Close
Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 58
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-11-2017
  Postime
  64
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Kur te vije pranvera

  Ska ma bukur dita- naten
  largon heret ne agim
  si bilbili ne pranver
  kengen nise qe me zgjim
  ......
  Veshe natyra,feste me gezu
  edhe lulet nxjerr petalet
  shkon fusha tuj gjelberu
  deri n'koder te livadhet
  .......
  Po dhe mali tej flak boren
  uji kthjellet shkon ne kru
  dhe perrejt ma posht e sjellin
  lumi fort duke ushetu
  .......
  Nuk ka zhurme, po za tingell
  -im
  ku del dielli toka ndrin
  e natyra bashke me ne
  ka shperthy gezim hare.
  ...............

  Kujtime feminore


  Shtepiz prej derrase
  ne mal ngritem nje her
  femini conim te gezuar
  ne mendje me ka ngel
  .......
  Prane pishave kish dhe bredh
  edhe uje me terbim
  bashke festonim ne te gjithe
  ma shume duket shpirti yne
  .......
  Ne mengjes ftohte acar
  mirrja kuqon per udhetim
  shenja putrash mbi debore
  gjurme linin si kujtim
  .......
  E diku ne mesdit
  faqen dielli vec tregonte
  nenemadhja ndan ushqimin
  e gezuar na veshtronte
  .........
  gjyshi kthehej me zagar
  cizme gjata pushke kish
  kapel pupel mbi koke
  gjahun hidhte mbi kurriz
  .........
  Keto dite,ne mendje erdhen
  qielli flokun bardh ka nise
  dhe shtepia prej derrase
  nuk eshte me ku ta dish
  .........
  Peme te larta nuk dalloj
  vend tyre lulezu shkurret
  gjithfare shpendi edhe zogu
  mbi nje shkemb kendojne e
  mburren.
  .........

  Pas tragjedise ne lufte
  Ringrihet.

  Trimi i shtimes me te shtime
  nuk je burre me dyfek
  qe godet tek e tek
  ti je burre,burre lirie
  jo me tek por bresherie
  .........
  Krisma jote gezoi miqte
  ulur koken,fryme heshtur
  gjithe armiqte.
  ..........
  Me merzi qe ke kalu
  vendu lule dhe lisa
  deshi zoti kishe besim
  brenda vehtes me kushtrim
  .......
  me kujdes per cdo dite
  mbi te keqen,ke arrit
  ata ik por s'kan shku
  gjak i mire
  vella e moter me vazhdu
  ......
  Gjithkah jem, me zemer
  per ate djal burr
  e vajze,nane femer
  dhe per jete qe kane lulezu
  Zonja jote qoft beku.
  ...........

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e pranvera bica
  Anėtarėsuar
  23-03-2009
  Vendndodhja
  Atje ku ka serenata.
  Postime
  5,884
  Faleminderit
  313
  181 falenderime nė 148 postime

  Pėr: Kur te vije pranvera

  Bukur Sokol!

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-11-2017
  Postime
  64
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Kur te vije pranvera

  E nderuar respekte

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-11-2017
  Postime
  64
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Kur te vije pranvera

  Kujtim tyre

  Kujtoj gjyshin si skulptur
  grushtin lart ndertu prej
  stralli
  e shoh gjyshen aty n'prag
  tu shendrit porsi ari
  ..........
  Aty plugu permbys token
  buca dheu do shkriftohet
  sorra pelluba vijne ushqeh
  -hen
  ne nje cep veshtronim ne
  ........
  Gjyshe trasten mban para
  gjyshi doren humb ne te
  vec dallojme sorra pellum
  -bat
  faren flake gjyshi mbi re
  ........
  Ndonjeher pas gjyshes ne
  -ne
  shkonim ne si terbuar
  edhe gjyshi qe veshtronte
  te dy bashke qeshnin t'gez
  -uar
  .........
  C'far mendonin nuk e di
  buzagaz u ndrinte nuri
  fluturim shkonte gjyshja
  gjurme n'toke linte burri
  ........................

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-11-2017
  Postime
  64
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Kur te vije pranvera

  Falli nen mand

  Me flladin e mengjesit
  e diellit mesdit rreshkan
  gjinkalles me zerin qe s'nd
  -al
  dhe trupin thare mbi mand
  .........
  Filxhanin kafes ne dore
  mendja fallxhore me rri
  llumin kafese ti le
  e fallin atje te shtie
  .........
  E ardhmja ne llume a lexo
  -het
  te vjetrit mjegull kujtim
  ai nganjeher te zgjohet
  llumi kafese shpetim
  ..........
  Shikoj atje posht kafe
  ne llume shtriganin e zi
  kujtimi friken qe bart
  njeher njekoh femini
  ..........
  Fallin tani bej vete
  lexoj me mendet e mi
  syte tani mbaj mbyllur
  me llumin e kafes ujedi
  ..........

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-11-2017
  Postime
  64
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Kur te vije pranvera

  Natyre


  Hedh veshtrimin per nga mali
  dhe kodrin diku atje
  pamja saje lugin livadhi
  mrekulli permbi dhe
  ........
  Shkrihet bora diku lart
  gjelberim mbushet fusha
  eshte vasha bashke me
  djalin
  lule duket dhe gemusha
  .......
  Bore ngrica mal pushtojn
  uje te ndenjur kurr s'arri
  ndrico dielli bie vesa
  lulezojne lulet jete gjalleri
  ...........
  Lule hapen arome leshojn
  uje rrjedh tuj gurgullu
  edhe zeri i bilbilit
  ne nje dege tuj kendu
  .........
  Uji fresket shpernda jete
  shkon e derdhet shtrat det
  -it
  qejf natyres e miletit.
  ...................

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-11-2017
  Postime
  64
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Kur te vije pranvera

  Gjerdani posht gushes


  Me gezimin e jetes n'pranv
  -er
  dhe zjarrin qe digjte ngado
  te engjellit t'ulur mbi toke
  e pamje qe t'mrekullo
  ..........
  Zjarri i ndjejes paharruar
  sinjal shpernda me arome
  dhe zgjohet tek une i rinua
  -r
  deshire qe vlon e s'ndalon
  ........
  Syrin posht qafes ngulitur
  gjerdani mbi gjoks i pusho
  -n
  dhe mendja ne vend ka nd
  -al
  e zemra e kenaqur tingllon
  ...........
  Pushin faqes pershendes
  aromen e gushes i marr
  mes zjarrit e prushit ndolle
  -m
  ne timin parajs livall
  ...........
  Ne vallen magjike te jetes
  deshires malit mbi re
  dhe syte poshte tokes hyj
  -nore
  ne shpirtin e ndalur atje
  .............
  Oshtime e vales tallaz
  dhe lumi gjarperonte mbi te
  furishem nga mali zbret
  ne dete leshonte reke
  ...........
  Mendjet s'mendojne s'ja dine
  zemrat nje ritem muzik
  dhe valet e zerit belbezojn
  e koha qe s'duam te ike
  ...........
  Amshimi pafund ku tjeter
  ngjashem valle ku te gjesh
  ne toke gezimet jane mble
  -dhur
  ma te mira s'na vlejne, s'do kete
  ...............

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-11-2017
  Postime
  64
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Kur te vije pranvera

  Habitur


  Shume vone kam kuptu
  ndonjeher si tani
  askush rotull
  t'zere belaja ne vetmi
  .........
  Pse supin levizja
  doren po e loja
  kemba s'rri ne vend
  s'di c'belbezoja
  ...........
  C'kish hyre ne tru
  vertet nuk e di
  syte pertej rruges
  asgje s'dalloja
  ............
  Vetem per nje cast
  pashe e shikoja
  thashe se kane me mua
  ktheva e vazhdova
  ...........
  Dielli ndriconte
  s'mujshe per te pa
  shquaja figura
  kemben tund akoma
  ...........
  Kur befas ndalova
  keto jane miqt e mi
  si u qartesova
  shkova i takova.
  ..............................

 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-11-2017
  Postime
  64
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Kur te vije pranvera

  Ruga e jetes


  Me bardhesin e malit n'bore
  uje t'ngrim qe nuk rrjedh
  por me mendjen per nga
  deti
  dhe pa lule ne kercej
  .............
  Vecse dielli ne krye te mal
  -it
  dhe rekej do te nisin
  por si lulet rreze livadhit
  valle t'jetes fort ja krisin
  ..........
  Vec ngrohtesin qe ka shpir
  -ti
  sodopak jashte reflektu
  vajza djalit njeri tjetrit
  ma me shije se uji n'kru
  .............
  Dhe burimi me gurgullim
  akull eshte e duket vlim
  se dhe uji me t'fresku
  eshte vleresim per ate kru
  ..........
  Njeri tjetrit heqin t'keqen
  shoqi-shoqen rinovon
  edhe udha per ne det
  ecen para nuk ndalon.
  ..............

 10. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-11-2017
  Postime
  64
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Kur te vije pranvera

  Udha e jetes -Stafet:


  Udhen e jetes askush per
  ta ndal
  ditet ikin diku tresin
  ne endrat e nates mbyllur
  syte hapur prekim mengje
  -sin
  ............
  Koha qe zgjatet per ne ka
  fund
  me gezim te zjarrte mbi re
  e jeta bukur ketu na shfaq
  -et
  me hene e yje diku atje
  ............
  Drita henes erresir largon
  diell ngrohtsi rrezesh mbi dhe
  ngjyra aroma gjitha ngado
  dhurat te bera vecmas per
  ne
  ...........
  Tjere do vine si ne mes lot
  -esh
  te tjere gezuar rrin veshtro
  -jne
  dhe per t'na nisur duke lot
  -uar
  rralle-ralle vendin duhet lir
  -ojme
  ..............
  Deti brigjet rreh fuqishem
  me vale dallge qe kurre
  s'ndalon
  e koha fare s'do ja di
  vecse iken e nuk degjon
  .............................

 11. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-11-2017
  Postime
  64
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Kur te vije pranvera

  Atdhe


  Lart nga qielli hene s'dallo
  -ja
  nate e mire ajo u zhduk
  po diku brenda nje ylli
  nje top zjarri u shkeput
  ...............
  Psheretim dhe gulcima
  e me breng ik arratis
  edhe zemra zien brenda
  vend tjeter jete me nise
  ............
  Zemrat rrahin me gezim
  dhe ne qiellin zi t'pamat
  eshte shtepia atdheu im
  un n'vetmi larg i ngrat
  .............
  kur t'jem atje larg
  kur t'vije dita a behet nate
  shkelqim t'yjeve pafund
  do jete dielli rreze art
  .................
  Ma i madh se dashnia
  nuk leviz si fllad ngado
  s'eshte ndjeje qe s'do ja di
  as nuk vje as nuk shko
  ..........
  Kur te ike dimri te vije
  pranvera
  vese mbi lule te kete ra
  do te dal ne kodrina
  kane kroje ato si na
  .......................


  Vellait:Ateher


  Vellain kerthi shendetlig
  i pangrene si une reckosur
  gjyshe vogel sa nje grusht
  rreth oxhakut aty ne voter
  .............
  Shpesh pa ngrene,te breng
  -osur
  ku rri shpirti i kesaj plake
  thua gishtat do i thyhen
  e per ne thurte corape
  ...............
  Rri e tjerr nje jete tane
  syri djeg fort prej tymit
  dhe nga perallat gjyshes
  nane
  pritnim driten e agimit
  ..............
  vellain shihja s'mund duro
  -ja
  shpesh binte ne kllapi
  eshte kujdesi i nenegjyshe
  -s
  ai lumtur eshte tani.
  ..................

 12. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-11-2017
  Postime
  64
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Kur te vije pranvera

  Shpirtit


  Fort shpirti s'mban gezim
  -et
  e idhnimin tej pertej
  kur s'leviz as mendimi
  te shtyje jeten per ma tej
  ............
  ai e nise me t'pa me t'ndi-
  -me
  si leviz nje harabel
  tuj shkaklu ndoj therime
  kur shkund bishtin ne gem
  a n'tel
  ............
  Edhe zemra l'shon nje za
  kur kembon me jehon
  nga idhnimi si e mbytun
  vec se rrah e nuk tingellon
  ............
  Se mendimi del nga zemra
  thua zemra valle kupton
  po ateher gjuha e mendja
  lehte e thot vec belbezon
  ..........
  Dakortesi te kene te dy
  hedhin hapin ato bashke
  dhe gezimi mbulo shpirtin
  gjitha t'keqijat dalin jashte
  ..........................

 13. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-11-2017
  Postime
  64
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Kur te vije pranvera

  Prinderve


  Kur me kap vertet trishtimi
  thua zemren ja kam prish
  ne mengjez pa ardhe agimi
  vend pendimi xhami,kishe
  ...........
  Ne rrefim c'fare te them
  ne xhami lutje per toke
  Perendia eshte shfajsimi
  e me vuajtje nuk mbaj dot
  ..............
  Dita ike e rrokulliset
  nata erret ka vetmin
  vecse lutem ne endrime
  paqe t'kete shpirti im
  ................
  Thua lutja me pranohet
  gjume t'thelle te me hedh
  e kur mengjesi te afrohet
  enderimet do i mbledh
  ........................

 14. #14
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-11-2017
  Postime
  64
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Kur te vije pranvera

  Toke -Diell
  Nane-Babe


  Kur del dielli permbi shpat
  edhe diten sjell nder ne
  po ne darke kur bie muzgu
  erresir hedh mbi dhe
  ............
  Iken dita rokulliset
  hena del dielli largohet
  s'do vonoje kur nata
  rreze dielli do ndricohet
  ..............
  Kete valle hedh cdo ane
  toka jone, ajo nane
  e nga lindja deri ne fund
  baba diell ati yne
  .............
  Veshtrojme qiellin perjetsi
  -n
  toke gezim perdit perher
  gjalle ketu lumturia
  atje s'dihet asnjeher
  ................
  Nisen shkojn e nuk na kth
  -ehen
  ne kete rruge pa mbarim
  i miri valle ku shperblehet
  boten tjeter n'amshim?
  ..................
  Ne pune tyre shejtet tane
  Katolik mysliman
  kudo jete perendia
  babe nane,toke diell
  mrekullia
  .........................

 15. #15
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-11-2017
  Postime
  64
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Kur te vije pranvera

  Bisede e lire
  Beteje e fituar


  Dhe kujtimet do i mbaj
  zgjuar dhe ne enderime
  trembur gjumi ne me dal
  t'ja sqaroi vetes time
  ..............
  se harresa me kujtimin
  zihen fort e perpeliten
  dhembje fort qe t'ze nate
  -n
  zanafillen ka ne diten
  ..................
  Si dashnia me urrejtjen
  strukur jane gadi me dal
  vec dashnia zbut ate
  eshte ajo qe i ben balle
  ..................
  Po shpirti ka te keqen
  mijera vjet me e ndalu
  po kur buza s'njeh buzeqe
  -shjen
  vehten tende ke demtu
  ..................
  Hiqe flake tej rrezoje
  shpirt te djallit me largu
  vec te miren rri mendoje
  ti ateher ke fitu
  ..............................

 16. #16
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-11-2017
  Postime
  64
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Kur te vije pranvera

  E lire
  Raporti nuse vjeherr


  Vallen dreqit plakat hedhin
  buzagaz vesh ne vesh
  flokebardhat si kuqeder
  me padashje qesh e ngjes
  -h
  ...............
  Krejt te nena pushon vajza
  budalleku si del krytit
  e ka kapur bijne prej hundet
  doren tjeter poshte fytit
  ...............
  Me marrezi dimer e vere
  s'duket nuses ti ndrije nur
  -i
  sa kohe gjalle ate ta kete
  kurre jo ne kete jete
  .................
  Energjine e dashnis
  sa t'ia jape nenes burrit
  mendon femi e bashkesho
  -rt
  edhe vjehrren dajak hurit
  ................
  Dashni nuses ne keto vjeh
  -rra
  eshte drejt e sinqert
  historia do perseritet
  nuse t'birit ne shtepi te vet
  .............................

 17. #17
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-11-2017
  Postime
  64
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Kur te vije pranvera

  Pas shume vitesh
  balle per balle  Jane vitet qe kane shkuar
  kur shkelqen ndonje kujti
  -m
  dhe nga brenda te rizgjohe
  -t
  i fuqishem me terbim
  ..................
  Dhe kujtimi ze e nise
  rrenje e dege te leshoje
  bie pluhuri qe ka zene
  edhe ndjeja te vazhdoje
  ...................
  Eshte pamja shfaq perball
  zemra mikes i uron
  jane fjalet qe ka thene
  brenda teje te pershkon
  ....................
  Pesha fjales hedhur lehtas
  eshte magjia qe na ngjesh
  -i
  zanafillen mbase ka
  ne ate thenien rreze veshi
  ...................
  Lumturia qe nxjerr kry
  e ti fare s'do ja dish
  mbase zemra djaloshare
  qe s'pyet vitet mbi kurriz
  ....................
  Rizgjimit moralit pabese
  perplaset zemra atje
  mendja qe s'dinte ku ishte
  e ndjenja qe dilte mbi te
  ...............................

 18. #18
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-11-2017
  Postime
  64
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Kur te vije pranvera

  Kroit tone


  Ja ka nise bilbili kenges
  ciceron dallendyshja n'tel
  flakerin ngjyre e kuqe
  lulekuqes mbi kercell
  ................
  edhe mali ngjyre ka ndrru
  bardhesin flake tej
  edhe lumi gjithe oshtim
  merr me vete rreke perrej
  ...................
  Tash kodrina gjithe gjelberim
  edhe lulet kane fillu
  pak me poshte eshte liva-
  dhi
  pedal lulesh dhe nje kru
  ...............
  Me kujdes t'vendosim kamen
  t'shkojme serbes dhe krye
  -larte
  se freskin qe merr nga kro
  -ni
  e vecante e pamate
  ...............
  Shkojme per te pi a per fre
  -skim
  dhe kur ikim prap mendoj
  -m
  nuk na pritet na flet shpirti
  s'ka si uji kroit tone
  ..................................

 19. #19
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-11-2017
  Postime
  64
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Kur te vije pranvera

  Ndarje qe dhemb


  Mbremjen e akullt s'besoj
  dhe kohen qe iku s'ndaloj
  -m
  me shpirtrat gjysem te vd
  -ekur
  te ndare duhet vazhdojme
  .............
  Shikoja lotet tua qe ridhnin
  i habitur se kuptoja
  aq shume dashni njeri tjet
  -rit
  e une te mite pse i leshoja
  ...............
  Lehtas supet kur ti preka
  gjith kujdes e dhembshuri
  eshte zemra qe s'do ndarj
  -e
  dhe kujtimet s'di se si
  .................
  Mbeshteta koken kraheror
  -in tend
  jastek i endrave te mia
  me zor jane fjalet qe them
  ishte ndjenja ateher se dija
  ..................
  Te verteten sot ta dish
  ne naten e ndarjes kam ku
  -ptuar
  te doja ndjeja megjith mish
  ndaj rendja pas teje i terbu
  -ar
  ..........
  Vitet ikin ne u ndame
  keshtu me pare ishte shkr
  -uar
  kujtoj kohen qe pas lame
  akoma dashuroj femra qe
  te kane ngjasuar
  .........................

 20. #20
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-11-2017
  Postime
  64
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Kur te vije pranvera

  Shqetesim


  Furfurin nga mali
  si burre me zemerat
  qe ka zene halli
  detin dallge larta
  ..............
  Poshte malit krenar
  mu ne rreze tije
  pikat hidhen lart
  oshtin mbi shkembinj
  ................
  Zymtesi e qiellit
  deri thelle ne det
  dallge lart e vales
  dhe ne na godet
  ..................
  Zemerim nga brenda
  nuk e ndal ankimi
  shkume dale nga dallga
  qete kthehet valezimi
  ....................
  Eshte zemerate
  ndoll dhe me ne
  zjarr i ndjejes fshehur
  si vullkan mbi dhe
  .....................................

Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •