Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,127
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Kryepeshkopi Anastas: Pasuesi im n krye t KOASH do t jet shqiptar

  Emri: janullatos-1.jpg

Shikime: 101

Madhsia: 21.8 KB

  Duke br nj prshkrim t vshtirsive, por dhe t puns kolosale n kto 25 vite q ndodhet n krye t Kishs Autoqefale t Shqipris, kryepeshkopi Anastas ka deklaruar n nj intervist pr televizionin grek SKAI se, pasardhsi i tij padyshim q do t jet shqiptar.

  Kjo sht mse e qart. Un vet jam shum vite atje. Shikoni. Nuk kemi guximin t shikojm ngjarjet me syt e tjetrit. E imagjinoni ne t kishim nj gj t tille, a do t pranonim pr shum vite dik nga Bullgaria apo nga Serbia n krye t Kishs? Jo, un e quaj tepr t logjikshme q pasardhsi do t jet shqiptar. Ne nuk shkuam atje t krijojm nj koloni. Shkuam t krijojm nj Kish Autoqefale Ortodokse t Shqipris, tha kryepeshkopi i Shqipris, Anastas.

  Kisha Ortodokse e Shqipris nuk sht me asnj parti politike, nuk ngatrrohet prgjithsisht n politikn e vendit, por do ortodoks sht nj antar prgjegjs, nj qytetar q duhet t ket rol dhe pozicionim pr problemet e ndryshme, ka thn m tej ai.

  Nuk duhet ta gjejm fajin te t tjert, por n radh t par te vetja, ka theksuar kreu i Kishs Autoqefale shqiptare, kur ka komentuar krizn q po kalon Greqia, ndrsa ka folur edhe pr Islamin, duke shpjeguar se sht nj fenomen n zhvillim.

  Problemi ka thn ai, qndron se shtetet perndimore nuk jan marr sistematikisht me t. Pr m tepr jan treguar snobe ndaj Krishtrimit, duke ln boshllqe, nprmjet t cilave ka deprtuar Islami ekstrem.

  Islami nuk sht nj shtje e leht. E gjithashtu nuk kemi kuptuar se nuk eksizton nj Islam i vetm. sht mnyra sesi e prjetojn Islamin disa, nn predikimet e fanatikve ekstremist dhe e shohim sot se far po bjn. Dhe, si e dini, interpretimet ekstreme jan shum m t pranueshme nga populli i thjesht, sesa t ashtuquajturat interpretimet e sintetizuara dhe me tone m t ulta, tha kryepeshkopi i Shqipris, Anastas.

  Pr sa i prket ngjarjeve n Himar, ai ka theksuar se shtja e pronave n Shqipri, n prgjithsi sht tepr komplekse dhe ka vonesa gjyqsore, ashtu si dhe me pronat e kishs, por ka shtuar se do gj duhet t zgjidhet me dialog dhe pozitivitet mes palve.

  Shqip

 2. #2
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,098
  Faleminderit
  9
  54 falenderime n 47 postime

  Pr: Kryepeshkopi Anastas: Pasuesi im n krye t KOASH do t jet shqiptar

  Ai paste jeten e gjate, pa se kush e pason kete e vendos sinodi. Patjeter duhet te jete shqiptar, ne gjuhe dhe ne gjak, sepse duhet t`u sherbeje bashkatdhetareve te tij.
  Duaje te afermin tend si veten

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •