Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 5 prej 5
 1. #1
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,187
  Faleminderit
  153
  106 falenderime n 94 postime

  Pas arrestimit t drejtorit t LSI, pranga ish-drejtorit t Rrugve t Bashs dhe disa zyrtarve t

  Emri: Andi-Toma-768x335.jpg

Shikime: 191

Madhsia: 18.9 KB
  Pas arrestimit t ish-drejtorit t LSI-s Dashamir Xhika, prokuroria e Elbasanit ka lshuar edhe 10 urdhr-arreste t tjera pr skandalin e rrugs Elbasan-Gjinar.

  Burime zyrtare nga policia bn me dije se n pranga ka rn edhe Andi Toma, ish -drejtor i Prgjithshm t Rrugve, nga viti 2008-2013 (n kohn kur qeveriste PD), Rexhep Tarba (mbikqyrsi i punimeve n rrugn e Gjinarit), Agron Hysa, Kujtim Hysa, ndrsa Rezarta Bokiu sht me arrest shtpie.

  T njjtat burime pohuan pr se nga 11 urdhr-arreste jan ekzekutuar vetm 6 prej tyre, ndrsa priten ende t tjera arrestime.

  Prve mass s arrestit, policia ka ushtruar edhe kontrolle n banes tek zyrtart n fjal

  Procedurat e rrugs s Gjinarit kan nisur q n vitin 2009.

  Nga hetimet e kryera ka rezultuar se kta shtetas, sipas detyrave dhe funksioneve q kan patur, kan kryer veprime dhe mosveprimeve t kundrligjshme, q kan sjell si pasoj shprdorimin e fondeve publike n shumn rreth 5 miliard lek t vjetra, t dhna nga buxheti i shtetit pr realizimin e objektit Sistemim Asfaltim rruga e Gjinarit, dhe objekti nuk sht realizuar, thuhet n vendimin e Gjykats s Elbasanit.

  Dashamir Xhika kandidoi pr deputet n zgjedhjet e 25 qershorit nga radht e LSI n qarkun e Elbasanit.

  Ai ishte i treti n list, por nuk arriti q t hynte n Kuvend, pasi kjo forc politike mori vetm dy deputet, Kryemadhin dhe Haxhinaston.

  N fillim t mandatit t dyt t qeveris Rama, Xhika u kallzua penalisht pr shprdorim detyre n punimet e rrugs Elbasan-Tiran, ndrsa mbrm u arrestua, s bashku me ish- zv/ drejtorin Toma dhe persona t tjer, por pr punimet e rrugs Elbasan-Gjinar.

  Zv. drejtori Andi Toma sht personi tjetr q sht arrestuar nga policia pr abuzimet n rrugn Elbasan-Gjinar.

  Ai ka qen ish-drejtor i Prgjithshm t Rrugve nga viti 2008-2013 (n kohn kur qeveriste PD).

  Andi Toma ka qen ish-funksionar i Partis Demokratike i arrestuar dhe disa vite m par pr abuzimet gjat ndrtimit t autostrads Durrs-Kuks.(TemA)
  Silence is golden.

 2. #2
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,187
  Faleminderit
  153
  106 falenderime n 94 postime

  Prangat e vonuara nga politika

  Nga Mero Baze/

  Para disa muajsh, nj prokurore e Elbasanit prodhoi nj lajm n opinionin publik, pasi denoncoi se i kishin trhequr n mnyr t paligjshme tre dosje q ajo kishte nn hetim. Ngjarja dukej e pabesueshme pr t qen e vrtet si rrmbim, por ishte e vrtet se asaj i ishte ndrprer forcrisht hetimi. Kryeprokurori i Elbasanit i kishte trhequr ato dosje, pr tia hequr nga duart nj prokuroreje q po i bnte gati pr gjykat.

  Ndaj ksaj ngjarje n at koh pati nj reagim politik t Sali Berishs, i cili tha se sht vjedhur dosja e Saimir Tahirit me biznesmenin Sota, nj nga ato krijimtarit plot fantazi t qytetarit digital, q n t vrtet krkonte t fshihte nj krim.

  http://www.panorama.com.al/zbulohet-...re-do-zhdukej/

  Me ndryshimin e kryeprokurorit t Prgjithshm dhe shkarkimin e prokurorit t Elbasanit, q deshi t vetflijohej n zyr pr ato dosje, dosjet u rikthyen tek prokurorja dhe rezultati i par i tyre sht arrestimi i dy ish- drejtorve t Prgjithshm t Drejtoris s Rrugve t Shqipris, pr nj histori t pabesueshme korrupsioni, rreth 5 milion euro, me nj rrug q lidh Elbasanin me fshatin malor t Gjinarit. Pr kt kan shkuar n burg prve dy drejtorve t Prgjithshm, dhe 9 zyrtar dhe biznesmen t tjer.

  Pas arrestimit kemi nj qndrim politik t LSI, e cila krcnon se gjyqi sht politik dhe se ata q e kan br, do ta paguajn.

  Tani, nse je qytetar normal n kt vend dhe pret t funksionoj drejtsia, shikon se jan s paku dy qndrime politike ndaj nj afere korruptive, q t bjn t besosh se drejtort e Prgjithshm jan vrtet viktima, por m shum se sa t drejtsis, t shefave t tyre politik, t cilt jan m t shqetsuar se ata.

  I pari, Sali Berisha. Reagimi i tij pr dosjen e zhdukur t Andi Toms, t ciln e ka ditur shum mir far sht, duke e justifikuar si dosje t Saimir Tahirit, sht nj pist e pastr e prpjekjes s tij, pr t fshehur gjurmt e atyre q donin t zhduknin dosjen.

  Duhet t kujtoj se Andi Toma sht burri i partneres n biznesin e studios s Argita Berishs, dhe sht n at detyr pr shkak t gruas q ishte shoqja e vajzs s Sali Berishs. Ai i iku nj dnimi pr korrupsion n Rrugn e Kombit, pasi dosja u mbyll me procedure pr shkak se peshku i madh ishte Lulzim Basha.

  M pas, e ka shtyr sa ka mundur me Adriatik Llalln dhe mjaftoi ikja e tij prej zyrs, q shtja t shkonte n Gjykat.

  Bhet fjal pr nj rrug t prokuruar qysh m 2009, dhe t pabr kurr, e cila sht marr formalisht n dorzim dhe jan likujduar ndrtuesit.

  Pastaj ka ardhur n detyr pasardhsi i tij, i cii po ashtu ka hedhur disa miliona t tjera n t njjtn rrug, duke e arnuar dhe duke mbyllur syt para asaj q kishte ndodhur.

  Tani ndaj ktij procesi, ka nj reagim po ashtu politik, n formn e nj krcnimi pr ditt e tij t burgut.

  E vrteta sht se drejtsia shqiptare nuk vuan nga dnimet e kota pa fakte, m shum se nga mos-dnimet me fakte. Nse nuk ka fakte pr t, natyrisht q ai do t jet i lir. Problemi sht se nse faktet ekzistojn dhe dosja sht mbajtur tre vjet n sirtare, dhe n fund sht tentuar t zhduket, athere hetimi duhet t zgjerohet edhe pr ata q kan br t mundur kt gj.

  Un nuk e njoh personalisht as Andi Tomn, i cili sht br m shum i njohur si burri i shoqes Argits, se sa si zyrtar, dhe as Dashamir Xhikn. Nuk kam ndonj emocion pr procesin ndaj tyre, por pr prpjekjet pr t shmangur gjykimin e tyre n koh, nga politika. N kt rast, sht e pastr q s paku Sali Berisha tentoi disa muaj m par t justifikonte zhdukjen e dosjes, duke shpikur nj pist tjetr, dhe sot LSI po del q sht shum e informuar q zyrtari i saj, ka tre vjet nn hetim dhe sht e uditur pse po veprohet tani.

  N kt rast, kjo sht prova m e mir, se si politika ka penguar drejtsin dhe se si tani drejtsia filloi t hetoj politikn.

  Dhe sht mir q bashk me autort e dosjeve, t hetohen dhe ata q i penguan t hetohen kto dosje. Ky proces bile vlen m shum pr ata q e kan penguar, se sa pr ata q po gjykohen. Ata sekser duket q kan qen.
  Silence is golden.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,141
  Faleminderit
  434
  518 falenderime n 436 postime

  Pr: Pas arrestimit t drejtorit t LSI, pranga ish-drejtorit t Rrugve t Bashs dhe disa zyrtarv

  Ne fakt keta te opozites jane futur ne nje rreth vicioz qe nuk ka perendi qe ti shpetoje.

  I jane futur nje budalliku qe si do shkoje situata do humbasin. Eshte paradoks por po pati arrestime do quhet sukses i Rames po nuk pati arrestime do jete po prap sukses i Rames (se nuk ka kapur drejtesine).

  Si do ta rrotullosh kete muhabet ata qe do ta hajn eshte opozita. Te kerkojne arrestime nuk vin dot ne pushtet te mos kerkojne arrestime duhet te mbajne Ramen.

  I ka futur "Rama" ne nje qorrsokak qe jo qe nuk dine se fare te kerkojne por nuk dine as se fare te mendojne.

 4. #4
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,187
  Faleminderit
  153
  106 falenderime n 94 postime

  Pr: Pas arrestimit t drejtorit t LSI, pranga ish-drejtorit t Rrugve t Bashs dhe disa zyrtarv

  prit prit se ska kap asgje akoma rrjeta, do kete tjeter proteste kunder drejtesise Lol
  Silence is golden.

 5. #5
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,187
  Faleminderit
  153
  106 falenderime n 94 postime

  80 mln euro dm n rrugn Elbasan-Tiran; arrestohen dy ish-zyrtar t ARRSH

  Mbrmjen e ksaj t diele, policia ka arrestuar edhe dy shtetasit Albens Alite dhe Aksel Qurduka, ish-drejtor menaxhimi projekti pran Autoritetit Rrugor Shqiptar.


  Pas dhnies s mass s dyt t siguris arrest me burg pr ish-drejtorin e ARRSH-s, Dashamir Xhika, Alite dhe Qurduka ishin n krkim nga policia, q bri t mundur ndalimin e tyre n ort e mbrmjes s t diels.

  N kt shtje t dyt, t filluar nga Krimet e Rnda ndaj Dashamir Xhiks, Albens Alites dhe Aksel Qurduks, prokurort dyshojn pr korrupsion dhe shprdorim detyre pr rrugn Elbasan-Tiran, pr nj dm ndaj shtetit q Krimet e Rnda e llogarisin n rreth 80 milion euro.

  Top Channel
  Silence is golden.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •