Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 58 prej 58
 1. #41
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-11-2017
  Postime
  64
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Kur te vije pranvera

  Mund te jesh ti shoqja ime?

  Nuk ka fjale qe mund te thuhet
  ndjenje gezimi permbi dhe
  krenari ende me zgjohet
  engjell mbrojtes ti me je
  ...............
  Magjia jote,belbezimi
  oqean,qiell pa re
  atje fjala ik rrenohet
  ku nuk pyet per asgje
  ................
  Me mendimet filloj flas
  as at'her se kuptoj
  ku ka ikur gjithe dashnia
  ne shoqeri te vije te shkoje
  .............
  Ate fjale se jap dot
  te kem shoqe ne miqesi
  e besim ku te gjeje
  t'me rrembeje e shkrete dashni
  .............
  Valle dashnia,lihet vetem
  kur ne mes jemi te dy,
  do harrojme c'fare thone per besen,
  do te mbyllim veshe e sy.
  ................................

 2. #42
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-11-2017
  Postime
  64
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Kur te vije pranvera

  Bregut detit:

  Bregu deti me duar kryqezuar
  kohen pas,kujtime kthej
  ajo me iken duke kujtuar
  vala t'godet ne breg pa u ndier
  ................
  Dhe doren sa here mbi kacurrela
  vite t'shkuara,t'kaluara te rinise
  kur vallen jeta mbi to
  asaj kohe kushte nise
  ................
  Sa here perjetoj vetmi tani
  shpesh kthehem atje,kam nise
  kur shkembi u shkermoqte ne vale
  me fuqi hovi djaloshar
  ................
  Deti sot dallgelart
  ne kete moshe ,furtun pambarim
  me duar para tije kryqezuar
  dikur,tek une dhe ju nje ngacmim.
  .............................................

 3. #43
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-11-2017
  Postime
  64
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Kur te vije pranvera

  Shqiptarve ane e mbane:

  Kur shikoj Vloren time,
  e Rozafen ate kala
  e ne mendje me vjen Prekazi
  Adem,Jashar s'mund me nda.
  ....................
  Ismail s'te bejme balle
  Kastriot je i rralle
  ke te mbaje,ke te leshoj
  te gjithe jeni vend i pare.
  ...............
  Ajo Vlora djep trimerie
  me Prekazin ka lidhur bese
  bashke me Shkodren fisnikeri
  brenda tyre gjithe te tjere.
  ..........................

 4. #44
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-11-2017
  Postime
  64
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Kur te vije pranvera

  Zjarr i pashuar:

  Shtrire prane vatres,heshtur
  mengjes heret ne agim
  plaku sheh ne enderr
  dete me dallge,valezim
  .............
  Ne gjumin e thelle,
  sy hapur tani
  rri prane vashe e re
  ai djalosh i ri
  ............
  Zeri,zjarr nga brenda
  fuqishem jehonte
  plaka,vajze ne endrra
  habitur veshtronte
  ...........
  Mendja ,mendjen kapi
  vashe dikur n'rini
  zjarri s'qenka shuar
  plakun mendon t'ri
  ..........
  Ato t'lumtur ishin
  gezim e gjalleri
  ndjenja njeri tjetrit
  zemrat dikur nji.
  ..............
  Mu kujtua lisi
  mes lulesh n'lendina
  lulet kur veshtroj
  shkundi gjitha deget
  freski i dhuroj.
  ........................................

 5. #45
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-11-2017
  Postime
  64
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Kur te vije pranvera

  Krijese e mrekullushme,femrave:

  Ti me je drite mengjesi,
  si dielli qe lind pranvere
  me je muzgu buze mbremje
  perendimi kuq perher
  ...........
  Vala detit kur rreh bregun
  me je kroji me gurgullim
  je dashnia,s'te krahasoj
  si vendlindja atdheu im
  ...............
  Prane teje shtang shikimi
  dhe frymemarrje,marr e jap
  bismilah edhe kryqin
  i ngatrroj ne tendin prag
  ................
  Vlera lules kudo t'jete
  ere,ngjyre hijeshi
  po me bukur se petali
  ti mbart jete krenari
  ..............
  Ku jane fushat dhe ograjat
  me lendinat deri ne re
  bashke me shpatet e lugina
  permbi to ti me je.
  ...........................

 6. #46
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-11-2017
  Postime
  64
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Kur te vije pranvera

  Gjyshes nene:

  Ta dish e dashur nene
  mendja sa shume me rri
  e prisja e prisja pa fund
  te kthehesha prane te ti
  ..............
  Vitet e pritjes gjate
  loti yt,c'fare solli
  ne ngelem zemer vrare
  ate fund me ngrica dhjetori
  ..............
  Kujtimet e festave te shkuara
  fundvitet e tjera gezum
  malli sivjetshem na ndau
  s'prite,s'durove me shume
  ..........
  Tani pa ty festojme
  nga mbremjet gjer ne agim
  ne endrat syhapur
  a ne gjume te presim n'enderrim.
  ............................

 7. #47
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-11-2017
  Postime
  64
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Kur te vije pranvera

  Nga larg:

  Nene sa te mendoj
  dhe kujtim te fresket ruaj
  dal lotoj ne breg detit
  dhemje,shpirt te coptuar
  ..........
  Mbase larg jam nga ti
  e ne endrra te veshtroj
  mendoj diten e takimit
  te marr n'krah te perqafoj
  .........
  E besoj do kesh ndryshuar
  sa deshire dot se rrefej
  nuk me pritet ajo dite
  pamjen tende te rrembej
  ............
  Valle nene pamja jote
  vite,vite kane kaluar
  zeri yt me vjen i dobet
  e me pamjen e zbardhuar.
  ...............................

 8. #48
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-11-2017
  Postime
  64
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Kur te vije pranvera

  Krenari:

  Te larta peme,lule ngado
  permbi mal siper ne re
  per nga brenda zien jehona
  toke e shejte ti me je
  ................
  E rrethuar shkrepa te larta,
  mbushe me bore,s'pyesin per vere,
  ndjenja jone e larte sa malet
  krenari me je perher
  ..............
  Fshehur ndjenja mbajme atje
  nga tradita,dashurise
  ushtojne zbresin me jehona
  lumenj,kroje mrekullise
  .............
  Vasha t'bukura ne toka gjene
  djemte si lisa ane e mbane
  lulezon jeta ne trojet tona
  beku qofshi babe e nane.
  ...................................

 9. #49
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-11-2017
  Postime
  64
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Kur te vije pranvera

  Nga larg,kujtoj pamjet tona:

  Gjithe lumejte ne mendje kam
  prej nga larg,ne mergim
  ky ngjason me nje rreke
  a curril te vendit tim
  ..............
  Lumenj tille ketu ka shume
  rri mendoj lumejte e mi
  bashke me keto toka t'pareve
  vendlindja,femijeri
  ..............
  Mu kujtuan gjithe bashke
  te veshtire me fuqi
  fare s'pyesin nuk ndalen
  dragu thua shpirti tije
  ................
  Nga kodrinat dal veshtroj
  kujtoj shkemb te vendit tim
  ku lendina eshte tjeter
  perballe malit krenar rrin
  ..............
  Deti yne i papare
  ngjyre te bukur qe ka uji
  mbase keshtu e sheh syri
  eshte imi,s'eshte i huaji.
  ........................................

 10. #50
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-11-2017
  Postime
  64
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Kur te vije pranvera

  Asgje,zbrasti:

  Shkoj, iki i menduar
  pas vetmis,ku nuk e di
  e me dhembjen,me ka renduar
  brenda ndjej t'shkreten ftohtesi
  ...........
  Duke rendur,duke shkuar
  si i varferi me trasten pas
  e me vuajtjen duke luajtur
  por me buzen qe s'nxjerr gaz.
  .......................
  Ne lulishte gjithfare lulesh,
  arome,hapur shoh petalet
  kur veshtroj te thare barin
  valle lulet pas kane rradhen?
  .........................
  Kercet lisi,shkunden gjethet
  permbi lule hedhe freski
  do vije dita do te kthehen
  gjethe t'reja,jete gjalleri.
  ..........................................

 11. #51
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-11-2017
  Postime
  64
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Kur te vije pranvera

  Ne kujtime jam tani:

  I kujtoj,prane me vine
  vite te shkuara jam tani
  doren lehtas t'prekja floket
  syrin tend,kujtoj magji
  ......................
  Le te shihja te kisha prane
  ftohte,akull,le te ish nxire me re
  ngrohtesi,ditet plot diell
  naten,ty,henen asgje
  .............
  Shkonim vinim neper fusha
  te pandale gjithe gezim
  ditet fund mos te kishin
  as mbremjet perendim.
  ........................................

 12. #52
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-11-2017
  Postime
  64
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Kur te vije pranvera

  Kur del gjethi mes te vjeshtes:

  Vere,ti je hena genjeshtare
  permbi toke rri ne qetesi
  atje ne shpelle strukur qendron
  pamja jote mrekulli
  .........
  Vezullonjese kuq e bardh
  me kujdes do te mbahesh ti
  kenaqesi marrim dhe n'tjera
  por asnje ,jo s'eshte si ti
  ...........
  Je e re turbullonjese
  dhe e vjeter malle na sjell
  ngaterrojme vjeshte e dimer
  e beharin me pranvere
  .............
  Atje lart ne kokat tona
  lidhen ti ndjesi mendime
  prane i sjelle,zene perplasen
  heqin dufin,brenda shpirtit s'ka ankime,
  ..................
  Pastaj thone pi me pake
  po pengesat si kalohen
  ta shohe gjethin dale ne vjeshte
  e pranveren te ankohet.
  .............................

 13. #53
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-11-2017
  Postime
  64
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Kur te vije pranvera

  Krahet tuaj do behem fli:

  Ne cdo cepe e ne cdo ane
  pershendes diellin rreze arte
  kur vjen ti zbardhe dita
  hedhe erresire teje e flake
  ..........
  Toke e shejte te falem ty
  dite e nate nuk kam pertim
  pershendes yjet nga larg
  vezullonjes te shpirtit tim
  ........
  Te jeme i verber e mos degjoj
  ndjenjat vlojne ne tonat mendime
  vec nje rreze t'me pershkoje
  ndihme kerkoje dhe ne enderrime
  ..........
  Pluhur hi,ju betohem
  nje shkendi t'me preke t'me kape
  jam i ardhur prej zjarrit atit
  ndaje atije shpirtin i jape
  ..........
  Toke te kam nene s'te harroj
  me mbulo ti me ngrohtesi
  qe kur linda deri te shkoje
  krahet tuaja,do behem fli.
  ...................

 14. #54
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-11-2017
  Postime
  64
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Kur te vije pranvera

  Filozof,kusheriri im:


  Shtrihet skutash,krenari dija
  vjen si fllad e perkedhel
  dija tije dija tjetrit
  s'krahasohet asnjehere
  .........
  E shohe te ece,iken dijes
  e thote fjalen nuk i ngjite
  asaj udhe si gjithe tjeret
  ndersa ti,udhes tende pluhur tu ngrite
  .........
  Ne mendje tende perpunon
  ashtu bejme e ne te thjeshtit
  por gabim histori sajon
  kur luan,rri mburr pleshtin
  ...........
  Do te pyesim,shume do dinim
  po t'kurremi s'marrim guxim
  theniet tua jane te vyera
  flak s'dallojme vetem tym
  .............
  Shkon te flesh,a sheh enderra
  te gezuara,a te frikeshme sikur ne
  kur shikon yjet e qiellin
  a derdhe lote,permbi kete dhe.
  ..............

 15. #55
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-11-2017
  Postime
  64
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Kur te vije pranvera

  Do ruaj kujtimin:

  Dhe ike u largove s'te shohe me tani,
  zgjohem nga gjumi pa enderrat si dikur,
  mendoj per detin e valet
  e yjet me to jam mburre
  ...............
  Pyetjen vehtes s'mendoj t'ja beje
  ike qe shkruar keshtu ndolli
  mbase larte i zymte qielli
  kete te ftohte ngrica dhjetori
  ...........
  Bore e shi ,mjegull t'pandale
  ererat mbi re te nxime vrapojne
  do zhduken dhembjet,ngrica e ftohti,
  mengjese agime te gezuara vershojne.
  .......,.........
  Dua ta dish,do ta shohesh
  ndjenja qendronte me pasterti
  kujtimi per ty s'ka te sosur
  shfaqesh prane meje gjithe freski.
  ............................

 16. #56
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-11-2017
  Postime
  64
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Kur te vije pranvera

  Arome luleje:

  E them hapur ty te dua
  te kem prane t'kerkoj perseri
  ndjenja ime me rri zgjuar
  deri ne fund nuk njehe qetesi
  ....................
  O sa here lutem per ty
  ndihem keqe,jam penduar
  kur nga brenda s'jam i qete
  falje jam duke kerkuar
  ............
  Arome shije,mbi natyren shfaqesh ti,
  prej nga larte te kane vendosur
  c'fare do ishin shkembenj, ferra ,
  edhe ajri i helmosur
  .............
  Pune te qiellit nuk me duhen
  i gjunjezohem,ka drejte
  rrofsh e qofshe petali i lules
  e arome leshosh perjete.
  ...............................

 17. #57
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-11-2017
  Postime
  64
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Kur te vije pranvera

  Thatesire:

  Mes fushes gjelbert,tani barit thare,
  lule perkulura shtrihen gjitheandej
  bora e malit s'duket gjekundi
  fuqi s'ka as mbi perrenj
  .............
  Shkrire ka debora shpaloset shpati,
  rrokullisej dikur mbi te,
  heshtur krenare shtrihej bardhesia
  me koken larte deri mbi re
  ............
  Kodrina siper me lart karshi
  gjethi nuk fry,ndonjehere rralle,
  shkundej nuk zinte vend gjethe gjelberi,
  pak jave,muaj,i njejti mepare
  ......................
  Shpende kafshe kane ikur nga fusha,
  diku fshehur larte atje ne freski
  do enden large syte s'do i shohin
  te sillet gjelberimi t'vijne perseri.
  ......................

 18. #58
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-11-2017
  Postime
  64
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Kur te vije pranvera

  Jeta rrjedhe s'ka te ndalur:

  Vargje s'te kushtoj ty
  po nga brenda me buron
  kur rrjedhe gjaku neper deje
  gjithnje ty te mendoje
  ...........
  Ta ndale dot nuk ja dale
  me vijne fjale pambarim
  ne gjume apo zgjuar
  ti me je gjithnje ngacmim
  ...........
  Kur shohe lule,fusha natyren
  dete male ne c'do ane
  henen larte me siper yjet
  kur te hape syte,sa do doja te kem prane
  ..........
  Dite te ftohta,ere stuhi
  e thatesires gjate pafund
  te ty mbeshtetem t'jeme i qete
  ti beje balle,jete dot s'me ve per fund
  .............
  Do i mbledh me pase te gjitha
  dhembje shpirti s'ka ankese
  ferferine gjethi lisit
  jete rrjedhe,s'do ja dije s'ka pengese.
  ................................

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •