Ky vit q po vjen do t jet viti i peshkut. N Shqipri thon sedo t mbushet plot tigani. Deri tani jan kapur ca t vegjl. Kt vit t ri q do t vij, menuja e drejtsis thon se do t mbushet me t mdhenjt. Kt na e tha Donald Lu i ambasads amerikane. Na e krkoi edhe Bashkimi Europian. Edhe politika, gjer e gjat,ka folur kt vit, pr peshq t mdhenj q ende nuk i ka zn rrjeta.

Nse kjo do t ndodh, ky lloj peshku i shoqris shqiptare sht i rrall, q simbolin e tij nuk e gjen n asnj Yjsi tjetr. N Astrologji, shenja e peshkut lidhet me njerzit kreativ, q nuk rendin pas paras. N Shqipri, peshku i drejtsis ka lakmi pas pushtetit dhe ushqehet do dit me korrupsion. Aq i madh sht sa del e tepron pr tryezn e shqiptarve. N fakt nuk do t ishte keq q sikur gjelin e detit, simbol t fests s fundvitit, ta zvendsonim pr ca koh me peshkun e premtuar.

Populli sht prgatitur dhe po pret se far do t ndodh vitin tjetr. Apo t ndodh far t ndodh, ne po e vendosim njher tiganin n zjarr.

Meq ra fjala, sa do ta ket mimin ky peshk i madh q presim t bjer n karremin e drejtsis n vitin 2018?

T jet sa t doj! Ia vlen q kt fundviti t ngrihet nj dolli e fundit pr t! Gzuar shqiptar, gzuar Vitin e Peshkut t Madh!