Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 52
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,854

  Ish-ministri grek Pangalos rihap debatin pr suljott: Ishin trsisht shqiptar

  Ish-ministri grek, Teodoros Pangalos ka rihapur debatin pr suliott, teksa i sht referuar aktit heroik q sipas tij grat suliote bn 215 viteve m par.

  Si sot, m 18 dhjetor t 1803-s, nj grup grash suliotesh preferuan m mir t hidheshin nga shkmbi i Zalogos, se sa t binin n duart e osmanve.

  “Nuk ka grek q nuk e kupton fjaln λουλούδι (lule). Ajo ka zvendsuar plotsisht versionin e vjetr t fjals greke anthos (άνθος). Por sa e din q fjala “λουλούδι” (lule) vjen nga gjuha shqipe? Origjina e saj vjen nga fjala shqiptare dafina.

  Si sot, 215 vjet m par, n malet n veri t Prevezs, grat suliote hodhn foshnjat e tyre nga shkmbinjt dhe m pas u hodhn dhe vet. Pr to vdekja ishte m e preferueshme se poshtrimi. Si mund t thoshin grat suliote lule n rr, ndrsa ishin trsisht shqiptare?”, shkruan Pangalos n Twitter.


  http://www.tiranaobserver.al/ish-min...sht-shqiptare/
  Ndryshuar pr her t fundit nga Akuamarini : 22-12-2017 m 08:09

 2. #2
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,895

  Pr: Ish-ministri grek Pangalos rihap debatin pr suljott: Ishin trsisht shqiptar

  Shqiptare ishin,dhe jo vetem suljotet por gjithe Epiri e me gjere. Por hajduti i Tepelenes i vrau e i preu me pabesi te krishteret shqiptare dhe si rrjedhoje keta te fundit nuk donin ti shihnin me sy myslimanet. Dhe kjo eshte e dallueshme edhe sot. Krimineli Ali eshte shkatari kryesor i percarjes se shqiptareve. Kjo solli asimilimin e shqiptareve ortodokse dhe spastrimin e shqiptareve myslimane nga keto troje. Sot i bejne shtatore kelyshit te Tepelenes,ky kriminel i ndyre e spiun i fanarit.

 3. Anetart m posht kan falenderuar murik pr postimin:

  jarigas (21-02-2018)

 4. #3
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,854

  Pr: Ish-ministri grek Pangalos rihap debatin pr suljott: Ishin trsisht shqiptar

  Deri ne shekullin XIX ne greqi flitej Shqip

  Pak kush nuk do t mbetej i habitur nga nj pohim i till. N ditt e sotme, nnvizohet shkencrisht mendimi i historianve, se arbrort n Greqi, jan popullsi e ardhur dhe tashm e asimiluar. Bile po t krkoni n Googel n zrin Arvanitas n kreun histori do t lexoni se ka mendime t historianve, q i quajn pasardhs t grekve origjinal, t cilt vetm intermediately(pr nj far kohe)u shqiptarizuan. Sot, po bhen prpjekje pr t na bindur, se edhe n jugun e Shqipris, jeton nj shumic e popullsis autoktone greke. Athere studiuesi Aristidh Kola guxon t thot at, q pak kush, jo vetm n shtetin helen por as edhe n Shqipri, nuk ia nxe goja : N se i nxjerrim jasht kta arvanitas, nuk do t mbetet asgj nga grekt dhe Greqia !

  Ku qndron e vrteta?

  Studiuesi i shkencs s Historis, Marc Bloch, n veprn e tij Mjeshtria e Historianit shprehet : Qytetrimi yn do t ket kryer nj prparim t pamat, ditn kur fshehja, e ngritur n metod veprimido tia lre vndin shijes s informimit (f84M.B. ) Athere rruga m e mir, sht tiu drejtohemi fakteve historike. Ja far faktesh na vijn nga udhetare, studiues, bashkohs t shekujve t fundit....

  Ceva (studiues arvanitas n Historia e Tebs):Dihet se gjat dhe pas lufts kombtare deri n 1880, n Atik dhe qytetet e Megars e Athins flisnin shqip, dhe pak njerz dinin dhe flisnin greqisht. (f164A.K.)

  E gjith Greqia m 1850 fliste shqip. Shateaubriand, Lamartini, Edmond About dhe t gjith ata, q e kan vizituar Greqin at koh, t gjith pa prjashtim kan shkruar se n t vrtet, duhet t cilsohet si Shqipri (f.213R.A.)

  - Asgjkundi gjetk, m tepr se sa n mbretrin greke sflitet gjuha shqipe, krkund srrjedh kaq gjak shqiptari, sa n damart dhe arteriet e ksaj popullate. N Greqi shqiptari sht n atdheun e tij (f7K.K.)

  ...q nga epoka e lasht deri te Pavarsia e Greqis m 1821-30 t ers son, nuk ka psuar n kt vnd asnj ndryshim...greqishtja njihej dhe flitej vetm nga nj pakic tepr e vogl (f. 272-273R.A.)

  Parlamenti Kombtar i Greqis n Argolide me mbretin Otton m 1832 dhe gjat nj dhjetvjeari bisedonte n gjuhn shqipe, ndrsa rendi i dits hartohej greqisht (f 6K.K.)

  https://www.google.se/url?sa=t&rct=j...rJRQrh6QDm6oDd
  vazhdon

 5. #4

  Pr: Ish-ministri grek Pangalos rihap debatin pr suljott: Ishin trsisht shqiptar

  Citim Postuar m par nga murik Lexo Postimin
  Shqiptare ishin,dhe jo vetem suljotet por gjithe Epiri e me gjere. Por hajduti i Tepelenes i vrau e i preu me pabesi te krishteret shqiptare dhe si rrjedhoje keta te fundit nuk donin ti shihnin me sy myslimanet. Dhe kjo eshte e dallueshme edhe sot. Krimineli Ali eshte shkatari kryesor i percarjes se shqiptareve. Kjo solli asimilimin e shqiptareve ortodokse dhe spastrimin e shqiptareve myslimane nga keto troje. Sot i bejne shtatore kelyshit te Tepelenes,ky kriminel i ndyre e spiun i fanarit.
  Je komplet gabim. Ali Pasha Tepelena ishte nj sundimtar q kishte si qllim dhe ambicie personale, krijimin e nj shteti t pavarur. Pr t realizuar kt qllim, ai nuk ndalesh dhe nuk donte q t'ja dinte nse ti q ishe kundra tij ishe i krishter apo mysliman, ai t vriste, tipik sundimtar absolut. Pr kt arsye ja pren kokn edhe bashkkohsit t tij Mbretit t Francs, e njjta kategori sunduesi ishte dhe Ali Pasha. Ai krkonte bindje nga shtetasit e tij dhe nuk i interesonte nse ishe i krishter apo mysliman, t gjith ishin t barabart. Momenti m i mir pr t krishtert ka qen pikrisht periudha e sundimit t Ali Pashs. Nn z por edhe haptazi edhe grekt e sotshm ja njohin meritat atij. Shqiptart u pran nga t huajt, Turqia e para dhe fuqit e tjera Europiane. sht fatkeqsi q ai dhe Bushatllinjte falimentuan n projektet e tyre politike. T paktn njri t'ja kish dal mban. Q nga ajo koh, pra nga rnia e Pashallarve Shqiptar, ne e kemi ulur kokn dhe nuk po e ngrem m. Prandaj mos flisni budallqe lart e posht por msoni historin e vendit tuaj.

 6. #5

  Pr: Ish-ministri grek Pangalos rihap debatin pr suljott: Ishin trsisht shqiptar

  Citim Postuar m par nga Akuamarini Lexo Postimin
  Ish-ministri grek, Teodoros Pangalos ka rihapur debatin pr suliott, teksa i sht referuar aktit heroik q sipas tij grat suliote bn 215 viteve m par.

  Si sot, m 18 dhjetor t 1803-s, nj grup grash suliotesh preferuan m mir t hidheshin nga shkmbi i Zalogos, se sa t binin n duart e osmanve.

  Nuk ka grek q nuk e kupton fjaln λουλούδι (lule). Ajo ka zvendsuar plotsisht versionin e vjetr t fjals greke anthos (άνθος). Por sa e din q fjala λουλούδι (lule) vjen nga gjuha shqipe? Origjina e saj vjen nga fjala shqiptare dafina.

  Si sot, 215 vjet m par, n malet n veri t Prevezs, grat suliote hodhn foshnjat e tyre nga shkmbinjt dhe m pas u hodhn dhe vet. Pr to vdekja ishte m e preferueshme se poshtrimi. Si mund t thoshin grat suliote lule n rr, ndrsa ishin trsisht shqiptare?, shkruan Pangalos n Twitter.


  http://www.tiranaobserver.al/ish-min...sht-shqiptare/
  Debat mund t ket midis grekve t sotshm, por gjith bota e di q Suliotet ishin shqiptar. N fillim t viteve 90-t, kur shqiptart filluan t emigronin n Greqi mbas rnies s komunizmit, nipi i Marko Bocarit, profesor n nj Universitet n Australi, biles pr koincidenc edhe ai quhesh Marko Bocari, deklaroi n nj intervist se gjyshrit dhe prindrit e tij gjithmon flisnin vetm Shqip. Natyrisht kjo deklarat shkaktoi skandal n Greqi. Sepse grekt e sotm, sa m shum kalojn vitet dhe brezat nga pika Zero, lirimi nga Otomanet, gjithmon edhe m shum besojn se ata jan pasardhs direkt t grekve t lasht.
  Kto muhabete q hap Pangallos nuk kan lidhje me ne. Kto jan probleme t tyre t brendshme. Sepse kan nj konflikt t brendshm se kush sht nj grek i vrtet, nj shqiptar, nj vllah, nj sllav apo nj emigrant nga Azia.

 7. #6

  Pr: Ish-ministri grek Pangalos rihap debatin pr suljott: Ishin trsisht shqiptar

  Gjithmon debate kot,per gjera qe dihen dhe sterdihen

  Emri: scan360.jpg

Shikime: 1763

Madhsia: 48.3 KB
  Emri: scan361.jpg

Shikime: 2177

Madhsia: 29.2 KB
  Emri: scan362.jpg

Shikime: 1743

Madhsia: 48.9 KB
  Emri: scan363.jpg

Shikime: 1794

Madhsia: 66.6 KB

 8. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-03-2006
  Postime
  296

  Pr: Ish-ministri grek Pangalos rihap debatin pr suljott: Ishin trsisht shqiptar

  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Gjithmon debate kot,per gjera qe dihen dhe sterdihen
  keto i dime ne por greket kane vite qe kane mesuar te kunderten, por gradualisht dhe atje gjerat po ndryshojne dhe po e rishikojne historine
  dhe qe per nje minister grek te flase hapur (edhe pse me orgjine arvanitase) nuk eshte gje e vogel

 9. #8
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,895

  Pr: Ish-ministri grek Pangalos rihap debatin pr suljott: Ishin trsisht shqiptar

  Nuk ka absolutisht asnje element sado te vogel qe verteton se Ali hajduti kishte si synim krijimin e nje shteti te pavarur nga perandoria osmane. Cili shtet ishte ky qe donte te krijonte Aliu? Ka ndonje emer? Permendet ne ndonje vend Shqiperi,apo Epir,apo Arberi,apo Turqi e vogel e pavarur nga osmanet? Mos kerko se do lodhesh kot,nuk ka asgje. Aliu ishte nje intrigant e nje bandit i zoti i cili grumbulloi nje pasuri te madhe te cilen e perdori per te korruptuar njerez te ndryshem brenda oborrit te cilet i shisnin informacione rreth kundershtareve te vet.Gjithcka ne funksion te pasurimit dhe forcimit personal.Dhe ia arriti qellimit duke sunduar,vrare e prere,duke vjedhur e grabitur pronat e te tjereve dhe pasurite e tyre.
  Kur u ngatarrua me intriga per vrasje deri brenda oborrit,sulltani i cili e kishte toleruar per aq kohe sa ai mbante zap ato krahina, u zemerua dhe i preu koken si qen.I zhduku me fare e me fis keta tepelenjote qe ashtu si bene,ashtu edhe gjeten ne fund.Eshte turp,injorance,ose dashakeqesi te mundohesh te ngresh larte nje figure despotike i cili etnikisht ishte shqiptar,por qe shqiptaret i percau ei demtoi me shume se kedo tjeter. Por fatkeqesisht shqiptaret kane nje dashuri te cuditshme per keto figura despotike.Edhe sot disa duan babe Enverin,disa babe Zogun,disa babe Erdoganin,disa babe Hitlerin,disa babe Saliun,disa babe Ducen, e keshtu me rradhe. Tek bushatllinjte edhe mund te gjesh disa perpjekje per tu shkeputur nga porta,por ato deshtuan.As malin e zi nuk pushtuan dot shqiptaret. Atje la edhe koken Bushatlliu i madh,por te pakten tentoi te pushtonte toka ne mal te zi dhe hercegovine.Eshte nje merite megjithese deshtoi.Shqiptaret mburren sot se ne nuk kemi sulmuar kurre asnje shtet apo teritor te huaj dhe e shesin si tolerance e miresi.Nderkohe kjo eshte nje tregues se sa te dobet kemi qene dhe pse u krijuam aq vone e pse jemi kaq te varfer e te corroditur. Hiqni dore nga perrallat, zgjohuni nga gjumi dhe shihini gjerat ashtu sic jane. Vetem ne Shqiperi adhurohen sunduesit gjakatare.
  Ndryshuar pr her t fundit nga murik : 13-02-2018 m 02:18 Arsyeja: korrigjime drejteshkrimore

 10. #9
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,895

  Pr: Ish-ministri grek Pangalos rihap debatin pr suljott: Ishin trsisht shqiptar

  Aliu ishte sundimtar i nje province osmane dhe sundoi per dekada me rradhe si i tille.Thjeshte nje sundimtar i nje krahine te vogel ne gjirin e perandorise me te madhe te kohes.Ai kishte mentalitet osman dhe i njihte shume mire intrigat e oborrit.Nuk kemi ca mesojme nga Aliu. Per kuriozitet historik eshte mire te lexoje njeriu,por jo te besoje perralla. As qe e kishte idene apo deshiren apo kapacitetin per te bere njes shtet te pavarur Aliu i Hankos. Eshte cudi qe te gjitha masakrat i beri ndaj elementit "arberor"ose shqiptar apo epirot,quajeni si te doni.Vrau te krishtere kryesisht,por nuk kurseu as myslimanet. Une nuk e di ca librash lexoni ju? As Enver Hoxha nuk pati guximin ti jepte perpjekjeve te Aliut karakter kombetar,jo se kishte frike,por nuk ishte aq injorant sa te promovonte nje palaco si Aliu.

 11. Anetart m posht kan falenderuar murik pr postimin:

  jarigas (21-02-2018)

 12. #10
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,854

  Pr: Ish-ministri grek Pangalos rihap debatin pr suljott: Ishin trsisht shqiptar

  SULIOTET NUK DONIN CAMERINE DHE CAMET
  POR GREQERINE

  ABEDIN RAKIPI
  Ndersa admiratoret e tij angleze shkruanin se Aliu i
  kishte ngritur shqiptaret e tij ne lartesine e kombeve
  me te forta te kontinentit(1). Luftrat e Aliut kunder
  fiseve ortodokse te Sulit te siperm filluan rreth
  viteve 1790 gjate luftes Austro-Ruse pasi Suliotet ne
  malet e tyre sulmuan disa trupa te Aliut(2). Megjithe
  shperthimet dhe permasat poetike qe morren suliotet
  per mbrojtjen e tyre heroike ata fatkeqesisht nuk
  ishin asgje tjeter vecse nje bande kleftesh(banditesh)
  te organizuar ne fise dhe shoqeri qe ne cdo dalje nga
  mali te banditeve qe perbenin komunitetin e maleve te
  Sulit, ata sulmonin Turqit , apo Greket , apo
  shqiptaret muslimane(3)duke i bere krahinat perreth
  maleve te Sulit nje ferr per te gjithe. Ne 1791 duke
  perfituar nga mungesa e Ali pashes( sepse ky kishte
  detyrime ushtarake ndaj sulltanit) Suliotet sulmojne
  pronaret muslimane te zones se Paramithise dhe
  Margelliit. Kete fakt na e sjell shkrimtarja De
  Joelle Dalegre ne faqen 157 te librit te saj Greket
  dhe Osmanet 1453-1953 , ndersa ne arkivat franceze te
  Journal des sciences militaires ne faqen 161
  shkruhet per vitin 1822 : Suliotet pasi morren
  keshtjellen e Regniazza ne rrugen e tyre drejt artes i
  morren peng si rober lufte te gjithe camet e
  Margellicit.
  Ali Pasha qe edhe vete greket e quanin PYRRHUS apo
  PIRRO i ri (4) ne nje ekspedite te dyte
  per te luftuar suliotet perdori edhe Armatolet greke
  kunder tyre ne korrik 1792 ne betejen e te ciles 2000
  shqiptare te Aliut do te masakroheshin nga Suliotet.
  Ata nuk e donin islamin dhe urrenin cdo njeri qe e
  pranonte ate. Fakt eshte se ata kur ndonje njeri nga
  fiset e tyre pranonte islamin, ose e vrisnin ose e
  perjashtonin nga fisi, gje qe sillte edhe largimin nga
  fshatrat e tyre. Sulmet e tyre te vazhdueshme ndaj
  osmaneve dhe muslimaneve te fshatrave perreth nuk mund
  ti linte keta te fundit indiferent ndaj edhe disa
  ekspedita ushtarake kunder Sulioteve u ndermorren nga
  kapedanet vendas kunder Sulioteve. Ne 1731 shqiptari
  Njazi Ahmeti pashai i Janines se bashku me 8.000
  trimat e tij i luftoi Suliotet por ky e humbi luften
  dhe shume ushtare shqiptare u masakruan nga Suliotet.
  Ne 1755 Mustafa Koka me 4.000 ushtare dhe Beqir bej
  Cameria me 5.000 ushtare por qe te dy perballe maleve
  dhe krykave te Sulit humben ushtrine e tyre. Ne 1759
  Delvinioti Dost beu humbi perballe Sulioteve dhe
  gjithe ushtria e tij perbere nga shqiptare u
  shkaterrua nga Suliotet. Cami Maksut Aga nga Margariti
  qe ishte edhe guvernator i Artes pesoi te njejtin fat
  ne 1762. Ne 1772 cami Sulejman apari bashke me 9.000
  trimat e tij sulmoi Suliotet por i shtrenguar keq ne
  malet e egerta te Sulit e humbi betejen.

  Ne 1788 i
  famshmi Ali Pasha i Janines i hapi lufte sulioteve
  sepse keta te fundit nuk respektonin ligjet dhe
  kryenin krime. Ne 1792 3.000 ushtaret shqiptare te
  Ali Pashes do te masakroheshin nga Suliotet te
  drejtuar nga Jorgjio Bocari (babai i Marko Bocarit) ,
  Llambro Xhavella (babai i Foto Xhavelles). Dy vjet me
  vone do te pesonin te njejtin fat 2.000 shqiptare te
  tjere qe Ali Pasha nisi kunder Sulioteve. Suliotet te
  gjithe ndihmen e tyre e merrnin nga Parga dhe kishin
  mbeshtetje te forte nga Europa. Rusia dhe Franca i
  furnizonin ata me arme dhe municione. Per fuqite
  Europeane Suliotet ishin nje instrument i persosur per
  te dobesuar perandorine Osmane. Kur britaniket
  bashkuan forcat e tyre me Osmanet per ti bere balle
  Napoleonit Suliotet ngelen pa mbeshtetje sepse
  britaniket ja prene atyre furnizimet me arme nga te
  gjitha anet, gje kjo qe coi ne thyerjen e bashkimit te
  klaneve Suliote. Familja Bocari per arsye politike
  kerkoi nga Ali Pasha qe ti linte te largoheshin nga
  Suli dhe te vendoseshin ne tokat e Aliut. Sidoqofte
  Suliotet u mblodhen ne kishen greke Shen Georgios te
  Sulit dhe vendosen qe te vazhdojne luftimet. Liderat e
  tyre ishin : Foto Xhavella, Dhimo Drakos, Tusas Zerva(
  nje nga stergjysherit e Napolon Zerves qe do te
  masakronte me pas amet pa meshire duke kryer krimet
  me makabre te te gjithe historise se amerise),
  Kutzonikas, Janaqi( nga paraardhesit e Gjeneralit
  famekeq Deli Janaqi qe me doren e vete do te
  masakronte me mijera came gjate tragjedise came),
  Fotomaras, Veiko etj. Pas nje beteje te gjate ne 7
  dhjetor Suliotet do te kapitullonin perballe ushtareve
  shqiptare te Aliut i cili i premtoi atyre se do te
  lejonte te largoheshin per ne ishujt e mesdheut me
  gjithe pasurine dhe armet e tyre. Ne 12 dhjetor 1803
  Suliotet u nisen per ne Parga dhe neper ishujt e tjere
  Joniane. Nje numer i madh Suliotesh u vendosen ne
  Parge qe ishte nen kontroll Rus. Shume Suliote u vune
  ne sherbim te Rusise ne Korfuz dhe u bene komponenti
  kryesor i Legjionit te Drites Riflemen. Ky rregjiment
  ishte i perbere nga Suliotet, Himariotet, Maniotet,
  Kleptet(bandita greke), dhe Armatolitet( bandida greke
  anti-klepte). Suliotet morren pjese ne shume ekspedita
  ushtarake si ajo e Napolit ne 1805, Tenedos dhe
  Dalmaci ne 1806, si dhe ne mbrojtejen e Lefkosit ne
  1807. Pas traktatit te Tilsit ne 1807 mes Ruseve dhe
  Francezeve, ushtrite ruse u larguan nga ishujt Joniane
  dhe keto ishuj u okupuan nga Francezet. Pas ikjes se
  Ruseve Suliotet qe ishin ne Legjionin e drites Rus u
  vune ne sherbim te francezeve duke formuar ate qe
  francezet e quajten tekstualisht LE REGIMENT SOULIOTE
  (regjimenti suliot) dhe jo regjimenti shqiptar sic e
  quajne filogreket shqiptare. Ky eshte nje tjeter fakt
  qe filohelenet e kane deformuar duke na e paraqitur
  kete regjiment me fjalet REGJIMENTI SHQIPTAR. Pra kjo
  tregon qe sa me shume te ecim perpara aq me shume do
  te zbulojme fakte te deformuara nga
  filo-heleno-sllavo-komunistet.
  Ne mes te Sulioteve jetonin edhe disa bandite katolike
  qe ishin larguar nga malet e veriut te Shqiperise. Ne
  mes Sulioteve qe flisnin shqip por qe sic e theksova
  edhe ne fillim te shkrimit qe mes tyre kishte edhe
  shume bandite greke qe ishin arratisur dhe strehuar ne
  malet e Sulit per krime te ndryshme qe kishin kryer.
  Ka shume hipoteza qe thone se mes tyre jetonin shume
  familje shqiptare ortodokse qe kishin lidhje martesore
  dhe gjaku me ta. Ky faktor dhe domosdoshmeria qe
  kishte shqipja ne Cameri(sepse te gjithe shqiptaret
  flisnin shqip dhe ishte gjuha vendase ne mbare
  Camerine)beri qe me kalimin e kohes Suliotet shqiptare
  apo greke apo Armatole qofshin ata te shqiptarizohen
  per sa i perket gjuhes shqipe. Ky proces mendohet te
  kete ndodhur per disa shekuj me rralle. Ne 1815
  francezet, dhe anglezet e shperbene (LE REGIMENT DES
  SOULIOTES) dhe i integruan suliotet ne dy regjimente
  greke te drites. Nje pjese e mire e Sulioteve qe
  kishin marre pjese ne legjionin Rus te drites shkuan
  ne Rusi dhe i kerkuan Ruseve qe ti integronin ne
  ushtrite e tyre por pas refuzimit te ketyre te fundit
  ata u kthyen ne Greqi dhe integruan organizaten
  sekrete nacionaliste greke PHILIKI ETAIREIA e formuar
  ne Odesa ne 1814 qe kishte si qellim lirimin e te
  gjitha tokave greke dhe bashkimin e popujve ortodokse.
  Suliotet u perhapen neper Greqi duke bere te gjitha
  perpjekjet e munsdshme per te futur sa me shume
  vullnetare ne Philiki Etaireia ne menyre qe te
  rifillonin nje lufte kombetare greke kunder osmaneve
  qe do te vinte me vone me revolucionin grek te
  komanduar nga vete Suliotet. Ne 1820 duke mos humbur
  kohe Suliotet ju pergjigjen fteses se Ali pashes per
  tju bashkuar atij kunder osmaneve. Per ta cdo menyre
  per te dobesuar osmanet dhe forcuar Greqine dhe
  Ortodhoksine ishte e vlefshme qofte edhe bashkepunimi
  me ish-armikun e tyre Ali Pashen. Ata u bene heronjte
  dhe drejtuesit e revolucionit grek ku u shquan figura
  si Marko Bocari dhe Kico Xhavella. Pas pavaresise se
  Greqise ata zune poste te larta administrative ne
  shtetin grek duke drejtuar edhe levizjet diplomatike
  te shtetit grek, levizje keto te cilat determinuan
  edhe strategjite e reja qe helenet ndermorren ndaj
  shqiptareve dhe trojeve te tyre per ti gllaberuar
  trojet e lashta shqiptare, dhe per ti futur ato nen
  tutelen greke, sic bene me Camerine te cilen pastaj e
  lane me gjak shqiptari dhe muslimani cam. E thsksoj
  kete sepse nuk u vra asnje Arvanitas ortodoks por u
  masakruan vetem camet muslimane. Suliotet mund te
  krahasohen deri ne nje fare pike me Kara Gjorgjen apo
  Gjergj Petrovicin e Serbise qe ishin shqiptare me
  origjine por qe nuk bene Shqiperine por Serbine, dhe
  me pas punuan per eliminimin e shqiptareve muslimane
  dhe sllavizimin e shqiptareve katolike dhe ortodhokse.
  Ose me fisin e Kucit ne Mal te Zi TE cilet ishin
  shqiptare me origjine por qe bene Malin e zi , dhe
  vrane Kara Mahmud Bushatin. Edhe pse Suliotet kane
  folur shqip, gjuha nuk i ben ata Shqiptar sepse shume
  shqipfolesa ose burra me origjine shqiptare kane dale
  por ata skane bere asgje per kombin e tyre,
  perkundrazi kane punuar kunder kombit te tyre. Kjo me
  ne dukje edhe njehere se ne Ballkan kombet nuk u
  formuan sipas gjuhes por sipas kishave te ndryshme.
  Kisha greke i beri Suliotet, greke apo grekefoles me
  sakte , i beri vllehet apo shqiptaret ortodokse, greke
  ndersa kisha serbe i beri vllehet, apo shqiptaret
  serbe etj etj. Suliotet e braktisen kombin e tyre per
  hir te kishes greke si shume shqiptare ortodokse gjate
  100 viteve te fundit. Fakt per kete eshte edhe 1913
  kur ortodokset e shqiperise se jugut thoshin nuk jemi
  shqiptare por greke. Ndersa me kombin shqiptar ndodhi
  e kunderta ku baza e forte dhe themeli i formimit te
  kombit ishte feja muslimane. Shqiperine e bene
  muslimanet me mundin dhe atdhedashurine e tyre dhe
  fakt konkret per kete eshte Kosova, Cameria, Maqedonia
  etj ku ata kane mbetur dhe jane shqiptare vetem se
  ishin islame. Te gjitha trojet shqiptare qe ngelen
  jashte kufijve ne 1913 vetem muslimanet nuk e pranuan
  dhe e luftuan asimilimin duke krijuar nje shqiptarizem
  te forte, ndersa shqiptaret ortodokse apo katolike u
  asimiliuan sepse kisha i drejtonte ata sipas
  interesave te kombit qe ajo perfaqeson sepse kisha
  ortodhokse nuk do shqiptare , ajo i ben njerezit
  greke. Ne historine e Greqise ka qindra grekomane
  shqipfoles si Vangjel Zhapa apo Kostandin Arsaqi emer
  te te cilit Greqia ka hapur edhe kolegjin Arsaqi ne
  Tirane, qe edhe pse flisnin shqip punuan per
  Greqine.Pra te dashur vellezer xhamite tona ne Cameri
  e bene shqiptarizmin dhe kombin shqiptar dhe jo
  Suliotet grekofile ose greke (sipas hipotezave) te
  cilet pervec se e braktisen kombin per hir te kishes
  greke i masakruan edhe vellezerit e tyre shqiptare
  came, por te ne islami na beri shqiptare dhe dallimi
  mes camit shqiptar dhe Suliotit grek eshte islami.Edhe
  Bosnja eshte shembull tjeter per kete, ku masakrat si
  ajo e Srebrenices ku serbet per hir te kishes vrane
  vellezerit e tyre sllave boshnjake flasin qarte,
  keshtu edhe Suliotet vrane vellezerit e tyre
  shqiptare-muslimane. Nese shohim enciklopedine e lire
  Wikipedia Marko Bocari njihet si nje hero grek dhe si
  nje nga aktoret kryesore te luftes revolucionare
  greke. Ai u quajt STRATARK dhe gjeneral i Greqise
  perendimore. Ne 1814 ai behet anetar i organizates
  patriotike greke HETAIRIA PHILIKE. Ne enciklopedine
  Britanica per te shkruhet tekstualisht : : ON THE
  NIGHT OF 21 OF
  AUGUST 1823 HE LED THE CELEBRATED ATTACK AT KARPENTISI
  OF 350 SULIOTS AGAINST 4000 ALBANIANS WHO FORMED THE
  VANGUARD OF MUSTAFA PASHA BUSHATLIU OF SHKODRA WHO WAS
  ADVANCING TO REINFORCE THE MUSLIM BESIEGERS.
  Piktori francez Jean Leon ka realizuar ne shekullin e
  19 nje portret te Marko Boarit me kostum kombetar
  grek dhe jo shqiptar. Kosta Boari , vellai i Markos
  me vone u be gjeneral dhe senator i mbreterise greke.
  Djali i Markos
  Dimitrios Boari u be tri hete minister i luftes nen
  mbreterit OTON dhe GEORGIOS, i asaj ushtrie qe sipas
  shkrimtares angleze Miranda Vickers dogji dhe masakroi
  46 fshatra muslimanesh vetem ne Shqiperine e sotme te
  jugut pa llogaritur amerine dhe gjithe trevat e tyre
  qe mbeten jashte kufijve shqiptare duke mos prekur as
  edhe nje fshat ortodoks. Ndersa Kio Xhavella , biri i
  Foto Xhavelles gjithashtu suliot si Markoja e shume te
  tjere u shqua ne luften e 1821 ne Misollongji se
  bashku me Gjorgj Karaiskaqin i cili jepte jeten per
  Greqine por qe sot uditerisht eshte bere krenari e
  kombit shqiptar nga disa grekofile kaurre si Arben
  Llalla. Pas ardhjes se Kapodistrias ne Greqi, Xhavella
  liron nje pjese te madhe te Greqise qendrore nga
  udheheqja e bejlereve dhe pashallareve te pasur
  shqiptare, si dhe nga administrata muslimane. Pas
  pavaresise behet nje mbeshtetes i flakte i
  Kapodistrias dhe nje nga udheheqesit e partise Ruse.
  Ne 1834 te akuzuar se po i pergatisnin atentat mbretit
  ai dhe shume udheheqes te tjere te partise burgosen.
  Pra Kio Xhavella per te cilin ne Shqiperi shkruajne
  se ai u burgos se ishte arvanitas u burgos , nuk u
  burgos aspak per kete fakt por per lojrat politike te
  partise se tij e cila akuzohej se do i bente atentat
  mbretit te Greqise. Por me vendim te mbretit Oton ai
  lirohet dhe vihet ne sherbim te mbretit. Me pas ai u
  emerua minister i luftes ne vitet 1847-1848.
  Ne 1825 Ibrahim Pasha biri i shqiptarit legjendar
  Mehmet Ali qe ishte governator i Egjiptit zbret ne
  More me 11 .000 ushtare dhe sic dihet historikisht
  ushtaret e tij ishin me shumice derrmuese shqiptare.
  Ai rimerr Navarinin dhe thyen Kollokotronin ne
  Tripolice per te cilin filohelenet shqipfoles qe duan
  te na e bejne heronj te kombit vetem ata qe dhane
  jeten per Greqine shkruajne libra se ai ka qene nje
  arvanitas dhe duhet te jemi krenare qe ai vriste
  bashkekombasit e tij muslimane dhe mesakronte gra dhe
  femije pa pike meshire. Ne 1826 shqiptari Ibrahim
  Pasha ja rimerr Misollongjine grekeve te cilet ishin
  nen urdhrat e gjeneral Miaulit( nje tjeter filogrek qe
  ne shqiperi e bejne hero kombetar shqiptar edhe pse ai
  se dinte nga bie shqiperia).

  Por Ibrahimi i theu ata
  dhe i vuri ne arratine. Ne 5 dhjetor te 1826 ne
  betejen e Arashoves qeveria greke dergoi Karaiskaqin
  (arvanitas) i cili u perball me shqiptarin Kiutaqi i
  cili drejtonte forcat muslimane dhe pasi Karaiskaqi e
  fitoi betejen beri nje trofe te rende te perbere nga
  300 koka muslimanesh dhe e ngriti ate me krenari.

  Ne 5 tetor ne 1821 kryeqyteti i Peloponezit Andronika e
  mbrojtur nga shqiptari Mustafa beu bie ne duart e
  Miaulit dhe te Kollokotronit dhe u dogj pergjate tre
  diteve. Gjate ketyre 3 diteve 10.000 muslimane te te
  gjitha sekseve dhe te te gjitha moshave u masakruan pa
  meshire. Qyteti tashme ishte i paster nga njolla
  muslimane dhe ishye helen fale heronjve tane Suliote.
  (1) DOUGLAS An essay on certain points of ressemblence
  between the ancient and modern greeks. London 1813
  (2) Insurrection et regeneration de la Grece f. 77
  (3) Insurrection et regeneration de la Grece f. 77
  (4) Insurrection et regeneration de la Grece f. 66
  (5)http://suliotet.blogspot.com/2008/10...dhe-camet.html
  (6)
  Ndryshuar pr her t fundit nga Akuamarini : 13-02-2018 m 11:41

 13. #11

  Pr: Ish-ministri grek Pangalos rihap debatin pr suljott: Ishin trsisht shqiptar

  Citim Postuar m par nga murik Lexo Postimin
  Nuk ka absolutisht asnje element sado te vogel qe verteton se Ali hajduti kishte si synim krijimin e nje shteti te pavarur nga perandoria osmane. Cili shtet ishte ky qe donte te krijonte Aliu? Ka ndonje emer? Permendet ne ndonje vend Shqiperi,apo Epir,apo Arberi,apo Turqi e vogel e pavarur nga osmanet? Mos kerko se do lodhesh kot,nuk ka asgje. Aliu ishte nje intrigant e nje bandit i zoti i cili grumbulloi nje pasuri te madhe te cilen e perdori per te korruptuar njerez te ndryshem brenda oborrit te cilet i shisnin informacione rreth kundershtareve te vet.Gjithcka ne funksion te pasurimit dhe forcimit personal.Dhe ia arriti qellimit duke sunduar,vrare e prere,duke vjedhur e grabitur pronat e te tjereve dhe pasurite e tyre.
  Kur u ngatarrua me intriga per vrasje deri brenda oborrit,sulltani i cili e kishte toleruar per aq kohe sa ai mbante zap ato krahina, u zemerua dhe i preu koken si qen.I zhduku me fare e me fis keta tepelenjote qe ashtu si bene,ashtu edhe gjeten ne fund.Eshte turp,injorance,ose dashakeqesi te mundohesh te ngresh larte nje figure despotike i cili etnikisht ishte shqiptar,por qe shqiptaret i percau ei demtoi me shume se kedo tjeter. Por fatkeqesisht shqiptaret kane nje dashuri te cuditshme per keto figura despotike.Edhe sot disa duan babe Enverin,disa babe Zogun,disa babe Erdoganin,disa babe Hitlerin,disa babe Saliun,disa babe Ducen, e keshtu me rradhe. Tek bushatllinjte edhe mund te gjesh disa perpjekje per tu shkeputur nga porta,por ato deshtuan.As malin e zi nuk pushtuan dot shqiptaret. Atje la edhe koken Bushatlliu i madh,por te pakten tentoi te pushtonte toka ne mal te zi dhe hercegovine.Eshte nje merite megjithese deshtoi.Shqiptaret mburren sot se ne nuk kemi sulmuar kurre asnje shtet apo teritor te huaj dhe e shesin si tolerance e miresi.Nderkohe kjo eshte nje tregues se sa te dobet kemi qene dhe pse u krijuam aq vone e pse jemi kaq te varfer e te corroditur. Hiqni dore nga perrallat, zgjohuni nga gjumi dhe shihini gjerat ashtu sic jane. Vetem ne Shqiperi adhurohen sunduesit gjakatare.
  Citim Postuar m par nga murik Lexo Postimin
  Aliu ishte sundimtar i nje province osmane dhe sundoi per dekada me rradhe si i tille.Thjeshte nje sundimtar i nje krahine te vogel ne gjirin e perandorise me te madhe te kohes.Ai kishte mentalitet osman dhe i njihte shume mire intrigat e oborrit.Nuk kemi ca mesojme nga Aliu. Per kuriozitet historik eshte mire te lexoje njeriu,por jo te besoje perralla. As qe e kishte idene apo deshiren apo kapacitetin per te bere njes shtet te pavarur Aliu i Hankos. Eshte cudi qe te gjitha masakrat i beri ndaj elementit "arberor"ose shqiptar apo epirot,quajeni si te doni.Vrau te krishtere kryesisht,por nuk kurseu as myslimanet. Une nuk e di ca librash lexoni ju? As Enver Hoxha nuk pati guximin ti jepte perpjekjeve te Aliut karakter kombetar,jo se kishte frike,por nuk ishte aq injorant sa te promovonte nje palaco si Aliu.
  Kam disa dite qe po lexoj postime te ndryshme ne kete forum dhe qe prej dy ditesh po postoj ketu. Me kane bere pershtypje disa gjera. E para me ben pershtypje nje lloj urrejtje e vetvetes, e te qenit shqiptar nga disa persona ketu.
  E dyta, mesa kuptoj une, eshte nje lloj taktike ne kete forum te mos citosh nje postim me te cilin nuk je dakord por te shkruash hartime emocionale, si keto dy postimet tuaja, pa referenca shkencore por thjesht, kjo pune keshtu eshte se keshtu me pelqen mua.
  Qasja ime ndaj ketyre diskutimeve eshte thjesht historike. Mua nuk me intereson baba X apo baba Y. Une e di kush eshte babai im dhe baba njeriu nje ka.
  Ka dy menyra per t`ju pergjigjur juve.
  E para, me duhet qe te ulem dhe te zberthej nje me nje te dy postimet tuaja dhe t`ju shpjegoj se gjithcka qe thoni eshte e pasakte. Mirepo meqe praktikisht jam nje anetar i ri dhe nuk i njoh te gjithe anetaret ketu, nuk e di nese ja vlen qe te harxhoj kohen time me cilindo qe poston ne kete forum.
  Ka nje menyre te dyte per te zgjidhur kete situate. Nje lloj testi per te kuptuar nese ja vlen ta harxhosh kohen me bashkebiseduesin apo jo. Dhe kjo behet duke ju bere pyetje te thjeshta.
  Ju thoni:
  Aliu ishte sundimtar i nje province osmane dhe sundoi per dekada me rradhe si i tille. Thjeshte nje sundimtar i nje krahine te vogel ne gjirin e perandorise me te madhe te kohes.
  Mund te me citosh nje autor te vetem ku e keni lexuar juve kete konkluzion? Sepse nga bashkekohesit e tij, ne radhe te pare francezet por edhe nga autoret moderne, Ali Pasha Tepelena eshte krahasuar me Napoleon Bonapartin. Une te pakten kete gje kam lexuar neper libra, neqoftese do mund edhe ti citoj. Pres qe te njejten gje te beni edhe ju.

 14. #12

  Pr: Ish-ministri grek Pangalos rihap debatin pr suljott: Ishin trsisht shqiptar

  Citim Postuar m par nga Akuamarini Lexo Postimin
  SULIOTET NUK DONIN CAMERINE DHE CAMET
  POR GREQERINE

  ABEDIN RAKIPI  Artikulli i ketij Abedinit eshte shembulli tipik i amatoreve qe merren me histori. Ky me siguri duhet qe te jete ndonje cam. Ky eshte njera ane e medaljes, sepse ana tjeter jane ata qe rrine gjithe diten duke u marre me Arvanitasit. Te gjithe keto probleme lindin sepse historianet tane nuk jane marre asnjehere seriozisht me kete pjese te historise, pra qe ta thjeshtoj ceshtjen, cfare ka ndodhur me shqiptaret e Greqise ne keto 200 vitet e fundit dhe ketu perfshij edhe ata shqiptare, te krishtere dhe myslimane qe kane jetuar apo jetojne ne ate pjese te Shqiperise se Jugut, i.e. Epirit qe aktualisht eshte e pushtuar nga greket. Kete boshllek te krijuar nga historianet, e shfrytezojne lloj-lloj amatoresh dhe na botojne idiotizma si edhe ky artikull qe juve keni postuar ketu.

 15. #13
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,895

  Pr: Ish-ministri grek Pangalos rihap debatin pr suljott: Ishin trsisht shqiptar

  E para e punes mos e mer me kaq “vrull” se bie ndesh me veten kur flet per njerez qe shkruajne ne menyre “emocionale”. E dyta,ketu eshte nje hapesire ku gjithesecili shpreh mendimin e vet personal. Nese ti je historian ose akademik na trego ca librash ke shkruajtur qe ti lexojme. Prano mendimin ndryshe,dhe do jesh edhe vete me I lire e me pak I indoktrinuar.Keshille miqesore kjo. Historia nuk eshte shkence ekzakte,mirepo disa gjera jane te qarta kur vjen puna se c’fare kane lene pas per vendet dhe popujt respektiv figurat e tyre. Dihet Napoleoni dhe veprat e tije dhe trashegimia qe I la Frances.Po keshtu Ataturku,Garibaldi etj etj per vendet dhe popujt e tyre. Une thjeshte po them qe ky Aliu qe ju e doni kaq shume(dhe mire beni) nuk punoi kurre per Shqiperi e nuk kemi sot asgje te trasheguar qe ti referohemi atij.Pervec atyre qe une kam thene me larte,qe ne saje te Aliut kemi nje asimilim maramendes te elementit arberor ne ate qe sot quhet Greqi.Asgje te mire nuk la prapa. Une librat I lexoj per kuriozitet historic,mirepo konstatoj se nuk kemi asnje te mire nga ky despot Osman.Ne fakt dicka kemi trasheguar.Dhe kjo reflektohet tek klasa qe udheheq,korrupsioni,vjedhjet,falsifikimet,vrasjet, urrejtje fetare e krahinore, e keshtu me rradhe. Keto po I kemi nga Aliu,bile Aliu vete do ishte shume krenar per keta dobicat qe ka lene mbrapa me shumice qe po e rrjepin kete vend perdite. Ne Shqiperi po shfaqen 7 raste kanceri ne vit,ndersa disa ketu shqetesohen se po I shaj une Ali gjarper tepeleshin. Tani e fillove me mua personale megjithese nuk te njoh, dhe e vazhdova une. E leme me kaq e flit per temen e mos u mer me mendimet e mia ose dikujt tjeter. Nuk ke as ti as une monopolin e te vertetes universale. Shkruaj per qefin tend pa agresivitet ndaj atyre qe mendojne ndryshe.Nese jam emocional,eshte per shkak te ketyre gjakpiresve qe kane drejtuar kete vend, dhe me revolton ky mentalitet sklleverish qe ne vend te cohen per te drejtat e tyre,te hidhen ne fyt nese i shan partine apo liderin e madh. baben e madh me i fjale

 16. Anetart m posht kan falenderuar murik pr postimin:

  jarigas (21-02-2018)

 17. #14

  Pr: Ish-ministri grek Pangalos rihap debatin pr suljott: Ishin trsisht shqiptar

  Citim Postuar m par nga murik Lexo Postimin
  E para e punes mos e mer me kaq “vrull” se bie ndesh me veten kur flet per njerez qe shkruajne ne menyre “emocionale”. E dyta,ketu eshte nje hapesire ku gjithesecili shpreh mendimin e vet personal. Nese ti je historian ose akademik na trego ca librash ke shkruajtur qe ti lexojme. Prano mendimin ndryshe,dhe do jesh edhe vete me I lire e me pak I indoktrinuar.Keshille miqesore kjo. Historia nuk eshte shkence ekzakte,mirepo disa gjera jane te qarta kur vjen puna se c’fare kane lene pas per vendet dhe popujt respektiv figurat e tyre. Dihet Napoleoni dhe veprat e tije dhe trashegimia qe I la Frances.Po keshtu Ataturku,Garibaldi etj etj per vendet dhe popujt e tyre. Une thjeshte po them qe ky Aliu qe ju e doni kaq shume(dhe mire beni) nuk punoi kurre per Shqiperi e nuk kemi sot asgje te trasheguar qe ti referohemi atij.Pervec atyre qe une kam thene me larte,qe ne saje te Aliut kemi nje asimilim maramendes te elementit arberor ne ate qe sot quhet Greqi.Asgje te mire nuk la prapa. Une librat I lexoj per kuriozitet historic,mirepo konstatoj se nuk kemi asnje te mire nga ky despot Osman.Ne fakt dicka kemi trasheguar.Dhe kjo reflektohet tek klasa qe udheheq,korrupsioni,vjedhjet,falsifikimet,vrasjet, urrejtje fetare e krahinore, e keshtu me rradhe. Keto po I kemi nga Aliu,bile Aliu vete do ishte shume krenar per keta dobicat qe ka lene mbrapa me shumice qe po e rrjepin kete vend perdite. Ne Shqiperi po shfaqen 7 raste kanceri ne vit,ndersa disa ketu shqetesohen se po I shaj une Ali gjarper tepeleshin. Tani e fillove me mua personale megjithese nuk te njoh, dhe e vazhdova une. E leme me kaq e flit per temen e mos u mer me mendimet e mia ose dikujt tjeter. Nuk ke as ti as une monopolin e te vertetes universale. Shkruaj per qefin tend pa agresivitet ndaj atyre qe mendojne ndryshe.Nese jam emocional,eshte per shkak te ketyre gjakpiresve qe kane drejtuar kete vend, dhe me revolton ky mentalitet sklleverish qe ne vend te cohen per te drejtat e tyre,te hidhen ne fyt nese i shan partine apo liderin e madh. baben e madh me i fjale
  Jo more ti, une ta shpjegova shume qarte, interesi im eshte thjesht historik. Une nuk jam dakord me keto kapercime emocionale nga 1800 te Sali Berisha dhe Edi Rama.
  Meqe me pyete se cfare shteti donte te krijonte Ali Pashai. Lexoje se si e shikonin bashkekohesit e tij, domethene pa e ngaterruar muhabetin me korrupsionin, reformen ne drejtesi apo ku di une:
  Among his early associates was a Solyman Dervish, who had afterwards become his confidential agent in several im-
  portant negociations. They had some differ-
  ence of opinion ; on which Solyman left his
  service, retired to a convent, and took the
  order of a dervish. When he heard of the
  death of his old friend and master, he was
  much concerned ; and, when his head was ex-
  posed, he purchased it from the public execu-
  tioner for a higher price than the merchant
  had offered. He afterwards obtained the
  heads of his three sons, and of his grandson,
  who were all decapitated in succession, under
  various pretences ; and having deposited them
  in this spot, he placed over them the tomb-
  stones 1 had seen just opposite the Selyvria
  gate, that all who came there might see them
  and read their fate.

  On the first stone is the following inscrip-
  tion : — ** Here lies the head of the once cele-
  brated Tepedelenly Ali Pasha, Governor of
  the Sangiac of Yanena ; who for upwards of
  fifty years pretended to independence in Al-
  bania.
  "
  Narrative of a journey from Constantinople to England
  by Robert Walsh


  Ndersa ketu lexo se si nje francez bashkekohes i tij e komenton Ali Pashain:

  Vie d'Ali Pacha, visir de Janina, surnomm Aslan, ou le Lion
  by Beauchamp, Alphonse de, 1767-1832

 18. #15
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,895

  Pr: Ish-ministri grek Pangalos rihap debatin pr suljott: Ishin trsisht shqiptar

  Asgje nuk tregon ai paragraf i shkeputur. Nuk ka pasur asnje projekt per Shqiperi. Me gjej nje rast kur Aliu ka permendur Shqiperi(Albania). Vetem interpretime individuale. Sekret paska qene kjo pavarseia qe kerkonte Aiu? Me ke foli,me ke do e bente kete pavaresi? Nuk ka snje dokument osman per kete ceshtje. Thjeshte per aq kohe sa mbante rregull,osmanet e mbyllnin nje sy per tejkalimet e Aliut.Tani une nuk dua te zgjatem sepse jam i qarte per vete dhe nuk kam ndermend te bind njeri per dicka qe duket sheshit per ata qe duan ta shohin. As qe ekzistonte nocioni me i vogel i ndjenjes kombetare tek Aliu.As qe e dinte e as qe e cante koken per ate nocion. Nejse,ketu e mbyll une.

 19. Anetart m posht kan falenderuar murik pr postimin:

  jarigas (21-02-2018)

 20. #16
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-03-2006
  Postime
  296

  Pr: Ish-ministri grek Pangalos rihap debatin pr suljott: Ishin trsisht shqiptar

  Citim Postuar m par nga murik Lexo Postimin
  Asgje nuk tregon ai paragraf i shkeputur. Nuk ka pasur asnje projekt per Shqiperi. Me gjej nje rast kur Aliu ka permendur Shqiperi(Albania). Vetem interpretime individuale. Sekret paska qene kjo pavarseia qe kerkonte Aiu? Me ke foli,me ke do e bente kete pavaresi? Nuk ka snje dokument osman per kete ceshtje. Thjeshte per aq kohe sa mbante rregull,osmanet e mbyllnin nje sy per tejkalimet e Aliut.Tani une nuk dua te zgjatem sepse jam i qarte per vete dhe nuk kam ndermend te bind njeri per dicka qe duket sheshit per ata qe duan ta shohin. As qe ekzistonte nocioni me i vogel i ndjenjes kombetare tek Aliu.As qe e dinte e as qe e cante koken per ate nocion. Nejse,ketu e mbyll une.
  Aliu beri vetem ate qe dinte te bente te vidhte, te vriste, te plackiste. Aliu ishte terrorist.
  Po te numerojme sesa shqiptare ka vrare dhe sa shtepi ka djegur eshte cmenduri, krime te panumerta.
  romantizimi i Aliut eshte mosnjohja e historise. Aliu futi percarje midis shqiptareve te krishtere dhe myslymane.
  ate me shume e duan greket se shqiptaret

 21. 2 antart m posht falenderuan aimilius pr mendimin e shprehur n kt postim:

  jarigas (21-02-2018),murik (15-02-2018)

 22. #17

  Pr: Ish-ministri grek Pangalos rihap debatin pr suljott: Ishin trsisht shqiptar

  Eshte e vertete qe Ali Pasha ka bere krime etj etj dhe mbase mundet edhe te shpegohet si personazh negativ...

  Por ajo qe nuk shpegohet se perse ky personazh eshte kaq i permendur ne kenget popullore shqiptare,dhe kjo vlen per shume krahina e fshatra te jugut qofshin musulman a qofshin te krishtere. Keshtu ne nje veshtrim popullor me ane te kenges duket sikur figura e Ali Pashes del me nje kendveshtrim tjeter.

  Prsh,po lexoja nje liber mbi nje fshat te Zagorise dhe shkruhet :

  " Topovitet kerkuan ndihmen e Ali Pashes per mbrojtjen e malit,kur u be sundimtar i Janines dhe ai i perkrahu. Ne keto vite eshte dalluar gruaja trime Leno (Lenica) me origjine nga Tolajt e Topoves. Kjo grua trime udhehoqi fshataret kunder barinjve osmane ne fillim te shek.XIX. Kete ngjarje poeti popullor e perjeteson ne kengen :


  Moj Leno,Leno maxhore,
  Me obane pse qrtonje...
  Bre be s'martohem kurr,
  Do te vishem porsi burre ....

  Ishe grua topovite,
  Krenari zagorite;
  Ali Pashen mik e kishe
  Ali Pashen kur e vrane
  Me z mallkove sulltane.

  D,m th plus ndertimeve te shumta ka dhe shume kenge qe i kushtohen...

  (Dhe me qe jemi edhe ne temen e kesaj krahine,perpara disa ditesh u rrezua nje ure qe e kishte ndertuar Ali Pasha(te pakten keshtu thone, ura u zhduk nuk egziston me) Banoret e asaj zones kishin ven alarmin me kohe qe ura ishte ne rrezik,por si per ironi ura u shkaterrua dy-tre dite perpara se ministra e kultures te garantonte personalisht,dhe fjalet e kesaj ministre, qe nuk ja vlen ti permendesh as emrin se eshte dhe turp ta quash ministre... ishin: "Une premtimet i mbaj. Kam derguar ekspertet dhe ekspertet me kane siguruar qe ura nuk ka asnje lloj rreziku" Mbas dy ditesh uren tekstualisht e mori lumi nga nje shi i zakonshem.
  Por historia mundet te mbaronte me kaq,por jo.Ministrja mbasi ra ura genjeu prap dhe tha: " Ura ra se pati rreshqitje dheu" .Gje e pavertete.
  Mbase ne kohen e Aliu do ta kishin varur ne ndonje rrap).

 23. #18
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,895

  Pr: Ish-ministri grek Pangalos rihap debatin pr suljott: Ishin trsisht shqiptar

  Thank you. Me habit fakti qe shqiptaret i duan gjakataret

 24. #19

  Pr: Ish-ministri grek Pangalos rihap debatin pr suljott: Ishin trsisht shqiptar

  Suli

  Eshte nje krahine e vogel ne krahinen e Camerise ne Shqiperi,45 km ne jugperendim te Janines,ne nje vend malor dhe te fortifikuar prej natyre;banohet nga shqiptare te krishtere. Keta se bashku me popullsine e fshatrave pereth kane ruajtur te drejten e mbajtjes se armeve,duke marre persiper ne rast lufte,detyren per te luftuar ne radhet e ushtrise osmane. Jane njerez shume trima dhe te zotet per te ruajtur te drejtat e tyre personale. Ali Pashe Tepelena,me qellim qe ti shperngulte suliotet nga vendi,dergoi ne vitin 1790 forca ushtarake kundra tyre por pesoi humbje. Edhe ne vitin 1792 suliotet qendruan burrerisht,por ne vitet 1800 e 1803 u derguan perseri forca te tjera kunder tyre dhe me ne fund popullsia e Sulit nuk mundi t'u beje balle dhe u shperngul ne Parge,e cila ne ate kohe gjendej ne dore te Anglise. Qe ne ate kohe Suli u shkretetua. Edhe sot nuk ka gje tjeter vese nje kala te ndertuar prej Ali pashe Tepelenes,e cila eshte e shkaterruar. Kur Ali Pasha bleu Pargen,suliotet iken se andejmi ne Korfuz dhe me vone u shperndane andej kendej. Ne (revolucionin) e fundit grek,kryetaret me trima ishin suliotet. Njehere kur Ali Pasha rrethoi Sulin,ne te gjendeshin vetem grate,te cilat per nje kohe bene qendrese,por duke kuptuar se do detyroheshin te dorezoheshin,te kercenuar nga Tepelenasi,me guxim te madh pranuan te vetflijoheshin. Duke vallezuar ne nje shesh qe gjendej mbi nje shkemb te larte,te kapura dore me dore,u hodhen se bashku ne humnere dhe vdiqen.

  S.Frasheri.Vepra 2. Kamus ul-alam,vell.IV,f.2691

 25. 2 antart m posht falenderuan SERAFIM DILO pr mendimin e shprehur n kt postim:

  jarigas (21-02-2018),murik (14-02-2018)

 26. #20

  Pr: Ish-ministri grek Pangalos rihap debatin pr suljott: Ishin trsisht shqiptar

  Citim Postuar m par nga aimilius Lexo Postimin
  Aliu beri vetem ate qe dinte te bente te vidhte, te vriste, te plackiste. Aliu ishte terrorist.
  Po te numerojme sesa shqiptare ka vrare dhe sa shtepi ka djegur eshte cmenduri, krime te panumerta.
  romantizimi i Aliut eshte mosnjohja e historise. Aliu futi percarje midis shqiptareve te krishtere dhe myslymane.
  ate me shume e duan greket se shqiptaret
  Une po kerkoj ne internet por nuk po gjej asnje informacion ne lidhje me kete person. Mund te me thuash te lutem se cili eshte ky?

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •