016 qeveria dhe bankers arritn nj kompromis. Kompania do t paguante parat sipas vlersimit t tatimeve, ndrkoh q qeveria pranoi q konflikti t auditohej nga nj ekspert i pavarur ndrkombtar.

  Palt przgjodhn gjigantin Priceuaterhouse Coppers, i cili pasi shqyrtoi pretendimet e dyanshme, i dha t drejt Bankersit. Qeveria nuk e pranoi kt gjykim dhe vendosi t vazhdoj betejn n arbitrazh. Por si Top Channel msoi ekskluzivisht, arbitrazhi ka vendosur pro kompanis duke, e detyruar qeverin shqiptare ti kthej kompanis kanadeze 57 milion dollar amerikan plus interesat dhe shpenzimet e gjyqit, q n total shkon n 60 milion dollar, nj goditje e rnd pr buxhetin e shtetit.

  Kjo sht hera e dyt brenda nj kohe fare t shkurtr q buxheti merr goditje nga gjykatat ndrkombtare. Nj muaj m par gjykata e arbitrazhit n Strasburgu dnoi qeverin t paguaj 13 milion dollar pr t dmshprblyer pronart e pallatit t ndrtuar nga vjehrri i lulzim bashs n Vlor. N total 73 milion dollar pr vetm nj muaj, q do t paguhet nga taksapaguesit.

  Top Channel

 2. #2
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,900
  Faleminderit
  122
  65 falenderime n 61 postime

  Pr: Bankers Petroleum fiton gjyqin. Kaprioja e Edi Rams u kushton taksapaguasve shqiptar $57 mil

  Po ca pret nga Ballat e Librazhdit e Llllat e gerxhave te Gramshit?

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,139
  Faleminderit
  434
  518 falenderime n 436 postime

  Pr: Bankers Petroleum fiton gjyqin. Kaprioja e Edi Rams u kushton taksapaguasve shqiptar $57 mil

  Ka filluar dhe Albo qe emrin e Bashes ta shkruaj me shkronja te vogla....

 4. #4
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,179
  Faleminderit
  153
  106 falenderime n 94 postime

  Pr: Bankers Petroleum fiton gjyqin. Kaprioja e Edi Rams u kushton taksapaguasve shqiptar $57 mil

  Cila sht kontrata konesionare , cilat jan t drejtat dhe detyrimet , mbi 'kritere jan materilizuar , kush e ka nnshkruar pr shtetin shqiptar ?!
  Silence is golden.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,139
  Faleminderit
  434
  518 falenderime n 436 postime

  Pr: Bankers Petroleum fiton gjyqin. Kaprioja e Edi Rams u kushton taksapaguasve shqiptar $57 mil

  Pyetja Lazo ne keto raste nuk eshte kjo.
  Pyetja e vertete eshte : Nga industria e naftes shteti shqiptar do fitonte me teper me ane te privatizimit apo sikur ta kishte mbyllur komplet si nxjerrje dhe perpunimin e naftes ?

  Dhe kam frike qe pergjigja eshte se Shteti Shqiptar do fitonte (jo do humte por do fitonte) me teper sikur industrine e naftes ta mbante mbyllur(sikur nafta te mos egzistonte).

  Dhe kjo pyetje duhet te behet thjeshte nga shifrat ekonomike te industrise te naftes,pa futur pasojat ekologjike dhe morale korruptive...se po i fute dhe ato eshte nje pyetje e kote,qe e ka pergjigjen.

 6. #6
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,179
  Faleminderit
  153
  106 falenderime n 94 postime

  Pr: Bankers Petroleum fiton gjyqin. Kaprioja e Edi Rams u kushton taksapaguasve shqiptar $57 mil

  Sigurisht q ka abuzuar por interesat e shtetit duhet t ishin materializuar n kontratn konesionare q n fillim . Qeveria nuk mund t nnshkruaj nj kontrat n t ciln preken interesat e saj . T shohim nse do ket ndonj hetim pr rastin nga ana e Prokuroris !
  Silence is golden.

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2017
  Postime
  169
  Faleminderit
  0
  18 falenderime n 15 postime

  Pr: Bankers Petroleum fiton gjyqin. Kaprioja e Edi Rams u kushton taksapaguasve shqiptar $57 mil

  Shqiptaret e hane faturen e kontratave te erreta qe jane bere me privatin. (ashtu si ndodhi me CEZin).

  Cila eshte kontrata?
  Kush e firmosi?
  Ne 'vit u firmos?


  Mungesa e transparences dhe hetimeve te pamvarura kundrejt Shtetit dhe privatit ka sjellur dhe do sjell vetem probleme te tilla.

  Nderkohe, populli vazhdon te paguaje!

  Pushtetet nder vite reflektojne njera tjetren, nuk ka alternative tjeter.

 8. #8
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,126
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Bankers Petroleum fiton gjyqin. Kaprioja e Edi Rams u kushton taksapaguasve shqiptar $57 mil

  Citim Postuar m par nga Lazo Lexo Postimin
  Cila sht kontrata konesionare , cilat jan t drejtat dhe detyrimet , mbi 'kritere jan materilizuar , kush e ka nnshkruar pr shtetin shqiptar ?!
  Ne vend qe te pyesesh se sa miliona dollare i ka paguar kjo firme kanadeze shtetit shqiptar ne 10 vjetet e fundit, ti pyet se kush e nenshkroi kontraten dhe kriteret e kontrates. Kontrata u nenshkruar nga Kryeministri Berisha 10 vjet me pare dhe kjo kompani i ka derdhur arkes se shtetit shqiptar ne vite qindra milione dollare nga te ardhurat e shitjes se naftes. Vetem nga shitja e naftes, dhe nuk po ze ne goje njeri te ardhurat e tjera nga taksat e investimet qe kjo kompani beri ne industrine e naftes dhe ne punesimin e shqiptareve ne vite.

  Tani qe kompania kanadeze u perzu nga vendi nga Sulltani Rama, dhe nuk nxjerr me nafte, e nuk puneson me njerez, sa para do te derdhen ne arken e shtetit shqiptar cdo vit nga nafta?

  Jo vetem qe nuk do te derdhen me para, por Qeverise shqiptare i duhet ti paguaje firmes $57M ne deme financiare per shkelje kontrate. Por te pakten tani, Rama dhe shoket e tij mund ta vjedhin naften shqiptare me kova e t'ua shesin shqiptareve neper benzinate, ashtu sic eshte, te parafinuar fare.

  Qeveria e Rilindjes po e realizon planin: po i perze te gjithe investitoret e huaj private nga Shqiperia qe ta kthejme Shqiperine ne plantacion hashashi te Sulltanit Rama.

  Albo
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 13-02-2018 m 13:00

 9. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2017
  Postime
  169
  Faleminderit
  0
  18 falenderime n 15 postime

  Pr: Bankers Petroleum fiton gjyqin. Kaprioja e Edi Rams u kushton taksapaguasve shqiptar $57 mil

  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Ne vend qe te pyesesh se sa miliona dollare i ka paguar kjo firme kanadeze shtetit shqiptar ne 10 vjetet e fundit, ti pyet se kush e nenshkroi kontraten dhe kriteret e kontrates. Kontrata u nenshkruar nga Kryeministri Berisha 10 vjet me pare dhe kjo kompani i ka derdhur arkes se shtetit shqiptar ne vite qindra milione dollare nga te ardhurat e shitjes se naftes. Vetem nga shitja e naftes, dhe nuk po ze ne goje njeri te ardhurat e tjera nga taksat e investimet qe kjo kompani beri ne industrine e naftes dhe ne punesimin e shqiptareve ne vite.

  Tani qe kompania kanadeze u perzu nga vendi nga Sulltani Rama, dhe nuk nxjerr me nafte, e nuk puneson me njerez, sa para do te derdhen ne arken e shtetit shqiptar cdo vit nga nafta?

  Jo vetem qe nuk do te derdhen me para, por Qeverise shqiptare i duhet ti paguaje firmes $57M ne deme financiare per shkelje kontrate. Por te pakten tani, Rama dhe shoket e tij mund ta vjedhin naften shqiptare me kova e t'ua shesin shqiptareve neper benzinate, ashtu sic eshte, te parafinuar fare.

  Qeveria e Rilindjes po e realizon planin: po i perze te gjithe investitoret e huaj private nga Shqiperia qe ta kthejme Shqiperine ne plantacion hashashi te Sulltanit Rama.

  Albo

  Pasi ka derdhur gjithe keto miliona qe thua ti, perse arkat e shtetit kane qene te boshatisura, dhe si perfituan Shqiptaret?!  Rama nuk eshte shume ndryshe nga paraardhesi i tij.

  Kompanite e huaja nuk vine ne Shqiperi qe te derdhin MILIONAT si e pershkruan ti, por ti fitojne ato.

  Ishte Berisha ai ae i shiti tokat Fazlliite 1 euro m2 sepse gjoja do te investohej mbi keto toka, a me thua se 'u be?!

  Po kontrata e kompanive qe shkaktuan Gerdecin, a mos paguan dhe ato miliona ne shtet (shtet quan pushtetaret apo institucionet?!)?
  Vende pune kishin hapur dhe keto kompani, si per te rritur ashtu dhe te mitur.


  Duhet te kuptosh dika, kompanite e huaja qe vijne ne Shqiperi e dine shume mire sesa te deshperuar jane Shqiptaret, prandaj dhe kushtet i vendosin ata dhe jo ne!


  Berishen e kemi patur me shume ne politike e pushtet sesa Ramen, keshtuqe fjala Sulltan i shkon me shume Berishes, sidomos, kur ishte ai qe ne bashkangjiti ne konventen Islamike!


  Kur te perdoresh epitete, te pakten mundohu te gjesh krahasimin e duhur!

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,139
  Faleminderit
  434
  518 falenderime n 436 postime

  Pr: Bankers Petroleum fiton gjyqin. Kaprioja e Edi Rams u kushton taksapaguasve shqiptar $57 mil

  Kontraten me Bankers nuk e ka bere shoku Sali,se ne te gjitha kontratat qe ka bere shoku Sali ka falimentim dhe vjedhja ne pergjithsi eshte me e madhe.

  Megjithate,me sa di "une" kontrata e Bankersit u be qe Shteti te fitonte 50% nga nxjerrja e naftes (50 % Bankers 50% shteti). Por shteti do ta merte kete 50 % kur Bankersi te dilte barazim a me fitim nga investimet e bera. Per 10 e ca vjet Bankersi nuk ka dalur as barazim dhe as me fitim,ka dalur gjithmone me humbje dhe nga ky pisllik i ka paguar shtetit vetem 2% nga nxjerrja e naftes.

  Vertet Bankersi ka paguar 500 milion dollare ne 10 vite por ketu hyjne taksat e ambjentit dhe taksat e tjera te tregtise por shtetit i mungon gjithmone 48% qe duhet te merte nga nxjerrja e naftes.

  Albos mos i permendi shokun Berisha se e ka ne vend "te xhaxhit"....Albo kur vjedhjen e ben Rama e quan krim ndersa kur vjedhjen e ben Berisha e quan investim.

 11. #11
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,126
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Bankers Petroleum fiton gjyqin. Kaprioja e Edi Rams u kushton taksapaguasve shqiptar $57 mil

  Pasi ka derdhur gjithe keto miliona qe thua ti, perse arkat e shtetit kane qene te boshatisura, dhe si perfituan Shqiptaret?!
  Te gjitha ato "buxhetet shtese" per te cilat Berisha fliste kur ishte Kryeminister, dilnin nga te ardhurat e naftes fale kesaj kompanie private, dhe fale faktit qe nje fuci nafte ne tregun boteror shkoi mbi $100. Ato para shkuan per te rritur rrogat e buxhetoreve, pensionisteve dhe per te ndertuar te gjitha ato rruget e tunelet qe ti bredh me makine ne Shqiperi sot.

  Vertet Bankersi ka paguar 500 milion dollare ne 10 vite por ketu hyjne taksat e ambjentit dhe taksat e tjera te tregtise por shtetit i mungon gjithmone 48% qe duhet te merte nga nxjerrja e naftes.
  O Serafimo,

  Nje resurs natyror qe shteti nuk e shfrytezon, llogaritet cdo vit ne kolonen e humbjeve jo te ardhurave. Qe do te thote, cdo dite qe nafta rri ne nentoken shqiptare e nuk nxirret, perpunohet e del ne shitje, shteti shqiptar humb mijra $$$.

  Une them qe te emerojme Taulant Ballen drejtor te ndermarrjes se Nxjerrjes dhe Perpunimit te Naftes ne Shqiperi. Dhe i futet Taulanti dhe e nxjerr naften me kova me mire sec e nxorri shoku Enver ne kohen e tij.

  Albo
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 16-02-2018 m 10:04

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,139
  Faleminderit
  434
  518 falenderime n 436 postime

  Pr: Bankers Petroleum fiton gjyqin. Kaprioja e Edi Rams u kushton taksapaguasve shqiptar $57 mil

  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Te gjitha ato "buxhetet shtese" per te cilat Berisha fliste kur ishte Kryeminister, dilnin nga te ardhurat e naftes fale kesaj kompanie private, dhe fale faktit qe nje fuxhi nafte ne tregun boteror shkoi mbi $100. Ato para shkuan per te rritur rrogat e buxhetoreve, pensionisteve dhe per te ndertuar te gjitha ato rruget e tunelet qe ti bredh me makine ne Shqiperi sot.  O Serafimo,

  Nje resurs natyror qe shteti nuk e shfrytezon, llogaritet cdo vit ne kolonen e humbjeve jo te ardhurave. Qe do te thote, cdo dite qe nafta rri ne nentoken shqiptare e nuk nxirret, perpunohet e del ne shitje, shteti shqiptar humb mijra $$$.

  Une them qe te emerojme Taulant Ballen drejtor te ndermarrjes se Nxjerrjes dhe Perpunimit te Naftes ne Shqiperi. Dhe i futet Taulanti dhe e nxjerr naften me kova me mire sec e nxorri shoku Enver ne kohen e tij.

  Albo
  Albo interpretimi i sakte per diskutim eshte nje resurs natyror qe shteti e vjedh dhe jo qe shteti e shfrytezon. Pra, per nje diskutimi llogjik duhet te diskutojme resursi natyror duhet te vidhet apo te mos vidhet ?

  Taulant Balla ka limitet e veta edhe si roje ministrie,por si babzitje ka akoma rruge per te bere qe te arrije Xenin (sidomos ne shperthime).


  Me keto shfrytezime e privatizime e keni bere ate vend, jo qe ska buke e qe nuk jetohet,por do jete nje vend qe do te kete nje te ardhme sketerre.

  (Shikoji njeik ato shfrytezimet e hidroentraleve,nuk po lejn kanal uji qe nuk po hedhin beton. 532 leje te ka dhon Xeni e plus keta Xenerat e tjere socialist)

 13. #13
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-03-2006
  Postime
  296
  Faleminderit
  15
  35 falenderime n 33 postime

  Pr: Bankers Petroleum fiton gjyqin. Kaprioja e Edi Rams u kushton taksapaguasve shqiptar $57 mil

  une ku eshte kapricoja, kompania duhet te mbyllet fare!!!
  kaq vite as nje takse

 14. #14
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,126
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Bankers Petroleum fiton gjyqin. Kaprioja e Edi Rams u kushton taksapaguasve shqiptar $57 mil

  Me keto shfrytezime e privatizime e keni bere ate vend, jo qe ska buke e qe nuk jetohet,por do jete nje vend qe do te kete nje te ardhme sketerre.
  Nuk jemi mesuar ne komunistat me privatizime Serafimo. Ne na duhen ndermarrje publike, me njerez te besuar te Partise drejtora, qe te na e realizojne planin 120% e pa asnje qindarke humbje apo vjedhje!

  Ishim mire ne komunizem o Serafim, edhe buken edhe qumshtin na e jepte Partia! Ishim rehat, nuk kishim private atehere qe te na vidhnin e te na rripnin.

  une ku eshte kapricoja, kompania duhet te mbyllet fare!!!
  kaq vite as nje takse
  Per nje kompani private te vije te eksploroje nafte ne Shqiperi, risku eshte i jashtezakonshem pasi ke te besh me nje Banane Republike ku ligjet ndryshojne sa here ndryshojne qeverite. Rasti ne diskutim e verteton kete gje. Dhe jo vetem kaq, por nje kompani private duhet te beje qindra milione dollare investim nga xhepi i saj, per ta nxjerre, per ta rafinuar e shitur ate nafte ne treg. Dhe nafta shqiptare nuk eshte e pastert, qe do te thote, kur nje fuci nafte shkon me pak se $70 ne tregun boteror, kompania ne fjale nuk ka fitim.

  Serafimo ankohet per koncensionet por koncensionet i kushtojne shtetit shqiptar e taksapaguesve shqiptare $0 pasi gjithe investimi del nga xhepi i privatit. Kurse ti ankohesh se nje kompani private si kjo ne fjale nuk paguan taksa kur vetem ne nje vit, 2011 mos gaboj, kjo kompani i derdhi shtetit shqiptar $110 milion nga shitja e naftes.

  Korrupsioni ne Shqiperi eshte galopant, por injoranca e shqiptareve mbi ceshtjet ekonomike eshte akoma me e larte. Nuk eshte rastesi qe nje piktor qeveris shqiptaret prej 5 vjetesh!

  Albo
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 20-02-2018 m 01:28

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,139
  Faleminderit
  434
  518 falenderime n 436 postime

  Pr: Bankers Petroleum fiton gjyqin. Kaprioja e Edi Rams u kushton taksapaguasve shqiptar $57 mil

  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Nuk jemi mesuar ne komunistat me privatizime Serafimo. Ne na duhen ndermarrje publike, me njerez te besuar te Partise drejtora, qe te na e realizojne planin 120% e pa asnje qindarke humbje apo vjedhje!

  Ishim mire ne komunizem o Serafim, edhe buken edhe qumshtin na e jepte Partia! Ishim rehat, nuk kishim private atehere qe te na vidhnin e te na rripnin.  Per nje kompani private te vije te eksploroje nafte ne Shqiperi, risku eshte i jashtezakonshem pasi ke te besh me nje Banane Republike ku ligjet ndryshojne sa here ndryshojne qeverite. Rasti ne diskutim e verteton kete gje. Dhe jo vetem kaq, por nje kompani private duhet te beje qindra milione dollare investim nga xhepi i saj, per ta nxjerre, per ta rafinuar e shitur ate nafte ne treg. Dhe nafta shqiptare nuk eshte e pastert, qe do te thote, kur nje fuci nafte shkon me pak se $70 ne tregun boteror, kompania ne fjale nuk ka fitim.

  Serafimo ankohet per koncensionet por koncensionet i kushtojne shtetit shqiptar e taksapaguesve shqiptare $0 pasi gjithe investimi del nga xhepi i privatit. Kurse ti ankohesh se nje kompani private si kjo ne fjale nuk paguan taksa kur vetem ne nje vit, 2011 mos gaboj, kjo kompani i derdhi shtetit shqiptar $110 milion nga shitja e naftes.

  Korrupsioni ne Shqiperi eshte galopant, por injoranca e shqiptareve mbi ceshtjet ekonomike eshte akoma me e larte. Nuk eshte rastesi qe nje piktor qeveris shqiptaret prej 5 vjetesh!

  Albo
  O Albo nuk ka ekonomi kur fitimi privatizohet dhe humbja shtetezohet. Kjo puna e fitim te sigurte per investuesin dhe humbja e sigurte per shtetin eshte nje marrezi,eshte vetem nje sistem grabitqaresh; te vjedhim sa te vjedhim se borxhet do i paguaj populli.

  Deri tani Cezi si koncesion ka shkuar nja 500 a 600 milion euro,nja 500-600 milion i kemi nga rafinerite se nga e shikon ti qe konesionet taksapaguesit shqiptar i kushtojne zero nje Zot e di !

  Korrupsioni ne Shqiperi eshte stabel,nuk eshte as me shume a as me pak galopant se sa ne kohen e Berishes.

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •