Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 3 prej 3
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Luftetari Ilir
  Anėtarėsuar
  21-06-2013
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  41
  Faleminderit
  7
  5 falenderime nė 3 postime

  Prej nga "piken" boshnjaket ne Sanxhak dhe ne pjesen jugore te Malit te Zi?

  Sapo i shikova statistikat e popullsise ne Mal te Zi dhe Serbi, dhe me beri pershtypje nje gje:

  Ulqin: 71% shqiptar.
  Rozhajė: 84% boshnjak.
  Plavė: 52% boshnjak.
  Guci: 71% boshnjak.

  Serbi:
  Tregu i Ri: 77% boshnjak.
  Keto jane statistikat qe i mblodha shpejt e shpejt, nuk i kam shikuar ne detaje qytetet tjera te ish-Shqiperise Etnike.

  Dicka tjeter qe me ra ne sy, disa "boshnjak te njohur nga Sanxhaku" ne Wikipedia te artikulli "Bosniaks of Serbia", permenden Ahmet Daca, Ejup Ganic, Rasim Ljajic, Fahrudin Mustafic, Alem Toskic...qe ne shqip jane thjesht Daci, Ganiu, Lajēi, Mustafa, Toska, etj. Shtrohet pyetja, nga piken boshnjaket ne Serbine jugore dhe Malin e Zi jugor, pikerisht ne kufi me shqiptaret, kur nuk jane ne gjendje ta mbulojne as territorin e vet me popullsi?

  Hipoteza qe po e ngris duke u bazuar ne keto fakte eshte qe keta jane shqiptar qe kane mesuar serbisht dhe pastaj, per te mbetur "musliman qe flasin serbisht", kane filluar ta quajne veten boshnjak/ose Serbia i ka etiketuar ashtu deri sa u ka mbetur ky emertim.

  A ka evidence te forte nga ndonje hulumtim i ndonje historiani qe e deshmon qe keta jane shqiptar te asimiluar ne emer te religjionit? Nese jo, a jane akademite tona te shkencave dhe departamentet e historise se universiteteve tona ne gjume?

  Faleminderit.
  VETĖVENDOSJE!

 2. #2
  Peace and love
  Anėtarėsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,900
  Faleminderit
  122
  65 falenderime nė 61 postime

  Pėr: Prej nga "piken" boshnjaket ne Sanxhak dhe ne pjesen jugore te Malit te Zi?

  Nuk eshte hipoteze por eshte fakt.Para disa dekadave flisnin akoma shqip.Gradualisht u asimiluan e harruan gjuhen.

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2017
  Postime
  169
  Faleminderit
  0
  18 falenderime nė 15 postime

  Pėr: Prej nga "piken" boshnjaket ne Sanxhak dhe ne pjesen jugore te Malit te Zi?

  Feja ishte nje faktor i cili i beri keta Shqiptare Boshnjake.
  Keta Shqiptare u shartuan me Boshnjaket duke qene te te njejtit besim.
  Propaganda Serbe ishte qe kjo popullsi mos te quhesh Shqiptare, pasi heq nga ekuacioni origjinen e zonen dhe nga kush banohej.
  Nese i quan Boshnjake, atehere Serbet thone se emigruan aty (mbas 1912) ne tokat Serbe (?!).

  Dokumentet Osmane te fillimit te Shekullit 20 numeronte popullsine e Gucise, Ulqinit, Sanxhakut, Shkupit, Plaves etj.
  Ku, popullsia Shqiptare ishte dominuese, me 80% e siper.

  Atehere si ne me pak se 100 vite ndryshuam numrat?!

  Ndarja e Shqiperise dhe bashkimi i vendeve Sllave ne Jugosllavi dhe diskriminimi i Shqiptareve, beri qe shume nga keta Shqiptare te asimiloheshin si Boshnjak, me.martesa dhe Feja Islame qe kishin te perbashket.
  I njejti fenomen ndodhi dhe me Ortodokset Shqiptare (teh Katoliket) te Deēanit, Kosoves apo Maqedonise, ku perzierja me Sllavet (feja) ndryshuan mbiemrat.
  P.Sh, Kastrati-Kastratiē, Gjoka-Gjokiē-Djokoviē, Lala-Laiē,Ljaliē, Deda-Dediē, Dedoviē etj etj.....

  Feja ishte nje faktor kruesor i asimilimit, pasi Atdhetaria ishte nje ideologji e frikshme per Serbet, ndersa ideologjia fetare jo dhe aq, , pasi ndihmonte ēeshtjen sllave per "ardhje e Shqiptareve" ne rajon pas Serbve, me Osmanet.

  Akoma ne ato zona keta Boshnjake flasin Shqip, por nuk identifikohen si Shqiptar e, ashtusi Turqelit e Maqedonise qe flasin Shqip por ja e Turq?!

  Persa nuk e konsiderojne veten Shqiptare atehere ata nuk mund te quhen te tille, pamvaresisht emrave qe mbartin.

  Asimili i popullsise Shqiptare nga Greqia e deri ne Serbi ishte efikas.

  Arvanitasit dhe Ēamet u asimiluan dhe u bene Greke, Iliridasit u bene Maqedonas/Turq, Shqiptaret e zonave te Malit te Zi, Sanxhakut etj u bene Boshnjake dhe Serbe.

 4. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Ilir-Arber pėr postimin:

  Luftetari Ilir (02-02-2018)

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •