Prof. Dr. Riza Sadiku

Recension

VEPR ME VLERA T VEANTA KOMBTARE DHE FETARE

Emri:  auto_kes1507040198.jpg

Shikime: 796

Madhsia:  41.0 KB

N fund t vitit 2017, autort e mirnjohur t shum shkrimeve, kushtuar veprimtarve t mrgats shqiptare dhe t disa personaliteve kombtare t anatemuar nga regjimet komuniste, studiuesit dhe publicistt, Tom Mrijaj dhe Klajd Kapinova, pas nj pune sistematike t mundimshme dhe me vullnet t lart, arritn t nxjerrin n drit edhe nj vepr, me vlera t veanta kombtare dhe fetare e cila i kushtohet 50 vjetorit t veprimtaris kombtare dhe fetare t Don Anton Kirs.
Pr kt personalitet t dalluar t shtjes kombtare dhe fetare, deri m tani kan shkruar edhe vepra tjera dhe disa dhjetra e qindra artikuj, punime dhe shkresa, lidhur me veprimtarin kombtare, humanitare dhe fetare t Don Anton Kirs, n SHBA dhe trojet etnike shqiptare.
Autort, Tom Mrijaj dhe Klajd Kapinova, n baz t fakteve dhe dokumentave, kan arritur, q n mnyr t plastifikuar dhe objektive ta paraqesin para lexuesve, veprimtarin fetare dhe kombtare t Don Anton Kirs. Pr t arritur kt qllim, publikuan nje veper monumentale prej 450 faqesh, t ndar n katr pjes.
N pjesn e par t veprs, autort na japin shnime shum interesante lidhur me nevojn dhe historikun e ndrtimit t Kishs Katolike Shn Pali n Detroit, si dhe sqarime t thukta dhe argumentuese, lidhur me keqinterpetimin e mendimit t Don Anton Kirs, t disa pjesmarrsve n takimin e intelektualve Shqiptaro-Amerikan, t mbajtur m 13 maj t vitit 2007 n Detroit, lidhur me denoncimin e tentativs t aktit terrorist t tre-katr shqiptarve n bazn ushtarake amerikane n Nju Xhersi, pr t cilin rast u ua shum pluhr me qllime dhe prapa via t ndryshme n mediat elektronike shqiptare, sidomos n Kosov, duke u prpjekur q t ia njollosin tr veprimtarin kombtare dhe atdhetare gjysm shekullore, Don Anton Kirs. Autort e librit, Tom Mrijaj dhe Klajd Kapinova, me fakte dhe dukumente, japin sqarime bindse pr rastin e lartecekur dhe n mnyr brilante i hedhin posht insinuatat dhe tendencat e tilla, lidhur me njollosjen e veprimtaris kombtare, humanitare dhe fetare, t Don Anton Kirs.
N pjesn e dyt t librit, autort Tom Mrijaj dhe Klajd Kapinova, n mnyr objektive, t dshmuar me fakte dhe argumente e kan paraqitur korrespondencn e Don Anton Kirs, t ciln e ka pasur me personalitet m t larta t Administrats Amerikane, si me President, Senator dhe Kongresmen t SH.B.A-ve, me prfaqsues t kishave Katolike Amerikane dhe t atyre shqiptare n t gjitha trojet etnike, me personalitetet m t larta politike shqiptare, si dhe me Shoqata t ndryshme humanitare gjat periudhs s krizs politike dhe sociale n Kosov. Vlen t theksohet, se n korrespondencn e Don Anton Kirs, kryesisht bhet fjal pr pozitn e vshtir t popullit shqiptar t Kosovs, pr shtypjen dhe diskriminimin e tij, gjat kohs t regjimit t Milosheviqit, po ashtu n kontekst t ksaj korrespondence bhet fjal edhe pr ndrtimin dhe funksionimin e kishave katolike shqiptare si n trojet etnike ashtu edhe n SHBA, n frymn e humanizmit, tolerancs ndrfetare, mireqenjes njerzore dhe afirmimit t shtjes mbarkombtare.
N pjesn e tret t librit, autort Tom Mrijaj dhe Klajd Kapinova, prmes artikujve nga autor t ndryshm, t publikuar n gazeta dhe revista t ndryshme, kushtuar veprimtaris kombtare, fetare dhe humanitare t Don Anton K irs, kan arritur t nxjerrin n drit n mnyr objektive, veprimtarin e tije gjysm shekullore. Prmes artikujve t botuar n kt vepr, autort n fjal, pr mendimin tim, kan arritur ta kristalizojn veprimtarin kombtare dhe fetare t Don Anton Kirs, dhe ti xhveshin tentimet e njollosjes t veprimtaris s tij kombtare dhe nxitjes t urretjes n mes t kombit shqiptar n baza fetare, lidhur me rastin e lartcekur t Nju Xhersit.
N pjesn e katrt t ksaj vepre, bhet fjal pr shtypin Amerikan dhe at shqiptar i cili i kushtohet Don Anton Kirs dhe Kishs Katolike Shn Pali n Detroit. N kontekst t ksaj pjese t librit, autort Tom Mrijaj dhe Klajd Kapinova, n mnyr t argumentuar, kan arritur q prmes disa gazetave Amerikane, atyre shqiptare t botuara n SHBA dhe n trojet etnike shqiptare, si dhe intervistave t ndryshme t realizuara me Don Anton Kirn, t nxjerrin n drit, pasqyrojn dhe t afirmojn, opinionin e gjer amerikan dhe at t mrgats shqiptare, me veprimtarin kombtare dhe fetare t tij n SHBA-s. Ky kapitull i librit prfundon me nj kolazh t fotografive t ndryshme, prmes t t cilave dshmohet n mnyr faktogafike veprimtaria kombtare dhe fetare e Don Anton Kirs. N kt kolekcion t fotografive, prezentohen takimet e Don Antonit me Presidentin Klinton, me personalitete t larta t Administrats Amerikane, Senator dhe Kongresmen, pjesmarrja e Don Antonit n demonstrata t ndryshme dhe fjalimet e tija t mbajtura n ato raste, kundr regjimit t Beogradit dhe shtypjes t popullit shqiptar n Kosov, takimet e tij me personalitetet m t larta t Shqipris dhe Kosovs dhe prfaqsuesit e institucioneve t ndryshme fetare, katolike, myslimane e bektashiane.
Vepra e autorve, Tom Mrijaj dhe Klajd Kapinova, kushtuar Don Anton Kirs, pr mendimin tim, ka rndsi dhe vlera t veanta, jo vetm fetare, por edhe kombtare. Rndsia fetare, qndron n faktin, se t gjith ato personalitete q merren me interpretimin e fes, Fen, duhet ta vn n funksion t kombit, tolerancs, humanizmit dhe mirqenies njerzore. Kurse rndsia kombtare qndron n faktin, se si mrgata shqiptare, me shum sakrifica edhe prmes institucioneve fetare, ka arritur, q shtjen mbarkombtare, n veanti at t Kosovs, prmes demonstratave, mjeteve t informimit dhe kontakteve zyrtare me prfaqsuesit m t lart t Administrats Amerikane ta afirmoj, sensibilizoj dhe ndrkombtarizoj, jo vetm n instancat m t larta t Administrats Amerikane, por edhe n Organizatat Ndrkombtare.
Autort, Tom Mrijaj dhe Klajd Kapinova, prmes ksaj vepre, jo vetm q kan nxjerr n drit, veprimtarin kombtare dhe fetare t Don Anton Kirs, i cili pr kontributin e tij kombtar dhe fetar, do t zn vendin e merituar n Histori, por vepra e tyre shpresojm, se do t inspirojn edhe shum studiues tjer, t shkruajn monografi t tilla edhe pr shum veprimtar tjer, t anatemuar t mrgats shqiptare, t cilt tani nuk gjinden n mesin ton, por t gjith jetn q ia kushtuan kauzs shqiptare, kurse autorve t ksaj vepre madhore, ju dshiroj shndet, q n t ardhmen t na dhurojn edhe shum vepra t tilla, me vlera t veanta kombtare.