Kjo faqe diskuton se si pėrdoren cookies nga kjo faqe. Nėse vazhdoni tė pėrdorni kėtė faqe, ju pranoni pėrdorimin e cookies.
Cilat Cookies janė
Cookies janė skedarė tė vegjėl tė ruajtura nė kompjuterin tuaj nga shfletuesi juaj i internetit (tė tilla si Internet Google chrome ose Mozilla firefox) me kėrkesė tė njė faqeje qė po shihni. Kjo lejon qė faqja qė po shihni tė mbani mend gjėrat rreth jush, si p.sh. preferencat dhe historia juaj ose pėr t'ju mbajtur tė futur.
Cookies mund tė ruhen nė kompjuterin tuaj pėr njė kohė tė shkurtėr (si vetėm kur shfletuesi juaj ėshtė i hapur) ose pėr njė periudhė tė zgjatur kohe, madje edhe vite. Cookies nuk janė tė vendosura nga kjo faqe nuk do tė jenė tė qasshme pėr ne.
Pėrdorimi i Cookie-t
Kjo faqe pėrdor cookies pėr gjėra tė shumta, duke pėrfshirė:
Regjistrimi dhe mirėmbajtja e preferencave tuaja. Kjo pėrfshin sigurimin qė ju mund tė qėndroni tė regjistruar dhe ta mbani vendin nė gjuhėn ose pamjen qė keni kėrkuar.
Analytics. Kjo na lejon tė pėrcaktojmė se si njerėzit po e pėrdorin sitin dhe ta pėrmirėsojnė atė.
Biskota reklamuese (ndoshta palė tė treta). Nėse kjo faqe shfaq reklamat, cookies mund tė vendosen nga reklamuesit pėr tė pėrcaktuar se kush e ka parė njė reklamė ose gjėra tė ngjashme. Kėto biskota mund tė vendosen nga palėt e treta, me ē'rast kjo faqe nuk ka aftėsi pėr tė lexuar ose shkruar kėto cookie.
Biskota tė tjera tė palėve tė treta pėr gjėra tė tilla si ndarja nė Facebook ose Twitter. Kėto biskota nė pėrgjithėsi do tė vendosen nga pala e tretė nė mėnyrė tė pavarur, kėshtu qė kjo faqe nuk do tė ketė aftėsi pėr t'iu qasur atyre.
Heqja / ēaktivizimi i cookies
Menaxhimi i cookies tuaj dhe preferencat cookie duhet tė bėhet nga opsionet / preferencat e shfletuesit tuaj. Kėtu ėshtė njė listė udhėzuesish se si ta bėni kėtė pėr softuerin e shfletuesit popullor:

Internet Explorer
Shtesa
Google chrome
Safari
Opera