Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 25
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2017
  Postime
  169
  Faleminderit
  0
  18 falenderime nė 15 postime

  Aeroport i Ri ne Vlore?!

  A keni degjuar lajmi qe ka nje planifikim per ndertimin e nje Aeroporti ne Vlore?

  Si ide mendoj se eshte e nevojshme, ama kush mendoni se do perfitoje: Kompania e menaxhimit (shume mundesi te jete e huaj) dhe kompanite ndertuese qe jane te huaja.

  Ajo ē'ka vura re eshte se njera nga keto kompani eshte Turke.
  Per sa kam vene re ne tenderat e ndertimeve kryesore qe kane ndodhur dhe po ndodhin ne Shqiperi, Kompanite Turke duket qe kane avantazhin gjithmone.

  Keto Kompani ne te kaluaren kane lene pune per gjysem ose kane nje histori te mjerueshme per punen qe bejne.

  Rrjedhimisht, do mendoja qe keto tendera u shiten per perfitim personal.
  Turqia nuk njihet ne bote si djepi i ndertimit apo i inxhenjerise.
  Nje perandori qe ka pushtuar gjysmen e Botes per gati 800 vite nuk ndertoi nje rruge, ndertesa apo qytete, gjithmone shfrytezuan mdertimet ekzistuese.
  Perandori Nomadesh dhe Barinjsh, si ajo e Mongoleve (vine nga e njejta peme).

  Tani, a nuk ka Kompani serioze Gjermania apo vendet Skandinave (qe shquhen per inxhenjeri moderne) qe te vijne e te ndertojne diēka qe mund te jetoje me teper se pese vite?!

  Se dyti, kush do ta drejtoje dhe mirembaje aeroportin?!


  Aeroporti Nene Tereza apo (me mire Chang Cheng), i eshte shitur Kinezeve, 100% e aksioneve!
  Gjermani kishte 60% aksione ndersa Shteti 40%.
  Por, menduan se eshte ide e mire qe I VETMI aeroport ne Shqiperi tu jepet Kinezeve, me 100% aksione.

  Nuk ka shtet ne bote (e sidomos Kina) qe t'ua shese Tokat apo
  100% aksione te huajve me te njejtat drejta qe kane dhe venalite.

  Por ne l jemi ndryshe, me te civilizuar, pasi kemi plot pasuri dhe toke per te dhene.
  Jo vetem kaq, por te huajve u japim dhe bizneset.

  Greket jane investitoret me perqindje me te larte me Shqiperi.
  Bankat i kane ata, pagat i menaxhojne ata, si dhe biznese te tjera.

  Ore, nese jemi te paafte dhe te pavullnetshem, te pakten jepja ēelsin e shpise ose, Amerikanit, Gjermanit, Anglezit apo vendeve Skandinave, te pakten edhe mesojme diēka.

  Nga Azia vetem mall kopje e fallco vjen, ashtu si dhe kualiteti i punes qe bejne.


  I them keto gjera sepse ua kemi pare haren Kompanieve Aziatike qe nga vitet 90te.

  Rruga e Kombit eshte ndertuar si mos me keq (Turqit).
  Po ashtu, kompanite Turke moren tendera per ujesjedhsa ne Veri, vune dy tuba dhe ēane ferren dhe iken.

  Minierat qe shfeytezojne kompanite Turke nuk kane pajisjet e sigurise bashkohore.
  Puntoret punojne ne kushte Skllaverie, pa sugurime dhe pa te ardhme apo pension privat.


  Jam kundra leshimit dhe tolerances qe ben shteti Shqiptar per kompanite e huaja, sidomos ato Aziatike.

  Por kesaj i thone, gjej shesh e bej pershesh!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Ilir-Arber : 17-01-2018 mė 07:32

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2017
  Postime
  169
  Faleminderit
  0
  18 falenderime nė 15 postime

  Pėr: Aeroport i Ri ne Vlore?!

  Ashti siē e prisja, Top Channel konfirmon marreveshjen midis shtetit Shqiptar dhe kompanise Turke, ku thuhet:

  Nese nuk arrihet kuota e fitimit vjetor se kompanise Turke atehere to te subvencionohet nga Shteti (Taksapaguesit Shqiptar).

  Atehere, edhe njehere, ne sherbim te kujt eshte ky aeroport, te Shqiptareve apo bizneseve te huaja?!

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,069
  Faleminderit
  431
  517 falenderime nė 435 postime

  Pėr: Aeroport i Ri ne Vlore?!

  Duhet nje areport per Tokio-Vlore-Paris ose direkt Vlore-Londer-New York. Bo behemi shtet i madh jemi gati 2 milion banore dhe ka mundesi qe me keto ritme te zgjerohemi edhe me shume te shkojme 1 milion. Duhet te hapet dhe ai i Kukesit qe te kemi nje areport per ēdo 300 mije banore.

  Po ta ndertojne duhet ta deklarojne se po e bejne per te pastruar parate se llogjik tjeter nuk ka. Megjithte ēfare nuk pritet nga ai vend ku duan te ndertojne hotele me pese yje ! Kush e di se sa duhet te jete radha e turisteve miliarder te huaj qe mezi presin keto hotele te tilla...

 4. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar SERAFIM DILO pėr postimin:

  Lazo (24-01-2018)

 5. #4
  Peace and love
  Anėtarėsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,900
  Faleminderit
  122
  65 falenderime nė 61 postime

  Pėr: Aeroport i Ri ne Vlore?!

  Gjithmone turqit i fitojne keto tenderat e medhenj. Sepse me turqit mund te besh dallavere e korrupsion sa te duash. Pse nuk vijne kompani gjermane,austriake,norvegjeze,kanadeze?

 6. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  20-05-2008
  Vendndodhja
  Oslo, Norway
  Postime
  713
  Faleminderit
  4
  8 falenderime nė 8 postime

  Pėr: Aeroport i Ri ne Vlore?!

  Citim Postuar mė parė nga Ilir-Arber Lexo Postimin
  Ashti siē e prisja, Top Channel konfirmon marreveshjen midis shtetit Shqiptar dhe kompanise Turke, ku thuhet:

  Nese nuk arrihet kuota e fitimit vjetor se kompanise Turke atehere to te subvencionohet nga Shteti (Taksapaguesit Shqiptar).

  Atehere, edhe njehere, ne sherbim te kujt eshte ky aeroport, te Shqiptareve apo bizneseve te huaja?!  Aeroporti do te sherbeje per ulje-ngritjen e avioneve qe hedhin ampula per semundjen e dheplrave te terbuara
  1 meleon pelesher

 7. #6
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Anėtarėsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,377
  Faleminderit
  26
  76 falenderime nė 70 postime

  Pėr: Aeroport i Ri ne Vlore?!

  ”Po ndėrtojmė Perandorinė Osmane”, Dashamir Shehi tregon pse ėshtė kundėr Aeroportit tė Vlorės

  Deputeti demokrat Dashamir Shehi ka reaguar sot nė Komisonin e Ekonomisė nė lidhje me ndėrtimin e aeroportin tė Vlorės.
  Sipas tij ėshtė e nevojshme zgjerimi i hapėsirės aeroportuale po duhet qė tė hapen mundėsitė dhe pėr vendet e tjera, qė tė mos e kthejmė Shqipėrinė nė njė Perandori Osmane.
  “Unė kėrkoj qė tė hapet mundėsia dhe tė shikohen dhe ofertat nga vendet europiane. Ēa do bėjmė ne kėtu do ndėrtojmė Perandorinė Osmane, nuk po them qė duhet qė tė bllokojmė miqtė tanė turq.
  Ne duhet qė tė shohim nga Europa, pasi ky rajon ka shumė turbulenca politike”, u shpreh Shehi nė Komision. 
  Tre kompanitė qė kanė shprehur interesin pėr ndėrtimin e aeroportit tė Vlorės, operojnė nė Turqi. 
  Tė njėjtin qėndrim ka mbajtur edhe ish-ministri i Transporteve nga LSI, Edmond Haxhinasto. “Pse nuk i lihet njė investitori shqiptar ndėrtimi i aerportit? Aeroporti i Rinasit ėshtė ndėrtuar nga investitor shqiptar pavarėsisht se paratė erdhėn nga jashtė”, tha Haxhinasto. 

  (E.K/FAXWEB) 
  Trimi mirė me shokė shumė!!!!!!

 8. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2017
  Postime
  169
  Faleminderit
  0
  18 falenderime nė 15 postime

  Pėr: Aeroport i Ri ne Vlore?!

  Citim Postuar mė parė nga Duke_Of_Arberia Lexo Postimin
  ”Po ndėrtojmė Perandorinė Osmane”, Dashamir Shehi tregon pse ėshtė kundėr Aeroportit tė Vlorės

  Deputeti demokrat Dashamir Shehi ka reaguar sot nė Komisonin e Ekonomisė nė lidhje me ndėrtimin e aeroportin tė Vlorės.
  Sipas tij ėshtė e nevojshme zgjerimi i hapėsirės aeroportuale po duhet qė tė hapen mundėsitė dhe pėr vendet e tjera, qė tė mos e kthejmė Shqipėrinė nė njė Perandori Osmane.
  “Unė kėrkoj qė tė hapet mundėsia dhe tė shikohen dhe ofertat nga vendet europiane. Ēa do bėjmė ne kėtu do ndėrtojmė Perandorinė Osmane, nuk po them qė duhet qė tė bllokojmė miqtė tanė turq.
  Ne duhet qė tė shohim nga Europa, pasi ky rajon ka shumė turbulenca politike”, u shpreh Shehi nė Komision. 
  Tre kompanitė qė kanė shprehur interesin pėr ndėrtimin e aeroportit tė Vlorės, operojnė nė Turqi. 
  Tė njėjtin qėndrim ka mbajtur edhe ish-ministri i Transporteve nga LSI, Edmond Haxhinasto. “Pse nuk i lihet njė investitori shqiptar ndėrtimi i aerportit? Aeroporti i Rinasit ėshtė ndėrtuar nga investitor shqiptar pavarėsisht se paratė erdhėn nga jashtė”, tha Haxhinasto. 

  (E.K/FAXWEB) 


  Zoteri, nuk eshte Rama ai qe filloi kontratat Turke, por opozita e sotme.

  Rriga e Kombit, kontratat minerale dhe shume hidocentrale jane tendera te shitura nga pushteti I Berishes o mik.
  Por, kjo fatkeqesi vazhdon dhe sot.

  Dashamiri eshte hipokrit kur thote se gjoja duhet t'ju jepen kontrata kompanive Europiane.

  Jam shume dakord qe kontratat tu jepen kompanive te kontrolluara Europiane, kompanive qe u japin te drejta punetoreve, qe hapin vende pune dhe qe derdhin te ardhura per shtetin.


  Vazhdoni te degjoni eliten politike dhe e ardhmja do te jete ashtu siē ishte e kaluara dhe e tashmja.

 9. #8
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,069
  Faleminderit
  431
  517 falenderime nė 435 postime

  Pėr: Aeroport i Ri ne Vlore?!

  Ne ate vend siē duket nuk ka mbetur nje person normal qe te mari vesh nga ekonomia. Ne Shqiperi eshte e pamundur qe te kete dy aeroporte te medhenj,njeri nga te dy do te falimentoje edhe sikur te ishim nje vend me dyfishin e siperfaqes tokesore dhe me popullsi tre here me te larte.

  Perveē pastrimit te parave ose e ndonje aeroportit te vogel sesonal turistik ne Shqiperi asnje aeroport tjeter nuk ka llogjike ekonomike.

  Dashamir Shehu ka ngritur nje problem te vertete,themi perendimi-perendimi por u bene vite qe asnje shtet perendimor nuk investon ne Shqiperi.

 10. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2017
  Postime
  169
  Faleminderit
  0
  18 falenderime nė 15 postime

  Pėr: Aeroport i Ri ne Vlore?!

  Citim Postuar mė parė nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Ne ate vend siē duket nuk ka mbetur nje person normal qe te mari vesh nga ekonomia. Ne Shqiperi eshte e pamundur qe te kete dy aeroporte te medhenj,njeri nga te dy do te falimentoje edhe sikur te ishim nje vend me dyfishin e siperfaqes tokesore dhe me popullsi tre here me te larte.

  Perveē pastrimit te parave ose e ndonje aeroportit te vogel sesonal turistik ne Shqiperi asnje aeroport tjeter nuk ka llogjike ekonomike.

  Dashamir Shehu ka ngritur nje problem te vertete,themi perendimi-perendimi por u bene vite qe asnje shtet perendimor nuk investon ne Shqiperi.

  Si falimentokan Aeroportet ne Shqiperi?!

  Ne jemi ure lidhese or mik, si me lindjen, jugun, veriun dhe perendimin.
  Duke qene se kemi paksa dhe Turizem ndertimi i nje aeroporti te dyte apo dhe te trete nuk eshte plan i dobet ekonomik, por pozitiv.
  Problemi qendron, kush i nderton dhe nen ēfare lloj kontrate?

  Dashamiri problemin e ka politik jo ekonomik.
  A mos shquhet PDja (apo shteti nen Opoziten e sotme) per llogjike ekonomike?!

  Shqiperia ishte kasaphane edhe nen pushtetine e opozites se sotme, me te njetet ftyra.


  Ekonomikisht ka sens qe te kemi aeroporte te tjere, qe zbusin levizjen koninentale dhe jashte saj.
  Vetem nje aeroport i mban taksat e larta dhe konkurencen e ulet, ndersa 2 e me teper, rritet konkurenca (edhe pse urrehet ne Shqiperi) dhe si rrejdhoje ulen ēmimet.

  Nuk eshte sens ekonomik ky?@

 11. #10
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,069
  Faleminderit
  431
  517 falenderime nė 435 postime

  Pėr: Aeroport i Ri ne Vlore?!

  Citim Postuar mė parė nga Ilir-Arber Lexo Postimin
  Si falimentokan Aeroportet ne Shqiperi?!

  Ne jemi ure lidhese or mik, si me lindjen, jugun, veriun dhe perendimin.
  Duke qene se kemi paksa dhe Turizem ndertimi i nje aeroporti te dyte apo dhe te trete nuk eshte plan i dobet ekonomik, por pozitiv.
  Problemi qendron, kush i nderton dhe nen ēfare lloj kontrate?

  Dashamiri problemin e ka politik jo ekonomik.
  A mos shquhet PDja (apo shteti nen Opoziten e sotme) per llogjike ekonomike?!

  Shqiperia ishte kasaphane edhe nen pushtetine e opozites se sotme, me te njetet ftyra.


  Ekonomikisht ka sens qe te kemi aeroporte te tjere, qe zbusin levizjen koninentale dhe jashte saj.
  Vetem nje aeroport i mban taksat e larta dhe konkurencen e ulet, ndersa 2 e me teper, rritet konkurenca (edhe pse urrehet ne Shqiperi) dhe si rrejdhoje ulen ēmimet.

  Nuk eshte sens ekonomik ky?@
  Falimenton sepse kapaciteti i pasagjereve si vendas si dhe turistik nuk ka numra per te perballuar dy aeroporte. Ajo qe jemi ure lidhese a pike strategjike eshte dhe ka qene argument kot,pa llogjike edhe geografike.

  Nuk ka se si te ulen kostot po nuk u financua nga shteti,dhe ne rastin e uljeve te ēmimeve shteti duhet te financoje dy aeroporte e jo me nje. Keshtu qe do jete i detyruar ta falimentoj vete shteti nje. Nuk mundet te kete konkurence midis dy aeroporteve kur numri i pasaqereve nuk mjafton as edhe per nje.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga SERAFIM DILO : 30-01-2018 mė 09:22

 12. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2017
  Postime
  169
  Faleminderit
  0
  18 falenderime nė 15 postime

  Pėr: Aeroport i Ri ne Vlore?!

  Citim Postuar mė parė nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Falimenton sepse kapaciteti i pasagjereve si vendas si dhe turistik nuk ka numra per te perballuar dy aeroporte. Ajo qe jemi ure lidhese a pike strategjike eshte dhe ka qene argument kot,pa llogjike edhe geografike.

  Nuk ka se si te ulen kostot po nuk u financua nga shteti,dhe ne rastin e uljeve te ēmimeve shteti duhet te financoje dy aeroporte e jo me nje. Keshtu qe do jete i detyruar ta falimentoj vete shteti nje. Nuk mundet te kete konkurence midis dy aeroporteve kur numri i pasaqereve nuk mjafton as edhe per nje.

  Ku ke degjuar ti qe te kete falimentuar nje Aeroport?!

  Kompani fluturimi jo aeroporte o mik.

  Ndertimi i aeroporteve te tjere Shqiptare mbeshtetet financiarisht dhe nga KEja.
  Dhe kjo behet me plan afatgjate.
  Problemi im eshte me kontratat dyshuese te kompanive ndertuese si dhe atyre drejtuese pas ndertimit.


  Ne jemi pike strategjike si dhe destinacion turistik, ky nuk eshte MIT, por e vertete.
  Pastaj, nga moskokēarja e elites politike kemi pasur mangesi ne Turizem.
  Nese do kishim nje autostrade qe pershkron Shqiperine terthorazi (ndoshta) vetem nje Aeroport do te mjaftonte.
  Por duke pare gjendjen e mjerueshme te infrastruktures, nje aeroprt i dyte apo i trete eshte me se i kuptueshem.

  Po trenat?!
  Linja hekurudhore nuk ekziston me, as per pasangjer dhe as per mallra.

  Nuk eshte shteti qe financon uljen e kostos, shteti nuk subvencionon kompanite ajrore, por u jep kontrata ligjore te volitshme si per ato dhe per qytetaret vendas apo te huaj.


  Linjat ajrore te aferta dhe te largeta mund te kene ndalesa ne Shqiperi.
  Pastaj, linjat e vogla si: Ryan Air, Easy Jet, WizzAir etj etj mund te sillen ne Shqiperi, sidomos per Turizem.
  Po ashtu dhe linjat prestigjoze per udhetimet e gjatat interkontinentale mund ta bejen ndalesen ne Shqiperi pa patur nevoje te ndalen ne Turqi, Greqi apo Itali.

  Problemi tjeter jane ēmimet dhe ndalimi (deri tani) i konkuences.
  Shqiptaret e urrejne kaq shume sherbimin dhe konkurencen sa bizneset dhe personat sabotojne njeri-tjetrin.

  Lul Basha kishte kompani ajrore, kur i doli skandali, ajo gjoja falimentoi pa u hetuar.
  Kompani te huaja ajrore (te lira) nuknu lejuan asokohe.

  Shqiperia ka taksat ajrore me te larta ne Europe, pse kjo?!

  Nje arsye eshte sepse nuk jemi ne KE por arsyet e tjera kane te bejne me Shtetin e shkuar, dhe me kontaraten qe beri me kompanine Gjermane qe drejtonte Nene Terezen.


  Nuk i bihet samarit, por gomarit.

  Un kam besim ne projektin, jo ne shtetin.
  Ēdo ide qe ka te beje me nje infrastrukture te re, qofte rrugore, hekurudhore apo ajrore persa i perket Shqiperise une i mbeshtes plotesisht.
  Ne nuk jemi ishull si Islanda, qe nuk jemi ure.

  Shqiperia ka premisa, por jo me me kete lloj politike siē kemi patur apo kemi.

 13. #12
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,069
  Faleminderit
  431
  517 falenderime nė 435 postime

  Pėr: Aeroport i Ri ne Vlore?!

  Citim Postuar mė parė nga Ilir-Arber Lexo Postimin
  Ku ke degjuar ti qe te kete falimentuar nje Aeroport?!

  Kompani fluturimi jo aeroporte o mik.

  Ndertimi i aeroporteve te tjere Shqiptare mbeshtetet financiarisht dhe nga KEja.
  Dhe kjo behet me plan afatgjate.
  Problemi im eshte me kontratat dyshuese te kompanive ndertuese si dhe atyre drejtuese pas ndertimit.


  Ne jemi pike strategjike si dhe destinacion turistik, ky nuk eshte MIT, por e vertete.
  Pastaj, nga moskokēarja e elites politike kemi pasur mangesi ne Turizem.
  Nese do kishim nje autostrade qe pershkron Shqiperine terthorazi (ndoshta) vetem nje Aeroport do te mjaftonte.
  Por duke pare gjendjen e mjerueshme te infrastruktures, nje aeroprt i dyte apo i trete eshte me se i kuptueshem.

  Po trenat?!
  Linja hekurudhore nuk ekziston me, as per pasangjer dhe as per mallra.

  Nuk eshte shteti qe financon uljen e kostos, shteti nuk subvencionon kompanite ajrore, por u jep kontrata ligjore te volitshme si per ato dhe per qytetaret vendas apo te huaj.


  Linjat ajrore te aferta dhe te largeta mund te kene ndalesa ne Shqiperi.
  Pastaj, linjat e vogla si: Ryan Air, Easy Jet, WizzAir etj etj mund te sillen ne Shqiperi, sidomos per Turizem.
  Po ashtu dhe linjat prestigjoze per udhetimet e gjatat interkontinentale mund ta bejen ndalesen ne Shqiperi pa patur nevoje te ndalen ne Turqi, Greqi apo Itali.

  Problemi tjeter jane ēmimet dhe ndalimi (deri tani) i konkuences.
  Shqiptaret e urrejne kaq shume sherbimin dhe konkurencen sa bizneset dhe personat sabotojne njeri-tjetrin.

  Lul Basha kishte kompani ajrore, kur i doli skandali, ajo gjoja falimentoi pa u hetuar.
  Kompani te huaja ajrore (te lira) nuknu lejuan asokohe.

  Shqiperia ka taksat ajrore me te larta ne Europe, pse kjo?!

  Nje arsye eshte sepse nuk jemi ne KE por arsyet e tjera kane te bejne me Shtetin e shkuar, dhe me kontaraten qe beri me kompanine Gjermane qe drejtonte Nene Terezen.


  Nuk i bihet samarit, por gomarit.

  Un kam besim ne projektin, jo ne shtetin.
  Ēdo ide qe ka te beje me nje infrastrukture te re, qofte rrugore, hekurudhore apo ajrore persa i perket Shqiperise une i mbeshtes plotesisht.
  Ne nuk jemi ishull si Islanda, qe nuk jemi ure.

  Shqiperia ka premisa, por jo me me kete lloj politike siē kemi patur apo kemi.
  Falimentojne shoqerite qe e menaxhojne dhe aeroporte te mbyllur ke sa te duash.

  Meqe eshte kaq fitimprures jepja kompanise qe e nderton ta menaxhoje per 20 ose edhe 30 vjet dhe do te shikosh qe nuk do gjesh kompani ne bote po nuk i garantove shifren e fitimit.

  Me nje llogari te thjeshte banale...Aeroporti i Rinasit fiton reth 20 milion dollare ne vit (megjithe monopolin dhe ēmimet qe ka) hapja e nje Aeroporti tjeter do te thote (si propabilitet) qe ky 20 milionsh do ndahet ne dysh...Pra do fitoje nje aeroport 10 milion dollare ne vit.
  Tani investimi eshte 100 milion,qe sikur te meret borxh nga nje banke do kete nje interes 4-5 % ne vit...qe do te thote qe kjo kompnani qe investon 100 milionet paguan interesa 4-5 milione afersisht. Sikur kompania te jete e kenaqur me nje fitim 5 % ne vit i duhen me teper se 10 vjet e mbase me teper qe te arrije barazimin. Ky arsyetim banal ka trajektoret e veta sepse varet nga konkurenca,menaxhimi etj midis aeroporteve,pra nuk eshte llogjike e garantuar...por fitimi i 20 milion dollareve i Rinasit eshte i veshtire te rritet.

  Ti mendon se ka kompani qe investon ne vend te huaj qe te arrije barazimin mbas 10-te vitesh, edhe pa garantuar riskun ?


  Nuk mar shum vesh nga aeroportet por ne Itali sikur te mos financoheshin nga komunat a shteti do kishe me teper aeroporte te mbyllur se sa te hapur. Ne mos gaboj para disa vitesh humbnin mesatarisht 100 e ca milione euro ne vit dhe kishin borxhe per 1 miliard e ca euro.


  Po ta perseris ajo e pikes strategjike eshte argument kot.

 14. #13
  Moderator Maska e Lazo
  Anėtarėsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,136
  Faleminderit
  147
  104 falenderime nė 92 postime

  Pėr: Aeroport i Ri ne Vlore?!

  Po pse nuk permendet qe ne investime te tilla do kete mundesi per pune, po beni analizen e dickaje qe akoma nuk eshte zhvilluar..

  Populli ka nevoje per PUNE dhe qasje te tilla jane mjaft te dobishme.
  Silence is golden.

 15. #14
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,069
  Faleminderit
  431
  517 falenderime nė 435 postime

  Pėr: Aeroport i Ri ne Vlore?!

  Citim Postuar mė parė nga Lazo Lexo Postimin
  Po pse nuk permendet qe ne investime te tilla do kete mundesi per pune, po beni analizen e dickaje qe akoma nuk eshte zhvilluar..

  Populli ka nevoje per PUNE dhe qasje te tilla jane mjaft te dobishme.
  Investimet ne Shqiperi behen per te vjedhur jo per te hapur vende pune.

  Investimet me te medhaja ne Shqiperi jane bere ne nafte,por jo vetem numuri i punetoreve eshte ulur dhe shteti nuk fiton asgje por edhe taksa-paguesit duhet te pagojne borxhet e ketyre kompanive. Dhe flasim per naften imagjino se ne fushat e tjera se ēfar eshte bere.

 16. #15
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Anėtarėsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,377
  Faleminderit
  26
  76 falenderime nė 70 postime

  Pėr: Aeroport i Ri ne Vlore?!

  Citim Postuar mė parė nga Ilir-Arber Lexo Postimin
  Zoteri, nuk eshte Rama ai qe filloi kontratat Turke, por opozita e sotme.

  Rriga e Kombit, kontratat minerale dhe shume hidocentrale jane tendera te shitura nga pushteti I Berishes o mik.
  Por, kjo fatkeqesi vazhdon dhe sot.

  Dashamiri eshte hipokrit kur thote se gjoja duhet t'ju jepen kontrata kompanive Europiane.

  Jam shume dakord qe kontratat tu jepen kompanive te kontrolluara Europiane, kompanive qe u japin te drejta punetoreve, qe hapin vende pune dhe qe derdhin te ardhura per shtetin.


  Vazhdoni te degjoni eliten politike dhe e ardhmja do te jete ashtu siē ishte e kaluara dhe e tashmja.
  Po Rama per ēfare eshte aty, qe te rivazhdoje bemat e paraardhesve???
  Rruga e kombit ka perfunduar, mirepo rruga drejte Greqise nepermjet detit sapo ka filluar..
  Trimi mirė me shokė shumė!!!!!!

 17. #16
  I love god
  Anėtarėsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,130
  Faleminderit
  113
  64 falenderime nė 58 postime

  Pėr: Aeroport i Ri ne Vlore?!

  Shyqyr qe qeke arber arkadash

 18. #17
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2017
  Postime
  169
  Faleminderit
  0
  18 falenderime nė 15 postime

  Pėr: Aeroport i Ri ne Vlore?!

  Citim Postuar mė parė nga drague Lexo Postimin
  Shyqyr qe qeke arber arkadash


  Nuk e kuptoj nivelin e sarkazmes tende, a mund te shprehesh me me pak mediokritet?

 19. #18
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2017
  Postime
  169
  Faleminderit
  0
  18 falenderime nė 15 postime

  Pėr: Aeroport i Ri ne Vlore?!

  Citim Postuar mė parė nga Duke_Of_Arberia Lexo Postimin
  Po Rama per ēfare eshte aty, qe te rivazhdoje bemat e paraardhesve???
  Rruga e kombit ka perfunduar, mirepo rruga drejte Greqise nepermjet detit sapo ka filluar..


  Nuk jam me Ramen dhe as me Berishen.

  Nuk kam besim ne pokitiken Shqiptare, prandaj dhe hapa kete teme.

  Por nuk lahet as "m••i me sh•••ė" , kur behen krahasime se gjoja e kaluara ishte me e mire, apo me pak e keqe.

  Une duartrokis projektin, por jo ne fshetesi, pa trasnparence.

  A duhet te vazhdoje Rama udhen e Berishes?

  Jo, por jane ca kontrata (si ajo e CEZ) qe nuk mund te thyen kollaj, sidomos kur kane firmen e shtetit.
  Prandaj dhe taksapaguesi u detyrua te paguaje thyerjen e saj.


  Pakti me detin, ēohu ne kembe zoteri, ashtu sikur u ēuan kur Berisha e firmosi traktatin.
  Eshte kundra kushtetutes si dhe ligjit cenimi i tokes/detit.


  Jam ABSOLUTISHT kundra paktit detar, por nuk marshoj ne nje vije me politiken per tevl kundershtuar.

  Nuk kam parti, ideologjia ime eshte po ajo qe na la mbrapa si amanet Gjergj Kastrioti ne prag te vdekjes:

  Jam nė prag tė varrit. Po ju lė njė mbretėri me forca tė afta pėr ta mbrojtur, por me njė pasardhės tė paaftė nga mosha pėr ta drejtuar. Megjithatė, nė qoftė se nė tė ardhmen ju bėheni trima dhe tė virtytshėm, ju mund tė pėrballoni tė gjitha sulmet e armiqve tuaj.

  Nuk ėshtė sipėrfaqja e vendit ajo qė bėn njė fron tė respektueshėm, por aftėsia e atij qė ulet mbi tė. Nė qoftė se ju jeni i djallėzuar, shėrbėtor i ministrave tuaj, dhe naiv i lajkave tė oborrtarėve tuaj, atėherė asgjė nuk do tė jetė mė e lehtė sesa pėrmbysja nga maja mė e lartė ku ju ndodheni.

  Duhet tė jetė virtyti themel i fronit. Virtyti nuk ėshtė fantazi. Ndoshta do ju a thonė njė ditė, por mos harroni se ai qė do ju a thotė, ėshtė njė tradhtar, njė dinak, qė pėr tė mbretėruar nė vendin tuaj, do ju sugjerojė maksima tė rreme, tė cilat herėt a vonė do tė shkaktojnė pėrmbysjen tuaj.

  Duke pasur virtytin si udhėrrėfyes, lajkatarėt dhe tė pabesėt do tė largohen prej jush…Tė virtytshėm, ju mund tė mbani lehtė perandorinė qė po ju lė tė tronditur nga lufta e vazhdueshme ; ta pėrforconi, ta rimėkėmbni nėpėrmjet pushimit dhe qetėsisė…

  Krijoni vendshkrime tė paēensuruara nė tė gjithė sipėrfaqen e mbretėrisė ku mund tė publikohen tė gjitha padrejtėsitė dhe dhuna qė mund tė ushtrohen nga drejtuesit e krahinave tuaja. Bėni kėtė edhe pėr miqtė apo familjarėt e tyre qė jetojnė nė oborrin tuaj, tė cilėt i fshehin kėto shkelje apo i pėrdorin nėn pretekstin e drejtėsisė dhe tė domosdoshmėrisė.

  Shqyrtoni gjithēka nga ju vetė, dhe nėse magjistrati, ushtari apo kleriku janė mashtrues dhe tė padrejtė, atėherė pa mėshirė varini nė shtyllė nė vendin e krimit : ju do tė vini re se pasardhėsi i tij do tė bėhet i drejtė dhe i njerėzishėm…Kur sapo tė keni marrė drejtimin e pushtetit, ju do tė kujdeseni pėr Drejtėsinė, e cila ėshtė themeli i tė gjitha virtyteve.

  Ju do tė mbroni artizanėt, si njerėzit mė tė dobishėm tė zonave tė pushtetit tuaj, dhe do tė parandaloni shtypjen e tyre nga pasanikėt. Krenaria dhe luksi i bėn pasanikėt tė pandjeshėm ndaj fatkeqėsive tė varfėrve, tė cilėt nuk kanė as tituj (grada) e as mbėshtetje.

  Duhet tė jeni tė butė dhe tė dashur me njerėzit tuaj ; dukuni shpesh mes tyre, bisedoni me ta, pyesni ata nėse dėshirat tuaja pėr drejtėsi janė ekzekutuar nga ministrat tuaj.

  Princi qė qėndron i mbyllur me oborrtarėt e tij shikohet nga populli i tij si armik dhe tiran…Dėgjoni ankesat dhe kėrkesat e popullit tuaj me qetėsi sa qė ti frymėzoni besim atij pėr t’ju ndihmuar tė korrigjoni abuzimet dhe fatkeqėsitė e shtetit.

  Kujdesuni qė Kombi juaj tė rritet nėpėrmjet fesė katolike, por mos persekutoni asnjeri qė ta ndjekė atė me detyrim. Dielli, qė ėshtė shėmbėllimi i Perėndisė, shkėlqen pa dallim pėr turkun ashtu si pėr tė krishterin.

  Kushdo qė kėshillon pėr tė luftuar pėr hir tė Perėndisė ėshtė njė mashtrues i cili dėshiron tė sakrifikojė tė vėrtetėn pėr interesat e tij. Zoti ėshtė i fuqishėm, ai mund tė bėjė gjithēka vetė, pa ndihmėn e askujt…Nė qoftė se fati ju bėn endacak, tė varfėr apo nevojtar kurrė mos e ndryshoni fenė pėr interes…Mbyllini qė nė origjinė mosmarrėveshjet e teologėve dhe hipokritėve, tė cilat janė mė tė rrezikshmet pėr lumturinė e njė shteti. Kemi parė perandoritė mė tė lulėzuara tė pėrēahen dhe tė tronditen nga kėta fanatikė…

  Shihni Perandorinė e Konstandinit tė rrėnuar nga Muhamedi, dhe princin Jean Paléologue (Gjon Paleologu) i shkelur nga kuajt e Arabėve. Ai ishte supersticioz, priftėrinjtė e tij ambiciozė dhe injorantė, oborrtarėt e tij tė rremė dhe tė shthurur nga luksi, dhe tani princi, priftėrinjtė dhe oborrtarėt kanė vdekur dhe po vdesin nė skllavėri.

  Nėse keni fat tė mjaftueshėm pėr tė pasur filozofė nė vendqeverisjet tuaja, tė cilėt janė tė ndriēuar nga drita e arsyes dhe jo nga sistemet e rreme, le tė shkruajnė nė paqe dhe tė reagojnė ndaj paragjykimeve dhe makinacioneve tė kujtdo qė flet nė emėr tė Zotit me qėllim pėr tė heshtur mbretin dhe drejtėsinė. Ju do t’i mbroni ata kundra zellit tė tepruar tė drejtuesve hipokritė duke i shpėrblyer me vende pune nė gjykatat dhe oborret tuaja.

  Kur tė ju flasin keq pėr dikė, ju do ta dėgjoni me gjysmė veshi… Ju do tė jeni tė sjellshėm me tė gjithė shtresat popullore. Si arsye e dallimit tė gradės qė do tė keni sė shpejti nė shoqėri, ju duhet tė dalloheni nga tė tjerėt nėpėrmjet bujarisė, i cili ėshtė karakteri dallues i princave. Njė monark, edhe i varfėr, duhet tė jetė bujar…

  Mbroni meritėn dhe shpėrblejeni atė kudo qė ajo ndodhet. Mirėsia duhet tė shoqėrohet me njė zemėr bujare. Njeriu ndėrton tempuj, ngre altarė pėr Zotin falė mirėsisė sė tij. Evitoni pėr gjithmonė shekullit, rrethit dhe racės tuaj turpin pėr tė pasur njerėz tė dėshpėruar nga mizoria, krenaria apo injoranca juaj. Mos harroni se njeriu lind pėr lumturinė e njėri-tjetrit…

  Armatosuni nga guximi dhe vendosmėria nė mjerim, me maturi nė mirėqenie. Mos u zhytuni nė pėrtaci, ajo ėshtė nėna e tė gjitha veseve…Mos mbyllni sytė ndaj fqinjėve dhe traktateve tė tyre : ata do tė presin momentin kur ju do tė jeni tė brishtė pėr t’ju akuzuar dhe do tė pohojnė pretendime tė rreme mbi trashėgiminė qė po ju lė. Mos pėrdorni spiunė pėr tė ditur se ēfarė thonė njerėzit nė lidhje me administrimin tuaj. Bėni punėn tuaj ashtu si duhet, njerėzia le tė flasin dhe tė shkruajė ēfarė tė dėshirojė…

  Ti jepet mundėsia gjithsecilit prej rrethit tuaj qė tė ju shkruajė ; Ju do tė punėsoni sekretarėt tuaj qė tė pėrgjigjen pėr ēėshtje tė ndryshme ose publike, por sekretet e shtetit duhen tė mbeten mes jush…

  Mos pėrbuzni askėnd ; mė i vogli dhe mė i varfėri mund tė ju rrėzojė, ashtu si dhe mund tė ju ndihmojė me kėshillat dhe kurajon e tij.

  Jeni tė durueshėm nė ēėshtjet e luftės, tė patrembur nė rreziqe, tė butė dhe humanė, kurrė mizorė dhe gjaknxehtė. Fshihni dhimbjen qė fatkeqėsitė tuaja mund tė ju shkaktojnė. Armiqtė tuaj do tė jenė gjithmonė tė gatshėm tė ju fyejnė pėr fatkeqėsitė, dhe ministrat tė ju tradhtojnė. Ftoni mes jush tė huaj tė arsimuar duke u dhėnė njė rol kėshilltari edhe nė rast kur ata nuk janė fisnikė e tė pasur. Kompetencat qė i akordohen fisnikėrisė janė prodhim i politikės. Ju mund tė pėrdorni fisnikėt si tė dėshironi. Pasanikėt injorantė do t’i ledhatoni, kėshtu do tė kurseni pasurinė tuaj pėr mirėmbajtjen e ushtrisė, dhe do tė keni njė oborr tė shkėlqyeshėm falė krenarėve por dhe budallenjve, qė nuk kanė asnjė lloj virtyti pėrveēse floririt.

  Mos jeni tė ndrojtur ndaj ndjenjave tuaja. Deklaroni haptazi oborrtarėve tuaj, se ai qė do tė ju gėnjejė dhe do tė ju dėrgojė nė rrugėn e gabuar nė administrim, pa asnjė falje do tė varet nė shtyllė.

  Poetėve qė do tė ju thurin vargje, pėr tė ju bindur se jeni mė i madhi, mė bujari, mė i mrekullueshmi, luftėtari mė i madh ndėr tė gjithė mbretėrit, u dėrgoni nė kėmbim njė copė letėr, bojė dhe njė pendė nga njė oborrtar i panjohur, me urdhrin pėr tė dėshmuar tė vėrtetėn e asaj qė shkruajnė, dhe nė qoftė se nuk mund tė bėjnė njė gjė tė tillė, tė kufizojnė veten nė dhėnien e kėshillave, duke u lėnė tė kuptohet sė nėse vazhdojnė tė shkruajnė marrėzira tė tilla tė rrezikshme, ata do tė mbyten nga vetė ju si person i shenjtė i tė vėrtetės.

  Kujdesuni qė tė keni gjithmonė ushtarė tė mirė dhe tė disiplinuar ; qė ushtarėt tuaj tė mos bėhen pėrtacė, ti stėrvitni dhe ti trajtoni jo si skllevėr por si shokėt tuaj. Kur tė jeni nė luftė, ju do tė udhėhiqni ushtrinė si gjeneral dhe nė betejė do tė luftoni si ushtar. Emri i mbretit ėshtė njė titull shumė i nderuar, por ky titull ka peshė tė madhe dhe detyra tė vėshtira pėr tė realizuar. Kryesorja ėshtė tė pranohesh dhe tė respektohesh nė rrethin tėnd. Zoti nuk ka dhėnė fuqinė supreme pėr tė na zhytur nė qullėsi, pėr qė tė jemi mbrojtės tė ēėshtjes publike. Pėr njė zemėr tė butė dhe njė shpirt tė virtytshėm, mirėqenia e pėrgjithshme e popullit tėnd ėshtė kėnaqėsia mė e madhe qė mund tė pėrjetohet. Neglizhenca dhe njė lloj mirėsie qė e thėrrasim « mendjelehtėsia e njė princi », u shkaktojnė dėme njerėzve ; dhe ju e dini se roli i mbretit ėshtė t’i mbrojė

  Dėboni larg jush astrologėt gjykatės dhe kimistėt prodhues ari dhe diamantesh. Njė princ ėshtė gjithmonė i pasur, kur ai ėshtė i menēur dhe i lartėsuar shpirtėrisht.

  Emri juaj do tė jetė i shkruar nė njė pllakė prej mermeri tė bardhė me shkronja tė zeza mbi dyert e kėshtjellave tuaja tė destinuara pėr tė burgosurit. Mjerim pėr guvernatorin qė i fshehu mbretit pafajėsinė, qė pėrkeqėsoi nga koprracia dhe zelli i tij dėnimin e fajtorėve…

  Mbroni njerėzit e dashur dhe tė mirė, ndėshkoni shpirtrat e kėqij. Jeni tė ndjeshėm ndaj lėndimit, por akoma dhe mė shumė ndaj shėrbimit tė popullit tuaj dhe miqėsisė tė njerėzve tė ngjashėm me ju.

  Pika kulmore e njė lufte ėshtė ēorientuese, duhet ndjerė pasiguria (rreziku). Atėherė kujdesi dhe guximi do tė ju shėrbejnė mė mirė se sa pasuria. Duhet tė dish tė fitosh, por mos harroni se edhe mund tė mposhtesh. Sfidoni veten tuaj : mos e humbisni toruan nga zemėrimi, sepse atėherė i thjeshti bėhet i keq dhe mbreti njė pėrbindėsh…

  Mos harroni se politika turke ėshtė pėr tė mbjellė pėrēarje mes princave tė krishterė ; e gjithė madhėshtia e tyre gjendet nė kėtė politikė tė shkėlqyeshme, e cila bėn me shumė pushtime sesa armėt e tyre. Sė fundi, nė qoftė se jeni xheloz se po ju lė njė trashgimtar qė ju pengon pėr tė marrė fronin, mos harroni se kam qenė babai juaj, dhe shpatėn do e pėrdorni vetėm pėr tė rrėzuar armikun.

  Ju do tė keni lidhje tė shumta me oborrin e Romės, qė unė kam qenė deri tani mbėshtetės dhe mbrojtės. Interesat e mia mė kanė detyruar tė pėrshtas politikėn time me tė sajėn. Rrethanat nė tė cilat jam gjetur veten nuk mė kanė lejuar tė luftoj uzurpimet turke dhe pretendimet e papės.

  Pėr tė mirėn e krahinave tė mia kam qenė gjithmonė i lumtur me veprimet qė kam ndėrmarrė. Roma ėshtė fodulle vetėm me princat e dėshtuar. Roma, duke mė pasur frikė, mė ka bėrė gjithmonė lajka.

  Ajo ndryshon maksimat dhe pozicionet sipas rasteve, por frika se humb tokat e saj ndaj sulmeve tė Muhamedit, e ka detyruar atė tė qėndrojė modeste ndaj meje, duke mė njohur tė gjitha tė drejtat, titujt, dhe zotėrimet e realizuara gjatė betejave tė mia. Papėt nuk kanė arritur kurrė tė manipulojnė njė ushtar tė vjetėr si unė, por nuk do tė hezitojnė tė bėjnė njė gjė tė tillė ndaj jush si arsye e moshės sė re dhe mungesės sė eksperiencės pėr tė qeverisur, pėr tė shėrbyer.

  Mos harroni, se me praktikat e shumta qė ata pėrdorin pėr tė arritur qėllimet e tyre, mė e forta, ėshtė rrėfimi. Por ėshtė e lehtė ta kuptoni : kur prifti do tė dojė tė dijė mė shumė sesa mėkatet tuaja, kthejeni si njė mashtrues nė vendin e tij, dhe dėnojeni si tė tillė, qė tė shėrbejė si shembull pėr pasardhėsin e tij.

  …Megjithatė, ėshtė shumė e rrezikshme tė kundėrshtosh hapur Papėn, kėtė idhull tė madh tė fesė sonė. Ai ėshtė njė njeri si tė tjerėt, me pasionet dhe dobėsitė e tij… Nėse Papa ju dėrgon faljet, reliket, bekimet, merrni ato me respekt, dhe i nderoni me njerėzit tuaj duke e dhėnė ju shembullin kryesor… Por nė qoftė se Papa pėrpiqet tė rrisė numrin e priftėrinjve dhe murgjve pėr tė nxjerrė para nga krahinat tuaja…ose ju nxit qė tė hapni luftėra nė emėr tė Zotit, rrufeja hakmarrėse qėlloftė mbi ju dhe pasardhėsit tuaj nė rast pranimi.

  Zoti hakmerret ndaj fyersve tė tij, pra nuk ka nevojė pėr ndihmėn e njeriut. Mos kėrcėnoni Romėn, kur ajo nuk ju kėrcėnon. Por shpallni luftė ndaj kujtdo qė mundohet tė prishė harenė e popullit, dhe legjitimitetin e fronit.

  Ju do tė ndaloni ēdo banor i cili ndodhet nėn qeverisjen tuaj, qė tė mos bėhet as prift e as murg pa arritur moshėn dyzet vjeēare. Pėr tu ushqyer nga puna e tė tjerėve, duhet mė parė qė njeriu (mashkulli) tė ketė kontribuar nė mbėshtetjen e komunitetit, prej tė cilit dėshiron tė ndahet pėr tė shijuar jetėn e tij…

  Kėta priftėrinj dhe murgj duhet tė ju ndihmojnė tė mbroni kombin nė kohė lufte, sepse nė kohė paqeje po ky komb i ushqen pa i pėrdorur.

  Nėse Papa kundėrshton, bindeni atė me butėsi, dhe vetėm nė qoftė se ėshtė e nevojshme pėrdorni shpatėn… Njė politikė e tillė do tė ju pajtojė me dashurinė atėrore tė pasardhėsve tė tij, dhe do tė bėheni shembull dhe lider pėr tė gjithė mbretėrit, tė cilėt frikacakė, tė dobėt, injorantė, budallenj, u uzurpohet nga Papa dhe ministrat e tyre, fuqia qė Zoti u ka dhėnė pėr tė pėrhapur lumturinė e Kombeve, ku ata duhet tė jenė zotėrit dhe etėrit.


  Korrigjim do te beja vetem Fete dhe Papatin (por ishin relevante te asaj kohe).

 20. #19
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Anėtarėsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,377
  Faleminderit
  26
  76 falenderime nė 70 postime

  Pėr: Aeroport i Ri ne Vlore?!

  Citim Postuar mė parė nga Ilir-Arber Lexo Postimin
  Nuk jam me Ramen dhe as me Berishen.

  Nuk kam besim ne pokitiken Shqiptare, prandaj dhe hapa kete teme.

  Por nuk lahet as "m••i me sh•••ė" , kur behen krahasime se gjoja e kaluara ishte me e mire, apo me pak e keqe.

  Une duartrokis projektin, por jo ne fshetesi, pa trasnparence.

  A duhet te vazhdoje Rama udhen e Berishes?

  Jo, por jane ca kontrata (si ajo e CEZ) qe nuk mund te thyen kollaj, sidomos kur kane firmen e shtetit.
  Prandaj dhe taksapaguesi u detyrua te paguaje thyerjen e saj.


  Pakti me detin, ēohu ne kembe zoteri, ashtu sikur u ēuan kur Berisha e firmosi traktatin.
  Eshte kundra kushtetutes si dhe ligjit cenimi i tokes/detit.


  Jam ABSOLUTISHT kundra paktit detar, por nuk marshoj ne nje vije me politiken per tevl kundershtuar.

  Nuk kam parti, ideologjia ime eshte po ajo qe na la mbrapa si amanet Gjergj Kastrioti ne prag te vdekjes:

  Jam nė prag tė varrit. Po ju lė njė mbretėri me forca tė afta pėr ta mbrojtur, por me njė pasardhės tė paaftė nga mosha pėr ta drejtuar. Megjithatė, nė qoftė se nė tė ardhmen ju bėheni trima dhe tė virtytshėm, ju mund tė pėrballoni tė gjitha sulmet e armiqve tuaj.

  Nuk ėshtė sipėrfaqja e vendit ajo qė bėn njė fron tė respektueshėm, por aftėsia e atij qė ulet mbi tė. Nė qoftė se ju jeni i djallėzuar, shėrbėtor i ministrave tuaj, dhe naiv i lajkave tė oborrtarėve tuaj, atėherė asgjė nuk do tė jetė mė e lehtė sesa pėrmbysja nga maja mė e lartė ku ju ndodheni.

  Duhet tė jetė virtyti themel i fronit. Virtyti nuk ėshtė fantazi. Ndoshta do ju a thonė njė ditė, por mos harroni se ai qė do ju a thotė, ėshtė njė tradhtar, njė dinak, qė pėr tė mbretėruar nė vendin tuaj, do ju sugjerojė maksima tė rreme, tė cilat herėt a vonė do tė shkaktojnė pėrmbysjen tuaj.

  Duke pasur virtytin si udhėrrėfyes, lajkatarėt dhe tė pabesėt do tė largohen prej jush…Tė virtytshėm, ju mund tė mbani lehtė perandorinė qė po ju lė tė tronditur nga lufta e vazhdueshme ; ta pėrforconi, ta rimėkėmbni nėpėrmjet pushimit dhe qetėsisė…

  Krijoni vendshkrime tė paēensuruara nė tė gjithė sipėrfaqen e mbretėrisė ku mund tė publikohen tė gjitha padrejtėsitė dhe dhuna qė mund tė ushtrohen nga drejtuesit e krahinave tuaja. Bėni kėtė edhe pėr miqtė apo familjarėt e tyre qė jetojnė nė oborrin tuaj, tė cilėt i fshehin kėto shkelje apo i pėrdorin nėn pretekstin e drejtėsisė dhe tė domosdoshmėrisė.

  Shqyrtoni gjithēka nga ju vetė, dhe nėse magjistrati, ushtari apo kleriku janė mashtrues dhe tė padrejtė, atėherė pa mėshirė varini nė shtyllė nė vendin e krimit : ju do tė vini re se pasardhėsi i tij do tė bėhet i drejtė dhe i njerėzishėm…Kur sapo tė keni marrė drejtimin e pushtetit, ju do tė kujdeseni pėr Drejtėsinė, e cila ėshtė themeli i tė gjitha virtyteve.

  Ju do tė mbroni artizanėt, si njerėzit mė tė dobishėm tė zonave tė pushtetit tuaj, dhe do tė parandaloni shtypjen e tyre nga pasanikėt. Krenaria dhe luksi i bėn pasanikėt tė pandjeshėm ndaj fatkeqėsive tė varfėrve, tė cilėt nuk kanė as tituj (grada) e as mbėshtetje.

  Duhet tė jeni tė butė dhe tė dashur me njerėzit tuaj ; dukuni shpesh mes tyre, bisedoni me ta, pyesni ata nėse dėshirat tuaja pėr drejtėsi janė ekzekutuar nga ministrat tuaj.

  Princi qė qėndron i mbyllur me oborrtarėt e tij shikohet nga populli i tij si armik dhe tiran…Dėgjoni ankesat dhe kėrkesat e popullit tuaj me qetėsi sa qė ti frymėzoni besim atij pėr t’ju ndihmuar tė korrigjoni abuzimet dhe fatkeqėsitė e shtetit.

  Kujdesuni qė Kombi juaj tė rritet nėpėrmjet fesė katolike, por mos persekutoni asnjeri qė ta ndjekė atė me detyrim. Dielli, qė ėshtė shėmbėllimi i Perėndisė, shkėlqen pa dallim pėr turkun ashtu si pėr tė krishterin.

  Kushdo qė kėshillon pėr tė luftuar pėr hir tė Perėndisė ėshtė njė mashtrues i cili dėshiron tė sakrifikojė tė vėrtetėn pėr interesat e tij. Zoti ėshtė i fuqishėm, ai mund tė bėjė gjithēka vetė, pa ndihmėn e askujt…Nė qoftė se fati ju bėn endacak, tė varfėr apo nevojtar kurrė mos e ndryshoni fenė pėr interes…Mbyllini qė nė origjinė mosmarrėveshjet e teologėve dhe hipokritėve, tė cilat janė mė tė rrezikshmet pėr lumturinė e njė shteti. Kemi parė perandoritė mė tė lulėzuara tė pėrēahen dhe tė tronditen nga kėta fanatikė…

  Shihni Perandorinė e Konstandinit tė rrėnuar nga Muhamedi, dhe princin Jean Paléologue (Gjon Paleologu) i shkelur nga kuajt e Arabėve. Ai ishte supersticioz, priftėrinjtė e tij ambiciozė dhe injorantė, oborrtarėt e tij tė rremė dhe tė shthurur nga luksi, dhe tani princi, priftėrinjtė dhe oborrtarėt kanė vdekur dhe po vdesin nė skllavėri.

  Nėse keni fat tė mjaftueshėm pėr tė pasur filozofė nė vendqeverisjet tuaja, tė cilėt janė tė ndriēuar nga drita e arsyes dhe jo nga sistemet e rreme, le tė shkruajnė nė paqe dhe tė reagojnė ndaj paragjykimeve dhe makinacioneve tė kujtdo qė flet nė emėr tė Zotit me qėllim pėr tė heshtur mbretin dhe drejtėsinė. Ju do t’i mbroni ata kundra zellit tė tepruar tė drejtuesve hipokritė duke i shpėrblyer me vende pune nė gjykatat dhe oborret tuaja.

  Kur tė ju flasin keq pėr dikė, ju do ta dėgjoni me gjysmė veshi… Ju do tė jeni tė sjellshėm me tė gjithė shtresat popullore. Si arsye e dallimit tė gradės qė do tė keni sė shpejti nė shoqėri, ju duhet tė dalloheni nga tė tjerėt nėpėrmjet bujarisė, i cili ėshtė karakteri dallues i princave. Njė monark, edhe i varfėr, duhet tė jetė bujar…

  Mbroni meritėn dhe shpėrblejeni atė kudo qė ajo ndodhet. Mirėsia duhet tė shoqėrohet me njė zemėr bujare. Njeriu ndėrton tempuj, ngre altarė pėr Zotin falė mirėsisė sė tij. Evitoni pėr gjithmonė shekullit, rrethit dhe racės tuaj turpin pėr tė pasur njerėz tė dėshpėruar nga mizoria, krenaria apo injoranca juaj. Mos harroni se njeriu lind pėr lumturinė e njėri-tjetrit…

  Armatosuni nga guximi dhe vendosmėria nė mjerim, me maturi nė mirėqenie. Mos u zhytuni nė pėrtaci, ajo ėshtė nėna e tė gjitha veseve…Mos mbyllni sytė ndaj fqinjėve dhe traktateve tė tyre : ata do tė presin momentin kur ju do tė jeni tė brishtė pėr t’ju akuzuar dhe do tė pohojnė pretendime tė rreme mbi trashėgiminė qė po ju lė. Mos pėrdorni spiunė pėr tė ditur se ēfarė thonė njerėzit nė lidhje me administrimin tuaj. Bėni punėn tuaj ashtu si duhet, njerėzia le tė flasin dhe tė shkruajė ēfarė tė dėshirojė…

  Ti jepet mundėsia gjithsecilit prej rrethit tuaj qė tė ju shkruajė ; Ju do tė punėsoni sekretarėt tuaj qė tė pėrgjigjen pėr ēėshtje tė ndryshme ose publike, por sekretet e shtetit duhen tė mbeten mes jush…

  Mos pėrbuzni askėnd ; mė i vogli dhe mė i varfėri mund tė ju rrėzojė, ashtu si dhe mund tė ju ndihmojė me kėshillat dhe kurajon e tij.

  Jeni tė durueshėm nė ēėshtjet e luftės, tė patrembur nė rreziqe, tė butė dhe humanė, kurrė mizorė dhe gjaknxehtė. Fshihni dhimbjen qė fatkeqėsitė tuaja mund tė ju shkaktojnė. Armiqtė tuaj do tė jenė gjithmonė tė gatshėm tė ju fyejnė pėr fatkeqėsitė, dhe ministrat tė ju tradhtojnė. Ftoni mes jush tė huaj tė arsimuar duke u dhėnė njė rol kėshilltari edhe nė rast kur ata nuk janė fisnikė e tė pasur. Kompetencat qė i akordohen fisnikėrisė janė prodhim i politikės. Ju mund tė pėrdorni fisnikėt si tė dėshironi. Pasanikėt injorantė do t’i ledhatoni, kėshtu do tė kurseni pasurinė tuaj pėr mirėmbajtjen e ushtrisė, dhe do tė keni njė oborr tė shkėlqyeshėm falė krenarėve por dhe budallenjve, qė nuk kanė asnjė lloj virtyti pėrveēse floririt.

  Mos jeni tė ndrojtur ndaj ndjenjave tuaja. Deklaroni haptazi oborrtarėve tuaj, se ai qė do tė ju gėnjejė dhe do tė ju dėrgojė nė rrugėn e gabuar nė administrim, pa asnjė falje do tė varet nė shtyllė.

  Poetėve qė do tė ju thurin vargje, pėr tė ju bindur se jeni mė i madhi, mė bujari, mė i mrekullueshmi, luftėtari mė i madh ndėr tė gjithė mbretėrit, u dėrgoni nė kėmbim njė copė letėr, bojė dhe njė pendė nga njė oborrtar i panjohur, me urdhrin pėr tė dėshmuar tė vėrtetėn e asaj qė shkruajnė, dhe nė qoftė se nuk mund tė bėjnė njė gjė tė tillė, tė kufizojnė veten nė dhėnien e kėshillave, duke u lėnė tė kuptohet sė nėse vazhdojnė tė shkruajnė marrėzira tė tilla tė rrezikshme, ata do tė mbyten nga vetė ju si person i shenjtė i tė vėrtetės.

  Kujdesuni qė tė keni gjithmonė ushtarė tė mirė dhe tė disiplinuar ; qė ushtarėt tuaj tė mos bėhen pėrtacė, ti stėrvitni dhe ti trajtoni jo si skllevėr por si shokėt tuaj. Kur tė jeni nė luftė, ju do tė udhėhiqni ushtrinė si gjeneral dhe nė betejė do tė luftoni si ushtar. Emri i mbretit ėshtė njė titull shumė i nderuar, por ky titull ka peshė tė madhe dhe detyra tė vėshtira pėr tė realizuar. Kryesorja ėshtė tė pranohesh dhe tė respektohesh nė rrethin tėnd. Zoti nuk ka dhėnė fuqinė supreme pėr tė na zhytur nė qullėsi, pėr qė tė jemi mbrojtės tė ēėshtjes publike. Pėr njė zemėr tė butė dhe njė shpirt tė virtytshėm, mirėqenia e pėrgjithshme e popullit tėnd ėshtė kėnaqėsia mė e madhe qė mund tė pėrjetohet. Neglizhenca dhe njė lloj mirėsie qė e thėrrasim « mendjelehtėsia e njė princi », u shkaktojnė dėme njerėzve ; dhe ju e dini se roli i mbretit ėshtė t’i mbrojė

  Dėboni larg jush astrologėt gjykatės dhe kimistėt prodhues ari dhe diamantesh. Njė princ ėshtė gjithmonė i pasur, kur ai ėshtė i menēur dhe i lartėsuar shpirtėrisht.

  Emri juaj do tė jetė i shkruar nė njė pllakė prej mermeri tė bardhė me shkronja tė zeza mbi dyert e kėshtjellave tuaja tė destinuara pėr tė burgosurit. Mjerim pėr guvernatorin qė i fshehu mbretit pafajėsinė, qė pėrkeqėsoi nga koprracia dhe zelli i tij dėnimin e fajtorėve…

  Mbroni njerėzit e dashur dhe tė mirė, ndėshkoni shpirtrat e kėqij. Jeni tė ndjeshėm ndaj lėndimit, por akoma dhe mė shumė ndaj shėrbimit tė popullit tuaj dhe miqėsisė tė njerėzve tė ngjashėm me ju.

  Pika kulmore e njė lufte ėshtė ēorientuese, duhet ndjerė pasiguria (rreziku). Atėherė kujdesi dhe guximi do tė ju shėrbejnė mė mirė se sa pasuria. Duhet tė dish tė fitosh, por mos harroni se edhe mund tė mposhtesh. Sfidoni veten tuaj : mos e humbisni toruan nga zemėrimi, sepse atėherė i thjeshti bėhet i keq dhe mbreti njė pėrbindėsh…

  Mos harroni se politika turke ėshtė pėr tė mbjellė pėrēarje mes princave tė krishterė ; e gjithė madhėshtia e tyre gjendet nė kėtė politikė tė shkėlqyeshme, e cila bėn me shumė pushtime sesa armėt e tyre. Sė fundi, nė qoftė se jeni xheloz se po ju lė njė trashgimtar qė ju pengon pėr tė marrė fronin, mos harroni se kam qenė babai juaj, dhe shpatėn do e pėrdorni vetėm pėr tė rrėzuar armikun.

  Ju do tė keni lidhje tė shumta me oborrin e Romės, qė unė kam qenė deri tani mbėshtetės dhe mbrojtės. Interesat e mia mė kanė detyruar tė pėrshtas politikėn time me tė sajėn. Rrethanat nė tė cilat jam gjetur veten nuk mė kanė lejuar tė luftoj uzurpimet turke dhe pretendimet e papės.

  Pėr tė mirėn e krahinave tė mia kam qenė gjithmonė i lumtur me veprimet qė kam ndėrmarrė. Roma ėshtė fodulle vetėm me princat e dėshtuar. Roma, duke mė pasur frikė, mė ka bėrė gjithmonė lajka.

  Ajo ndryshon maksimat dhe pozicionet sipas rasteve, por frika se humb tokat e saj ndaj sulmeve tė Muhamedit, e ka detyruar atė tė qėndrojė modeste ndaj meje, duke mė njohur tė gjitha tė drejtat, titujt, dhe zotėrimet e realizuara gjatė betejave tė mia. Papėt nuk kanė arritur kurrė tė manipulojnė njė ushtar tė vjetėr si unė, por nuk do tė hezitojnė tė bėjnė njė gjė tė tillė ndaj jush si arsye e moshės sė re dhe mungesės sė eksperiencės pėr tė qeverisur, pėr tė shėrbyer.

  Mos harroni, se me praktikat e shumta qė ata pėrdorin pėr tė arritur qėllimet e tyre, mė e forta, ėshtė rrėfimi. Por ėshtė e lehtė ta kuptoni : kur prifti do tė dojė tė dijė mė shumė sesa mėkatet tuaja, kthejeni si njė mashtrues nė vendin e tij, dhe dėnojeni si tė tillė, qė tė shėrbejė si shembull pėr pasardhėsin e tij.

  …Megjithatė, ėshtė shumė e rrezikshme tė kundėrshtosh hapur Papėn, kėtė idhull tė madh tė fesė sonė. Ai ėshtė njė njeri si tė tjerėt, me pasionet dhe dobėsitė e tij… Nėse Papa ju dėrgon faljet, reliket, bekimet, merrni ato me respekt, dhe i nderoni me njerėzit tuaj duke e dhėnė ju shembullin kryesor… Por nė qoftė se Papa pėrpiqet tė rrisė numrin e priftėrinjve dhe murgjve pėr tė nxjerrė para nga krahinat tuaja…ose ju nxit qė tė hapni luftėra nė emėr tė Zotit, rrufeja hakmarrėse qėlloftė mbi ju dhe pasardhėsit tuaj nė rast pranimi.

  Zoti hakmerret ndaj fyersve tė tij, pra nuk ka nevojė pėr ndihmėn e njeriut. Mos kėrcėnoni Romėn, kur ajo nuk ju kėrcėnon. Por shpallni luftė ndaj kujtdo qė mundohet tė prishė harenė e popullit, dhe legjitimitetin e fronit.

  Ju do tė ndaloni ēdo banor i cili ndodhet nėn qeverisjen tuaj, qė tė mos bėhet as prift e as murg pa arritur moshėn dyzet vjeēare. Pėr tu ushqyer nga puna e tė tjerėve, duhet mė parė qė njeriu (mashkulli) tė ketė kontribuar nė mbėshtetjen e komunitetit, prej tė cilit dėshiron tė ndahet pėr tė shijuar jetėn e tij…

  Kėta priftėrinj dhe murgj duhet tė ju ndihmojnė tė mbroni kombin nė kohė lufte, sepse nė kohė paqeje po ky komb i ushqen pa i pėrdorur.

  Nėse Papa kundėrshton, bindeni atė me butėsi, dhe vetėm nė qoftė se ėshtė e nevojshme pėrdorni shpatėn… Njė politikė e tillė do tė ju pajtojė me dashurinė atėrore tė pasardhėsve tė tij, dhe do tė bėheni shembull dhe lider pėr tė gjithė mbretėrit, tė cilėt frikacakė, tė dobėt, injorantė, budallenj, u uzurpohet nga Papa dhe ministrat e tyre, fuqia qė Zoti u ka dhėnė pėr tė pėrhapur lumturinė e Kombeve, ku ata duhet tė jenė zotėrit dhe etėrit.


  Korrigjim do te beja vetem Fete dhe Papatin (por ishin relevante te asaj kohe).
  Me CEZ-in e kane fut te gjithe doren ne thes. Sigurisht kur vjen puna per vjedhje Naltgjatesia mban vendin e pare, eshte i pakonkurueshem...

  Kurseji keto fragmentet e gjata Biblike, se po diskutojme per te tjera gjera..
  Trimi mirė me shokė shumė!!!!!!

 21. #20
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,089
  Faleminderit
  65
  782 falenderime nė 640 postime

  Pėr: Aeroport i Ri ne Vlore?!

  Nje popull qe nuk ka buke te haje, nuk ka para te paguaje faturat e energjise elektrike, nuk ka pune, nuk ka shprese ne te ardhmen, tani do t'i duhet te paguaje edhe koston e aeroporteve te turqve te Vellait te Erdoganit ne Tirane. Nese kompani private duan te investojne parate e tyre ne aeroporte, le te vine e investojne. Po te presesh qe fakirat shqiptare te paguajne per kete aeroporte qe i menaxhojne te huajt?

  Pyes valle, si do te reagonin valle popujt tane fqinje, nese kryeministri i tyre tu bente "investime" te tilla me parate e tyre te taksave?

  Nuk ke faj ti o shoku Rama qe je budalla. Fajin e kane ata budallenjte ne ate vend qe te durojne ty me dite, me jave e me vite...

  Albo

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •