Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 6 prej 6
 1. #1
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,291
  Faleminderit
  173
  118 falenderime n 104 postime

  Sknderbeu mes personaliteteve m t famshme, q nga Jezu Krishti e deri te Henri II i Francs

  Emri: Screen-Shot-2017-12-27-at-10.07.07-1024x688.jpg

Shikime: 338

Madhsia: 91.5 KB

  Nga Aurenc Bebja

  Franc, 26 Dhjetor 2017

  N faqen n 196, t librit me titull La Seconde partie du Promptuaire des medalles des plus renommees personnes commenant la nativit de notre Sauveur Jesus Christ & continuant iusques au Treschrestien Roy de France Henri. II. du nom, present eureusement regnant. Pjesa e dyt e prmbledhjeve t medaljeve t njerzve m t famshm duke filluar q prej lindjes s Shptimtarit ton Jezu Krishtit dhe duke vazhduar deri te mbreti i krishter i Francs, Henri II, q tashm fatmirsisht mbretron, t autorit dhe botuesit francez, Guillaume Rouill, gjejm nj medalje dhe shkrim t veant, dedikuar heroit ton kombtar, Gjergj Kastriotit Sknderbeut.

  Blogeri Aurenc Bebja, nprmjet faqes s tij Dars (Klos), Mat Albania, sjell n vijim kto informacione pr lexuesin shqiptar:

  Emri: Screen-Shot-2017-12-27-at-10.06.39.jpg

Shikime: 233

Madhsia: 96.7 KB

  Sknderbeu (i quajtur kshtu nga turqit, pasi u b synet, sepse m par quhej Gjergj Kastrioti) u dha peng nga babai i tij, mbret i Epirit dhe Shqipris, vende t njohura m par si Maqedonia, Muratit, perandorit t shtat t turqve, i cili pasi eksperimentoj aftsin e tij gjat prshleshjeve, e bn at shefin e tij t ushtris kundr hungarezve, t cilve Skenderbeu u dorzua, pr fat t keq t turqve. Pr m tepr, detyroi Bashn, sekretarin e turqve, q tu shkruaj drejtuesve t Krujs, q ai sht drguar nga vet Murati pr t drejtuar qytetin e lartprmendur. Kshtu e mori n drejtim vendin e tijMurati u nis pr Epir me nj fuqi t madhe, duke e mbajtur Krujn t rrethuar pa sukses pr disa muaj, vdiq nga trishtimi.

  Blogu Dars (Klos), Mat Albania
  Silence is golden.

 2. Anetart m posht kan falenderuar Lazo pr postimin:

  bili99 (23-01-2018)

 3. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2017
  Postime
  169
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 16 postime

  Pr: Sknderbeu mes personaliteteve m t famshme, q nga Jezu Krishti e deri te Henri II i Francs

  Citim Postuar m par nga Lazo Lexo Postimin
  Emri: Screen-Shot-2017-12-27-at-10.07.07-1024x688.jpg

Shikime: 338

Madhsia: 91.5 KB

  Nga Aurenc Bebja

  Franc, 26 Dhjetor 2017

  N faqen n 196, t librit me titull La Seconde partie du Promptuaire des medalles des plus renommees personnes commenant la nativit de notre Sauveur Jesus Christ & continuant iusques au Treschrestien Roy de France Henri. II. du nom, present eureusement regnant. Pjesa e dyt e prmbledhjeve t medaljeve t njerzve m t famshm duke filluar q prej lindjes s Shptimtarit ton Jezu Krishtit dhe duke vazhduar deri te mbreti i krishter i Francs, Henri II, q tashm fatmirsisht mbretron, t autorit dhe botuesit francez, Guillaume Rouill, gjejm nj medalje dhe shkrim t veant, dedikuar heroit ton kombtar, Gjergj Kastriotit Sknderbeut.

  Blogeri Aurenc Bebja, nprmjet faqes s tij Dars (Klos), Mat Albania, sjell n vijim kto informacione pr lexuesin shqiptar:

  Emri: Screen-Shot-2017-12-27-at-10.06.39.jpg

Shikime: 233

Madhsia: 96.7 KB

  Sknderbeu (i quajtur kshtu nga turqit, pasi u b synet, sepse m par quhej Gjergj Kastrioti) u dha peng nga babai i tij, mbret i Epirit dhe Shqipris, vende t njohura m par si Maqedonia, Muratit, perandorit t shtat t turqve, i cili pasi eksperimentoj aftsin e tij gjat prshleshjeve, e bn at shefin e tij t ushtris kundr hungarezve, t cilve Skenderbeu u dorzua, pr fat t keq t turqve. Pr m tepr, detyroi Bashn, sekretarin e turqve, q tu shkruaj drejtuesve t Krujs, q ai sht drguar nga vet Murati pr t drejtuar qytetin e lartprmendur. Kshtu e mori n drejtim vendin e tijMurati u nis pr Epir me nj fuqi t madhe, duke e mbajtur Krujn t rrethuar pa sukses pr disa muaj, vdiq nga trishtimi.

  Blogu Dars (Klos), Mat Albania


  Akademia e Ushtrise Amerikane meson taktikat e luftimit te Gjergj Kastriotit, me hollesisht taktikat e luftimeve Guerrilase.
  D.m.th, sulmeve me grupe te vogla ushtarake kundrejt nje armate me te madhe, por efektive.

  Heren e pare Skenderbeu luftoi kunder nje ushtrie Osmane prej 20000-30000 ushtaresh vetem me 5000 luftetar.
  Heren e dyte, kundrejt nje ushtrie 50000-70000 vetem me 11000-12000 luftetare.
  Heren e trete luftoi kundra nje ushtrie prej 100.000-120.000 ushtaresh me 15.000-20.000 luftetare.

  Bota nuk e rrespekton jo vetem si strateg por dhe si udheheqes i kompletuar, ai fliste 6 gjuhe, Shqip,Turqisht, Arabisht, Latinisht Greqisht dhe gjuhen Serbe.
  Nje Gjeneral qe s'ka humbur kurre, as kundra Osmanve, Venedikut dhe as kundra armiqve te Mbretit Ferdinand.

  Sa te tille ka Historia?!

  Nuk eshte se Skenderbeu ishte njeriu Perfekt, por eshte Shqiptari perfekt, eshte shembulli me i mire i te qenit i zoti!

 4. 2 antart m posht falenderuan Ilir-Arber pr mendimin e shprehur n kt postim:

  bili99 (23-01-2018),Cen Durimmadhi (09-01-2018)

 5. #3
  Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
  Antarsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Napoli,Italy
  Mosha
  48
  Postime
  5,399
  Faleminderit
  393
  249 falenderime n 213 postime

  Pr: Sknderbeu mes personaliteteve m t famshme, q nga Jezu Krishti e deri te Henri II i Francs

  Jo me kot eshte Hero i Kombit!
  Eshte mburoja e Evropes dhe Athleta Christi!
  Eshte rrenja nga ku jemi lindur e nga e cila duan te na ndajne halldupet turko-file e islamike!
  Jarigas

 6. Anetart m posht kan falenderuar jarigas pr postimin:

  Cen Durimmadhi (09-01-2018)

 7. #4
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,763
  Faleminderit
  35
  92 falenderime n 86 postime

  Pr: Sknderbeu mes personaliteteve m t famshme, q nga Jezu Krishti e deri te Henri II i Francs

  Opinion - Historite e Skenderbeut! (17 janar 2018)

 8. #5
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,763
  Faleminderit
  35
  92 falenderime n 86 postime

  Pr: Sknderbeu mes personaliteteve m t famshme, q nga Jezu Krishti e deri te Henri II i Francs

  16 Janar 2018, Pjesa 1 - Top Channel Albania

 9. #6
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,763
  Faleminderit
  35
  92 falenderime n 86 postime

  Pr: Sknderbeu mes personaliteteve m t famshme, q nga Jezu Krishti e deri te Henri II i Francs


Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •