Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-11-2017
  Postime
  64
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Ku te shkoj : kishe -xhami.

  Pse kercasin ushtojn lodrat
  mengjes heret ne agim
  Pse aq fort tingellon kembana
  deri n'bramje ne perendim.
  ......
  Hoxhe e prift njerez jane
  me virtyte e dije
  profesorer japin mesim
  pa kemban, loder,
  vec zile
  .......
  Zilja tremb e frikeson
  ajo posht bie tingellon
  ndryshe kisha e xhamia
  lart me qiell belbezon
  ........
  Kish xhami edhe dije
  qe te gjitha qellim kane
  vec te ndara nga nje fije
  njera ketu e dy matan
  .......
  Puna shkenc e dijes hyjnore
  qe te shkojne para drejt
  qe te tria rreth oborrit
  edhe ne ta zgjidhim vete.
  .......

  Kenget e Agimit kosoves


  Ne mengjez ngrihu luaj vendi
  me daulle e sharki
  si tradit kemi prej te pareve
  ku flet shqip ka shqiptari
  ........
  Shume lufta ba shqiptari
  allti pushke e c'fare ka mujt
  pjesetar dhe ti u bane
  me muzik tradit lahut
  .......
  Ato ne lufte prej zemres tyne
  me dashni e me besim
  po me vargun e poezis tende
  fluturonin si vetetim
  ........
  I urove nder beteja
  bijte heroj ,te shqipes nane
  me flamurin hedh persiper
  ma te miret vec u ndane.
  ......

  Keshtjelle e lare me gjak

  Arratin e shpirtit
  kulm t'merzis a sevdas
  ndihme e te madhit ku te gjej
  nen kembe te saja
  hijes Rozafes
  .......
  Brije e prage kudo prane saje
  lutesh ti vertet hyjnores
  sikur eshte gjithmone e jetes
  ajo eshte ora e SHkodres
  .......
  Kudo te shkosh e nga do vish
  nje xhami dhe nje kish
  eshte mali
  tre lumenj rrotull saje
  e liqenin s'mund t'ia ndaj
  gjithe Shqiptaret,bashke festo
  -jme
  jete jeteve ti trashegojme
  gjitha bashke mrekullit
  thua Rozafen te kene prite
  ........
  Krenaria e Rozafes
  eshte fuqia e vazhdimesis
  ato mure gjake kurbani
  baze besimi e cdo feje te njer
  -zis.
  ........
  Ne nje ane naltesonin muret
  ane tjeter jete merr djali
  qumesht, perkedheljet,tundte
  djepin
  gjak fitore mbulu Shqiptari
  .......
  E kurbani,me tradhetin
  te jete dukur e te ngjase
  shiko token vadit prej gjaku
  rreth e rrotull ne Prekaz.
  ........................

 2. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar sokolii pėr postimin:

  SERAFIM DILO (09-01-2018)

 3. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-09-2014
  Postime
  979
  Faleminderit
  2
  28 falenderime nė 28 postime

  Pėr: Ku te shkoj : kishe -xhami.

  gjarpri zot kerkonte shume
  gjarpri zot kerkonte gjak.

  mermimanga fjaleshume
  me mendafsh edhe me lak

  qe pas i rri dhe e ve ne gjume
  katolik te shenjte ne vere-gjak
  na beri ne nje nate!

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •