Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
 1. #1
  Super Moderator Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,618
  Postimet n Bllog
  2

  Ja far shkruan Dostojevski n kryeveprn e tij Adoleshenti. Paragraf fantastik

  Emri: Screen-Shot-2017-12-30-at-11.45.23.jpg

Shikime: 1244

Madhsia: 35.7 KB

  Kur shoqrohet nga sinqeriteti dhe privohet nga ligsia, t qeshurit del i gzueshm, i mbl, pork u e gjen gzimin dhe mblsin ndr njerzit? Se t qenit i gzuar sht tipari m i shquar i njeriut! Por ndodh edhe kshtu: orvatesh dhe jo pak t zbrthesh nj karakter dhe sia arrin dot, mjafton q njeriu t qesh dhe karakteri i tij t hapet si n pllmb t dors. Kuptohet, kur t qeshurit sht i sinqert. Njeriu di t qesh me zemrgjersi vetm ather, kur ka zhvillim ngjarjesh lumturuese.

  Un mendoj kshtu: kur qesh nj njeri, nuk shihet dot me sy! Se t qeshurit ia bn m t theksuar vulgaritetin njeriut, i theksohet dika poshtruese, ndonse vet personi as q dyshon ndonjher pr kt. Se as kt se dim: far shpreh fytyra jon kur flem?

  Dikujt i shpreh menuri, nj tjetri i shpreh banalitet, deri idiotsi, nj i tret kur fle, duket qesharak. Nuk di nga se vjen; ajo q desha t them sht se si n rastin e par, ashtu edhe n t dytin personi nuk di asgj. Ka shum q nuk din t qeshin, ndonse ktu dija spara hyn n pun; t qeshurit sht dhunti, ske si e rregullon. Dika edhe e arrin, duke i mposhtur brenda vetes instinktet e kqija, por fare pak.

  Shumkush e tregon veten si n pllmb t dors kur qesh. Kurse mua deri edhe e qeshura e menur m sht e pshtir. Them se krkesa e par pr t qen e qeshura ashtu si duhet, sht t qenit i sinqert. Po ku e gjen at te njerzit? T qeshurit e sinqert parashikon mposhtjen e ligsis, po pse e leht sht kjo? Ndaj dhe jo rrall njerzit qeshin me ligsi.

  Kur shoqrohet nga sinqeriteti dhe privohet nga ligsia, t qeshurit del i gzueshm, i mbl, por ku e gjen gzimin dhe mblsin ndr njerzit? Se t qenit i gzuar sht tipari m i shquar i njeriut! Por ndodh edhe kshtu: orvatesh dhe jo pak t zbrthesh nj karakter dhe sia arrin dot, mjafton q njeriu t qesh, dhe karakteri i tij t hapet si n pllmb t dors. Kuptohet, kur t qeshurit sht i sinqert. Njeriu di t qesh me zemrmirsi vetm ather, kur ka zhvillim ngjarjesh lumturuese.

  Nuk e kam fjaln pr nivelin e zhvillimit mendor t njeriut, po flas pr shpalosjen e karakterit t tij prmes t qeshurit, pr trsin e vetive si njeri. As heshtja, as t qart, as t folurit, as t emocionuarit nga veprimet fisnike t t tjerve nuk arrijn dot ta tregojn njeriun aq sa e tregon t qeshurit. Qesh mir, domethn, sht i mir! N iu rnt n sy qoft edhe nj gram marrzie n t qeshurit e tjetrit, dijeni, ky njeri se ka t theksuar dinjitetin vetjak.

  Qoft edhe kjo: dikush prej natyre sht tejet i komunikueshm, por ju duket disi banal e deri i lshuar n sjelljen me njerzit, dijeni se sht natyr vulgare; n rast se ju bie n sy n sjelljen e tij dika fisnike, dijeni se o shtiret, o e ka t huazuar nga t tjert. Ky njeri me kalimin e kohs ka pr t ndryshuar pr keq! Nj i till mund t kapet pas t dobishmes, por ciniken do ta flak pa pikn e keqardhjes, ashtu si kmbejn njra tjetrn edhe shkulmet rinore, frelshuara t t qeshurit t tij t ngazllyer.

 2. Anetart m posht kan falenderuar Neteorm pr postimin:

  bili99 (04-01-2018)

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •