Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 7 prej 7
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Festohet Theofania - Shfaqja e Zotit - Dita e Ujit t Bekuar n mbar vendin

  Tiran - Mijra besimtar n kremtimin e Theofanis

  N t kremten e Theofanis, mijra besimtar iu drejtuan sot Katedrales "Ngjallja e Krishtit", n Tiran, pr t marr pjes n Liturgjin Hyjnore dhe Shrbesn e Bekimit t Ujit. Kto shrbesa u kryen nga Kryepiskopi i Tirans, Durrsit dhe Gjith Shqipris, Anastasi, i ndihmuar nga Mitropoliti i Amantias, Nathanaili dhe Episkopi i Bylisit, Asti, si dhe klerik t Kryepiskopats.

  T shoqruar nga psalja e kndimeve t ksaj dite, ku m e njohura sht Prlshorja e t kremtes: Kur pagzoheshe n Jordanin, o Zot, pr ne, ahere falja e Trinis s Shenjt kudo u shfaq, se zri i Atit po na dshmonte pr Ty faqeza dhe Bir t dashur t tij po t quante, edhe Shpirti i Shenjt si nj pllumb, vrtetonte do fjal me siguri. O Krisht Perndi, q u shfaqe dhe ndriove botn, lavdi m Ty!, besimtart u drejtuan tek ezmat e lidhura me isternat me ujin e bekuar, pr t marr dhe uar n shtpit tyre kt bekim q zgjat pr tr vitin.


  Emri: IMG_5555.jpg

Shikime: 149

Madhsia: 40.1 KB

  Emri: IMG_5622.jpg

Shikime: 110

Madhsia: 59.9 KB

  Emri: IMG_5670.jpg

Shikime: 81

Madhsia: 46.4 KB

  Emri: IMG_5695.jpg

Shikime: 83

Madhsia: 69.7 KB

  Emri: IMG_5738.jpg

Shikime: 78

Madhsia: 50.4 KB

  Emri: IMG_5838.jpg

Shikime: 87

Madhsia: 42.2 KB

  KOASH

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Festohet Theofania - Shfaqja e Zotit - Dita e Ujit t Bekuar n mbar vendin

  Edhe kt vit besimtart e Kishs Shn Athanasi Selenic pas ceremonive t kryera n Kish shkuan n lumin Vjos rreth 5 km nga Kisha dhe kryen ritualin e hedhjes s Kryqit.N ujrat e ftohta t lumit u hodhn t rinjt Mateo Bombaj,Andrea Mitraj dhe Dhimitr Beko.Kryqin ksaj here e kapi Andrea Mitraj.I urojm Andreas dhe t gjith pjesmarsve n kt ceremoni shndet dhe lumturi n familjet e tyre.Perndia i bekoft dhe ju dhnt gjith t mirat e dheut.

  Emri: SeleniceVloreUjiBekuar2017.jpg

Shikime: 106

Madhsia: 39.9 KB
  Emri: SeleniceVloreUjiBekuar20172.jpg

Shikime: 98

Madhsia: 25.1 KB

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Festohet Theofania - Shfaqja e Zotit - Dita e Ujit t Bekuar n mbar vendin

  Kremtimi i Pagzimit t Zotit dhe Perndis dhe Shptimtarit ton,Jisu Krisht,n lumin Jordan, prej Shn Joani Pagzorit. Dita e Ujit t Bekuar, (Epifanis, Theofanis), n qytetin e Vlors. PR SHUM VJET!


  Emri: ShenTheodhoriVloreUjiBekuar2017.jpg

Shikime: 77

Madhsia: 80.1 KB

  Emri: ShenTheodhoriVloreUjiBekuar2017_2.jpg

Shikime: 107

Madhsia: 91.1 KB

  Emri: ShenTheodhoriVloreUjiBekuar2017_3.jpg

Shikime: 91

Madhsia: 44.6 KB

  Emri: ShenTheodhoriVloreUjiBekuar2017_4.jpg

Shikime: 95

Madhsia: 51.2 KB

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Festohet Theofania - Shfaqja e Zotit - Dita e Ujit t Bekuar n mbar vendin

  Momente nga kremtimi i Theofanis - Pagzimit t Krishtit - Bekimit t ujit, Sarand, 2018

  Emri: UjiBekuar2017Sarande.jpg

Shikime: 97

Madhsia: 34.7 KB

  Emri: SarandeUjiBekuar2017_2.jpg

Shikime: 104

Madhsia: 34.2 KB

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Festohet Theofania - Shfaqja e Zotit - Dita e Ujit t Bekuar n mbar vendin

  Uji i Bekuar (Theofania) n Kor! (Fotografi+Video)

  Emri: 26677747_740489909489504_7493932449486019388_o.jpg

Shikime: 75

Madhsia: 105.9 KB

  N Katedralen Ngjallja e Krishtit n Kor nn udhheqjen e Mitropolitit t Shenjt t Kor, imzot +Joanit u Kremtua Ceremonia e Theofanis (Ujit t Bekuar). Pas Agjiazmos (Shenjtrimit t Ujit) sipas tradits u b dhe ankandi i ikonave gjat t cilt besimtart marrin ikonat pr 40 dit n shtpi dhe tregojn bujarin e tyre duke ndihmuar kishn sipas mundsis ekonomike q kan. N fund t ceremonis nderoi me pjesmarrjen e tij dhe Presidenti i Republiks Ilir Meta, t cilin si + imzot Joani ashtu dhe besimtart e falenderuan. N kremtim mori pjes dhe Haxhi Baba Mondi, Kryegjysh i Kryegjyshats Botrore t Bektashinjve.
  Gzuar pr shum vjet!

  Emri: P1060094.JPG

Shikime: 79

Madhsia: 111.0 KB

  Emri: P1060109.JPG

Shikime: 102

Madhsia: 71.6 KB

  Emri: P1060115%u00252B%25282%2529.JPG

Shikime: 68

Madhsia: 80.5 KB

  Emri: UjiBekuarKorce2018.jpg

Shikime: 70

Madhsia: 49.6 KB

  Emri: P1060121.JPG

Shikime: 72

Madhsia: 150.4 KB


 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Festohet Theofania - Shfaqja e Zotit - Dita e Ujit t Bekuar n mbar vendin

  Kremtimi i Ujit t Bekuar n Mitropolin e Beratit

  Emri: UjiBekuar2018Berat.jpg

Shikime: 62

Madhsia: 50.5 KB

  Emri: UjiBekuar2018Berat2.jpg

Shikime: 102

Madhsia: 58.0 KB

  Emri: UjiBekuarBerat2018_3.jpg

Shikime: 69

Madhsia: 53.1 KB

  Emri: UjiBekuarBerat2018_5.jpg

Shikime: 98

Madhsia: 63.6 KB

  Emri: UjiBekuarBerat2018_6.jpg

Shikime: 65

Madhsia: 73.0 KB

 7. #7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Festohet Theofania - Shfaqja e Zotit - Dita e Ujit t Bekuar n mbar vendin

  Uji i Bekuar, 13-vjeari kap pr t tretin viti radhazi kryqin

  FIER - Besimtart ortodoks n qytetin e Fierit kan festuar sot paradite ditn e Ujit t Bekuar. Kisha e Shn Gjergjit ka organizuar hedhjen e kryqit n uj. Procesioni nisi me meshn n kishe dhe m pas vargu i gjate I besimtareve iu drejtua shatrvanit n sheshin Europa, ku do vit bhet hedhja e kryqit n uj.

  Disa t rinj u hodhn sipas zakonit n uj pr t marr kryqin, edhe pse temperaturat ishin t ulta dhe binte shi.

  Ishte nj 13-vjear, Athanas Davidhi, ai q nxori kryqin nga uji, pr t tretin vit radhazi. I riu ia ka dorzuar kryqin metropolitit At Nikolla, duke marr bekimin e tij.

  Emri: 266803.jpg

Shikime: 87

Madhsia: 62.4 KB

  Me rreth t kuq 13-vjeari, Athanas Davidhi, q nxorri kryqin nga uji  Shqiptarja

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •