Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 24
 1. #1
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,136
  Faleminderit
  147
  104 falenderime n 92 postime

  Rama: Presim hapjen e bisedimeve t antarsimit n BE kt vit

  Kryeministri i Shqipris Edi Rama dha nj intervist pr kryeredaktoren e EURACTIV, Daniela Vincenti, n kuadr t Forumit Ekonomik Botror n Davos.

  Shqipria mori statusin e vendit kandidat n vitin 2014 dhe jo shum gjra kan ndodhur q ather. Prse, kush e ka fajin?

  Shum kan ndodhur, pasi ne kemi br nj mal me gjra, s pari e mbi t gjitha, reformn n drejtsi, ndryshimet kushtetuese, legjislacionin trsisht t ri t drejtsis dhe tani po ndrtojm institucione trsisht t reja t drejtsis. Kshtu, shprehur n terma t asaj se far ka ndodhur, ky sht nj revolucion. Tani, n fund presim hapjen e bisedimeve t antarsimit dhe shpresoj se do t jet koha e duhur dhe viti i duhur.

  Mund t tregoni disa ndryshime q jan t rndsishme?

  Ne kemi prmbushur detyrimet tona dhe kemi br progres t madh n pes prioritetet kryesore, q nuk ka qen e leht. Ajo q kemi br n fushn e drejtsis sht praktikisht detyra q u sht caktuar t gjitha vendeve q tashm kan elur negociatat dhe q kan t bjn me kapitujt 23-24, q jan m t vshtirt. Tani kemi filluar procesin e vetingut, procedurs s vlersimit me nj pastrim t madh dhe njerzit, t cilt sdo t mund t prligjin pasurin e tyre, ose sdo t jen n gjendje t justifikojn vendime t caktuara n t kaluarn, do t largohen. Kjo sht shum e rndsishme.

  Ne m n fund gjithashtu kemi pastruar vendin nga dukuria 25-vjeare e kultivimit t kanabisit. Ne zhvilluam nj luft t madhe me shum fitore, disa humbje dhe disa dshtime, por n fund ia dolm mban. Tashm ne do t jemi jasht harts s vendeve q kultivojn dhe trafikojn kanabis dhe kjo sht e rndsishme. E njjta vlen edhe pr luftn kundr krimit dhe korrupsionit, ku po bjm progres t mir. Natyrisht, mbetet ende shum pr t br. Ende nuk kemi mbrritur ku duhet dhe kjo sht arsyeja prse kemi nevoj pr hapjen e bisedimeve t antarsimit, si nj proces q do t thelloj reformat tona.

  A do t fillojn kt vit bisedimet e antarsimit?

  Shpresoj kshtu. Ne kemi br gjithka q t marrim rekomandime t drejta dhe t sigurojm votn e Kshillit Evropian.

  far e pengon nisjen e bisedimeve?

  Kemi nevoj pr nj rekomandim dhe Kshillin Evropian q ta aprovoj.

  Gjat presidencs bullgare?

  Mendoj se sht koha e duhur, mendoj q ky Komision duhet t prfundoj kt pun, pasi nuk ka arsye q t pritet pr nj Komision t ri dhe t kalohet npr t gjith ferrin e zgjedhjeve t reja dhe t gjith ferrin e dinamiks s politiks s brendshme t shteteve t ndryshme.

  Nse do t ket nj shtyrje t re, me siguri do t ket edhe nj periudh tjetr pasigurie

  Nuk dua as ta mendoj nj shtyrje tjetr, thjesht mendoj se sht koha e duhur dhe ajo q presim nuk sht tjetr vese nj rekomandim i ndershm nga Komisioni dhe aprovimi i tij nga Kshilli Evropian.

  Nse do t ndodh nj shtyrje tjetr, sa e dmshme do t ishte pr Shqiprin?

  Mua kurr nuk m plqen t flas me nse, por nse ndodh nj shtyrje, kjo nuk do t dmtoj Shqiprin, por do t jet e dmshme pr rajonin, sepse do t legjitimoj krisjen pr shkak t vendeve q tashm po negociojn, Serbia dhe Mali i Zi, dhe vendeve q ende nuk i kan nisur negociatat, ndonse e meritojn plotsisht fillimin e negociatave. Dhe ato kan plotsisht t drejt t shprehen se praktikisht nuk ekziston asgj q e diferencon Serbin dhe Malin e Zi me Shqiprin me Maqedonin dhe ne jemi t gzuar q miqt dhe fqinjt tan po negociojn, por mendojm q sht nj tablo shum e pandershme e Ballkanit q t jet kjo ndarje mes vendeve q i kan hapur negociatat dhe atyre q nuk i kan hapur, ndonse e meritojn ti hapin.

  A mendoni q tre vitet e ardhshme do t jen vendimtare pr zhbllokimin e integrimit t ri t rajonit? E them kt, sepse gjat ksaj periudhe do t kemi disa presidenca q jan shum t prirura t zgjidhin shtjen e Ballkanit Perndimor, t prshpejtojn integrimin e Ballkanit Perndimor.

  Praktikisht, Ballkani Perndimor sht zhbllokuar q kur Angela Merkeli ndrmori iniciativn e Procesit t Berlinit dhe gjrat po shkojn n drejtimin e duhur dhe ajo q kemi nevoj sht q t mos humbasim asnj hap.

  A mendoni se Shqipria mund tw luaj njw rol konstruktiv n pjesn me shumic Serbe t Kosovs?

  Shqipria ka luajtur dhe do t vazhdoj te luaje njw rol konstruktiv, ne jemi plotsisht te angazhuar te bjm gjithka q eshte e mundur per t lehtesuar proesin. Jam plotsisht i bindur se ka ardhur koha te dalim nga ky moal historik duke ua dhn Kosovn Kosovarve. Kosova meriton t njihet dhe sigurisht qe ky proces sht i dhimbshm pr Serbin. Kam shum respekt pr Aleksandar Vui, i cili e ka njohur problemin, dhe ka ndryshuar kursin duke refuzuar te jetoj me mohimin, por duke treguar kurajo t prballet me problemin. Shpresoj shum se do te ket kt guxim dhe vendosmri deri n fund dhe sigurisht qe kjo duhet t ndodh pavarsisht marrveshjes midis dy vendeve dhe do t mbshtetet plotsisht.

  Por a mendoni se Serbia do t njoh Kosovn prpara se t integrohet ne BE apo do t arrihet nj kompromis?

  Serbia nuk mund t futet ne BE nse nuk njeh Kosovn, dhe kjo sht arsyeja pse sht e rndsishme dhe pse sht n interesin e t dy palve t arrijn n nj zgjidhje. Sigurisht, gjetja e nj zgjidhjeje nuk do t jet e lehte, do t jet e dhimbshme por duhet t gjendet.

  Ju dgjova t shpreheni se dritarja e mundsis pr Shqiprin dhe Ballkanin Perndimor po mbyllet nse nuk ka nj vrull pr ti futur ato brenda.

  Un kurre nuk kam thn se dritarja e mundsis po mbyllet, sepse un kurre nuk e kam par t mbyllet. Dritarja a mundsis nuk sht e hapur mjaftueshm dhe duhet t jet e hapur. Midis krcnimeve pr ta mbyllur dhe nevojs pr tu hapur, ne duhet t marrim prgjegjsin, pikrisht kjo sht ajo qe thash. sht shum e qart pasi BE sht p aq I rndsishm pr ne, sa jemi ne pr ta n siguri dhe kontrollin e plot mbi tokn dhe hapsirn evropiane. Ne nuk duhet t lejojm aktor t tret t futen n loj, dhe t ojn npr mend dhe krijojn nj zon grin mes t Evrops.

  Pr shkak t prbrjes etnike n Ballkanin Perndimor, disa Evropian hezitojn t prshpejtojn procesin e antarsimit, si mund ti bindni ata?

  sht shtje e edukimit t tyre, sht shtje e informimit t tyre me durim, sepse kjo ndodh pr shkak t mungess s njohurive, sht shtje e mungess se mendimit strategjik q ata kan bazuar n nj njohje siprfaqsore t Ballkanit dhe Evrops n lidhje me Ballkanin. Si rrjedhim, nnvlersimi i Ballkanit sht nj gabim i madh dhe mendimi se BE mund t flej e qet me Ballkanin jasht dyerve t saj sht nj gabim i madh.

  http://www.gazetadita.al/rama-presim...e-be-kete-vit/
  Silence is golden.

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2017
  Postime
  169
  Faleminderit
  0
  18 falenderime n 15 postime

  Pr: Rama: Presim hapjen e bisedimeve t antarsimit n BE kt vit

  Citim Postuar m par nga Lazo Lexo Postimin
  Kryeministri i Shqipris Edi Rama dha nj intervist pr kryeredaktoren e EURACTIV, Daniela Vincenti, n kuadr t Forumit Ekonomik Botror n Davos.

  Shqipria mori statusin e vendit kandidat n vitin 2014 dhe jo shum gjra kan ndodhur q ather. Prse, kush e ka fajin?

  Shum kan ndodhur, pasi ne kemi br nj mal me gjra, s pari e mbi t gjitha, reformn n drejtsi, ndryshimet kushtetuese, legjislacionin trsisht t ri t drejtsis dhe tani po ndrtojm institucione trsisht t reja t drejtsis. Kshtu, shprehur n terma t asaj se far ka ndodhur, ky sht nj revolucion. Tani, n fund presim hapjen e bisedimeve t antarsimit dhe shpresoj se do t jet koha e duhur dhe viti i duhur.

  Mund t tregoni disa ndryshime q jan t rndsishme?

  Ne kemi prmbushur detyrimet tona dhe kemi br progres t madh n pes prioritetet kryesore, q nuk ka qen e leht. Ajo q kemi br n fushn e drejtsis sht praktikisht detyra q u sht caktuar t gjitha vendeve q tashm kan elur negociatat dhe q kan t bjn me kapitujt 23-24, q jan m t vshtirt. Tani kemi filluar procesin e vetingut, procedurs s vlersimit me nj pastrim t madh dhe njerzit, t cilt sdo t mund t prligjin pasurin e tyre, ose sdo t jen n gjendje t justifikojn vendime t caktuara n t kaluarn, do t largohen. Kjo sht shum e rndsishme.

  Ne m n fund gjithashtu kemi pastruar vendin nga dukuria 25-vjeare e kultivimit t kanabisit. Ne zhvilluam nj luft t madhe me shum fitore, disa humbje dhe disa dshtime, por n fund ia dolm mban. Tashm ne do t jemi jasht harts s vendeve q kultivojn dhe trafikojn kanabis dhe kjo sht e rndsishme. E njjta vlen edhe pr luftn kundr krimit dhe korrupsionit, ku po bjm progres t mir. Natyrisht, mbetet ende shum pr t br. Ende nuk kemi mbrritur ku duhet dhe kjo sht arsyeja prse kemi nevoj pr hapjen e bisedimeve t antarsimit, si nj proces q do t thelloj reformat tona.

  A do t fillojn kt vit bisedimet e antarsimit?

  Shpresoj kshtu. Ne kemi br gjithka q t marrim rekomandime t drejta dhe t sigurojm votn e Kshillit Evropian.

  far e pengon nisjen e bisedimeve?

  Kemi nevoj pr nj rekomandim dhe Kshillin Evropian q ta aprovoj.

  Gjat presidencs bullgare?

  Mendoj se sht koha e duhur, mendoj q ky Komision duhet t prfundoj kt pun, pasi nuk ka arsye q t pritet pr nj Komision t ri dhe t kalohet npr t gjith ferrin e zgjedhjeve t reja dhe t gjith ferrin e dinamiks s politiks s brendshme t shteteve t ndryshme.

  Nse do t ket nj shtyrje t re, me siguri do t ket edhe nj periudh tjetr pasigurie

  Nuk dua as ta mendoj nj shtyrje tjetr, thjesht mendoj se sht koha e duhur dhe ajo q presim nuk sht tjetr vese nj rekomandim i ndershm nga Komisioni dhe aprovimi i tij nga Kshilli Evropian.

  Nse do t ndodh nj shtyrje tjetr, sa e dmshme do t ishte pr Shqiprin?

  Mua kurr nuk m plqen t flas me nse, por nse ndodh nj shtyrje, kjo nuk do t dmtoj Shqiprin, por do t jet e dmshme pr rajonin, sepse do t legjitimoj krisjen pr shkak t vendeve q tashm po negociojn, Serbia dhe Mali i Zi, dhe vendeve q ende nuk i kan nisur negociatat, ndonse e meritojn plotsisht fillimin e negociatave. Dhe ato kan plotsisht t drejt t shprehen se praktikisht nuk ekziston asgj q e diferencon Serbin dhe Malin e Zi me Shqiprin me Maqedonin dhe ne jemi t gzuar q miqt dhe fqinjt tan po negociojn, por mendojm q sht nj tablo shum e pandershme e Ballkanit q t jet kjo ndarje mes vendeve q i kan hapur negociatat dhe atyre q nuk i kan hapur, ndonse e meritojn ti hapin.

  A mendoni q tre vitet e ardhshme do t jen vendimtare pr zhbllokimin e integrimit t ri t rajonit? E them kt, sepse gjat ksaj periudhe do t kemi disa presidenca q jan shum t prirura t zgjidhin shtjen e Ballkanit Perndimor, t prshpejtojn integrimin e Ballkanit Perndimor.

  Praktikisht, Ballkani Perndimor sht zhbllokuar q kur Angela Merkeli ndrmori iniciativn e Procesit t Berlinit dhe gjrat po shkojn n drejtimin e duhur dhe ajo q kemi nevoj sht q t mos humbasim asnj hap.

  A mendoni se Shqipria mund tw luaj njw rol konstruktiv n pjesn me shumic Serbe t Kosovs?

  Shqipria ka luajtur dhe do t vazhdoj te luaje njw rol konstruktiv, ne jemi plotsisht te angazhuar te bjm gjithka q eshte e mundur per t lehtesuar proesin. Jam plotsisht i bindur se ka ardhur koha te dalim nga ky moal historik duke ua dhn Kosovn Kosovarve. Kosova meriton t njihet dhe sigurisht qe ky proces sht i dhimbshm pr Serbin. Kam shum respekt pr Aleksandar Vui, i cili e ka njohur problemin, dhe ka ndryshuar kursin duke refuzuar te jetoj me mohimin, por duke treguar kurajo t prballet me problemin. Shpresoj shum se do te ket kt guxim dhe vendosmri deri n fund dhe sigurisht qe kjo duhet t ndodh pavarsisht marrveshjes midis dy vendeve dhe do t mbshtetet plotsisht.

  Por a mendoni se Serbia do t njoh Kosovn prpara se t integrohet ne BE apo do t arrihet nj kompromis?

  Serbia nuk mund t futet ne BE nse nuk njeh Kosovn, dhe kjo sht arsyeja pse sht e rndsishme dhe pse sht n interesin e t dy palve t arrijn n nj zgjidhje. Sigurisht, gjetja e nj zgjidhjeje nuk do t jet e lehte, do t jet e dhimbshme por duhet t gjendet.

  Ju dgjova t shpreheni se dritarja e mundsis pr Shqiprin dhe Ballkanin Perndimor po mbyllet nse nuk ka nj vrull pr ti futur ato brenda.

  Un kurre nuk kam thn se dritarja e mundsis po mbyllet, sepse un kurre nuk e kam par t mbyllet. Dritarja a mundsis nuk sht e hapur mjaftueshm dhe duhet t jet e hapur. Midis krcnimeve pr ta mbyllur dhe nevojs pr tu hapur, ne duhet t marrim prgjegjsin, pikrisht kjo sht ajo qe thash. sht shum e qart pasi BE sht p aq I rndsishm pr ne, sa jemi ne pr ta n siguri dhe kontrollin e plot mbi tokn dhe hapsirn evropiane. Ne nuk duhet t lejojm aktor t tret t futen n loj, dhe t ojn npr mend dhe krijojn nj zon grin mes t Evrops.

  Pr shkak t prbrjes etnike n Ballkanin Perndimor, disa Evropian hezitojn t prshpejtojn procesin e antarsimit, si mund ti bindni ata?

  sht shtje e edukimit t tyre, sht shtje e informimit t tyre me durim, sepse kjo ndodh pr shkak t mungess s njohurive, sht shtje e mungess se mendimit strategjik q ata kan bazuar n nj njohje siprfaqsore t Ballkanit dhe Evrops n lidhje me Ballkanin. Si rrjedhim, nnvlersimi i Ballkanit sht nj gabim i madh dhe mendimi se BE mund t flej e qet me Ballkanin jasht dyerve t saj sht nj gabim i madh.

  http://www.gazetadita.al/rama-presim...e-be-kete-vit/


  Nuk futet Shqiperia ne KE, dhe po u fut, do te jete vendi i fundit qe futet dhe kushedi sa vite.
  eshtja eshte me komplekse sesa e ben Rama. Europa na ka hale ne sy (pa faj ketu).
  Gjendja politike qe sot e 28 vite ka qene e mjerueshme, emigracioni i larte dhe lidhja me krimin eshte dika qe i shqeteson gjithashtu, si dhe problemet me ligjin (zbatimi i tij, tokat etj).

  KEja nuk jane idiote dhe as qorre, ata e kane pare se do gje ne Shqiperi eshte bere ne menyre siperfaqesore.


  Kjo gjendje e tille eshte e volitshme vetem per parazitet e politikes Shqiptare.
  Ndoshta prandaj dhe ka nje sabotazh si majtas dhe djathtas vazhdimisht kundrejt kritereve te KEse.

  KEja e beri nje gabim me Bullgarine dhe Rumanine, keto dy vende vuajne nga kortupsioni, papunsia dhe krimi.
  Kjo e shqeteson KEne.
  Pastaj eshte, Serbia, Mali i Zi fhe Maqedonia.
  Eshte me se e dukshme se vendet Ballkanike qe jane jashte KEse (por dhe Bullgatria,Rumania dhe Greqia) jane nje Migrene per KEne.  Fatkeqesisht ne nuk kemi shanse per tu futur se shpejti, si te jete e majta ne pushtet api e djathta.
  Me kete lloj politike nuk kemi te ardhme.

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  28-01-2018
  Vendndodhja
  Ne shqipri
  Postime
  1
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Pr: Rama: Presim hapjen e bisedimeve t antarsimit n BE kt vit

  Duhen njerez per me u fut ne be jo kafshe

 4. #4
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,136
  Faleminderit
  147
  104 falenderime n 92 postime

  Pr: Rama: Presim hapjen e bisedimeve t antarsimit n BE kt vit

  Koha do e tregoje, analiza e teori konspirative mund te bejme gjithe diten..
  Silence is golden.

 5. #5
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,377
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Rama: Presim hapjen e bisedimeve t antarsimit n BE kt vit

  Hapja e bisedimeve do ishte lajmi me fantastik i viteve te fundit!
  Edhe pse nuk e meritojme hapja e nje dere nga BE te detyron te permiresosh standartet dhe rregullat e lojes.
  Uroj qe kjo gje te ndodhi..
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,069
  Faleminderit
  431
  517 falenderime n 435 postime

  Pr: Rama: Presim hapjen e bisedimeve t antarsimit n BE kt vit

  Fati i futjes se Shqiperise ne BE varet nga "Kosova" Po njohti Serbia Kosoven atehere mbasi te futet Serbija do futet dhe Shqiperia. Dhe Serbija paka a shume bllokon dhe Malin e Zi me Maqedonine se o futen ne bllok ose nuk futet asnjera.

  Eshte si puna e vizave,mbasi ju dhane vizat gjithe vendeve te fundit te Ballkanit atehere ju dha dhe Shqiperise.

 7. #7
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,377
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Rama: Presim hapjen e bisedimeve t antarsimit n BE kt vit

  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Fati i futjes se Shqiperise ne BE varet nga "Kosova" Po njohti Serbia Kosoven atehere mbasi te futet Serbija do futet dhe Shqiperia. Dhe Serbija paka a shume bllokon dhe Malin e Zi me Maqedonine se o futen ne bllok ose nuk futet asnjera.

  Eshte si puna e vizave,mbasi ju dhane vizat gjithe vendeve te fundit te Ballkanit atehere ju dha dhe Shqiperise.
  O plako i ben lemsh keto ngjarjet. A mban kalendar ne shpi apo jo? : ))

  Anetaresimi eshte ne rradhe te pare tek standartet. Sa per vizat duhet te te informoj se Serbia, Maqedonia dhe Mal i Zi i moren mbrapa nesh..
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,069
  Faleminderit
  431
  517 falenderime n 435 postime

  Pr: Rama: Presim hapjen e bisedimeve t antarsimit n BE kt vit

  Citim Postuar m par nga Duke_Of_Arberia Lexo Postimin
  O plako i ben lemsh keto ngjarjet. A mban kalendar ne shpi apo jo? : ))

  Anetaresimi eshte ne rradhe te pare tek standartet. Sa per vizat duhet te te informoj se Serbia, Maqedonia dhe Mal i Zi i moren mbrapa nesh..
  Sa per dijeni " meqe si duket nuk e kupton sepse sherben kalendari" Maqedonia vizat i ka mare ne 19 dhjetor 2009. Shqiperia ne mos gaboj eshte aprovuar ne nentor dhe i ka mare ne dhjetor te vitit 2010.

  Si te duket kalendari ? E kupton diferencen e dymbedhjete muajve dhe kjo vlen edhe per Serbin dhe Malin e Zi.
  Ndryshuar pr her t fundit nga SERAFIM DILO : 30-01-2018 m 09:07

 9. #9
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,377
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Rama: Presim hapjen e bisedimeve t antarsimit n BE kt vit

  Ngre paralele qe nuk qendrojne. Sa per kulture informacioni vizat kishin tjeter problematik.
  Nga eksperienca e Bullgarise dhe Rumanise BE i druhej nje vrulli emigracioni nga vendet e Ballkanit sikurse edhe ndodhi. Mbas liberalizimit te vizave, te paret qe emigruan ne Serbi dhe Maqedoni ishin shqiptaret qe jetonin ne keto vise.
  Vizat i jane liberalizuar Bosnjes te fundit. Eshte akoma ne pritje Kosova...
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,069
  Faleminderit
  431
  517 falenderime n 435 postime

  Pr: Rama: Presim hapjen e bisedimeve t antarsimit n BE kt vit

  Citim Postuar m par nga Duke_Of_Arberia Lexo Postimin
  Ngre paralele qe nuk qendrojne. Sa per kulture informacioni vizat kishin tjeter problematik.
  Nga eksperienca e Bullgarise dhe Rumanise BE i druhej nje vrulli emigracioni nga vendet e Ballkanit sikurse edhe ndodhi. Mbas liberalizimit te vizave, te paret qe emigruan ne Serbi dhe Maqedoni ishin shqiptaret qe jetonin ne keto vise.
  Vizat i jane liberalizuar Bosnjes te fundit. Eshte akoma ne pritje Kosova...
  Mir,mir por kush i mori para Shqiperi apo Maqedonia ? Se me informove gabim.

  Shqiperia qe ne pakete me Bosnjen,ndersa Mali i Zi,Serbia dhe Maqedonia ishin bashke dhe i moren vizat plot nje vit me perpara se Shqiperia. Pra dhe shtetet e reja si Maqedonia dhe Mali i Zi ishin perpara nesh.

  Pra praktikish vizat na u dhane se i mori Serbia,Mali i Zi dhe Maqedonia.

 11. #11
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,377
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Rama: Presim hapjen e bisedimeve t antarsimit n BE kt vit

  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Mir,mir por kush i mori para Shqiperi apo Maqedonia ? Se me informove gabim.

  Shqiperia qe ne pakete me Bosnjen,ndersa Mali i Zi,Serbia dhe Maqedonia ishin bashke dhe i moren vizat plot nje vit me perpara se Shqiperia. Pra dhe shtetet e reja si Maqedonia dhe Mali i Zi ishin perpara nesh.

  Pra praktikish vizat na u dhane se i mori Serbia,Mali i Zi dhe Maqedonia.
  E ngaterron kot muhabetin me Serbine. Nese Kosova sot nuk do kishte tendenca te forta emigracioni do ti kishte marre me kohe vizat. Kesaj i druhen europianet. Nqs do proes integrues ne Ballkan duhet te filloj nga Serbia, dy armiket ne thonjeza te serbve Kroacia me Shqiperine, jane ne Nato prej gati 1 dekade. Se fundmi u be dhe Mali i Zi pjese e kesaj aleance.
  Pra BE sot ndikuar edhe nga faktori rus, anetaresimin e Ballkanit e mat me standarte. Dhe ndryshe nga Shqiperia, Serbia me Maqedonine kane nje stabilitet ekonomik, social, politik etj..
  Ne nuk e kemi ndaj vazhdojme te presim ne paradhome!
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 12. #12
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2017
  Postime
  169
  Faleminderit
  0
  18 falenderime n 15 postime

  Pr: Rama: Presim hapjen e bisedimeve t antarsimit n BE kt vit

  Citim Postuar m par nga Duke_Of_Arberia Lexo Postimin
  E ngaterron kot muhabetin me Serbine. Nese Kosova sot nuk do kishte tendenca te forta emigracioni do ti kishte marre me kohe vizat. Kesaj i druhen europianet. Nqs do proes integrues ne Ballkan duhet te filloj nga Serbia, dy armiket ne thonjeza te serbve Kroacia me Shqiperine, jane ne Nato prej gati 1 dekade. Se fundmi u be dhe Mali i Zi pjese e kesaj aleance.
  Pra BE sot ndikuar edhe nga faktori rus, anetaresimin e Ballkanit e mat me standarte. Dhe ndryshe nga Shqiperia, Serbia me Maqedonine kane nje stabilitet ekonomik, social, politik etj..
  Ne nuk e kemi ndaj vazhdojme te presim ne paradhome!  Serbia me Maqedonine nuk kane stabikitet ekonomik, social apo politik.

  Serbia ka probleme me Kosoven (problem politik ky) po ashtu diskriminimi ndaj Shqiptareve, Boshnjakeve dhe Kroateve eshte problem social.
  Po ashtu vrasja e politikaneve dhe atentatet e zbuluara kundrejt Vucic jane probleme politike.

  Cili eshte stabiliteti ekonomik i Serbise?!
  .Sa rritje ka ekonomia Serbe?

  Marrim Maqedonine, deputetet Shqiptare rrihen ne parlament nga persona (agjente) sikur te ishte arene luftimi.
  Po ashtu, mohimi i te drejtave te pakices Shqiptare (gati 40%) e Maqedonise problem.social dhe politik..

  Vendet Ballkanike ne pergjithesi jane ne te njejtin nivel te mjerueshem (Bashke me Rumanine dhe Bullgarine) si politikisht shoqeror apo politik.
  Vrasjet e bujshme politike ne Bullgari si dhe protestat ne Rumanie jane evidenca te mjaftueshme.

  Ne jemi fundi i kavallit , pasi, Serbia mbeshtetet nga Rusia, Maqedonia nga Bullgaria dhe Shqiperia nga......zoti?

  Ne kemi fatin e Shqipes, te pershkojme boten vetem, pa shoqeri.


  Ne kemi dhe nje problem identiteti, pasi, nje perqindje eshte pro Turke, nje tjeter pro Greke, nje tjeter Pro Amerikane, nje tjeter pro Italiane ...............

  Nuk ka unitet kombetar, vetem interesa vetjake.

  KEja po meson me.gabimet qe bene me Rumanine dhe Bullgarine, keshtuqe shtete e mbetura jashte nuk futen ne KE (te pakten per nje kohe te gjate).


  Projektet e KEse si ne Serbi, Maqedoni, Mal te Zi dhe Shqiperi nuk po behen si nje kusht per te hyre ne KE, por per te ndertuar nje konvente Ballaknike (jashte KEse).

  KEja e njeh mire ballkanin, po ashtu e din mire se vende si Serbia, Bosnja, Maqedonia, Mali i Zi , Kosova dhe Shqiperia jane vende me komplekse te perjetshme, vende qe nuk mund te bashkjetojne ne harmoni


  Keshtuqe, plani eshte sesi te menaxhohen me "premtime anetaresimi" keto vende.
  Duke na mbajtur shpresa, blejne dhe kohe.  Nuk ka si te futet as Serbia dhe as Maqedonia pa Shqiperine dhe Kosoven.
  Si rrjedhoje, nuk futet askush, por behet nje plan Ballkanik i perbashket per levizje te lire dhe me.taksa te lira, nje tip mini KEje por me vendet e lartpermendura.

 13. #13
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,377
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Rama: Presim hapjen e bisedimeve t antarsimit n BE kt vit

  Stabiliteti ekonomik matet me buxhetin, me vendet e reja te punes, me thithjen e fondeve te rendesishme te huaja, me planet ekonomike afatgjata, te cilat fatkeqsisht per kombin tone, Serbia i ka mbrenda parametrave.
  Keto gjykon Be-ja. Po te analizonte te kaluaren, perse Napoleoni pushtoi Europen apo Hitleri Francen, nuk do e kishin krijuar BE-ne.
  Fundja ky union lindi si bashkepunim i frytshem ekonomik!
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 14. #14
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2017
  Postime
  169
  Faleminderit
  0
  18 falenderime n 15 postime

  Pr: Rama: Presim hapjen e bisedimeve t antarsimit n BE kt vit

  Citim Postuar m par nga Duke_Of_Arberia Lexo Postimin
  Stabiliteti ekonomik matet me buxhetin, me vendet e reja te punes, me thithjen e fondeve te rendesishme te huaja, me planet ekonomike afatgjata, te cilat fatkeqsisht per kombin tone, Serbia i ka mbrenda parametrave.
  Keto gjykon Be-ja. Po te analizonte te kaluaren, perse Napoleoni pushtoi Europen apo Hitleri Francen, nuk do e kishin krijuar BE-ne.
  Fundja ky union lindi si bashkepunim i frytshem ekonomik!


  fare investimesh (perve se te KEse, ashti si Shqiperia) paskesh thithur Serbia?!

  fare industrie, bujqesie, pasuri natyrore apo sherbime paska Serbia permbi Shqiperine?!


  Perse po hapen HECe dhe hidocentrale te reja ne Shqiperi per Shqiptaret?!

  Autostrada Beograd-Durres, apo Ruga e Arbrit per Shqiptaret po ndertohen?!


  Serbia e as Maqedonia nuk kane porte.
  I bie me.shkurt dhe me lire transporti nga Shqiperia sesa, Italia, Spanja, Britania etj etj.

  Keto jane projekte te mbeshtetura nga KEja, por jo per te qene pjese e KEse, por nje konvente Ballkanike.

  Nuk.futet Serbia ne KE pa Shqiperine!

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,069
  Faleminderit
  431
  517 falenderime n 435 postime

  Pr: Rama: Presim hapjen e bisedimeve t antarsimit n BE kt vit

  Citim Postuar m par nga Duke_Of_Arberia Lexo Postimin
  E ngaterron kot muhabetin me Serbine. Nese Kosova sot nuk do kishte tendenca te forta emigracioni do ti kishte marre me kohe vizat. Kesaj i druhen europianet. Nqs do proes integrues ne Ballkan duhet te filloj nga Serbia, dy armiket ne thonjeza te serbve Kroacia me Shqiperine, jane ne Nato prej gati 1 dekade. Se fundmi u be dhe Mali i Zi pjese e kesaj aleance.
  Pra BE sot ndikuar edhe nga faktori rus, anetaresimin e Ballkanit e mat me standarte. Dhe ndryshe nga Shqiperia, Serbia me Maqedonine kane nje stabilitet ekonomik, social, politik etj..
  Ne nuk e kemi ndaj vazhdojme te presim ne paradhome!
  Por si e ngaterroj mer un. Serbija eshte vendi ky i Ballkanit,pa u futur Serbija ne BE nuk futet asnje vend tjeter i Ballkanit. Vendet e Ballkanit ose futen ne bllok ose nuk futet me asnje. Dhe futja e Serbise varet vetem nga nje faktor qe eshte njohja e Kosoves. Kete e ka te qarte dhe vet Serbija.
  Futja ne bllok jo vetem qe eshte nje llogjike e thjeshte stabiliteti ne Ballkan por eshte dhe e vetmja menyre per te hequr vetot e shteteve te Ballkanit (Greqi,Kroaci,Bullgari e ...) qe kane kundrejt ketyre shteteve qe kerkojne te futen.

  Kosova do ti kishte marre vizat po te mos kishte ne pushtet Hashim Thain i cili te gjitha marrveshjet qe bente nuk i jane aprovuar ose i jane kontestuar. Kosova nuk ka mare vizat sepse ska ditur te beje asnje marrveshje te sakte. Nuk ka ditur te beje elementaren ne politiken e jashtme.


  Po ta perseris prap: Shqiperise vizat ja dhane se i mori Serbija dhe Maqedonia. Po te ishte per qeverite shqiptare ne sot do ishim ne te njejten gjendje si Kosova.
  Ndryshuar pr her t fundit nga SERAFIM DILO : 31-01-2018 m 11:38

 16. #16
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,377
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Rama: Presim hapjen e bisedimeve t antarsimit n BE kt vit

  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Por si e ngaterroj mer un. Serbija eshte vendi ky i Ballkanit,pa u futur Serbija ne BE nuk futet asnje vend tjeter i Ballkanit. Vendet e Ballkanit ose futen ne bllok ose nuk futet me asnje. Dhe futja e Serbise varet vetem nga nje faktor qe eshte njohja e Kosoves. Kete e ka te qarte dhe vet Serbija.
  Futja ne bllok jo vetem qe eshte nje llogjike e thjeshte stabiliteti ne Ballkan por eshte dhe e vetmja menyre per te hequr vetot e shteteve te Ballkanit (Greqi,Kroaci,Bullgari e ...) qe kane kundrejt ketyre shteteve qe kerkojne te futen.

  Kosova do ti kishte marre vizat po te mos kishte ne pushtet Hashim Thain i cili te gjitha marrveshjet qe bente nuk i jane aprovuar ose i jane kontestuar. Kosova nuk ka mare vizat sepse ska ditur te beje asnje marrveshje te sakte. Nuk ka ditur te beje elementaren ne politiken e jashtme.


  Po ta perseris prap: Shqiperise vizat ja dhane se i mori Serbija dhe Maqedonia. Po te ishte per qeverite shqiptare ne sot do ishim ne te njejten gjendje si Kosova.
  Perpiqu te kuptosh thelbin e diskutimin se te kthjellon arsyetimin. Serbia vertete eshte faktorizuar sot, fale gjeo-politikes, fal saj apo edhe fal keqqeverisjes sone. Mirepo kur Shqiperia pranohej ne proeset integruese euro-atlantike, Serbia perpelitej akoma midis Millosheviit dhe fantazmave te tij! I duhet njohur merita per arritjen e disa standartave te cilat jane kusht edhe per anetaresimin.

  Ndaj edhe Kosova problemin e mosmarrjes se vizave e ka ne rradhe te pare me veten. Po te ishte nje republike me institucione pak me te qendrueshme sot do ia kishin liberalizu vizat. Kjo eshte edhe droja e vete vendeve te Be-se, si Hungaria, Austria apo Franca.. Emigracioni eshte sot nje nder faktoret kryesor te lindjes se euro-skeptikeve..
  Ndryshuar pr her t fundit nga Duke_Of_Arberia : 31-01-2018 m 19:05
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,069
  Faleminderit
  431
  517 falenderime n 435 postime

  Pr: Rama: Presim hapjen e bisedimeve t antarsimit n BE kt vit

  Prap me nje vrim i bie fyellit. Serbija sot eshte shume perpara Shqiperise dhe pa problemin e Kosoves sot do ti ishte caktuar data. Pa zgjidhur problemin e Kosoves eshte e pamundur te futet ne Europe se do te thote te futesh destabilizimin brenda Europes.
  Mali i Zi,Serbija jane perpara Shqiperise ne te gjitha fushat...qe do te thote imagjino se nga fare hajvanesh dhe injorantesh jemi udhehequr gjate ketyre 25 vitete.

  Nuk eshte pune institucionesh as per Kosoven problemi i Kosoves si dhe i Shqiperise jane hajvanet qe nuk kuptojne se fare eshte shembulli i dorheqjes.

  Ja ke Haradinajn qe ngren rogen e vet,shkon me pushime ne hotele pasanikesh,nuk i japin vizen amerikanet dhe ky sillet sikur nuk ka ndodhur asgje....Kur duhet te jepte dorheqjen nga politika e jo me si kryeminister.

 18. #18
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,377
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Rama: Presim hapjen e bisedimeve t antarsimit n BE kt vit

  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Prap me nje vrim i bie fyellit. Serbija sot eshte shume perpara Shqiperise dhe pa problemin e Kosoves sot do ti ishte caktuar data. Pa zgjidhur problemin e Kosoves eshte e pamundur te futet ne Europe se do te thote te futesh destabilizimin brenda Europes.
  Mali i Zi,Serbija jane perpara Shqiperise ne te gjitha fushat...qe do te thote imagjino se nga fare hajvanesh dhe injorantesh jemi udhehequr gjate ketyre 25 vitete.

  Nuk eshte pune institucionesh as per Kosoven problemi i Kosoves si dhe i Shqiperise jane hajvanet qe nuk kuptojne se fare eshte shembulli i dorheqjes.

  Ja ke Haradinajn qe ngren rogen e vet,shkon me pushime ne hotele pasanikesh,nuk i japin vizen amerikanet dhe ky sillet sikur nuk ka ndodhur asgje....Kur duhet te jepte dorheqjen nga politika e jo me si kryeminister.
  Une i bie me nje vrim kurse ti i bie te vrima tjeter. E duke i rene fyellit te tingullon vetja sikur po luan simpfonine e peste te Bethovenit! Te mirekuptoj ska asgje te keqe te kesh auto stime.

  eshtja qendron ketu o i uruar. Vendimmarrja per integrimin e Ballkanit nuk lindi me Aleksander Vui dhe nuk diktohet po prape nga tekat e Vui. Vendimmarrja fillon me rregulla te barabarta per te gjithe. Kush eshte i zoti integrohet me shpejte.
  Po, serbia ka per momentin nger Kosoven. Sikunder kishte edhe Maqedonia nger eshtjen e emrit.
  Njehere qe kapercehen keto ngere vazhdon lirshem faza e integrimit.
  Kosova eshtjen e vizave per momentin e ka te bllokuar nga fluksi i madh i refugjateve ne BE. E kane shprehur me ze edhe figure, Austria, Franca, Hungaria kete shqetesim.
  Kaq eshte e gjitha...
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 19. #19
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,900
  Faleminderit
  122
  65 falenderime n 61 postime

  Pr: Rama: Presim hapjen e bisedimeve t antarsimit n BE kt vit

  Marja e statusit eshte mashtrimi i rradhes. Turqia ka 30 vjet qe e ka mare statusin por akoma nuk eshte anetare. Edhe nese meret statusi,realiteti eshte koplet tjeter.Shqiperia realisht nuk ploteson asnje kusht per te qene anetare e BE.

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,069
  Faleminderit
  431
  517 falenderime n 435 postime

  Pr: Rama: Presim hapjen e bisedimeve t antarsimit n BE kt vit

  Citim Postuar m par nga murik Lexo Postimin
  Marja e statusit eshte mashtrimi i rradhes. Turqia ka 30 vjet qe e ka mare statusin por akoma nuk eshte anetare. Edhe nese meret statusi,realiteti eshte koplet tjeter.Shqiperia realisht nuk ploteson asnje kusht per te qene anetare e BE.

  Problemi per Shqiperine nuk jane kushtet eshte ekonomia. Ne jemi nje shtet qe nuk kemi nje minimum te asaj qe mundet te quhet ekonomi.

  Jemi vend qe keto 25 vjet kemi pasur si ekonomi vetem ndihmat e huaja dhe trafiqet. Po ti heqesh nje nga keto dy element ne si shtet praktikisht falimentojm.

  Kemi nje ekonomi qe edhe naften e kemi nxjerre me humbje per shtetin.

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •