Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  728
  Faleminderit
  1
  53 falenderime n 39 postime

  Nacionalizmi Grek prball t vrtetave Historike

  Nacionalizmi Grek prball t vrtetave Historike

  N historin e kombeve dhe t shteteve t formuara gjat mijvjearit t fundit ka vetm nj shtet i cili ka prvehtsuar historin e lasht dhe t sotmen duke krijuar nj mitt vetin me qllim t krijimit t nj legjende historike pr nj shtet t ri q u quajt Greqi.
  Pa u fokusuar tek imtsit dhe manovrat pr t prfituar statusin e nj shteti t ashtuquajtur me nj histori t lasht, mund t them frazat e nj ambasadori t asaj kohe i cili n debat e sipr me prfaqsuesin grek i tha: `.Ju jeni nj shtet pa komb kurse ata (shqiptart) jan nj komb pa shtet.`.
  Formimi i shteti grek t krishter n vitin 1831, nga arvanitasit, vlleht, sllavt dhe pakicat e tjera egjyptiano-anadollake ishte nj goditje e madhe pr Perandorin turke t asaj kohe, sepse pr formimin e ktij shteti kontribuoi n rradh t par Anglia dhe Rusia por edhe Franca e Gjermania, kryesisht t nxitur nga Historia e lasht e Athins e Sparts, e Mikens, e mbeturinave t Trojs n Anatoli, dhe e Mitologjis.
  Gjithka filloi me goditjen e par t politikanve bizantin t larguar nga Konstandinopja (e cila mori emrin Stamboll n vitin 1931), politikan t cilt n parlamentin e par grek hodhn iden ri-brjes s Peandoris s Krishter Bizantine t shkatrruar nga Sulltan Mehmti II n qershor 1453.
  U hodh idea e gjuhs kombtare, dhe ktu arvanitasit q kontribuan n m shum se 80% t lufts anti-osmane bn humbjen e par n at parlament sepse u kapn`mat`, kur prfaqsuesi bizantin i tha se `gjuha arvanitisht nuk sht gjuh e shkruar prandaj gjuha byzantine sht e shkruar kshtu q sht m mir t kemi kt gjuh t shkruar`.
  Sigurisht elozhet pr arvanitasit ishin t shumta, por nuk vonoi shum q shumica drrmuese e popullatave q jeton n Greqi filluan t msojn me detyrim nj gjuh jo t nns. Ndodhi nj habi e madhe; n shtpi fliteshin vllahisht, arvanitisht, sllavisht ( serbisht, bullgarisht), m pak bizantinisht, por si gjuh kryesore zyrtare u vendos nj gjuh me shkronjat e bizantit t ciln e vndosn t quhej gjuha helene ose greke.
  Kam shkruajtur pr kt m par por shkurtimisht m e rndsishmja sht se Politikant e Bizantit q zun drejtimin n shtetin e ri vendosn emrin Graecia ( n kohn e Perandoris osmane popullata q fliste bizantinisht quhej rom apo graeke nga fjala prbuzse shqip gra), si emr t shtetit, historin si Heladha dhe popujt si helen. Kjo ide erdhi pasi mBreti Otto apo Ottoni erdhi n Greqi i drguar nga Europa pr t drejtuar nj shtet t ri pa komb por me popullata t ndryshme.
  Iluministt Franceze si Viktor Hygo, arkeologt gjerman si Schlimman, , Gtte e, t tjer iluminist t Europs t entuziasmuar nga formimi i nj shteti t ri t krishter n Ballkan pas 350 vitesh robri osmane t hns, prkrahn iden se ky shtet dhe ky popull q prbnte kt shtet ishte po ai popull i lashtsis nga t cilt doln dhe trashgoi Europa Mitet interesante e pjesrisht t vrteta t Perndive t lashtsis, interpretimi i t cilave ishte plotsisht i gabuar. Kshtu nga gabimi lindi nj histori e deformuar me qllim e lashtsis q u konsolidua ndr vite.
  Prse Helene? Sepse e gjith historia e sajuar e Greqis s sotme u bazua n Historin e Epirit dhe t Akejve t cilt nuk ishin grek dhe as me emrin helen t marr nga nj lufttar akej me emrin Helen nga e cila derivoi emir helen dhe Heladh. Fjal pr fjal fjala Helen vjen nga emrin i mbretreshs s Sparts Helena q u rrmbye nga Paridi, t dy emra aspak greke apo helene sepse prkthehen fare mir dhe lehtsisht n gjuhn arvanitisht apo t sotmen shqip me: Helena- `e lena` ose `e braktisura` apo ` q ka braktisur bashkshortin`, ndrsa Paridi - `I pari` ose `m i miri`.
  Ku e bazuan grekt shtetin e tyre? E bazuan tek binomi Fe+ Atdhe.
  Nj binom mbi t cilin u mbshtetn t gjitha shtetet europiane por dhe ato islame. Shteti grek prdori Orthodoksin si mjet fetar por edhe politik pr t quajtur t gjith personat q ishin orthodokse apo bizantin- duke i quajtur grek, kurse atdheun e bazuan tek tokat q kishte patur Bizanti por q i humbi n luft me Osmant. Kshtu lindi Megalo idea e cila synonte ri-brjen e Perandoris Bizantin tashm jo me kryeqytet Konstandinopojn por me iden q Konstandinopoja do tu rikthehej me ndihmn e Rusis n t ardhmen.
  S dyti e bazuan formimin e shtetit t ri tek ndryshimi i gramatiks dhe i fjalve t s ashtuquajturs nga iluministt `greqishte e vjetr` q n fakt ishte nj gjuh pellazgike me grma t huazuara nga fenikasit- n gjuhn greqishte t re e cila megjith ndryshimet ka plot fjal arvanitisht apo shqip.
  Ngulmimi pr t formuluar nj gjuhe dhe nj gramatik t re lindi edhe nga fraza e Mbretit Otto-n i cili msoi gjuhn byzantine dhe kur erdhi n Athin vuri re se aty nuk flitej ajo gjuh por nj gjuh tjetr dhe i habitur pyeti cfar sht kjo gjuh? Shqoruesit i than se sht gjuh arvanitase. !!!
  S treti prfaqsuesit e shkolluar bizantin t cilt erdhn me shumic nga Konstandinopoja, nga Aleksandrija, nga Anatolija, krijuan nj plan sa strategjik por edhe djallzor: morn prsipr prkthimin e veprave t dijetarve t lashtsis prfshi dhe Herodotin dhe Plinin duke br vetm nj ndryshim t vogl por sinjifikativ: ato vnde ku prmndej emri Athin, Spart, Miken, apo t gjitha emrat e lashtsis, Maqedoni, Alksandr i Madh, ata n prkthimet e tyre n gjuhn greqishte t re i vendosn edhe fjaln `grek` apo `helen`, duke krijuar kshtu vazhdimsin historike t munguar mijravjeare. Po t shikosh origjinalet , nuk ka emr grek apo helen. Kto emra jan vendosur von.
  S katrti. Historia e Greqis s vjetr si e prmnda m sipr sht e bazuar n fiset ilire e pellazge. Nj nga fiset m t vjetra pellazge ishin Epirott ( Epir- I Eprm I siprm) dhe Mollost ( Mollosia- Malsia), t cilt ishin edhe drejtues t akejve n luftn kundr Trojs.
  Nj nga Historiant tan ka thn se Lufta e Trojs n fakt ishte nj luft po ta prkthejm me dit e sotme- midis fisve t pellazgve t jugut Akejve dhe epirtotve (apo shqiptarve t jugut), me iliro-pellazgt e veriut ose Dardant (pra shqiptart e veriut), luft t ciln e fituan jugort, e pr pasoj iliro-pellazgt e veriut u shprnguln n Rom nga e cila lindn romakt nprmjet martess s Eneas me Lavinjn sipas Eneids t Virgjilit.
  Problemi i Aleksandri t Maqedonis sht nj nga rastet m t uditshme t deformimit t historis s lasht. Dihet q Aleksandri i Maqedonis msoi gjuhn helene n Athin nga Aristoteli, pra ai nuk ishte si thon historiant grek obsessive-grek, por ishte maqedon. Vet emir i tij ka prkthin lehtsisht n shqip: A- ka; Leks- lexo; andr- ndr, pra njriu q lexon ndrat, pra njeri i madh. Vet Kryeqyteti i athershm i Maqedonis Pella sht shqip- Pela femra e kalit. Pra, Maqedonia sipas Eduin Zhak ka kuptim shqip Emathia E Madhe, apo: maj (mbaj)-Qe dhe Dhoi (dhi), pra nj krahin me blegtor q i korrespondon jetess s atyre njerzve.
  S pesti., manipulimi nprmjet fes orthodokse nuk kishte kufi deri n 28 nntor 1912. Greqia si shtet i formuar q prej 1831, nuk pati asnjher pretendime territoriale ndaj Shqipris apo m sakt ndaj vilajeteve shqiptare t jugut kryesisht asaj t Janins, vilajet q prfshinte pjesn m t madhe t Epirit.
  Pas Kongresit t Berlinit 1-10 qershor 1878, me ndarjen e tokave ku banonin shqiptart nn Perandorin osmane, formimin e shteteve t reja si Serbia , Bullgaria Mali i Zi, si dhe me gafn e br nga Lidhja e Par e Prizrenit e cila nprmjet Kahrarname-s s drguar n Kongresin e Berlinit (Kahrarname-e cila krkonte q tokat e vilajeteve me popullsi myslimane t qndronin nn hyqmin e Perandoris Osmane), edhe Greqia mori toka dhe popullsi jo t sajat, duke krkuar tokat e Epirit t cilat i prvehtsoi shumicn n luftn e par botrore, madje, pr t marr komplet tokat e Epirit t Veriut atentator t paguar, vran edhe kolonel Telinin, por n marveshje edhe me qeverin e xhonturqve morn pa luft Janinn t ciln e dorzoi Esat Pash Toptani pasi mori nj pages t madh, dhe Selanikun t cilin e dorzoi nj general bullgar gjithashtu duke u paguar. Kshtu q e tr popullsia orthodokse q nuk dinte greqisht dhe q nuk ishte popullsi e ashtuquajtur `Helene` quhej gabimisht n sy t Europs -si popullsi `greke`, me pretekstin se ishin orthodoks. Kshtu nj pjes e mir e shteteve perndimore europiane dhe Rusis i pelqeu kjo gj prsa i prket popullatave orthodokse shqiptare, vllahe, por jo atyre sllave t cilat ishin shume kundrshtuese ndaj termit grek apo bizantin. Madje deri n 29 nntor 1912, termi grek dhe turk prdorej lehtsisht edhe n trojet shqiptare pr t prcaktuar jo vetm prkatsin fetare por, m negativja ishte ajo etnike. Von shum von qeverit shqiptare e kuptuan hilen e ksaj terminologjie.
  S gjashti, idea apo m sakt obsesioni pr t marr Epirin, politikanve grek u lindi edhe nga dshira e arvanitasve t shekullit t XIX pr t liruar nga osmant zonn e Epirit, arvanitas t cilt prve Mores ( Peloponezi), ishin edhe Epiri , nga Suli, nga zona e lumit Kallamas-shqip lumi i Kallamave, pjes e popullsis myslimane t asaj koh i u vu emri am e amri nga Ali Pash Tepelena, pr ti dalluar nga epirott dhe suliott orthodoks. Kjo ide fikse egziston dhe sot si pjes e strategjis s forcave politike ekstremiste greke.
  S shtati, strategjia pr t ndryshuar emrat shqip apo arvanitisht n emra t tjer grek pr t shuar historin e atyre viteve,: kshtu u ndruan emrat e Negovanit, emrat fshtarave am, dhe plot ndryshime e toponime q ishin por edhe kishin dhe kan kuptim fare t qart n gjuhn shqipe.
  S teti, presioni q gjuha shqipe dhe vllahe, madje dhe ajo bullgare dhe serbe t mos flitej n shtetin grek, por vetm t msohej gjuha artificiale greqishte e re. Greqia e quan vehten shtet homogjen dhe si e till nuk ka firmosur ligjin pr pakicat n OKB. Pr shkak t simpatis patologjike ndaj ktij shteti si nga BE ashtu dhe nga SHBA, e t tjer, sht heshtur ndaj represionit brnda Greqis e cila heshturazi shkel t drejtat dhe lirit e njeriut t paktn ndaj popullats shqiptare t larguar me dhun qoft pas marveshjes s Lozans kur largoi mijra mysliman n Turqi pr ti shkmbyer me greqisht-fols orthodoks, qoft edhe largimit t rreth 30.000 shqiptarve nga amria menjher dhe pas lufts s dyt botrore
  Deri kur Greqia u fut n BE, represioni ndaj pakicave ishte shum i madh madje dhe i kamufluar por q edhe pranohej heshturazi nga antart e BE. Laicizmi shtetror formalisht n Greqi funksionon pasi hyri n BE, por lirit dhe t drejtat e njeriut ndaj pakicave egzistojn dhe sot e ksaj dite.
  Skandaloze sht problem i t drejtave t njeriut t popullsis shqiptare myslimane t quajtur ame, t cilt u larguan me dhun nga territoret e tyre n Greqi n zonn q quhet amria afr lumit Kallamata apo Tziamus pr shkak t bashkpunimit me gjermant ( sipas qeveris greke), por q sot pas 70 e ca vitesh, moslejimi i pasardhsve t tyre pr t shkuar n vndin e t parve t tyre duket si nj krim monstruoz. Dihet se bijte e bijat, niprit e mbesat nuk kan asnj lloj faji apo prgjegjsie se `ka ndodhur para lindjes se tyre. Dihet gjithashtu se para lufts s dyt botrore Greqia ka pranuar se ka minoritet shqiptar n Greqi ( pa prfshir arvanitt t cilt i ka asimiluar por n fakt ata edhe sot e ksaj dite flasin shqip), kurse pas lufts s dyt botrore nuk ka ln gj pa br me pretekstin se Shqipria ishte vnd komunist dhe prkrahte lufttart komunist grek t cilt ishin strehuar dhe luftonin prreth Malit Gramoz; kshtu bn provokacione n kufijte e Shqipris duke vrar dhjetra shqiptare n 1949, por edhe duke psuar humbje t rnda vet.
  N mnyr t njanshme dhe duke e ditur fare mir se minoritart greke n Shqipri jetojn komplet t barabart me shqiptart dhe se jan nj familje, bjn presione duke krijuar insinuata t habitshme sikur ata persekutohen nga shqiptart apo nuk kan t drejta,- gj q sht nj gnjeshtr e madhe, por nuk kan br asgj pr shqiptart dhe arvanitasit q jetojn n Greqi apo pr amt prindrit e t cilve kishin madje edhe pashaport greke t asaj kohe.
  Pavarsisht dshirs s mir t Qeveris s sotme greke t z. Cipras pr t normalizuar mardhniet, normalizim i cili nuk mund t bhet pa heqjen e Ligjit absurd dhe djallzor t lufts t miratura para 78 vitesh, politikant grek duken sikur po e njohin tashm realitetin e sotm dhe shpresojm q t jen mjekuar nga sindromi obsesiv-kompulsi i Greqis s Madhe, si dhe nga arroganca ndaj fqinjve.
  Askush n planet nuk ka Probleme si ka krijuar probleme Greqia me t gjith fqinjt: Shqipri, Maqedoni, Turqi, Qipro, madje dhe Itali, dhe nuk sht e vrtet se ne kemi probleme me Greqin , sht Greqia q ka krijuar probleme dhe q bart probleme me fqinjt. sht Greqia q luan rolin e viktims kur sht vet fajtori pr kto probleme shekullore me fqinjt, por ka gjetur nj zgjedhje `tepr greke` pra dinake pr t dal nga situata: gjithmone sulmon pr tu mbrojtur, dhe krkon gjithmon t vendos `gozhdn e Nastradinit ` tek shtpia e fqinjit pr ti krkuar pastaj t `var xhaketn` sa her q hapn plagt e vjetra apo t reja.
  Shpresojm q Nacionalizmi aspak normal grek, sidomos ai i paraqitur dje n demostratn prej 150.000 vetsh n Selanik ku krkonin ndryshimin e emrit t Maqedonis duke u shprehur se Maqedonia sht greke, tregon edhe nj her se pjes e politiks greke nuk ka dal nga ekstremizmi dhe mashtrimi, por vazhdon t nxis urrejtje dhe rracizm ndaj popujve fqinj.
  Jam i sigurt se populli grek ka mendim komplet ndryshe nga kta politikan t djallzuar q ende krkojn `qiqra ne hell`, dhe krkon ashtu si populli shqiptar fqinjsi t mir, paqe, bashkjetes edhe me komunitetet e respektuara myslimane qofshin ne Shqipri, Maqedoni, Greqi . Ashtu si thot dhe BE, e ardhmja jon sht integrimi n Europ dhe jo bartja e problemeve t vjetra.
  Edhe n Shqipri ka nacionalist q krkojn Shqipri t madhe, por shumica drrmuese e popullit shqiptar nuk krkon as ndryshim kufijsh dhe as luft, populli shqiptar krkon paqe-bashkjetes me popullin grek dhe reciprocitet n mardhnie me ta.

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2017
  Postime
  169
  Faleminderit
  0
  18 falenderime n 15 postime

  Pr: Nacionalizmi Grek prball t vrtetave Historike

  E verteta historike eshtt ashtu si e shkruan Fituesi!

  Nuk ka komb ne bote qe mos te kete ekzagjeruar Historinene tij.

  Nuk eshte Greku app Sllavet problemi, eshte perarja e kombit Shqiptar, me fe apo me zona.

  Ne bejme Shqiponjen me dy duar dhe automatikisht mendojme se jemi krenaria e kombit.

  Sa nisme apo mbeshtetje ka nga shteti dhe elita intelektuale Shqiptare per germime te reja arkeologjike, studimore apo shkencore per Albanologjine?!

  Germimet qe po behen ne tokat Shqiptare jane me se shumti nga grupe te huaja.
  Shteti Shqiptar qe nga renja e diktatures e anashkaloj rendesine e studimeve historike apo arkeologjine Shqiptare.
  Ishte me.e rendesishme te futeshim ne Konbenten Islamike?!

  do komb kerkon identitet, autoktoni apo superioritet, eshte me se normale.
  Kete e ben Greku, Sllavet, Turku, Italianet etj etj.....

  Kurse ne kundershtojme dhe zihemi me njeri tjetrin per historine tone.
  Kleriket thone se Shqiptaret i prune Osmanet ne keto toka te cilat jetojme sot.
  Shajne Gjergj Kastriotin, Nene Terezen etj etj....

  Kosova shan Shqiperine, Shqiperia shan Kosoven, Shqiptaret e Malit te Zi jane pergjumur, ato te Maqedonise jane konfuze, a jane Shqiptare, Turqeli apo Sllave.

  Propagandat e huaja per perarje kane funksionuar ne menyre perfekte kundrejt Shqiptareve.

  Historia jone nuk fillon me Gjergj Kastriotin, Iliria ne disa kohe kishte mbreteri te bashkuara, qe mund ti quash shtet, ashti si ishte Roma.
  Roma nuk kuftoi kundra nje Fisi Ilir, por kundra te gjitheve.

  Duhet zell dhe vullnet nga historanet Shqiptare qe te perqendrohen me.se shumti ne Lashtesine e kombit tone, dhe jo vetem Mesjeten dhe Rilindjen.

  Kush ne bote po i studjon Proto-Iliret (Pellazget?) apo fiset indogjene ne gadishullin Ilirik?!

  Asnje!

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •