Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 6 prej 6
 1. #1
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,187
  Faleminderit
  153
  106 falenderime n 94 postime

  Shqipri: Largimi i trurit - shkak ekonomia, siguria publike dhe institucionet e dobta

  N Shqipri ndodh q edhe raportin e invaliditetit ta marrsh me mik. Jo vetm ekonomia, por sidomos korrupsioni e zhvillimi i ngadalshm e shuajn shpresn tek rinia. Pandalshm ajo krkon alternativa jasht Shqipris.

  Deutschland Symbolbild Flchtlinge (picture-alliance/dpa/J. Bttner)
  Orest ipa, 29 vjeҫ, sht shef i Sektorit t Koordinimit t 24 Njsive Administrative, q ka Bashkia e Tirans, m e madhja n Shqipri, me m shum se 757 mij banor. Ai nuk e di nse do t vazhdoj t punoj n Bashki apo jo n vitin q po vjen, 2018. N ditt e para t janarit ai do t merret n intervist nga Zyra pr shtjet Konsullore n Ambasadn Amerikane n Tiran, pasi ka fituar aplikimin n Llotarin Amerikane pr t jetuar dhe punuar legalisht n SHBA.

  "N Bashkin e Tirans ka hapsira t mdha pr t'u rritur profesionalisht, pr t pasuruar prvojat. Puna n Bashki m jep mundsi t njoh mir problemet q kan qytetart dhe par nga afr sesi funksionojn gjrat n realitet. T punosh n Bashkin e Tirans sht nj mundsi e shklqyer. thot pr DW, Orest ipa.

  Por ai po prpiqet ta lr kt mundsi- edhe pse vet e quan t shklqyer- pr t shkuar drejt t panjohurs, ndrrs amerikane. I arsimuar n universitetin e Tirans pr gazetari, ai ka kryer nj master 3 vjeҫar pr Drejtsi dhe Marrdhnie Ndrkombtare n Universitetin e Shangait, me prvoja t mira pune brenda dhe jasht Shqipris, ka krijuar familjen e tij, sht prind i nj vajze t vogl. Megjithat ai nuk ndihet i plotsuar n Tiran. Gotn e tij n Shqipri e sheh gjysm bosh.
  Emri: 41975443_303.jpg

Shikime: 211

Madhsia: 28.8 KB
  Albanien Orest ipa in Tirana (DW/A. Ruci)
  Orest ipa

  "Ka shum faktor q m bn t aplikoj pr t fituar Llotarin Amerikane dhe u larguar nga Shqipria. Jan faktor ekonomik por edhe t tjer q nuk kan t bjn me ekonomin. Ka nj zhvillim t ngadalshm shoqror, emancipues, demokratizues. Psh ndjej nj rnie t peshs, fuqis s qytetarve q i krkojn llogari qeverisjes dhe duan nj rol m t madh. Ende indeksi i korrupsionit sht goxha i lart, ndr m t lartt n Ballkanin Perndimor. Ktu ndodh q edhe raportin e invaliditetit, kur je invalid, duhet ta marrsh me mik. Dihet q sa m i lart korrupsioni, aq m e lart prqindja e njerzve t arsimuar q krkojn t largohen. Korrupsioni fiton terren n kurriz t ndertimit t nj shoqrie t bazuar n merita. Ka edhe faktor t tjer q lidhen me jetn e prditshmethot Orest ipa.

  Brain Drain- Ikja e "Trurit nga Shqipria me prmasa shqetsuese

  Faktort e tjer i identifikon vet Qeveria Rama 2. N Strategjin Kombtare pr Diasporn dhe Migracionin, 2018-.2024 krahas faktorit ekonomik jan identifikuar edhe faktor t till si: "niveli i ult i siguris publike, mungesa e besimit t qytetarve n prmirsimin e situats n vend, ku korrupsioni dhe krimi i organizuar paralizojn funksionimin normal t institucioneve shtetrore. N Strategjin Kombtare, e prmendur m lart, vihet n dukje se fenomeni i largimit t trurit, i njohur si Brain Drain, i shfaqur n vitin 1990, menjher pas rnies s regjimit komunist, ka vazhduar edhe gjat tranzicionit t vshtir post-komunist dhe nga viti n vit prmasat e tij jan br shqetsuese. Kjo pasi largimi i trurit nuk prfshin vetm akademikt apo personat e kualifikuar t fushave t tjera. " Nj numr i madh studentsh shqiptar shkojn n Itali dhe Greqi dhe m pas "truri i vendit largohet drejt Gjermanis, SHBA dhe Kanadas vihet n dukje n kt dokument t Ministris s re t Diaspors.

  N Shqipri nuk ka shifra t sakta zyrtare, lidhur me numrin e akademikve, specialistve, elits intelektuale q sht larguar pr t jetuar dhe punuar n Perndim. Dy destinacionet e preferuara SHBA dhe Kanadaja prtej Atlantikut e kan futur n sistem marrjen e trurit prmes llotarive t prvitshme. Ndrsa n Gjermani po shkojn t jetojn dhe punojn n mnyr t ligjshme mjek dhe infermier t kualifikuar, pasi pr ta ka nevoj. Shifrat e prafrta bjn fjal pr largimin e 1/3 s popullsis s Shqipris.

  Pasoja t rnda pr Shqiprin

  Largimi i ajks s intelektualve dhe sidomos e rinis ka pasoja t rnda: Shqipris i ikn pjesa m e mire e kapitalit njerzor, lokomotiva e zhvillimit t saj ekonomik dhe social. Ikja e rinis po tkurr aktivitetin dhe efektivitetin prodhues n sektorin privat dhe po ngadalson ritmet e procesit t afrimit t Shqipris me BE, process i vlersuar si katalizator i emancipimit shoqror, zbatimit t ligjit dhe i kryerjes s refomave t mdha.

  Albanien Land und Leute Kafe in Tirana (Mimoza Dhima)
  Mendo rinin q jeton n qytete t vogla... ku nuk ndodh asgj dhe ku nuk ka pun, ҫfar mund t bjn prveҫ se t krkojn t largohen?, thot Orest ipa.

  " E di q ikja e njerzve t arsimuar nga Shqipria do t ket nj kosto t jashtzakonshme n progresin ekonomik dhe social t vendit. Por kur mungojn kushtet pr t zhvilluar karriern dhe ndjekur vokacionin tnd, i ҫfardo lloji qoft ai, nuk t mbetet gj tjetr vetm t largohesh. Mendo rinin q jeton n qytete t vogla Kavaj, Tepelen, Himar, Laҫ, etj, ku nuk ndodh asgj dhe ku nuk ka pun, ҫfar mund t bjn prveҫ se t krkojn t largohen? thot Orest ipa.

  Strategji pr Brain Gain- pr t fitur dhe mbajtur "trurin " n Shqipri

  Q t krkosh t realizohesh si individ, t aspirosh nj jet m t mir, sht nj nga t drejtat themelore t njeriut, kur kjo ndodh pa thyer ligje dhe rregulla t vendet prits. Qeveria Rama 2 n hartimin e Strategjis Kombtare pr t ndalur fenomenin e Brain Drain dhe kthyer at n Brain Gain ka vendosur nxitjen dhe promovimin e emigracionit t prkohshm dhe atij qarkullues pr individ t kualifikuar dhe talentuar. Ktij qllimi do t'i shrbejn marrveshjet me SHBA dhe Kanadan pr nxitjen e kthimit vullnetar n Shqipri t emigrantve t kulifikuar. Atyre do t'iu jepet mundsia t vijn n Shqipri dhe qndruar pak koh pr konsultime, dhnie leksionesh, treinime, gj q do t bj t mundur njherazi regjistrimin e gjith kapaciteteve intelektuale jasht vendit. Ndrsa t rinjve dhe t rejave t talentuar do t'u ofrohen bursa pr t studiuar jasht vendit dhe vende pune, kur t mbarojn studimet.

  Burimi : http://m.dw.com/sq/shqipri-largimi-...ta/a-41975746
  Silence is golden.

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,141
  Faleminderit
  434
  518 falenderime n 436 postime

  Pr: Shqipri: Largimi i trurit - shkak ekonomia, siguria publike dhe institucionet e dobta

  Shqiperia ka nje problem moral qe ka sjellur sot dhe do sjelli edhe ne te ardhmen nje varferi shpirterore qe nuk ka sistem ekonomik a ekonomik politik qe te ndryshoje.

  Po nuk ndryshuam mentalitet qe kapitalizmi nuk eshte sistemi qe mundet te kalohet nga komunizmi ku spiunonim njeri-tjetrin ne ekonomine ku duhet te vjedhim njeri-tjetrin, do gje eshte e kote. Ishte nje kohe e arte qe kishim nje mundesi te hapim dosjet qe do te ishte hapja e qiejve,jo e qiellit por e qiejve qe atij vendi ti jepej mundesia te shikonte se fare eshte drita. Nuk do kishim arritur ne kete pike te sotme qe jo e jo mungojne shembujt pozitiv por kemi arritur ne nje pike ku mungojne dhe shembujt negativ. Nuk ka asnje njeri qe jo te thote "keshtu duhet bere" por nuk kemi asnje qe te pakten te thote "keshtu nuk duhet bere". Nuk ndan dot nje sjellje te mire nga nje sjellje e keqe. Ka humbur do pike referimi morale dhe inteligjence ;"kur do te gjykosh nje hajdut akuza e pare qe i behet eshte se ka te tjere qe kane vjedhur me shume se ai. Akuze qe e mbron.

  Qe nuk eshte thjeshte nje problem ekonomik-politik mjafton te shikosh sot qe gjithe ajo para e madhe qe eshte futur me drogen nuk ka sjellur as rritje ekonomike dhe as ate te konsumit.

 3. #3
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,900
  Faleminderit
  122
  65 falenderime n 61 postime

  Pr: Shqipri: Largimi i trurit - shkak ekonomia, siguria publike dhe institucionet e dobta

  Fiks. I ke thene te tera qe ne fjaline e pare. Nuk ka moral dhe pika referimi pozitive.

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2017
  Postime
  169
  Faleminderit
  0
  18 falenderime n 15 postime

  Pr: Shqipri: Largimi i trurit - shkak ekonomia, siguria publike dhe institucionet e dobta

  Fatkeqesisht, jane te pakte ata qe kane "tru" dhe edukim te persosur ne Shqiperi.
  Arsyet jane te shumta, por arsyeja kryesore eshte gjendja e mjerueshme e sistemit mesimor.
  Ka te pakten qe ne kohen e Xhaxhit qe provimet merreshin ose me thes miellli, kofshe qingji apo shishe rakie.
  Nder vite "pagesa" kundrejt marejes se provimit ndryshoi duke u bazuar ne valuta te ndryshme, leke, dollare, euro etj etj.

  Ne Shqiperi te gjithe kane Masters, dhe dihet skandali me Universitetet si Kristali etj....

  Shqiptaret shkelqejne kudo ne Bote, sepse sistemi mesimor eshte me i perparuar dhe me i perqendruar ne lenden ku mund te japesh me teper si individ.
  Ne Shqiperi, nese je gjeni Matematike duhet te kapesh nota te larta dhe ne subjekte te tjera qe ndoshta nuk ke interes apo mundesi te mesosh.

  Ne boten e civilizuar, pas shkolles tete apo nente Vjeare mund te zgjedhesh lendet (3-4-5) te cilat mund te jene baze per ate profesion qe do te zgjedhesh ne te ardhmen.

  Keshtu qe ne Shqiperi, nese te pelqen dhe je i dhene pas nje subjekti, atehere duhet te paguash per 11 te tjere.

  Ne kohen time pedagoget e Instititit te Larte te Arteve kerkonin, Via dhe 700.000 leksha (te vjetra).

  Keta pedagoge kane qene aktore (meshkuj dhe femra), dhe sot na hiqen si te varfer dhe kerkojne rrespekt.

  Jo se duhet te kesh "tru" per art, por talent.

  Ne shkollen e mesme paguanin leke per te kaluar provimet e fundit.
  Ne universitet paguanin leke per te kaluar provime.

  Sot jane Avokate dhe prokurore.


  Jane te rralle ata qe jane me te vertete gjeni ne Shqiperi, gjenite Shqiptare formohen jashte Shqiperise.

  Sistemi mesimor ne Shqiperi duhet te ndryshoje, perve kesaj, duhet qe kushdo qe ka premisa te kontribuoje ne shoqeri athere duhet ti jepet mundesia qe te rrije ne Shqiperi.


  Ka dhe nje faktor negativ qe kontribuon ne emigrimin e intelektualeve, Nepotizmi.
  Nuk eshte fare di, por ke njeh. Shumica e punonjesve shteterore jane injorante (sidomos ne profesionin qe mbrojne).
  Paaftesia i kthen ne arrogante.

  Shqiperia jeton ne Purgator, as siper dhe as poshte.

 5. #5
  not exist Maska e skender76
  Antarsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  192
  275 falenderime n 208 postime

  Pr: Shqipri: Largimi i trurit - shkak ekonomia, siguria publike dhe institucionet e dobta

  Shqiperia esht shum e vogel per ate numer te larte krimineles/hajdutesh/trafikantesh etcM...

  Kjo nuk esht ikje, por genocid.
  paqen, e sjell vetem drejtsia

 6. Anetart m posht kan falenderuar skender76 pr postimin:

  Duke_Of_Arberia (16-01-2018)

 7. #6
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,440
  Faleminderit
  26
  76 falenderime n 70 postime

  Pr: Shqipri: Largimi i trurit - shkak ekonomia, siguria publike dhe institucionet e dobta

  Sikur te mbledhim numrin e shqiptareve qe kane emigruar neper bote pas viteve 90, druaj se do e kalojme popullsine aktuale te republikes se Shqiperise. Shto ketu edhe me shume se 50% te shqiptareve qe duan te largohen aktualisht nga vendi (sipas sondazhit te fundit), i bie qe ne Shqiperi te ngelin vetem horrat e hajdutet!!
  Kur e mendon kjo pakice kaq e vogel merr ne qafe nje komb te tere. Perderisa nuk ka reagim popullor them se fatkeqesisht e meritojme kete lloj qeverie...
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •