Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 52 prej 52
 1. #41
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-07-2014
  Postime
  64
  Faleminderit
  11
  8 falenderime n 6 postime

  Pr: Ish-ministri grek Pangalos rihap debatin pr suljott: Ishin trsisht shqiptar

  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Ne Greqi nuk jetojne "shqiptare". Shqiptare jane te gjithe ata qe jetojne ne kufirin verior me Greqine. Dy grupet qe t'i u referohesh jane ata qe njihen si "arvanitas" te cilet jane vendosur ne ate territor qe sot njihet si Greqi qe ne kohen e mesjetes 6 shekuj me pare per t'i shpetuar pushtimit osman. Kemi edhe ata qe njihen si "epirote". Epirotet e etnise shqiptare nga greket i dallon gjuha shqipe qe flasin. Epirotet ndryshe nga arvanitasit, jane shtetas greke te ketyre dy shekujve te fundit. Keta jane ata qe me renien e Perandorise Osmane dhe me pavaresine e Greqise, e gjeten veten ne anen greke te kufirit dhe jo ne anen shqiptare. Ne rradhet e epiroteve hyjne edhe vete camet, shumica derrmuese e te cileve eshte orthodhokse e jo muslimane. Camet muslimane ishin nje minoritet ne rradhet e epiroteve qe zgjodhen te konvertohen nga orthodhoks ne muslimane per qellime perfitimi ne kohen e Perandorise Otomane.

  Ne Greqi kemi edhe emigrantet shqiptare te cerek shekullit te fundit. Keta po qe jane "shqiptare".

  Albo
  Ti e ke zakon q i komplikon gjrat.
  E para, Epiri sht nj territor q sot sht i ndar ndrmjet Shqipris dhe Greqis mbasi ky territor u pushtua nga Greqia gjat luftrave Ballkanike me bekimin e Fuqive t mdha. Ndarja n dy pjes e ktij territori sht si rezultat i vendimeve t Fuqive t Mdha, sepse ne konsiderojm kt territor si nj dhe t pandar dhe si tok shqiptare, Shqipri e Jugut. Po kshtu edhe grekt kan pretendime se Epiri ju takon i gjithi atyre. Kshtu q n postimet e mija kur them Epir un nnkuptoj Shqiprin e Jugut dhe anasjelltas.
  Arvanitt jan nj popullsi shqiptare q jetojn n Greqi. Ka disa Arvanit q pretendojn se jan autokton n Greqi pa mohuar identitetin e tyre etnik. Kjo teori nuk pranohet nga qarqet Akademike.
  Ajo q pranohet sht se kta njerz jan vendosur n Greqi gjat emigrimeve t ndryshme gjat historis. Edhe ktu ka disa opinione t ndryshme n lidhje me periudhn kohore t ktij ose ktyre valve migratore t shqiptarve drejt Greqis si dhe pr origjinn se nga cila zon e Shqipris kta kan ardhur.
  Nj teori sht ajo e Konstantin Sathas, nj historian i famshm grek i shek. XIX-t, por i cili thot se Shqiptart arritn n Greqi diku nga shekulli i 6-t gjat dyndjeve sllave. Kjo teori ka mbshtetje nga disa historian grek gjat shekujve XIX-XX-t por nuk pranohet nga opinioni i prgjithshm shkencor. Ajo q pranohet sht se kta shqiptar jan vendosur n Greqi, gjat emigrimeve pr arsye t ndryshme, duke filluar nga shek. XIV-t dhe n vazhdim gjat sundimit Otoman. Origjina e tyre sht pika q i ka ndar dikur studiuesit por q tani nuk besoj q ka m dyshime. Ktu ka nj teori antishqiptare q pr fat t keq sht sugjeruar dhe mbshtetur nga nj prej historianve m t mdhenj t shek. XX-t, N. G. L. Hammond. Sipas ksaj teorie, shqiptart e Veriut emigruan dhe kolonizuan Epirin dhe pjes t mdha t Greqis. Kjo teori ka nj prapavij t qart politike dhe ka pr qllim t justifikoj ambicien greke pr pushtimin e Epirit ose Shqipris s Jugut. Nuk po zgjatem shum q t shpjegoj pse kjo teori sht e pasakt, mjafton q t prmend nj fakt shum t thjesht por shum t rndsishm, kta njerz flasin nj dialekt t shqipes i cili sht i klasifikuar si nndialekt i Toskrishtes. Pra origjina e ktyre shqiptarve sht nga Epiri ose Jugu i Shqipris. Nuk duhet mohuar q ndrmjet tyre ka disa q origjinn e hershme e kan nga Veriu i Shqipris, por numri i tyre sht i vogl. Personalisht un mendoj se Arvanitt jan nga Epiri ose ndryshe Tosk. Por mua nuk m bind teoria se ky emigrim ka filluar n shek. XIV-t, un mendoj se ka filluar m hert, se kur nuk e di.
  Kta njerz e quajn veten e tyre Arbror dhe ky sht nj tjetr fakt q vrteton origjinn e tyre nga Jugu i Shqipris sepse po t ishin nga Veriu do ta quanin veten Arbnor. Grekt i thrrasin kta njerz Arvanites ose ndrmjet tyre, ngaq i urrejn, i thrresin Arnautis.
  Arvanitt si gjith Shqiptart e tjer, gjat mesjets ishin t krishter dhe konkretisht ortodoks ndrsa gjat pushtimit turk nj pjes u konvertua n mysliman. Mbas krijimit t shtetit grek, nj pjes e ktyre myslimanve u konvertuan srish n ortodoks, pjesa tjetr u przun ose u shkmbyen me emigrant t krishter t cilt erdhn nga Turqia. Kjo pr Arvanitt.
  Epiri historikisht ka qen banuar n shumicn drrmuese nga Shqiptart, nj minoritet Vllah dhe pak sllav. Grek nuk ka pasur n Epir. Grekt e sotshm n Epir, n pjesn shqiptare jan minoriteti q njohim ne n Dropull t cilt jan kryesisht Vlleh dhe pak shqiptar t helenizuar. Ndrsa n pjesn Greke, jan shqiptar, Vlleh, sllav t helenizuar dhe emigrant t ardhur nga Azia e Vogl.
  Popullsia shqiptare e Epirit n pjesn greke, fillim t shek. XX-t, si thash n shumicn drrmuese ishte Shqiptare edhe ktu e ndar n mysliman dhe ortodoks. Kta njerz, ashtu si Arvanitt, e quanin veten gjat mesjets arbr. M von, ndrsa Arvanitt vazhduan q t vet quhen Arbr, pjesa q banonte dhe banon n Epir vazhdoi t quaj veten shqiptar. Myslimant, kryesisht amt, i vran ose i shprnguln. Pjesn e mbetur s bashku me t krishtert shqiptar, i detyruan q t pranojn asimilimin.
  Pra shqiptart n Epir jan autokton, n t dy kraht e kufirit ndrsa Arvanitt jan nj diaspor ashtu si edhe diaspora moderne e krijuar kto 28 vitet e fundit gjat emigrimit t shqiptarve n Greqi.

 2. #42
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-07-2014
  Postime
  64
  Faleminderit
  11
  8 falenderime n 6 postime

  Pr: Ish-ministri grek Pangalos rihap debatin pr suljott: Ishin trsisht shqiptar

  Citim Postuar m par nga aimilius Lexo Postimin
  (nuk po t'i e citoj se behen shume carcafe)
  Po kursen faqet e forumit ti? Nejse.

  1. Nuk jemi me keq se ne kohen e sulltanit/ali pashes/enver hoxhes, nese nenkuptoje keto kohe.
  Kemi dy shtete te pavarura, shqiptatet ne maqedoni po marrin me shume te drejta, shpresojme qe cameve tju kthehen pronat, ne malin e zi ka permiresime.
  M keq se sot nuk kemi qen ndonjher. A e shikoni q po zbrazet vendi dhe po vihet n diskutim ekzistenca jon si popull? N 100 vjet shtet, kta jan klasa m e degjeneruar politike q ka drejtuar ndonjher kt vend. Ne prpara s gjithash nuk kemi shtet. Nuk ka gj m t keqe se sa t mos kesh shtet. Jemi njsoj si 100 vite m par. Por ather ishte e kuptueshme pr vet rrethanat historike. Po tani? sht e vrtet q ka pasur gjith kto vite nj konjuktur ndrkombtare t favorshme pr ne. Por kaq sepse ne e kemi provuar se jemi t paaft q t bjm dika t hajrit. Nejse.

  2. Nuk e kisha aty se rezistence a beri Suli dhe Mali i zi nuk beri njeri, qe nje ***** vend ishin.
  Nj mender teje kan br. Ore ti je shqiptar. Ti dhe t tjert hapni librat dhe mbasi t keni lexuar mir vendosni n nj krah t peshores luftrat e shqiptarve kundr Otomanve dhe n krahun tjetr mblidh gjith vendet e Ballkanit dhe do t shikosh se peshorja do anojn n krahun e shqiptarve. A e di ti se e vetmja rezistenc ndaj Otomanve n Greqi ishte rezistenc shqiptare? U pushtua nj vend i tr q quhet Greqi dhe grekt nuk kan nj betej t vetme q t tregojn.
  Flasim per nje gjigand te frikshem,
  otomanet, qe fitonte beteja kundra rusise dhe austrohungarise, turqia dhe sot eshte superfuqi ushtarake. Asnje
  nga keta popuj nuk mund ta perballonte e vetme perandorine otomane. Otomanet i bene zbor bizantit.... prandaj ngrihen vlerat e Skenderbeut, sulit etj.
  Sknderbeut bota ja njeh vlerat sepse si rezultat i lufts s tij Otomant e patn t pamundur q t kaprcejn detin dhe t sulmonin Italin dhe m tej Europn. Shqiptart luftuan kundr Otomanve, pra kundr aleatve t tyre aziatik dhe europiane. Por bota ja njeh vlerat jo vetm pr faktin se ai luftoi, por mbi t gjitha sepse nuk ndryshoi krah deri n fund. Histori nuk sht vetm ajo q ka ndodhur, por edhe ajo nuk ka ndodhur. Q ta shpjegoj m mir. Paraprakisht dua q t flas pr at q quhet ekspedita italiane e Sknderbeut. Ai, n krye t m pak se 3.000 shqiptarve u fut mu n mes t nj konflikti gjigand europian ndrmjet Spanjollve dhe Francezve dhe me kt grusht shqiptarsh ai ndryshoi rrjedhn e ktij konflikti dhe vendosi prfundimin e ktij konflikti n favorin e asaj pale q i interesonte atij, Mbretris s Napolit. Por n qoft se lexon faqen e Wiki q flet pr kt ekspedit, ajo q t bn prshtypje sht prgatitja q i bri ksaj ekspedite. sht nj kryevepr n fushn e diplomacis, lexoje.
  Tani q t kthehemi te tema. Mendo pr nj moment q ky gjeni, s bashku me princat shqiptar, t ndiqte shembullin e ballkanasve t tjer dhe t hynte n marrveshje me Sulltanin. Dhe t jesh i bindur se arsye ai kishte plot dhe padiskutim q mund ta ket menduar. Kur ti shikon se si vendi yt digjet dhe shkretohet nga nj ushtri n radht e s cils kishte shum nga "vllezrit" tan t krishter ballkanik, kur ti rri n maj t atij mali q mban emrin e Tij dhe shikon n nj krah popullin tnd q rron npr shpella dhe ushqehet me rrnj bimsh, ndrsa n krahun tjetr, ushtria Otomane q ka rrethuar Krujn ha mish dhe oriz t furnizuar nga Venedikasit. Tani, sht njerzore q njeriu i bn disa pyetje vetes. E megjithat Ai qndroi deri n fund. Tani mendo sikur ai t kishte ndjekur shembullin e feudaleve t tjer ballkanas dhe t hynte n marrveshje me Otomant. Mendo pr nj moment nj ushtri Otomane si ato q rrethonin Krujn apo Shkodrn(sipas Babinger, n rrethimin e dyt t Shkodrs, Otomant solln nj ushtri prej 300.000 vetsh), nj nga ushtrit m moderne t kohs me artilerin m moderne n bot me n krye Sulltanin dhe 25-30.000 kalors shqiptar me n krye Sknderbeun q kalonin Otranton, 70 km det jan t tra dhe pyjet n Shqipri ishin pa fund pr t prodhuar anije, ushtria Otomane n nj krah q rrethonte nj nga nj kshtjellat e bukura italiane dhe fillonte ti bombardonte ndrsa shqiptart i hynin dor fushave t Italis dhe shkatrronin gjithka dhe shtypnin do rezistenc t mundshme. Sa koh do ti jepje Roms, 3 muaj, 6 muaj? Epo ja q Ai nuk e bri kt dhe luftoi deri n fund dhe prandaj e gjith Europa edhe sot e ksaj dite. Dhe ti m merresh me kaole, Mali Zi thua dhe Suli.
  Kaq urrejtje te madhe kemi sot e kesaj dite sa na eshte errur gjykimi dhe na jane mbyllur syte, mbaj mend lajmin se ai vrasesi ordiner
  ishte arratisur nga burgu ne greqi, dhe shqiperia gelonte nga gezimi, komente plot ne internet. dmth nje vrases e konsiderojme hero apo atdhetar
  pasi vrau ca greke te pafajshem per t'i vjedhur.
  Jan muhabete koti kto q po bn.

  3. Normale qe te gjithe kishin arme (por nuk lejoheshin armatime per te gjithe). Une jam pro armeve gjithashtu.
  Si qenka normale? Hajde tua lm armt ktyre se i njoh un jan una t mir? Nuk jua mori dot armt turku, nuk jua merrte dot. E kupton? Kjo sht arsyeja. Askush nuk ka dshir q t lejoj njerz t armatosur jasht kontrollit se pastaj ktyre njerzve u shtohet oreksi dhe krijojn Pashallqe t mdha.
  prandaj
  besoj se me ameriken kemi nje linje mendimi, liria dhe armet jane dy pikat kryesore qe na bashkojne.
  Biles te krishteret jane mjeshtra ne lufte dhe kjo nuk eshte per mburrje.
  Patjetr, po far lidhje ka kjo me diskutimin ton? Apo kshtu kot, vari lesht.
  4. Po ze ne goje patriarkanen disa here sikur ajo kishte ndonje pushtet absolut. Kishte nje fare pushteti. Nje gje duhet te kuptosh.
  Kishat historikisht dhe tradicionalisht jane KONSERVATORE besoj se e kupton kete fjale, dhe ato jane pro atij qe eshte ne pushtet(jepi
  cezarit ate qe i takon cezarit) . Prandaj kishat nuk donin perkthime bible, martesa homosh, nuk duan percarje etj etj.
  Patriarkana po te kishte pushtetin absolut qe thua ti do kishte ndalur revolucionin grek, pasi ajo e mallkoi dhe kercenoi
  se do i ckisheronte, dhe perderisa nuk u be gje, te mos ekzgjerojme dhe tja fusim kot.
  Patriarkana e Stambollit bashkpunoi me Otomant. Ata e tradhetuan Perandorin e fundit dhe hapn dyert e Konstantinopojes. Genadi, Patriarku njohu Mehmetin II si trashgimtarin e ligjshm t Perandoris Romake duke i njohur automatikisht t drejtn pr t bashkuar edhe nj her Perandorin. Pra Sulltani tani kishte ligjrisht t drejt q t sulmonte Europn Perndimore. Po ky Patriark dhe t tjer n vazhdim, u krkonin besimtarve q t pranonin sundimin Otoman si nj ndshkimin nga Zoti dhe t prisnin deri sa nj kalors me flok t verdh dhe me kal t bardh t vinte nga Veriu dhe ti lironte. Kjo ishte nj profeci q e deklaroi Genadi. T libri q postova dhe q flet pr varrin e Ali Pashs, ke tekstin e plot t profecis dhe interpretimin e saj nga Genadi. N Perandorin Otomane, pronari i dyt m i pasur i tokave ishte Patriarku. E gjen dot se kush ishte pronari i par m i madh i tokave?
  5. E di shume mire se ne ckohe kane jetuar te dy ali-njte. E permenda si shembull se cfare lloj beu patrioti ishte njeri
  dhe cfare harrami ishte tjetri. Ai me erdhi ne mendje ali per ali pra.
  Epo nuk diskutohet historia kshtu, ai m erdhi n mendje.
  6. Nuk thashe qe masakruesit ishin shqiptare (nuk perjashtohet) por nuk e kisha aty. E permenda sesi u "shperblyen" nga
  porta e larte paria e bejlereve, pasi nje pjese e tyre ndihmuan sulltanin qe te rrezonte alipashane.
  I vrau sepse donte t zhdukte elitn shqiptare. Dhe e realizoi duke vrar t parin Aliun dhe pastaj bejlert e tjer. Praktikisht Toskria mbeti si nj trup pa kok. Ne si popull njher n 2-300 vjet humbasim pr arsye t ndryshme elitn e vendit.
  (
  Fundja lufta per bahkim
  beri, garibaldi gjithashtu, bismarku, aleksandri e me radhe. ne mbase nuk patem se ndoshta
  nuk e arritem ate pjekuri kombetare ne kohe) Eshte mese e vertete qe nuk kemi patur lufte civile pasi civilizimi yne u
  shkaterrua nga perandoria otomane. Akoma dhe amerika ka patur lufte civile.
  M lodhe, edhe me Garibaldin do merresh tani? Ngulu n nj argument dhe jepi pak ritm biseds. E di ti q Garibaldi grabiti gjith floririn dhe pasurit e Jugut t Italis pr llogari t fisnikve t Veriut? Mos u merr me gjra pa lidhje.
  7. Keto gjera dihen arvanitasit ishin zemra e shpata e revolucionit grek.
  Po, 90% e udhheqsve t revolucionit ishin arvanitas. Po ti e di q nj pjes e madhe e tyre ishin roje personale, oficer apo njerz t besuar t Ali Pashait? Ti e di q atje i drgoi Aliu dhe i financoi me shuma t mdha? Ti e di q n Thesali ai drgoi mjekun e tij personal, Jani Koleti, nj Vllah i cili e tradhtoi, florinjt i mbajti dhe kryengritjen nuk e filloi? M von ky intrigant futi sherrin midis Arvanitve dhe kur u b kryeministr i Greqis shpalli n Parlament Megali Iden.
  Nuk me plasi ca benin pashallaret ne serbi,
  Ather prse i prmende?
  ne shqiperi ne kapnin shqiptaret. Biles kishte nga ata qe benin te parat e beut dmth diten e marteses shkonte beu me gruan tende.
  Ku kshtu, n Kelmend, Dukagjin, Dibr, Labri, amri,etj?
  biles pashallaret kishin edhe hareme me cuna, ka mundesi dhe aliu te kishte.
  Jo ore jo, a po na thua. Po ai nuk ka ln pith pa shkelur n Hollywood. Apo nuk ke dgjuar gj ti?
  9. Ben mire qe fjalen turp ta perdoresh me kujdes! Une them ujku ti thua propaganda. Greket, jane te zotet per veten e tyre
  jane ne nje mendje dhe kane propaganden e tyre dhe na i pervetesuan heronjte arvanitas. Po apologjistet e islamizmit & sulltanit
  ca bejne i bie bories se ne shyqyr qe u konvertuam ne islam qe shpetuam se te zezte ne. Shajne kadare qe thote rikrimini ne traditen e krishtere.

  Nuk kam nevoje te me thuash ti se wikin mund ta editoje cdokush. Por ato qe citova nuk kane asgje te panjohur.
  Un nuk thash q grekt jan t paaft, prkundrazi. Un t thash q sht turp t prdorsh propagandn greke n nj forum shqiptar. Pr shembull, citove masakrn e Kardhiqit. Wiki thot q masakra u krye nga grekt t komanduar nga Thanas Vagias. E para nuk ishin grek por sarakaan. E dyta e kishte emrin Thanas Vaja dhe ishte shqiptar nga Lekli i Tepelens dhe jo grek. Do m? Jo kush do mund t bj edit Wiki. Ti e bn sot dhe ata e bjn nesr. E kan kapur Wiki serbt dhe grekt.
  Nuk sht ndonj sekret i madh q ka shqiptar q e kan shitur veten te Turqia, Greqia, Serbia, etj. Un kt t thash edhe n fillim t ktij postimi. Nuk ka m keq se sa kur je pa shtet. sht si ajo shtpia pa zot, hyn e del kush do. Dhe nj ndr detyrat e ktyre bastardve sht goditja e gjithkaje shqiptare, duke filluar me Sknderbeun, i kan gjetur dhe nj emr, dekonstruktim i mitit, Kadaren edhe Ali Pashan, etj.
  sipas teje une pretendoj se jam shqiptar, jam i paafte, dhe duhet te kem turp. Tjetri eshte pijanac, ai tjetri fshatar e keshtu me radhe. shume mire
  Po a t them tjetr? Kam tre dit q diskutoj me ju t dy dhe nuk m keni cituar nj autor t vetm. Fjalt e tua nuk kan vler, jan thjesht llafe n ajr. Ti nuk i ke prer krthizn Aliu t Hankos. Postoni ktu nj msues fshati q ka dhn intervist n nj televizion province. Ah se harrova, ajo "gazetarja" t bjonde ishte goxha seks i mir.
  e folur prej anadolli, qe ne fillim te cajne barkun me jatagan dhe pastaj duan te hyjne ne diskutime.
  Pse e gjitha kjo se te shava sulltanin, islamizimin e shqiperise dhe ali pashane.
  Jo ore jo, edhe kt m the?
  e vinte koha qe te akuzohej edhe skenderbeu te ulej te ofendohej si njeri i rendemte sic u fol ne media sivjet, pasi propaganda antishqiptare sulmon
  ate me gjithe vlerat e tij, nuk e kisha imagjinuar. eshte e paimagjinueshme.
  Meqenese skederbeu lindi ortodoks pasi u kthue nga stambolli nuk e mbajti fene por be katolik, tani eshte armik.
  Lexo m lart se far kam thn, mos m detyro t prsris gjrat. Por po ngatrrohesh kot, ortodoks, katolik. I kam br nj pyetje Albos n lidhje me Pal ngjllin, pse nuk provon ti prgjigjesh?
  Normale ata qe ulin kastriotin do ngrejn ali pashane me shoke...
  Duhet t kesh qen i mir n matematik sepse vetm nj mendje brilante mund t realizoj nj ekuacion t till.
  ku ishe ti kur une mbroja kosoven camerine, nuk te pashe gjekundi
  Ke qen pjestar i UK? Nuk e dija. Po amria 'ne?
  Epo bota perendimore keto kollona ka: e drejta romake, demokracia/filozofia greke, parimet judeokristiane
  oops, sorry nuk paska gje tjeter, vetem keto qenkan.
  (nuk eshte cudi qe vendet ku jetojne njerezit e bardhe & te krishtere jane vende qe ja vlen te jetohet, ne pjesen derrmuese te pakten)
  nese ke inspirata perendimore sulltanet edhe pashallaret nuk kane vend, akoma edhe sikur mbiemri yt te jeta pasha, spahiu & hoxha
  Fiuuuuu, shum e thell kjo shoku.
  Shume mire ben dhe une ate kenge degjoj, thashe se degjoje ate koka ne stamboll trupi ne janine qe e kendojne jevgjit
  dhe injorantet duke kercyer neper dasma
  As mua nuk m plqen. Jo sepse sht pr Aliun apo pse ka ndonj jevg ndrmjet atyre q kndojn, jo. Por sazet e Jugut kan nxjerr perla, kurse kjo kng sht realisht e dobt. Meq ra fjala, disa nga instrumentistt dhe kngtart tan m t mir jan jevgj. Do ti hedhim posht ata?
  M lodhe, hap ndonj libr dhe lexo dhe mos fol si e ma e Zeqos.

 3. #43
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,900
  Faleminderit
  122
  65 falenderime n 61 postime

  Pr: Ish-ministri grek Pangalos rihap debatin pr suljott: Ishin trsisht shqiptar

  Kingo po mire mer burre i dheut per c'do gje do dalesh kunder? A ka ndonje gje ne keto qe thone te tjeret qe qendron? Vetem ti paske diturine universale? Nuk mundet njeriu te kundershtoje gjitcka.Edhe sikur te kesh bindje tjeter,mundohu here pas here te kuptosh edhe kendveshtrimet e te tjereve.Ndryshe je duke bere monolog. Kush je ti mer burre i dheut? Historiani me i madh,interpretuesi me i madh,patrioti me i madh shqiptar?Mere pak me qetesi se ndoshta ashtu do te lexojme edhe ndoshta mesojme ndonje gje me shume. Keshtu sic e ke nisur do flasesh vetem me veten se nuk ka nerva njeri te te ndjeki..keshille miqesore kjo,nuk kam gje personale me ty.

 4. #44
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-03-2006
  Postime
  296
  Faleminderit
  15
  35 falenderime n 33 postime

  Pr: Ish-ministri grek Pangalos rihap debatin pr suljott: Ishin trsisht shqiptar

  Persa i perket sferes politike pak as shume po haemi si 100 vite me pare. ketu jam dakort.
  Ndryshimi ishte se atehere qeverite ngriheshin e binin cdo kater jave tani i kemi cdo kater vjet.
  Nuk eshte ndonjegje e re, ne nuk dime te bejme shtet.

  Pse flet sikur kam ulur luftrat shqiptare per liri, perkundrazi.
  Ajo qe kam thene une qe trupa shqiptare kishte ne te dyja krahet. Gje qe nuk e shikon shpesh ne popujt e tjere.
  dhe shumicen e rasteve fitonte kampi armik.
  Ajo qe nuk diskutohet ne historine tone jane luftrat ballkanike qe GAFA jone qe se u radhitem ne kampin osman.
  humbem luften, dhe morem fund. ligjin e bejne fitimtaret.

  nuk me the gje te panjohur per skenderbeun.
  Me vjen nuk qenke nga ata qe nuk po qorrohen nga propaganda antishqiptare qe do te ule Skenderbeun.
  kjo pasi po shikohet nje radikalizim tek te rinjte e sotem

  HAHAHA, patriarkana tradhetoi perandorin qe te vinte sulltani. kjo po qe e padegjuar ndonjehere.
  NO COMMENT - shume e forte

  Diskutohet pse jo. Jete paralele, eshte nje liber qe krahason jetet e njerezve ta famshem...

  Persa i perket masakes se bejlereve.
  Kete thashe dhe une ishte katastrofe, edhe pse personalisht jam kundra bejlereve dhe agallareve
  ata ishin shqiptare dhe pervec se me te pasur ishte dhe pjesa me e ngritur e popullsise. ishte kthim pas

  ej o daku, do fakte tani ti. bejleret kishin hareme me djema. nuk e dije kete ti
  cfare ishin dylbert, i ke degjuar ndonjehere
  ja ku ke dhe manuskriptin erotik turk (imazhi eshte 18+ meqe nuk ta di moshen)
  bej nje kerkim Tuhfet Ul-Mulk (a Turkish translation of Ruju as-Shaykh ila sibah), 1773
  meqe do fakte

  po shoku bota perendimore ne ato tre kollona bazohet. nuk eshte se e them une.
  ajo jane dhe me ato funksion.
  ka edhe pjese te tjera te botes qe nuk i kane keto 3 kollona.
  qe me miliona duan te vene te ato me kollona
  Ndryshuar pr her t fundit nga aimilius : 16-02-2018 m 23:16

 5. #45
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-07-2014
  Postime
  64
  Faleminderit
  11
  8 falenderime n 6 postime

  Pr: Ish-ministri grek Pangalos rihap debatin pr suljott: Ishin trsisht shqiptar

  Citim Postuar m par nga aimilius Lexo Postimin
  Persa i perket sferes politike pak as shume po haemi si 100 vite me pare. ketu jam dakort.
  Ndryshimi ishte se atehere qeverite ngriheshin e binin cdo kater jave tani i kemi cdo kater vjet.
  Nuk eshte ndonjegje e re, ne nuk dime te bejme shtet.

  Pse flet sikur kam ulur luftrat shqiptare per liri, perkundrazi.
  Ajo qe kam thene une qe trupa shqiptare kishte ne te dyja krahet. Gje qe nuk e shikon shpesh ne popujt e tjere.
  dhe shumicen e rasteve fitonte kampi armik.
  Ajo qe nuk diskutohet ne historine tone jane luftrat ballkanike qe GAFA jone qe se u radhitem ne kampin osman.
  humbem luften, dhe morem fund. ligjin e bejne fitimtaret.

  nuk me the gje te panjohur per skenderbeun.
  Me vjen nuk qenke nga ata qe nuk po qorrohen nga propaganda antishqiptare qe do te ule Skenderbeun.
  kjo pasi po shikohet nje radikalizim tek te rinjte e sotem

  HAHAHA, patriarkana tradhetoi perandorin qe te vinte sulltani. kjo po qe e padegjuar ndonjehere.
  NO COMMENT - shume e forte

  Diskutohet pse jo. Jete paralele, eshte nje liber qe krahason jetet e njerezve ta famshem...

  Persa i perket masakes se bejlereve.
  Kete thashe dhe une ishte katastrofe, edhe pse personalisht jam kundra bejlereve dhe agallareve
  ata ishin shqiptare dhe pervec se me te pasur ishte dhe pjesa me e ngritur e popullsise. ishte kthim pas

  ej o daku, do fakte tani ti. bejleret kishin hareme me djema. nuk e dije kete ti
  cfare ishin dylbert, i ke degjuar ndonjehere
  ja ku ke dhe manuskriptin erotik turk (imazhi eshte 18+ meqe nuk ta di moshen)
  bej nje kerkim Tuhfet Ul-Mulk (a Turkish translation of Ruju as-Shaykh ila sibah), 1773
  meqe do fakte

  po shoku bota perendimore ne ato tre kollona bazohet. nuk eshte se e them une.
  ajo jane dhe me ato funksion.
  ka edhe pjese te tjera te botes qe nuk i kane keto 3 kollona.
  qe me miliona duan te vene te ato me kollona
  Shiko, se ketu jane shume tema dhe keshtu nuk mbarojme kurre. Dy gjera dua qe te sqaroj:
  Ajo qe kam thene une qe trupa shqiptare kishte ne te dyja krahet. Gje qe nuk e shikon shpesh ne popujt e tjere.
  dhe shumicen e rasteve fitonte kampi armik.
  Ajo qe nuk diskutohet ne historine tone jane luftrat ballkanike qe GAFA jone qe se u radhitem ne kampin osman.
  humbem luften, dhe morem fund. ligjin e bejne fitimtaret.
  HAHAHA, patriarkana tradhetoi perandorin qe te vinte sulltani. kjo po qe e padegjuar ndonjehere.
  NO COMMENT - shume e forte
  Je gabim. Ta thashe njehere, askush nga Ballkanasit nuk ka luftuar kunder Otomaneve sa kane luftuar Shqiptaret. Per greket nuk kam se c`fare te them sepse nuk dalin fare ne histori. Dy shekuj, pak a shume, XIV-XV, periudhe gjate se ciles u pushtua Greqia, nuk ka asnje beteje te grekeve. Ne Peleponez luftoi Bue Shpata me Shqiptaret kunder Otomaneve dhe dy vellezerve te Perandorit te fundit, ndersa ne Korone dhe Modone, serish Shqiptaret por edhe ketu Venediku i braktisi.
  Serbet luftuan fillimisht kunder Otomaneve, mirepo mbas betejes se Fushe Kosoves ata u nenshtruan dhe ishin vasale te Otomaneve. Historite e bashkepunimit te tyre me Otomanet jane te famshme. Ata derguan femrat e tyre ne haremet e turqve me shprese se Turqit do ti meshironin. Fiogurat e tyre me te rendesishme luftuan krah per krah Turqve kunder te krishtereve. Lexo kete:
  Prince Marko
  Marko Mrnjavčević (Serbian Cyrillic: Марко Мрњавчевић, pronounced [mːrko mr̩̂ɲaːʋt͡ʃeʋit͡ɕ] (About this sound listen); c. 1335 – 17 May 1395) was the de jure Serbian king from 1371 to 1395, while he was the de facto ruler of territory in western Macedonia centered on the town of Prilep. He is known as Prince Marko (Serbo-Croatian: Краљевић Марко, Kraljević Marko, IPA: [krǎːʎeʋit͡ɕ mːrko]) and King Marko (Bulgarian: Крали Марко; Macedonian: Kрaле Марко) in South Slavic oral tradition, in which he has become a major character during the period of Ottoman rule over the Balkans.
  Eshte nje nga figurat me te rendesishme te folkut serb dhe te sllaveve te jugut.
  In 1395 the Turks attacked Wallachia to punish its ruler, Mircea I, for his incursions into their territory.[41] Three Serbian vassals fought on the Ottoman side: King Marko, Lord Konstantin Dragaš, and Despot Stefan Lazarević (son and heir of Prince Lazar). The Battle of Rovine, on 17 May 1395, was won by the Wallachians; Marko and Dragaš were killed.[42] After their deaths the Turks annexed their lands, combining them into an Ottoman province centred in Kyustendil.[41]
  Per mos te folur per Brankovicin qe mori pjese ne pushtimin e Konstantinopojes ne krah te Otomaneve sebashku me vojvode te tjere serbe. Njeri prej tyre biles, i quajtur Jaksa, mori pjese jo vetem me ushtare por solli dhe minatore qe te hapnin tunele nen muret e Qytetit. Po flasim per Konstantinopojen.
  Serbet hapen dyert e kryeqytetit te tyre, Smederevo dhe pranuan pa rezistence sundimin Otoman.
  A e diti qe Beogradi ka qene nje qytet Hungarez dhe sot eshte kryeqytet i Serbise si dhurate nga Turqit?
  Lexoje kete:
  Timeline of Belgrade history
  E more vesh.
  Vlad Tepesh, ose Drakula. U be i famshem nga romani kushtuar atij, nga personazhi Drakules. Nje psikopat, shfarrosi gjithe eliten Rumune dhe praktikisht e la vendin e tij pa nje udheheqje perballe Turqve. Jo vetem kaq, por i dergoi leter Sulltanit dhe i premtoi besnikeri dhe se do ta ndihmonte ate qe te sulmonin Hungarine dhe gjithe Europen. Jane letrat qe ai ka derguar.
  Ka shume shembuj.
  Gennadius Scholarius
  Gennadius II (Greek Γεννάδιος Βʹ; lay name Γεώργιος Κουρτέσιος Σχολάριος, Georgios Kourtesios Scholarios; c. 1400 – c. 1473) was a Byzantine philosopher and theologian, and Ecumenical Patriarch of Constantinople from 1454 to 1464.
  Mehmed therefore sought the most anti-Western cleric he could find as a figure of unity for the Greeks under Turkish rule – and Gennadius as leading anti-Union figure was a natural choice. On 1 June 1453, just three days after the fall of the city, the new Patriarch's procession passed through the streets where Mehmed received Gennadius graciously and himself invested him with the signs of his office – the crosier (dikanikion) and mantle. This ceremonial investiture would be repeated by all sultans and patriarchs thereafter.

  Patriarch Gennadios with Mehmet II depicted on a 20th-century mosaic[12]
  I shikon se si kane qene gjerat? Perandori me siguri ishte ende i pavarrosur ndersa Genadius njohu Sulltanin si Cezar dhe automatikisht Mehmeti ngriti pretendimin se ai po sulmonte Europes sepse po bashkonte dy pjeset e Perandorise Romake.
  Lufta e Otomaneve ne Europe ishte nje lufte kunder Katolikeve. Ortodokset u bene pale me Otomanet kunder Europes. Te vetmit ortodokse qe luftuan kunder Turqve ishin Ortodokset Shqiptare dhe ndonje rast tjeter sporadik.  Burimi:
  Narrative of a journey from Constantinople to England
  by Robert Walsh

  Po Shqiptaret?
  In April 1465, at the Battle of Vaikal, Skanderbeg fought and defeated Ballaban Badera, an Ottoman Albanian sanjakbey of Ohrid.[160] However, during an ambush in the same battle, Ballaban managed to capture some important Albanian noblemen, including cavalry commander Moisi Golemi, chief army quartermaster Vladan Gjurica, Skanderbeg's nephew Muzaka, and 18 other officers.[155] These were immediately sent to Constantinople where they were skinned alive for fifteen days and later cut to pieces and thrown to the dogs. Skanderbeg's pleas to have them back, by either ransom or prisoner exchange, failed.[155]
  Por nuk mbaron ketu.
  Lexo se si gjithe ballkanasit nen udheheqjen e Pashait te Bosnjes, djali i nje prifti ortodoks, sulmojne Kelmendin ne vitin 1638:
  1638
  Frang Bardhi:
  The Pasha of Bosnia attacks Kelmendi

  E lexon?

  Persa i perket luftrave Ballkanike, je perseri gabim. Mbas renies se dy Pashalleqeve dhe masakres se bejlereve, Shqiperia u pushtua per here te dyte nga otomanet. Deri ne ate moment ishte de-facto e lire sepse sundohesh nga sundimtare shqiptare dhe me administrate vendase. I gjithe shekulli i XIX ishte nje shekull kryengritjesh, sidomos ne Veri sepse eshte e kuptushme sepse Jugu mbeti pa nje udheheqje. Por megjithate, te vetem dhe pa perkrahje, shqiptaret reaguan. Pikerisht ne Jug, ne menyre te vecante ndermjet Ortodokseve Shqiptare dhe ne Kalabri fillon Rilindja Kombetare. Kulmi ne shekullin e XIX ishte Lidhja e Prizrenit. Eshte skandaloze te mendosh qe te gjitha Fuqite e Medha, pa perjashtim duke perfshire dhe Perandorine qe sundonte tokat Shqiptare, Otomanet, sebashku me kater shtete fqinje, sulmuan jo nje shtet, por nje komb te vogel, Shqiptaret. Eshte e paprecedent. Une nuk di rast tjeter ne Historine e Botes. Shqiptaret ishin ne mes dy zjarreve, nga nje ane vendi ishte i pushtuar dhe nga ana tjeter fqinjet qe pergatiteshin prej vitesh dhe prisnin si cakej gati per te sulmuar edhe sic ben gjate luftrave Ballkanike, pabesisht sepse per shembull Isa Boletini beri mareveshje me serbet per te filluar luften kunder Otomaneve, dhe ndersa Shqiptaret luftonin kunder Turqve, fqinjet tane sulmuan ne pabesi dhe dogjen vendin nga Kosova ne Cameri. Kjo eshte Historia.
  Edhe dicka tjeter. Meqe po flasim per Ali Pashen. A e di se ne historiografine serbe thuhet shprehimisht se Ali Pasha ftoi Obrenovicin, (ate Obrenovic qe i dergoi koken e Karagjorgjevicit Sulltanit ne tepsi) qe te bashkonin forcat dhe te benin nje aleance ballkanike ne menyre qe ti perzinin Turqit nga Ballkani? Obrenovici nuk pranoi dhe serbet e justifikojne duke thene qe ai e konsideronte idene e Aliut nje aventure. Natyrisht qe arsyet ishin te tjera.
  Lexoni historine, mesojeni dhe mos kini keto komplekse inferioriteti sepse ata, fqinjet tane duhet qe ta mbajne koken ulur perpara neve.
  Dhe sa per ate punen e tre kolonave, tavolina do kater kembe qe te qendroje. Dhe kemba e katert eshte shkeputja e shtetit nga feja, arritje e jashtezakonshme e Europes Perendimore, arritje qe deshi shume gjak dhe boje shkrimi per tu realizuar duke filluar me Rilindjen Europiane dhe duke vazhduar deri ne ditet tona. Prandaj, meqe simpatizon Qyteterimin Perendimor, dhe mire ben, lerini keto muhabete qe beni ketu mbi fete ndermjet Shqiptareve. Puna e fese nder shqiptare, gjate shekujve ka qene nje loje e jona, ne si komb kemi 1.000 qe kemi me shume se nje fe. Kur e kemi lozur lojen, kemi fituar. Kur e kemi mare shume seriozisht fene, te tjeret na e kane futur.
  Ndryshuar pr her t fundit nga King Bardhyl : 17-02-2018 m 16:41

 6. #46
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-03-2006
  Postime
  296
  Faleminderit
  15
  35 falenderime n 33 postime

  Pr: Ish-ministri grek Pangalos rihap debatin pr suljott: Ishin trsisht shqiptar

  eshte mire ke kur vjen me detyrat e shtepise si kesaj here dhe jo me akuza.

  po eshte e vertete jane shume tema.
  me pak ndryshime nuk ke thene gjera qe nuk jam dakort.

  problemin e kam me kete fjali
  "Deri ne ate moment ishte de-facto e lire sepse sundohesh nga sundimtare shqiptare dhe me administrate vendase"
  pasi sundimtari otoman shqiptar nuk kishte mentalitet shqiptar, apo mendonte per shtet shqiptar (normale qe ka dhe perjashtime)
  nuk e di sesi por nuk me tingellon aspak mire kjo fjali. nuk kishte ndryshim nese pasha ishte egjiptian apo turk apo shqiptar.
  ishe i shtypur
  shqiperia konsiderohej pjese e perandorise otomane kur u sulmua, nga serbet greket dhe bullgaret.
  pse nuk i sulmuam ne kur ishim te lire me pashallare shqiptare apo te ruanim trojet..
  kaq me keto

  po kjo eshte e vertete qe pas ndarjes se kishave, ekzistonte percarje per pushtet dhe katoliket ne nje fare menyre
  nuk e paten shume problem renien e konstadinopojes. nje pjese e otodokseve te stambollit nga idiotesia e tyre
  pranuan turqit vetem e vetem se kishin kete konflikt me katoliket. edhe kjo njihet. pasi me mentalitetin e kohes per ta
  me mire do ishte pushtimi otoman dhe te vazhdonin te ishin ortodokse se konvertimi ne katolicizem, sepse kjo qe me e keqe se vjekja.
  (ndoshta kete llogjike perdoren shqiptaret qe nuk u konvertuan, kete nuk e di)

  tavolina minimalisht do tre kolona, pastaj do deshe beje me gjashte, keto te treja ishin te domosdoshme per evropen.
  nejse

  hahaha, une koplekse inferioriteti
  jo mor shok, nga kush te kem
  edhe nje nje here qe ta marresh vesh qendrimin tim. shqiptaret pak a shume jane njelloj.
  psh. mos me thuaj se evropa tani nuk ka probleme serioze me dyndjen islame, ka dhe shume madje.
  por kjo gjie nuk vlen aspak me shqiptaret, e kupton tani ndryshimin

  nese mua me pelqen apo jo ali pashai, ska rendesi, ai eshte person historik
  dhe qe duhet gjykuar me te mirat dhe te keqiat e tij

 7. #47
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2017
  Postime
  169
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 16 postime

  Pr: Ish-ministri grek Pangalos rihap debatin pr suljott: Ishin trsisht shqiptar

  Eshte tragji-komike sesi nje Grek pranon qe Suliotet jane Shqiptare, por Shqiptaret (ne kete forum) zihen per Ali Pashen dhe amet?!
  'lidhje ka Ali Pasha apo amet me zgjedhjen e Sulioteve?!

  Suliotet zgjodhen te luftonin per Greqine se aty i kishin Tokat, edhe pse ata ishin Shqiptare.
  Asimimilimi me se tepermi ishte fetar, ashtu si shume Shqiptare zgjodhe Osmanet kundrejt Shqiperise.

  Edhe po ta pranojne Greket qe Suliotet ishin Shqiptare, ata nuk jane me te tille.

  Jane ndryshe nga Arbereshet e Italise, nuk duket se kane shprehur deshire apo mall per paraardhesit, apo token e vjeter!

  Suliotet tashme i perkasin vetem disa paragrafeve historike, nuk kane me lidhje me Shqiperine apo Shqiptaret.

  Sa Suliote jane ngritur ne kembe per ndertimin e shkollave Shqipe apo te drejtave te minorances me te larte ne Greqi, Shqiptareve?

 8. #48
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-01-2017
  Postime
  25
  Faleminderit
  1
  3 falenderime n 3 postime

  Pr: Ish-ministri grek Pangalos rihap debatin pr suljott: Ishin trsisht shqiptar

  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Sanxhaku i Janines perfshin gjysem e Shqiperise andaj e kalon kufirin e Epirit edhe ta bukur shum mirpo:
  Nje pyetje sanxhaku i Prevezes nga i ka kufit?

 9. #49
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,151
  Faleminderit
  435
  524 falenderime n 441 postime

  Pr: Ish-ministri grek Pangalos rihap debatin pr suljott: Ishin trsisht shqiptar

  Sanxhaku i Prevezes ishte nje nga kater sanxhaqet qe formonin vilajetit te Janines. Ishte sanxhaku me ne jug i Shqiperise se atershme dhe ishte pothuajse se gjysma e Camerise. Kufijte egzakt nuk i di por duhet te gjenden lehtesisht ne ndonje liber...

 10. #50
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-01-2017
  Postime
  25
  Faleminderit
  1
  3 falenderime n 3 postime

  Pr: Ish-ministri grek Pangalos rihap debatin pr suljott: Ishin trsisht shqiptar

  Serafim, shiko foton:
  https://upload.wikimedia.org/wikiped...08_culture.jpg
  Mos eshte gje kjo pjesa e ngjyrosur me ngjyre portokalli te qelet, e mbyllur me gjirin e Artes?

 11. Anetart m posht kan falenderuar Eed pr postimin:

  SERAFIM DILO (29-04-2018)

 12. #51
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,151
  Faleminderit
  435
  524 falenderime n 441 postime

  Pr: Ish-ministri grek Pangalos rihap debatin pr suljott: Ishin trsisht shqiptar

  Citim Postuar m par nga Eed Lexo Postimin
  Serafim, shiko foton:
  https://upload.wikimedia.org/wikiped...08_culture.jpg
  Mos eshte gje kjo pjesa e ngjyrosur me ngjyre portokalli te qelet, e mbyllur me gjirin e Artes?
  Po,afersisht ashtu duhet te jete.

  Harte shume e bukur.

 13. #52
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-01-2017
  Postime
  25
  Faleminderit
  1
  3 falenderime n 3 postime

  Pr: Ish-ministri grek Pangalos rihap debatin pr suljott: Ishin trsisht shqiptar

  Kta q paraqiten si grekofon jan n realitet vlleh t greqizuar. Mirpo shqiptaret kane qene shumic edhe ne pjesen me jugore te rajonit.

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •