Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6
  1. #1
    Ushtar i larte Maska e Neteorm
    Anëtarësuar
    04-01-2011
    Vendndodhja
    127.0.0.1
    Postime
    2,327
    Postimet në Bllog
    7

    Skënderbeu mes personaliteteve më të famshme, që nga Jezu Krishti e deri te Henri II i Francës

    Emri:  Screen-Shot-2017-12-27-at-10.07.07-1024x688.jpg

Shikime: 964

Madhësia:  91.5 KB

    Nga Aurenc Bebja

    Francë, 26 Dhjetor 2017

    Në faqen n° 196, të librit me titull “La Seconde partie du Promptuaire des medalles des plus renommees personnes commençant à la nativité de notre Sauveur Jesus Christ & continuant iusques au Treschrestien Roy de France Henri. II. du nom, à present eureusement regnant. – Pjesa e dytë e përmbledhjeve të medaljeve të njerëzve më të famshëm duke filluar që prej lindjes së Shpëtimtarit tonë Jezu Krishtit dhe duke vazhduar deri te mbreti i krishterë i Francës, Henri II, që tashmë fatmirësisht mbretëron”, të autorit dhe botuesit francez, Guillaume Rouillé, gjejmë një medalje dhe shkrim të veçantë, dedikuar heroit tonë kombëtar, Gjergj Kastriotit Skënderbeut.

    Blogeri Aurenc Bebja, nëpërmjet faqes së tij “Dars (Klos), Mat – Albania”, sjell në vijim këto informacione për lexuesin shqiptar:

    Emri:  Screen-Shot-2017-12-27-at-10.06.39.jpg

Shikime: 835

Madhësia:  96.7 KB

    “Skënderbeu (i quajtur kështu nga turqit, pasi u bë synet, sepse më parë quhej Gjergj Kastrioti) u dha peng nga babai i tij, mbret i Epirit dhe Shqipërisë, vende të njohura më parë si Maqedonia, Muratit, perandorit të shtatë të turqve, i cili pasi eksperimentoj aftësinë e tij gjatë përshleshjeve, e bën atë shefin e tij të ushtrisë kundër hungarezëve, të cilëve Skenderbeu u dorëzua, për fat të keq të turqve. Për më tepër, detyroi Bashën, sekretarin e turqve, që t’u shkruajë drejtuesëve të Krujës, që ai është dërguar nga vetë Murati për të drejtuar qytetin e lartpërmendur. Kështu e mori në drejtim vendin e tij…Murati u nis për Epir me një fuqi të madhe, duke e mbajtur Krujën të rrethuar pa sukses për disa muaj, vdiq nga trishtimi.”

    Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania

  2. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Neteorm për postimin:

    bili99 (23-01-2018)

  3. #2
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2017
    Postime
    169

    Për: Skënderbeu mes personaliteteve më të famshme, që nga Jezu Krishti e deri te Henri II i Francës

    Citim Postuar më parë nga Lazo Lexo Postimin
    Emri:  Screen-Shot-2017-12-27-at-10.07.07-1024x688.jpg

Shikime: 964

Madhësia:  91.5 KB

    Nga Aurenc Bebja

    Francë, 26 Dhjetor 2017

    Në faqen n° 196, të librit me titull “La Seconde partie du Promptuaire des medalles des plus renommees personnes commençant à la nativité de notre Sauveur Jesus Christ & continuant iusques au Treschrestien Roy de France Henri. II. du nom, à present eureusement regnant. – Pjesa e dytë e përmbledhjeve të medaljeve të njerëzve më të famshëm duke filluar që prej lindjes së Shpëtimtarit tonë Jezu Krishtit dhe duke vazhduar deri te mbreti i krishterë i Francës, Henri II, që tashmë fatmirësisht mbretëron”, të autorit dhe botuesit francez, Guillaume Rouillé, gjejmë një medalje dhe shkrim të veçantë, dedikuar heroit tonë kombëtar, Gjergj Kastriotit Skënderbeut.

    Blogeri Aurenc Bebja, nëpërmjet faqes së tij “Dars (Klos), Mat – Albania”, sjell në vijim këto informacione për lexuesin shqiptar:

    Emri:  Screen-Shot-2017-12-27-at-10.06.39.jpg

Shikime: 835

Madhësia:  96.7 KB

    “Skënderbeu (i quajtur kështu nga turqit, pasi u bë synet, sepse më parë quhej Gjergj Kastrioti) u dha peng nga babai i tij, mbret i Epirit dhe Shqipërisë, vende të njohura më parë si Maqedonia, Muratit, perandorit të shtatë të turqve, i cili pasi eksperimentoj aftësinë e tij gjatë përshleshjeve, e bën atë shefin e tij të ushtrisë kundër hungarezëve, të cilëve Skenderbeu u dorëzua, për fat të keq të turqve. Për më tepër, detyroi Bashën, sekretarin e turqve, që t’u shkruajë drejtuesëve të Krujës, që ai është dërguar nga vetë Murati për të drejtuar qytetin e lartpërmendur. Kështu e mori në drejtim vendin e tij…Murati u nis për Epir me një fuqi të madhe, duke e mbajtur Krujën të rrethuar pa sukses për disa muaj, vdiq nga trishtimi.”

    Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania


    Akademia e Ushtrise Amerikane meson taktikat e luftimit te Gjergj Kastriotit, me hollesisht taktikat e luftimeve Guerrilase.
    D.m.th, sulmeve me grupe te vogla ushtarake kundrejt nje armate me te madhe, por efektive.

    Heren e pare Skenderbeu luftoi kunder nje ushtrie Osmane prej 20000-30000 ushtaresh vetem me 5000 luftetar.
    Heren e dyte, kundrejt nje ushtrie 50000-70000 vetem me 11000-12000 luftetare.
    Heren e trete luftoi kundra nje ushtrie prej 100.000-120.000 ushtaresh me 15.000-20.000 luftetare.

    Bota nuk e rrespekton jo vetem si strateg por dhe si udheheqes i kompletuar, ai fliste 6 gjuhe, Shqip,Turqisht, Arabisht, Latinisht Greqisht dhe gjuhen Serbe.
    Nje Gjeneral qe s'ka humbur kurre, as kundra Osmanve, Venedikut dhe as kundra armiqve te Mbretit Ferdinand.

    Sa te tille ka Historia?!

    Nuk eshte se Skenderbeu ishte njeriu Perfekt, por eshte Shqiptari perfekt, eshte shembulli me i mire i te qenit i zoti!

  4. 2 antarët më poshtë falenderuan Ilir-Arber për mendimin e shprehur në këtë postim:

    bili99 (23-01-2018),Cen Durimmadhi (09-01-2018)

  5. #3
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221

    Për: Skënderbeu mes personaliteteve më të famshme, që nga Jezu Krishti e deri te Henri II i Francës

    Jo me kot eshte Hero i Kombit!
    Eshte mburoja e Evropes dhe Athleta Christi!
    Eshte rrenja nga ku jemi lindur e nga e cila duan te na ndajne halldupet turko-file e islamike!
    Jarigas

  6. Anetarët më poshtë kanë falenderuar jarigas për postimin:

    Cen Durimmadhi (09-01-2018)

  7. #4
    i/e regjistruar Maska e Akuamarini
    Anëtarësuar
    19-02-2015
    Postime
    2,565

    Për: Skënderbeu mes personaliteteve më të famshme, që nga Jezu Krishti e deri te Henri II i Francës

    Opinion - Historite e Skenderbeut! (17 janar 2018)

  8. #5
    i/e regjistruar Maska e Akuamarini
    Anëtarësuar
    19-02-2015
    Postime
    2,565

    Për: Skënderbeu mes personaliteteve më të famshme, që nga Jezu Krishti e deri te Henri II i Francës

    16 Janar 2018, Pjesa 1 - Top Channel Albania

  9. #6
    i/e regjistruar Maska e Akuamarini
    Anëtarësuar
    19-02-2015
    Postime
    2,565

    Për: Skënderbeu mes personaliteteve më të famshme, që nga Jezu Krishti e deri te Henri II i Francës


Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •