Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 24 prej 24
 1. #21
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,900
  Faleminderit
  122
  65 falenderime n 61 postime

  Pr: Rama: Presim hapjen e bisedimeve t antarsimit n BE kt vit

  Te ishte vetem ekonomia edhe mund te na pranonin.Mirepo ketu behet fjale per mungese totale te institucioneve te pavaruara.Njerezit nuk marin dot pronen e tyre.Nuk ka sindikata reale.Nuk ka snje garanci per investitoret.Nuk ka shtyp te lire,por eshte shtyp i blere e i shitur.Korrupsioni eshte ne nivel institucional.Krimi eshte ulur kembekryq dhe komandon jeten ekonomike dhe politike.Ca Europe do hyme,ne nuk jemi as per ne Rripin e Gazes.

 2. #22
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,057
  Faleminderit
  431
  517 falenderime n 435 postime

  Pr: Rama: Presim hapjen e bisedimeve t antarsimit n BE kt vit

  Citim Postuar m par nga murik Lexo Postimin
  Te ishte vetem ekonomia edhe mund te na pranonin.Mirepo ketu behet fjale per mungese totale te institucioneve te pavaruara.Njerezit nuk marin dot pronen e tyre.Nuk ka sindikata reale.Nuk ka snje garanci per investitoret.Nuk ka shtyp te lire,por eshte shtyp i blere e i shitur.Korrupsioni eshte ne nivel institucional.Krimi eshte ulur kembekryq dhe komandon jeten ekonomike dhe politike.Ca Europe do hyme,ne nuk jemi as per ne Rripin e Gazes.
  Mungesa e zhvillimit ekonomik krijon situaten qe ti pershkruan. Kemi nje sistem kapitalist qe kontrollohet pothuajse nga nje sistem dirigjist nga shteti. Pra nuk kemi nje sistem te perfunduar ekonomik.

  Te gjitha keto vijne sepse i kerkon ky jo sistem ekonomik qe ka Shqiperia : Institucionet e pavarura nuk i duhen kesaj jo-ekonomie.Zgjidhja e problemit te pronave po prap nuk i duhet kesaj ekonomie informale. Krimi,korrupsioni jane po prap pasoja te ketij sistemi hibrid jo ekonomik qe kemi.

  Me ka bere pershtypje kur kam degjuar dikur para nja 10 viteteve (tek Radio Radikale) qe te gjithe investitoreve te huaj ne Shqiperi u keshillohej si fillim qe te blenin ose gazeta ose televizione sepse ishte e vetmia menyre per te ndikuar pushtetin qe investimi i tyre te kishte sukses.

  Ky pseudo sistem ekonomik alla shqiptare ka shkuar aq shume ne degradim sa ne fillim ishte qeveria qe organizonte-kerkonte ekonomine per korrupsion,ndersa tani eshte vet ekonomia qe organizon dhe ti dergon kerkesat dhe propozimet per korrupsion.

  Si te thuash qe te pakten puna e qeveritarit ne kete aspekt eshte bere shume me e lehte ; Nuk kane as pse te mundohen te kerkojne hajdutin qe do investoje se e dine qe kushdo hajdut qe do investoje do kaloj ne fillim tek ata.
  Dhe gjithka varet nga kjo jo- ekonomi qe nga shkolla dhe deri tek vota.

 3. #23
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2017
  Postime
  169
  Faleminderit
  0
  18 falenderime n 15 postime

  Pr: Rama: Presim hapjen e bisedimeve t antarsimit n BE kt vit

  http://www.theguardian.com/world/201...-says-brussels


  Atehere, KEja thote se NDOSHTA ne 2025 Serbia me Malin e Zi mund te futen ne KE, ndersa asgje konkrete per Shqiperine apo Maqedonine.
  Ndersa Kosova me Bosnjen, te presin kur te fluturojne gomeret.


  E kam thene dhe me pare, nuk ka shanse qe Shqiperia apo dhe vendet e tjera te ballkanit te futen ne KE, as ne 2025 dhe as ne 2030.

  I bie qe Serbia me Malin e Zi te presin 7 vite per nje Ndoshta (nuk ka per te ndodhur), po ne?!


  Ka vetem nje rruge per te dale nga kriza jone, te lidhen rruge tregtare te reja, te kemi te njejtat maredhenje tregtie qe ka Turqi-KE.

  Te ulet VATi si dhe taksat doganore per Shqiptaret qe ne kete menyre te rritet mireqenja.
  Te thithen kompani serioze me plane afatgjata si dhe me te drejta themelore per puntoret.

  Nuk kemi pse ti mbajme shpresat te bota, jemi vetem, dhe duhet te ndertojme vete ekonomine tone.

  Nuk ka asnje pokitikan te sotem qe do na fuse ne KE!
  Kesaj i thone "Prit gomar te mbije bar" !

  Te pakten, mos te ushqehemi me premtime (genjeshtra), por te perqendrohemi sesi te rreguklojme GDPne me ekonomine.

 4. #24
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,057
  Faleminderit
  431
  517 falenderime n 435 postime

  Pr: Rama: Presim hapjen e bisedimeve t antarsimit n BE kt vit

  Asgje te re nga fronti i perendimit. Perve Kosoves nuk ka asgje per tu nenvizuar.


  Per Shqiperine,si gjate ketyre 25 viteve edhe kesaj radhe raporti ishte shume pozitiv. Shqiperia ka bere hapa perpara,i ka plotesuar te gjitha kerkesat pothuajse 100%. Mungon ndonje gje e vogel,ndonje 001 % !

  Gjera te vogla,si ligji per pronat,ligji per zgjedhjet e lira,futja ne burg e klases politike,ligje ekonomike te reja,ligje shteterore te reja,por ne pergjithsi kemi perparuar jashte mase.

  Po vazhduam me kete ritem progresiv,kaq shume pozitiv do vije dita qe do enderrojme t''ja kalojme edhe Bosnjes.

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •