Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,604

  Janari iku, peshqit e mdhenj t Donald Lu-s ende t lir

  Emri: 048B99A8-814D-4618-BC19-9C9958BA8F45.jpeg

Shikime: 237

Madhsia: 115.0 KB

  Po bhen tre muaj q kur Donald Lu lshoi n publik paralajmrimin e bujshm pr arrestimin e peshqve t mdhenj. E bri ditn q prezantoi Task Force kundr krimit t organizuar n Ministrin e Brendshme, aty ku foli me bindje pr nj plan agresiv q do t finalizohej me kapjen e peshqve t mdhenj.

  far presim? Presim q ky plan agresiv i Qeveris s Shqipris t prfundoj me arrestimin dhe ndjekjen penale t disa peshqve t mdhenj n fillim t vitit t ardhshm, dhe q ky sukses t vazhdoj n vitin 2018 me SPAK-un dhe BKH-n.
  Partnert ndrkombtar t Shqipris e presin kt. Populli shqiptar e krkon dhe e meriton kt

  N shqip ju thoni: Peshku i madh e ha t voglin. Pr nj her t vetme n Shqipri, le t ham peshkun e madh (Donald Lu 7 Nntor 2017)

  Paralajmrimi qe i fort. Pr ta shtuar presionin, Lu vuri n loj besueshmrin e Shteteve t Bashkuara t Ameriks dhe Bashkimit Europian. Mesazhi ngjalli shpres dhe jo m kot pati jehon n media.

  Nj leksion q e merr falas n Shqipri nse ndjek zhvillimet e dits sht se qelit gjithnj mbeten bosh, kur prball drejtsis jan t fortt e krimit t organizuar dhe politikant e korruptuar.

  Leksionin e msoi edhe Donald Lu kur n 19 Janar, n nj intervist pr gazetn Dita u shfaq i gnjyer nga zyrtart e qeveris.

  Ku jan peshqit e mdhenj t premtuar? Kt pyetje i bj do zyrtari t qeveris q takoj. Shqiptart kan par njfar prparimi por jo rezultatet e mdha q presin. Gjyqi i Emiljano Shullazit sht drejt fundit. N dhjetor, Gjykata e Lart ra dakord t shqyrtoj lirimin para kohe t Lul Berishs nga burgu. Policia ka rritur n mnyr dramatike prpjekjet pr t kapur Klement Balilin.

  Por nuk duam premtime, duam rezultate

  Janari iku. Pati rezultat, por jo ato q i kishin premtuar Donald Lu-s. N vend t prangave, pr peshqit e mdhenj erdhn lajmet e mira.

  Nga dosja m e nxeht e Prokuroris pr Krime t Rnda, q ka nn hetim ish Ministrin e Brendshm, Saimir Tahirin, kt muaj lan qelin e burgut, dy t arrestuarit e vetm t shtjes.

  N fillim t Janarit u lirua nga burgu Orest Sota, i kapur me 863 mij euro, pr t cilat prokuroria pati dyshime se i prkisnin Saimir Tahirit. N Gjyaktn e Apelit t Krimeve t Rnda, gazetart raportuan se kur u pyetn se kujt i prkisnin parat e kapura, prokurori heshti.

  Lirimi i Orest Sots u pasua me nj ngjarje skandaloze. I pagzuar si financier i Habilajve, Nazer Seitaj u ekstradua n Itali, megjithse kishte nj vendim gjykate q bllokonte ekstradimin. Me ikjen e tij jasht Shqipris dosja Tahiri-Habilaj po shkon drejt fundit.

  Kto dit Janari, Durim Kei, i akuzuar pr trafik droge dhe shfrytzim prostiticioni, i arrestuar si pjes e pperacionit Kanun u lirua nga burgu, megjithse pr t kishte nj krkes ekstradimi nga Italia. N gjykat u gjet nj gabim n krkesn pr llogaritjen e viteve t burgut q kishin br italiant. Lirimin e tij nga burgu e kishte paralajmruar Lulzim Basha, sipas t cilit Edi Rama e kishte br personalisht premtin pr tutorin e prostitutave.

  Po kto dit Janari, erdhn lajme t mira edhe pr vrassin e dyshuar me pages, Shklzen Hasanpapaj, i kontraktuar nga bandat e Elbasanit, t lidhura me Kryetarin e Bashkis s Elbasanit. Dosja e tij u drgua n gjykat me akuza t ndryshuara q ia lehtsonin dukshm pozitat n procesin gjyqsor.

  Si t mos mjaftonin kto, n Janar ndodhn nj seri shprthimesh me tritol, gjithsej 11 t tilla pr nj muaj.

  Tre muaj m pas, paralajmrimet e Donald Lu-s pr arrestimin e peshqve t mdhenj t krimit t organizuar duken jorealiste, dhe n raste t tilla ambasadori duhet ta ket dgjuar q n shqip, thuhet: Peshku n det, tigani n zjarr!Lapsi.al
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 2. #2

  Pr: Janari iku, peshqit e mdhenj t Donald Lu-s ende t lir

  E vertete,ambasori amerikan beri nje premtim me afat te caktuar qe mundet te quhet edhe genjeshter ose mashtrim.

  Me pak fjale mundet te thuhet qe asgje nuk ka ndryshuar. Shperthimi i tritoleve dha njefare shprese se dika mbase po leviste por protesta e qete e opozites tregoi qe ne thelb asgje nuk ka ndryshuar.
  Nuk ka shenja destabilizimi dhe pa destabilizim jo peshq te medhenj qe nuk ka per te pasur por as cironkat nuk do kapen.

  Reforma ne drejtesi ka nje barriere dhe nje fillim qe eshte arrestimi dhe denimi i Tahirit. Kjo sot per sot eshte nje piknisje e padiskutueshme sepse nuk ka nga te filloj tjeter.

  Megjithate Lu-s duhet ti ngrihet nje monument edhe sikur reforma e drejtesise te deshtoj totalisht,sepse do jete nje deshtim praktik jo nje deshtim teorik-idealist.

 3. #3
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,604

  Pr: Janari iku, peshqit e mdhenj t Donald Lu-s ende t lir

  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  E vertete,ambasori amerikan beri nje premtim me afat te caktuar qe mundet te quhet edhe genjeshter ose mashtrim.

  Me pak fjale mundet te thuhet qe asgje nuk ka ndryshuar. Shperthimi i tritoleve dha njefare shprese se dika mbase po leviste por protesta e qete e opozites tregoi qe ne thelb asgje nuk ka ndryshuar.
  Nuk ka shenja destabilizimi dhe pa destabilizim jo peshq te medhenj qe nuk ka per te pasur por as cironkat nuk do kapen.

  Reforma ne drejtesi ka nje barriere dhe nje fillim qe eshte arrestimi dhe denimi i Tahirit. Kjo sot per sot eshte nje piknisje e padiskutueshme sepse nuk ka nga te filloj tjeter.

  Megjithate Lu-s duhet ti ngrihet nje monument edhe sikur reforma e drejtesise te deshtoj totalisht,sepse do jete nje deshtim praktik jo nje deshtim teorik-idealist.
  Nje monument deshtakesh sepse vuri me koshience te plote njerez ne drejtesi qe nuk denojne ata qe drejtojne por qytetarin e thjeshte qe lidh energjine elektrike per ti vene femijes masken e oksigjenit!
  Sa me shume degjoj kete kinezin te perpelitet aq me teper bindem se paska pasur totalisht te drejte Amelie Nothomb ne librat e saj per ligesine qe kane mbrenda keta qimeverdhet..
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •