Viti 2017-ta i solli Shqipris nj marrveshje historike, ose t paktn si e till shihet e interpretohet reforma n drejtsi.

N sitn e hetimit pr korrupsion do t kalojn t gjith politikant drejtues nga 1991 e deri m sot. Por cilat jan pritshmrit pr vitin 2018?

DW e nis pikrisht nga gjyqsori. Me ngritjen e trups s vettingut, t Kshillit t Lart t Prokuroris dhe t Kshillit t Lart Gjyqsor, reforma n drejtsi n Shqipri ka hyr tanim n nj rrug pa kthim pas thot ajo.

Struktura e Posame Antikorrupsion ka kompetenca pr t hetuar dhe ndshkuar korrupsionin aktiv dhe pasiv n nivelet m t larta, pa kursyer gjith drejtuesit e shtetit, t Qeveris, Parlamentit, deputet, kryetar partie, funksionar t lart n administratn publike gjat 26 viteve, q nga viti 1991 e deri m sot.

Kur kjo t ndodh do t jet revolucioni i shumpritur nga qytetart e thjesht dhe forcat politike progresive, q do ta shkpus Shqiprin nga zvarritja pr nj periudh t gjat t ashtuquajtur tranzicion post-komunist.

Sa pr ekonomin shqiptare,citon TCH, treguesit pr vitin q porsa hyri jan pozitiv: rritja sipas tyre llogaritet t jet m shum se 4 pr qind. Megjithat, ka edhe nj por; mungesa e siguris lidhur me pronsin mbi tokn do t mbetet penges madhore pr zhvillimin e ekonomis.

2018-ta do t nis me protestn e paralajmruar t opozits pr t rrzuar qeverin Rama 2. Ky sht viti kur Shqipria pret vendimin e Kshillit t Ministrave t BE-s pr hapjen e negociatave t antarsimit n 6-mujorin e par t vitit.

Rezultatet n reformn n drejtsi dhe dekriminalizimi i politiks jan vendimtare pr nj vendim pozitiv, i cili nse ndodh, do t bj q 2018-ta t hyj n historin e Shqipris dhe t Bashkimit Evropian.

/medial