Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 7 prej 7
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  03-03-2017
  Postime
  10
  Faleminderit
  1
  2 falenderime nė 2 postime

  diskutim i lire, A duhet te ekzistoje "virgjeria" sot ??

  pershendetje te gjitheve,
  Dua te bej nje diskutim meshkuj-femra ne lidhje me dicka e cila prej kohesh ne shqiperi dhe ne trojet shqiptare eshte quajtur tabu, ne lidhje me konceptin e "Virgjerise" .. (kete e kam postuar dhe ne ca faqe te tjera)
  Sii fillim dua te them se nuk dua te ofendoj gjinine femerore sepse te gjithe kemi ardhur ne jete nga femra, dhe te gjithe kemi nene, moter, etj

  2 pyetje kryesore mbi te cilat kerkoj qe secili nga ju te shprehi mendim jane,
  -A mendoni se femrat duhet ta ruajne virgjerine deri ne martese per personin me te cilin do te kalojne jeten ????
  -Dhe a do ishit te kenaqur cuna nese do merrnit per nuse nje femer jo te ndershme apo nuk i kushtoni rendesi, apo skeni rruge tjeter sepse te virgjerat sot jane me pakice ????

  Personalisht une mendoj sikur shqipetaret po civilizohemi pak shpejt, te flasim per realitetin.
  sipas statistikave sot shumica e femrave "heren e pare" te tyre e kane nga mosha 15 deri ne 20 vjece,
  virgjeria prej kohesh konsiderohet e shenjte, marredhenjet paramartesore po ashtu edhe ato jashtemartesore nuk perkrahen nga fe te ndryshme si krishterimi myslimanizmi etj..
  por nuk dua te bej analine mbi bazen e parimeve fetare, dikush beson ne fe, dikush jo..
  flasim per parimet njerezore

  ne vendet perendimore thone se njerezit jane te shkaterruar nga ndjenjat, prandaj numri i divorceve eshte aq i larte, sepse ekziston sexi shtazarak,por misioni i njeriut pak dallon prej kafshes,

  Ajo qe degjojme nga shume veta eshte se jemi ne shekullin 21 dhe keto gjerat nuk verehen,
  por nje shprehje qe lexova dikund ne internet ishte, se nga koha pritet te ndryshoje teknologjia dhe jo morali, morali mbetet i njejti ai qe ishte edhe para 2mije vitesh, dhe nese sot ndryshon, ndryshon negativisht.. se nuk mundet te permiresohet.

  shpesh here femrat bejne kudrejt meshkujve pyetje si psh sa vajzave ua keni marre virgjerine dhe perseri kerkoni te merrni nusen te virgjer?
  se pari virgjerin nuk ua ka marre kush por e kane dhuruar me deshire dhe me mendjelehtesi, pervec rasteve te perdhunimeve apo raste te ngjashme te cilave nuk u vihet faji.

  gjithashtu ndonje femer mund te thoje perse mashkulli kerkon nusen te virgjer kur vete nuk eshte i tille, pra kerkohet "barazia gjinore" por ne kete aspekt qe flasim nuk mund ta kemi
  sepse mashkulli per vete natyren qe ka mund te kete marredhenje me disa femra dhe ne fund kur vendos per martese e zgjedh njeren dhe perqendrohet tek ajo. eshte me i sigurte dhe me i vendosur ne ate qe ben.

  kurse femra e cila ben marredhenje jashte martese ajo vetem fizikisht ndodhet me burrin sepse mendjen e ka tek tjetri, shume lehte mund te themi tek personi i pare ne jeten e saj, ai te cilit i dhuroi virgjerine.
  dashurija eshte shume me e forte dhe zgjate me shume kur eshte per her te pare.
  kur te shkosh ne krevat mendon per tjetrin e jo per burrin qe ke prane.

  Humbja e virgjeris dhe momenti I humbjes, gjate gjithe jetes mbeten thell ne psikiken e nje femre,
  ateher nese humbja e virgjeris ka ndodhur me mashkullin qe akoma jeton me te ,eshte nje shtylle e forte e nje dashurie pa probleme …por nese humbja e virgjeris ka ndodhur me ate mashkull qe nuk jeton aktualisht me te, ateher ambientimi me te (me burrin) eshte I veshtire
  sepse keta bashkeshorte nuk I lidh ai kujtim i perbashket

  jeta ashte e gjate, dhe nese nje grindje do ndodhi midis ciftit ose ndonje dyshim per trasheti ateher mashkulli do e kete me te lehte ta akuzoje bashkeshorten, sepse direkt i vjen ne mendje fillimi i historise, dhe nje shprehje thote qe ujku qimen mund ta nderroje por zakonet nuk i harron..
  dhe si rrjedhoje rezulton se ne raste te tilla ka me shume gjasa per divorce, dhe divorci eshte nje Krim , sepse shkaterrohen familje.
  Kam degjuar histori ku psh gjate sexit gruaja thoshte emrin e dikujt tjetri dhe jo te burrit dhe ky eshte nje shembull konkret qe te shpjegon se gruaja po aktron ne jeten bashkeshortore, ndjenjat nuk shkojne per burrin e saj aktual por per "ishat" e saj, dhe kjo martese nuk mendoj se eshte jetegjate,

  Nje sqarim dua te bej se termin e "virgjerise" dua ta zevendesoj me fjalen "ndershmeri", jan te peraferta por jo e njejta gje, nje mashkull mund te kerkoje virgjerine por ajo qka kerkon ekzaktesisht eshte ndershmeria e nje femre, sepse ka raste kur femra e humbet cipen aksidentalisht psh duke ngare bicikleten, ose balerinat, etj dhe keto raste vertete nuk duhen shikuar,
  por rastet kur e humbet me ane te marredhenjeve seksuale,

  nje shprehje thote "Tė jesh e virgjėr nuk do tė thotė tė jesh e ndershme, sikundėr qė tė jesh e zhvirgjėr nuk do tė thotė tė jesh e pandershme"
  pjesen e dyte te kesaj shprehje sapo e shpjegova,
  ndersa pjesa e pare ka kuptimin qe nje femer me mentalitetin shqiptar mund te beje veprime amorale te ndryshme, duke filluar nga sexi oral anal etj, ndersa ate cipen e holle e ruan, por kjo eshte vetem virgjeria fizike, e pavlere. nga momenti qe ke bere dicka me shume nga thjesht nje "puthje" me nje djal ke humbur pafajsin dhe personalisht nuk e quaj te virgjer nje femer qe i ka bere te gjitha pervec sexit normal. gjithashtu mund te permendesh rastin kur nje vajze pret deri ne fejese, ben sex me te fejuarin dhe pastaj e ka rrugen e lire per ta bere me te gjithe.

  sidoqofte dua te dij nese nje djale do donte te bente sex me nje goce jo te virgjer pa masa mbrojte(me nusen e tij te ardhshme), kjo eshte arsyeja e perhapjes se shume semundjeve seksuale psh Sida..
  Ate qe do ju behet shoqe ne jete,nene e fmijeve dhe edukuese e tyre e duan pak me te ngathet ne keto punet mbrapa gardhit
  si do ju dukej kur rreth e rrotull, ndoshta edhe ne rrethin shoqeror qarkullojne fjale si psh: ate femer e kam pas une?

  jam dakort qe jo te gjitha dashurite perfundojne ne nje lidhje martese. por shumica e bisedave ne gjimnaze dhe ne 9vjecare jane per te dashurin/en,

  Nje vajze duhet ta mendoje mire kur te humbi virgjerine...me verte ajo kthehet tashme me ane te shkences (me qepje)por prap eshte dicka fallco. Gabimet permiresohen tashme por gabimi qe vret ne ndergjegje s`besoj se mund te rekuperohet.

  Nje vajze qe ne moshen 20 vjecare apo me pak, ka pas te pakten nja 4 a 5 para teje sikur sta ka qejfi me i fut krahun dhe ta qosh ne shtepi se te pakten eshte njecik qeflie, nuk mendoj se dikush do deshironte qe motra e tij ti nderronte te dashurit njeri pas tjetrit, eshte tjeter gje kur lidhet per lidhje serioze, por perseri nese virgjerine e ruan per ne martese eshte me e sigurte qe ai mashkull te mos e genjeje, sepse nuk ka meshkuj qe do bejne gjitha shpenzimet e dasmes, vec per te shkuar me ate femer, dhe pastaj ti thoje "udhe te mbare"..
  prandaj ketu eshte momenti kur kjo femer tregohet mendjelehte qe e jep virgjerine pa menduar, dhe thote meshkujt na genjejne,

  Ne pergjithesi cdo femer qe humb virgjerin nuk mburret me kete veper dhe ne shumicen e rasteve pendohet, edhe pse tek femrat humbja e virgjinitetit eshte dashuria e pare, dhe ne krejt pak raste e fundit..
  Jo e virgjer do me thene qe ka fjetur me nje ose me shume te tjere pavaresisht se shumica e femrave te thone gjithnje 'je i dyti qe kam pas' sepse hera e pare ishte nje gabim por cdokush gabon ne jete... por ne te vertete secila ka historin e saj qe mund ta mbush nje liber goxha te trashe..

  Virgjeria nuk simbolizon nje femer perfekte,por nje femer pa experiece ne dashuri,gje qe do te thote kjo lloj femre ne syt e meshkujve eshte me e lakmuar
  nje femer me karakter din se kur dhe kujt tia jape virgjerine, ajo nuk ka dhimbje nga e kaluara,
  kur femra mendon se filani eshte personi i duhur atehere po qe ja vlen. Por e verteta eshte ndryshe sepse shumica e femrave deshmojne se nuk jane zhvirgjeruar me personin e duhur

  Nese nje goce eshte e virger ne nje fare menyre tregon se ka serjozitet dhe kontroll te plote ndaj vetes,di te dalloj ndjenjen e vertet, dhe ecen me objektiva, dhe nuk ben cdo gje qe i del perpara..


  Ndoshta e zgjata pak.. por ne lidhje me pyetjet qe parashtrova ne fillim do doja qe secili nga ju te shprehte mendimin e tij,
  ato qe kam shkruajtur me lart jane pjeserisht mendime te mijat personale, pjeserisht mendime te cilat i kam lexuar dhe degjuar nga persona te ndryshem.........

 2. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar unik01 pėr postimin:

  Lazo (18-01-2018)

 3. #2
  Moderator Maska e Lazo
  Anėtarėsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,136
  Faleminderit
  147
  104 falenderime nė 92 postime

  Pėr: diskutim i lire, A duhet te ekzistoje "virgjeria" sot ??

  Ne kohen e sotme nuk eshte me e theksuar virgjeria si dikur, edhe pse ka akoma njerez ne tabu.
  Personalisht nuk e kam problem rendesi ka tja kalosh mire me njeriun qe do te ndash jeten..
  Silence is golden.

 4. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  03-03-2017
  Postime
  10
  Faleminderit
  1
  2 falenderime nė 2 postime

  Pėr: diskutim i lire, A duhet te ekzistoje "virgjeria" sot ??

  Citim Postuar mė parė nga Lazo Lexo Postimin
  Ne kohen e sotme nuk eshte me e theksuar virgjeria si dikur, edhe pse ka akoma njerez ne tabu.
  Personalisht nuk e kam problem rendesi ka tja kalosh mire me njeriun qe do te ndash jeten..
  Lazo nese mund te te bej nje grup pyetjesh ne lidhje me kete,
  ose cdokush tjeter mund te japi pergjigjen e tij

  nese njihesh me nje vajze e cila te pelqen shume (per momentin) por nuk eshte e virgjer, dhe ti martohesh me te..
  ne radhe te pare eshte 100% e sigurte se do te thote ti je i dyti, sepse te parin nuk mund te te nxjerri, por as krejt listen e sigurte qe sdo te ta tregoje.. apo jo

  1) a nuk mendon se nga ajo mund te marresh ndonje semundje si psh Sida ose te tjera SST? sepse nuk mendoj se sapo te njihesh do i kerkosh raporte mjekesore
  2)a nuk mendon se neser pasneser mund te te tradhetoje ? se eshte mesuar "lule me lule"
  3) a nuk mendon se kur eshte me ty ne shtrat mendjen e ka tek tjetri i cili me perpara e kenaqte me shume ??
  4 a nuk mendon se ish te dashurit e saj neser pasneser mund te behen pjese e rrethit tuaj shoqeror dhe te hani pini ne nje tavoline me ta?
  5) a nuk mendon se nese te ben keto me lart po te shkaterron jeten edhe familjen ??

 5. #4
  Moderator Maska e Lazo
  Anėtarėsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,136
  Faleminderit
  147
  104 falenderime nė 92 postime

  Pėr: diskutim i lire, A duhet te ekzistoje "virgjeria" sot ??

  Personalisht virgjeria mbetet dicka e tej-vleresuar, qe per mendimin tim nuk ndikon aspak ne ardhemrine e marteses. Njeriu duhet te konsideroje shume aspekte te tjera qe kane disa here me teper rendesi se virgjeria persa i perket marteses. Personalisht, nuk me ka shkuar kurre nder mend dhe as pres ndonjehere qe gruaja ime te jete e virgjer. Te gjesh lumturine ne radhe te pare duhet te pranosh realitetin.
  Silence is golden.

 6. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  03-03-2017
  Postime
  10
  Faleminderit
  1
  2 falenderime nė 2 postime

  Pėr: diskutim i lire, A duhet te ekzistoje "virgjeria" sot ??

  Citim Postuar mė parė nga Lazo Lexo Postimin
  Personalisht virgjeria mbetet dicka e tej-vleresuar, qe per mendimin tim nuk ndikon aspak ne ardhemrine e marteses. Njeriu duhet te konsideroje shume aspekte te tjera qe kane disa here me teper rendesi se virgjeria persa i perket marteses. Personalisht, nuk me ka shkuar kurre nder mend dhe as pres ndonjehere qe gruaja ime te jete e virgjer. Te gjesh lumturine ne radhe te pare duhet te pranosh realitetin.
  po flisje per lumturine e nje nate, nje jave, nje muaj, nje viti,
  apo per lumturine e nje jete?
  dhe nese mund te te pyes cilat aspekte te tjera jane ato qe ti do i vleresoje?

 7. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  07-02-2018
  Postime
  3
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: diskutim i lire, A duhet te ekzistoje "virgjeria" sot ??

  Pėr mendimin tim, besoj se virgjėria nuk luan ndonjė rol te rėndėsishėm te paktėn pėr mua jo , te nisemi nga logjika me e thjeshte, nėse do tė ishte kusht se femra duhet te jete patjetėr e virgjėr atėherė duhet kėto pritshmėri ti plotėsoje edhe mashkulli (te jete i virgjėr), pėr ndryshe ėshtė e padrejte ! ne shoqėrinė tone akti seksual ėshtė njė turp qe i vishet vetėm femrės e jo edhe mashkullit. Kėto janė konvencione te vjetruara edhe jo legjitime pėr aktualitetin.

 8. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  30-03-2006
  Postime
  291
  Faleminderit
  15
  33 falenderime nė 31 postime

  Pėr: diskutim i lire, A duhet te ekzistoje "virgjeria" sot ??

  Citim Postuar mė parė nga unik01 Lexo Postimin
  Virgjeria nuk simbolizon nje femer perfekte,por nje femer pa experiece .
  kjo eshte mese e vertete
  kjo eshte i vetmja gje qe askush nuk e ka problem mungesen e eksperiences.

  pyetja eshte e gabur A duhet te ekzistoje "virgjeria" sot ??
  virgjeria ekziston.
  dhe perdorimi i thonjezave i pakuptimte dhe i panevojshem.
  A eshte e nevojshme virgjeria per krijimin e nje familje te lumtur? mund te ishte pyetja

  nje femer qe pi alkool, e ke problem
  po ajo qe pi duhan
  po ajo qe ka tatuazhe & piercing

  virgjeria nuk eshte gjithcka po eshte nje tregues deri diku. se cila eshte ajo femer.

  por statistikat tregojne qe femra me eksperience e ka me kollaj te kerkoje divorc nga ato pa eksperiece

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •