Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 52
 1. #21
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-07-2014
  Postime
  64
  Faleminderit
  11
  8 falenderime n 6 postime

  Pr: Ish-ministri grek Pangalos rihap debatin pr suljott: Ishin trsisht shqiptar

  Citim Postuar m par nga aimilius Lexo Postimin
  Aliu beri vetem ate qe dinte te bente te vidhte, te vriste, te plackiste. Aliu ishte terrorist.
  Po te numerojme sesa shqiptare ka vrare dhe sa shtepi ka djegur eshte cmenduri, krime te panumerta.
  romantizimi i Aliut eshte mosnjohja e historise. Aliu futi percarje midis shqiptareve te krishtere dhe myslymane.
  ate me shume e duan greket se shqiptaret
  Une po kerkoj ne internet por nuk po gjej asnje informacion ne lidhje me kete person. Mund te me thuash te lutem se cili eshte ky?

 2. #22
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-07-2014
  Postime
  64
  Faleminderit
  11
  8 falenderime n 6 postime

  Pr: Ish-ministri grek Pangalos rihap debatin pr suljott: Ishin trsisht shqiptar

  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Eshte e vertete qe Ali Pasha ka bere krime etj etj dhe mbase mundet edhe te shpegohet si personazh negativ...

  Por ajo qe nuk shpegohet se perse ky personazh eshte kaq i permendur ne kenget popullore shqiptare,dhe kjo vlen per shume krahina e fshatra te jugut qofshin musulman a qofshin te krishtere. Keshtu ne nje veshtrim popullor me ane te kenges duket sikur figura e Ali Pashes del me nje kendveshtrim tjeter.

  Prsh,po lexoja nje liber mbi nje fshat te Zagorise dhe shkruhet :

  " Topovitet kerkuan ndihmen e Ali Pashes per mbrojtjen e malit,kur u be sundimtar i Janines dhe ai i perkrahu. Ne keto vite eshte dalluar gruaja trime Leno (Lenica) me origjine nga Tolajt e Topoves. Kjo grua trime udhehoqi fshataret kunder barinjve osmane ne fillim te shek.XIX. Kete ngjarje poeti popullor e perjeteson ne kengen :


  Moj Leno,Leno maxhore,
  Me obane pse qrtonje...
  Bre be s'martohem kurr,
  Do te vishem porsi burre ....

  Ishe grua topovite,
  Krenari zagorite;
  Ali Pashen mik e kishe
  Ali Pashen kur e vrane
  Me z mallkove sulltane.

  D,m th plus ndertimeve te shumta ka dhe shume kenge qe i kushtohen...

  (Dhe me qe jemi edhe ne temen e kesaj krahine,perpara disa ditesh u rrezua nje ure qe e kishte ndertuar Ali Pasha(te pakten keshtu thone, ura u zhduk nuk egziston me) Banoret e asaj zones kishin ven alarmin me kohe qe ura ishte ne rrezik,por si per ironi ura u shkaterrua dy-tre dite perpara se ministra e kultures te garantonte personalisht,dhe fjalet e kesaj ministre, qe nuk ja vlen ti permendesh as emrin se eshte dhe turp ta quash ministre... ishin: "Une premtimet i mbaj. Kam derguar ekspertet dhe ekspertet me kane siguruar qe ura nuk ka asnje lloj rreziku" Mbas dy ditesh uren tekstualisht e mori lumi nga nje shi i zakonshem.
  Por historia mundet te mbaronte me kaq,por jo.Ministrja mbasi ra ura genjeu prap dhe tha: " Ura ra se pati rreshqitje dheu" .Gje e pavertete.
  Mbase ne kohen e Aliu do ta kishin varur ne ndonje rrap).
  Serafim, Epiri eshte nje rajon malor, i ashper, dhe i banuar ne nje pjese te madhe te tije nga malesore kokforte dhe te panenshtruar. Per here te pare dhe te vetme ne historine mijeravjecare te ketij rajoni, gjate sundimit Ali Pashes, Epiri u be nje nga zonat me te pasura te Perandorise Osmane, ndersa kryeqyteti i ketij rajoni ishte qyteti i trete me i rendesishem ne Perandori mbas Stambollit dhe Selanikut. Kjo eshte histori dhe jo barcaletat qe tregon ai idioti pijanec ne videon e postuar. Mbas vdekjes se Ali Pashes ky rajon u rikthye ne varferine e tij historike. Dhe ketu nuk flas vetem per pjesen tone por edhe ate qe eshte sot ne Greqi.
  Rendesia e dy Pashalleqeve Shqiptare eshte e jashtezakonshme ne shume aspekte, por une po te permend vetem nje fakt, Shqiptaret sundoheshin nga Shqiptare. Dhe kjo eshte shume e rendesishme.
  Persa ju perket Sulioteve, ata ishin tipike malesore shqiptare. Ata e siguronin jetesen e tyre duke sherbyer si mercenare dhe kur nuk kishte luftra, me vjedhje dhe grabitje. Tani si rezultat i proceseve te gjata historike shekullore, nje Shqiptar ja arriti qe te ngjitesh ne krye te ketij rajoni dhe me gjere. Ky sundimtar shqiptar, ishte tipik i kohes se vete, nje sundimtar despot qe perket kategorise se sundimtareve absolut. Nje dicka e tille ishte normale per ate kohe jo vetem ne Perandorine Osmane por edhe ne Europen Perendimore dhe pikerisht ne France sic e permenda ne nje postim te meparshem. Une mund te them shume gjera. Por seriozisht, c`fare pretendoni ju nga Ali Pashai, qe ai te ishte Kryetar i Komitetit te Helsinkit per te Drejtat e Njeriut, apo qe te drejtonte personalisht Kongresin e Drejtshkrimit te Gjuhes Shqipe?
  Ndryshuar pr her t fundit nga King Bardhyl : 14-02-2018 m 02:26

 3. #23
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-03-2006
  Postime
  296
  Faleminderit
  15
  35 falenderime n 33 postime

  Pr: Ish-ministri grek Pangalos rihap debatin pr suljott: Ishin trsisht shqiptar

  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  genjeu prap dhe tha: " Ura ra se pati rreshqitje dheu" .Gje e pavertete.
  Mbase ne kohen e Aliu do ta kishin varur ne ndonje rrap).
  Epo deshi zoti qe nuk jemi ne kohen e Aliu se do e kishin varur vertet!
  (shakate menjane por jemi skandaloze ne ruajtjen e kultures tone, njehere qe vajta te kalaja e tepelenes e kishin bere landfill....)

  pse pak kenge i kane bere enverit, dhe te mos themi se akoma ka nje perqindje te konsiderueshme qe e duan akoma.
  Nuk te ve faj se po glorifikoket dhe vazhdojne ta mburrin, dhe ti bejne reklame, edhe kenget ia kane bere ceshte e verteta, por vetem leberit.
  nje pjese e mire e laberve, ishin besniket e tij me te mire, dhe normale qe e donin. te hurit dhe te litarit qene

  Aliu ka qene si shumica e pashallareve, sulltane te vegjel ne tokat qe zoteronin, ne fund fare Aliu luftoi me sulltanin se e shkarkoi
  nga posti apo kishte ca kohe qe hidhte vickela (nuk me kujtohet) edhe na u be hero.

  nese dikush ben pune kerkimore dhe zbardh numrin e te vderkurve nga Aliu
  jam i bindur se Enverin ka per ta lene ne balte... nese kjo del e vertete nuk ka me nevoje per argumenta.

  Aliu ishte jo vetem shkaktari i percarjes fetare, por besoj se nga ai nis filli i problemit te cameve.
  pasi camet ne kohen e aliut qene edhe me te fuqishem u favorizuan dhe per gjithe ato krime dikush do ta pesonte
  greket vrane dhe debuan camet myslymane dhe iu futen friken ortodoksve, te cilen nuk kishin arsye per t'i mbojtur. (mal andej gremine ketej)
  Heronjte e vertete tane jane arvanitasit qe luftuan otomanet dhe jo pashallaret shqiptare me flamure turq, dhe heronj te tille ka plot.
  Si mund te pretendojme ne pasjtaj qe arvanitasit te identifikoheshin me shqiptaret myslymane ne nje kohe te tille???

  biles ne nje debat televiziv degjova nje nga te ceshtjes came qe i thoshte nje minoritari
  -shiko flasin dhe hyzmeqaret, etj etj. (me demek i shiste pordhe qe ja ne dikur qeme dikushi me pare dhe ti ishe hyzeqar)
  dhe me kete llogjike tani keta njerez pretendojne pronat. nejse

  Ailiut nuk i mohet zotesia dhe trimeria, biles ishte njeri qe nuk sprapsej, deri ne momentet e fundit, kur edhe djemte e tradhetuan.
  mbase po te kishte ekzistuar ne nje kohe me te vone dhe te kishte nje mbrymosje tjeter mund te ishte fenomenal.
  por ama figure fisnike nuk qe kurrsesi, pas i priste njerezit ne bese, i priste edhe kokat qe falte

 4. Anetart m posht kan falenderuar aimilius pr postimin:

  murik (14-02-2018)

 5. #24
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-07-2014
  Postime
  64
  Faleminderit
  11
  8 falenderime n 6 postime

  Pr: Ish-ministri grek Pangalos rihap debatin pr suljott: Ishin trsisht shqiptar

  Citim Postuar m par nga murik Lexo Postimin
  Asgje nuk tregon ai paragraf i shkeputur. Nuk ka pasur asnje projekt per Shqiperi. Me gjej nje rast kur Aliu ka permendur Shqiperi(Albania). Vetem interpretime individuale. Sekret paska qene kjo pavarseia qe kerkonte Aiu? Me ke foli,me ke do e bente kete pavaresi? Nuk ka snje dokument osman per kete ceshtje. Thjeshte per aq kohe sa mbante rregull,osmanet e mbyllnin nje sy per tejkalimet e Aliut.Tani une nuk dua te zgjatem sepse jam i qarte per vete dhe nuk kam ndermend te bind njeri per dicka qe duket sheshit per ata qe duan ta shohin. As qe ekzistonte nocioni me i vogel i ndjenjes kombetare tek Aliu.As qe e dinte e as qe e cante koken per ate nocion. Nejse,ketu e mbyll une.
  Me fal qe po ta them por nuk merr vesh nga historia. Une nuk jam as historian ose akademik. Une jam dikush qe ka pasion historine dhe kur ka kohe lexon ne lidhje me temat qe i interesojne. Por nje gje mund qe te them, historia nuk eshte muhabet kafenesh. Historia eshte shkence qe bazohet ne qemtimin e dokumenteve, fakteve historike, etj, analizimin e tyre dhe nxjerrjen e konkluzioneve. Burim Otoman deshe, Otoman ta dhashe.

  P.S.
  Te pakten lexoje ate librin e pare qe te sugjerova.

 6. #25
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-07-2014
  Postime
  64
  Faleminderit
  11
  8 falenderime n 6 postime

  Pr: Ish-ministri grek Pangalos rihap debatin pr suljott: Ishin trsisht shqiptar

  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Suli

  Eshte nje krahine e vogel ne krahinen e Camerise ne Shqiperi,45 km ne jugperendim te Janines,ne nje vend malor dhe te fortifikuar prej natyre;banohet nga shqiptare te krishtere. Keta se bashku me popullsine e fshatrave pereth kane ruajtur te drejten e mbajtjes se armeve,duke marre persiper ne rast lufte,detyren per te luftuar ne radhet e ushtrise osmane. Jane njerez shume trima dhe te zotet per te ruajtur te drejtat e tyre personale. Ali Pashe Tepelena,me qellim qe ti shperngulte suliotet nga vendi,dergoi ne vitin 1790 forca ushtarake kundra tyre por pesoi humbje. Edhe ne vitin 1792 suliotet qendruan burrerisht,por ne vitet 1800 e 1803 u derguan perseri forca te tjera kunder tyre dhe me ne fund popullsia e Sulit nuk mundi t'u beje balle dhe u shperngul ne Parge,e cila ne ate kohe gjendej ne dore te Anglise. Qe ne ate kohe Suli u shkretetua. Edhe sot nuk ka gje tjeter vese nje kala te ndertuar prej Ali pashe Tepelenes,e cila eshte e shkaterruar. Kur Ali Pasha bleu Pargen,suliotet iken se andejmi ne Korfuz dhe me vone u shperndane andej kendej. Ne (revolucionin) e fundit grek,kryetaret me trima ishin suliotet. Njehere kur Ali Pasha rrethoi Sulin,ne te gjendeshin vetem grate,te cilat per nje kohe bene qendrese,por duke kuptuar se do detyroheshin te dorezoheshin,te kercenuar nga Tepelenasi,me guxim te madh pranuan te vetflijoheshin. Duke vallezuar ne nje shesh qe gjendej mbi nje shkemb te larte,te kapura dore me dore,u hodhen se bashku ne humnere dhe vdiqen.

  S.Frasheri.Vepra 2. Kamus ul-alam,vell.IV,f.2691
  Kamus ul-alam ishte ne mos gaboj Enciklopedia e Perandorise Osmane. Ali Pashai ishte shpallur dhe vrare si armik i asaj Perandorie. Tani ti c`fare pret, qe S.Frasheri te mburri Ali Pashane?

 7. #26
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-07-2014
  Postime
  64
  Faleminderit
  11
  8 falenderime n 6 postime

  Pr: Ish-ministri grek Pangalos rihap debatin pr suljott: Ishin trsisht shqiptar

  Citim Postuar m par nga aimilius Lexo Postimin
  Epo deshi zoti qe nuk jemi ne kohen e Aliu se do e kishin varur vertet!
  (shakate menjane por jemi skandaloze ne ruajtjen e kultures tone, njehere qe vajta te kalaja e tepelenes e kishin bere landfill....)

  pse pak kenge i kane bere enverit, dhe te mos themi se akoma ka nje perqindje te konsiderueshme qe e duan akoma.
  Nuk te ve faj se po glorifikoket dhe vazhdojne ta mburrin, dhe ti bejne reklame, edhe kenget ia kane bere ceshte e verteta, por vetem leberit.
  nje pjese e mire e laberve, ishin besniket e tij me te mire, dhe normale qe e donin. te hurit dhe te litarit qene

  Aliu ka qene si shumica e pashallareve, sulltane te vegjel ne tokat qe zoteronin, ne fund fare Aliu luftoi me sulltanin se e shkarkoi
  nga posti apo kishte ca kohe qe hidhte vickela (nuk me kujtohet) edhe na u be hero.

  nese dikush ben pune kerkimore dhe zbardh numrin e te vderkurve nga Aliu
  jam i bindur se Enverin ka per ta lene ne balte... nese kjo del e vertete nuk ka me nevoje per argumenta.

  Aliu ishte jo vetem shkaktari i percarjes fetare, por besoj se nga ai nis filli i problemit te cameve.
  pasi camet ne kohen e aliut qene edhe me te fuqishem u favorizuan dhe per gjithe ato krime dikush do ta pesonte
  greket vrane dhe debuan camet myslymane dhe iu futen friken ortodoksve, te cilen nuk kishin arsye per t'i mbojtur. (mal andej gremine ketej)
  Heronjte e vertete tane jane arvanitasit qe luftuan otomanet dhe jo pashallaret shqiptare me flamure turq, dhe heronj te tille ka plot.
  Si mund te pretendojme ne pasjtaj qe arvanitasit te identifikoheshin me shqiptaret myslymane ne nje kohe te tille???

  biles ne nje debat televiziv degjova nje nga te ceshtjes came qe i thoshte nje minoritari
  -shiko flasin dhe hyzmeqaret, etj etj. (me demek i shiste pordhe qe ja ne dikur qeme dikushi me pare dhe ti ishe hyzeqar)
  dhe me kete llogjike tani keta njerez pretendojne pronat. nejse

  Ailiut nuk i mohet zotesia dhe trimeria, biles ishte njeri qe nuk sprapsej, deri ne momentet e fundit, kur edhe djemte e tradhetuan.
  mbase po te kishte ekzistuar ne nje kohe me te vone dhe te kishte nje mbrymosje tjeter mund te ishte fenomenal.
  por ama figure fisnike nuk qe kurrsesi, pas i priste njerezit ne bese, i priste edhe kokat qe falte
  Do te shpjegoj disa gjera qe te kuptosh se ja fut kot.
  E para, Ali Pashai refuzonte qe te quhesh Lab. E do te dokumentuar kete gje?
  E dyta, ne e dime tashme numrin e te vrareve, sepse na e tha ai pijaneci qe postove ti. 40.000 tha ai. Ti e ke pare videon para se ta postosh?
  Dhe e treta, Aliu nuk i favorizoi camet. Bejleret e Camerise ishin te kercenuar nga Ali Pasha sepse ai donte qe tua gllaberonte tokat.
  Ti a e di qe suliotet dhe camet ishin ata qe i shkuan bashke ne ndihme Ali Pashes kur ai u rrethua ne Janine? Dhe kur ai u vra ata u ndane me njeri tjetrin ne menyre normale me njeri tjetrin, jo si armiq.
  Shqiptaret nuk i percau Ali Pashai. Shqiptaret i percane Perandoria Otomane, ajo baxhella e degjeneruar e quajtur Patriarkana e Stambollit qe i lepiu te ndenjurat per shekuj me radhe te gjithe Sulltaneve, bushtrat e Fanarit dhe te gjitha Fuqite e Medha. Hapni ndonje liber historie se late koqen e namit.

 8. #27
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-03-2006
  Postime
  296
  Faleminderit
  15
  35 falenderime n 33 postime

  Pr: Ish-ministri grek Pangalos rihap debatin pr suljott: Ishin trsisht shqiptar

  (une nje mendim jap mund ta kem edhe gabim, po ti cne qe je kaq i sigurt)
  Aliu donte te ishte i pari, dhe nuk pyeste per njeri.
  Patiakana e stambollit dihet qe ka luajtuar politiken sipas interesave te momentit.
  biles ka qene edhe kundra revolucionit grek edhe kjo gje dihet.
  dmth camet thjesht ishin te kercenuar, kurse suliotet u dogjen dhe u theren, si hormova e ca fshatra te tjera ketu.
  dua te lexoj kete liber nga aleksander duma, sme ka rastisur ende.

  http://www.panorama.com.al/perdhunimi-i-nenes-e-motres-dhe-hakmarrja-e-ali-pashe-tepelenes/


  po ti sikur nuk e njihje ate, nga e kuprove qe eshte pijanec
  Ndryshuar pr her t fundit nga aimilius : 14-02-2018 m 02:38

 9. #28
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-07-2014
  Postime
  64
  Faleminderit
  11
  8 falenderime n 6 postime

  Pr: Ish-ministri grek Pangalos rihap debatin pr suljott: Ishin trsisht shqiptar

  Citim Postuar m par nga aimilius Lexo Postimin
  (une nje mendim jap mund ta kem edhe gabim, po ti cne qe je kaq i sigurt)
  Aliu donte te ishte i pari, dhe nuk pyeste per njeri.
  Patiakana e stambollit dihet qe ka luajtuar politiken sipas interesave te momentit.
  biles ka qene edhe kundra revolucionit grek edhe kjo gje dihet.
  dmth camet thjesht ishin te kercenuar, kurse suliotet u dogjen dhe u theren, si hormova e ca fshatra te tjera ketu.
  dua te lexoj kete liber nga aleksander duma, sme ka rastisur ende.

  http://www.panorama.com.al/perdhunimi-i-nenes-e-motres-dhe-hakmarrja-e-ali-pashe-tepelenes/
  Perseri je gabim, por une nuk kam kohe. Mire ben qe do lexosh Duma, por une te keshilloj qe te lexosh historiane. Fillo me George Finlay. Megjithese ai eshte nje filogrek, prape ka gjera interesante dhe ai e shpjegon shume mire se si ishte maredhenia ndermjet cameve dhe sulioteve dhe si u ndane si miq dhe jo armiq mbas vdekjes se Aliut.
  po ti sikur nuk e njihje ate, nga e kuprove qe eshte pijanec
  Pash zotin, ku ma ke gjetur kete karagjoz. Ja shikoje si duket, eshte pijanec apo jo:

  Mbase kam gabim une dhe me bejne lule syte por me duketr se bluzen e ka me njolla yndyre, do kete fshire gishta perpara se te ngreje goten.

 10. #29
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,151
  Faleminderit
  435
  524 falenderime n 441 postime

  Pr: Ish-ministri grek Pangalos rihap debatin pr suljott: Ishin trsisht shqiptar

  Citim Postuar m par nga King Bardhyl Lexo Postimin
  Kamus ul-alam ishte ne mos gaboj Enciklopedia e Perandorise Osmane. Ali Pashai ishte shpallur dhe vrare si armik i asaj Perandorie. Tani ti c`fare pret, qe S.Frasheri te mburri Ali Pashane?
  Po. Per Ali Pashen dhe po ne ate veper shkruan,e fillon:

  Ali pashe Tepelena.
  "Qeveritar dhe sundimtar i Janines per 33 vjet,gjate kohes se sulltan Selimit III,te Mustafait IV,te Mahmutit II. Ishte nje vezir qe fitoi fame me veprimet e tije te jashtezakonshme,me perpjekjet per pavaresi dhe me madheshtine e tije". Mbasi permend ne permbledhjen e tije,dhunen,Kardhiqin,vrasjet,ambiciet,lakmine etj shkruan afer perfundimit -" Ali Pasha megjithese ishte njeri i paditur,por shume i zoti dhe i zgjuar,siguroi qetesine ne te gjitha vendet e sunduara prej tij,permirsoi rruget dhe vendkalimet,ndertoi shume keshtjella,ura e ndertesa te medha e te forta . "


  Mendoj se edhe sot Samiu do ta rishkruante njesoj. Ka dhene nje "gjykim" te drejte per mendimin tim.

 11. #30
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,900
  Faleminderit
  122
  65 falenderime n 61 postime

  Pr: Ish-ministri grek Pangalos rihap debatin pr suljott: Ishin trsisht shqiptar

  E kuptova qe e ke pasion historine. Shume mire per ty.Lexo sa te duash per Aliun,duaje,ngriji shtatore,coji lule te varret,por mos me thuaj qe ka dashur te beje Shqiperine. Ketu ndahemi. Ne akoma nuk e kemi Shqiperine e bere dhe na duhet ta rimesojme historine ne menyre te drejte qe kjo Shqiperi te behet nje dite.Nuk na duhet as historia ne sherbim te politikes,as historia gjoja ne funsion te nacionalizmit,as romanticizem historik.Na duhet te mesojme historine ashtu sic ka ndodhur.Qe te kuptosh te kaluaren shiko te sotmen,shiko se ku jemi.

 12. #31
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,151
  Faleminderit
  435
  524 falenderime n 441 postime

  Pr: Ish-ministri grek Pangalos rihap debatin pr suljott: Ishin trsisht shqiptar

  Citim Postuar m par nga aimilius Lexo Postimin
  Epo deshi zoti qe nuk jemi ne kohen e Aliu se do e kishin varur vertet!
  (shakate menjane por jemi skandaloze ne ruajtjen e kultures tone, njehere qe vajta te kalaja e tepelenes e kishin bere landfill....)

  pse pak kenge i kane bere enverit, dhe te mos themi se akoma ka nje perqindje te konsiderueshme qe e duan akoma.
  Nuk te ve faj se po glorifikoket dhe vazhdojne ta mburrin, dhe ti bejne reklame, edhe kenget ia kane bere ceshte e verteta, por vetem leberit.
  nje pjese e mire e laberve, ishin besniket e tij me te mire, dhe normale qe e donin. te hurit dhe te litarit qene

  Aliu ka qene si shumica e pashallareve, sulltane te vegjel ne tokat qe zoteronin, ne fund fare Aliu luftoi me sulltanin se e shkarkoi
  nga posti apo kishte ca kohe qe hidhte vickela (nuk me kujtohet) edhe na u be hero.

  nese dikush ben pune kerkimore dhe zbardh numrin e te vderkurve nga Aliu
  jam i bindur se Enverin ka per ta lene ne balte... nese kjo del e vertete nuk ka me nevoje per argumenta.

  Aliu ishte jo vetem shkaktari i percarjes fetare, por besoj se nga ai nis filli i problemit te cameve.
  pasi camet ne kohen e aliut qene edhe me te fuqishem u favorizuan dhe per gjithe ato krime dikush do ta pesonte
  greket vrane dhe debuan camet myslymane dhe iu futen friken ortodoksve, te cilen nuk kishin arsye per t'i mbojtur. (mal andej gremine ketej)
  Heronjte e vertete tane jane arvanitasit qe luftuan otomanet dhe jo pashallaret shqiptare me flamure turq, dhe heronj te tille ka plot.
  Si mund te pretendojme ne pasjtaj qe arvanitasit te identifikoheshin me shqiptaret myslymane ne nje kohe te tille???

  biles ne nje debat televiziv degjova nje nga te ceshtjes came qe i thoshte nje minoritari
  -shiko flasin dhe hyzmeqaret, etj etj. (me demek i shiste pordhe qe ja ne dikur qeme dikushi me pare dhe ti ishe hyzeqar)
  dhe me kete llogjike tani keta njerez pretendojne pronat. nejse

  Ailiut nuk i mohet zotesia dhe trimeria, biles ishte njeri qe nuk sprapsej, deri ne momentet e fundit, kur edhe djemte e tradhetuan.
  mbase po te kishte ekzistuar ne nje kohe me te vone dhe te kishte nje mbrymosje tjeter mund te ishte fenomenal.
  por ama figure fisnike nuk qe kurrsesi, pas i priste njerezit ne bese, i priste edhe kokat qe falte
  Digjo se e ke gabim,Aliu ka shume ane negative por nuk krijoj perarje midis shqiptareve,eshte e kunderta. Natyrisht e bente per interes te vet,nuk e bente as nga patriotizmi dhe as nga idealizmi.

  Enverit kenget ja kenduan kur ishte gjalle ndersa Aliut mbas vdekjes. Dhe shumllojshmeria e kengeve,perhapja pothuajse ne te gjitha krahinat e jugut qofshin musulman apo te krishtera mbase mundet te jete dhe thjesht folklor por prap duhet te tregoje a te supozoje dika.

 13. #32
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-03-2006
  Postime
  296
  Faleminderit
  15
  35 falenderime n 33 postime

  Pr: Ish-ministri grek Pangalos rihap debatin pr suljott: Ishin trsisht shqiptar

  Citim Postuar m par nga murik Lexo Postimin
  .Qe te kuptosh te kaluaren shiko te sotmen,shiko se ku jemi.
  mysybet jemi, edhe me keq kemi qene

  greket, serbet, kroatet, rumunet, bullgaret, e kishin me te lehte luften kunder otomaneve dhe nuk kishin komplekse
  pasi 90 perqind qene ortodokse dhe 10 perqind katolike.
  shqiptaret e konvertur mbi 50% ne myslymane, kishin privilegje, mbanin arme, shkonin ne shkolla, beheshin ushtare, benin placke (plackitje dmth)
  kishin prona, hysmeqare. dhe normale qe nuk donin qe vendi te shkonte perpara. pasi ata per vete e kishin ne terezi.
  Normale qe jo te gjithe myslymanet shqiptare se po te ishte keshtu na piu lumi, psh Ali Kelcyra e hoqi vete titullin e beut etj etj shume atdhetare dhe rilindas plot.
  Por ironia e fatit ishte qe edhe kur ngriheshim, vinte turku po me trupa dhe udheheqje shqiptare dhe na shtypte.
  po per kete dini gje
  https://en.wikipedia.org/wiki/Massacre_of_the_Albanian_Beys

  Por ne pergjithesi ishte ideja te na rroje pashai dhe hopa lum si ne. Shume te painformuar per shkak te problemeve qe patem me greket kohet e fundit
  ulin greket ne skaj dhe ngrene ne piedestal turqine. Cfaredolloji problemesh qe kemi me greket/serbet nuk krahasohen me turqit.
  vetem te shikosh nga ana linguistike cfare fjalesh kemi huazuar nga greqishtja dhe nga turqishjta e kupton se per cfare behet fjale.

  demokraci, histori, enciklopedi, filozofi, etj
  penxhere, tenxhere, xherxhele, kafe, etj

  Nuk eshte cudi dhe e rastesishme qe shumica e rilindasve e bene shkollen e mesme greke ne Janine te Zosimea, aty u mbumosen,
  ketu jane disa emra
  https://sq.wikipedia.org/wiki/Zosimea

  E vetma merite qe mund t'i vesh Aliut, ishte lejimi dhe mosmbyllja e kesaj shkolle. KETE PO JA JAP!

  Nese ky eshte bashkim...
  https://en.wikipedia.org/wiki/Kardhiq
  https://en.wikipedia.org/wiki/Souliote_War_(1803)

  sejcili le te kendoje kenget qe e perfaqesojne
  https://en.wikipedia.org/wiki/Dance_of_Zalongo
  Ndryshuar pr her t fundit nga aimilius : 14-02-2018 m 20:51

 14. #33
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,900
  Faleminderit
  122
  65 falenderime n 61 postime

  Pr: Ish-ministri grek Pangalos rihap debatin pr suljott: Ishin trsisht shqiptar

  Citim Postuar m par nga aimilius Lexo Postimin
  mysybet jemi, edhe me keq kemi qene

  greket, serbet, kroatet, rumunet, bullgaret, e kishin me te lehte luften kunder otomaneve dhe nuk kishin komplekse
  pasi 90 perqind qene ortodokse dhe 10 perqind katolike.
  shqiptaret e konvertur mbi 50% ne myslymane, kishin privilegje, mbanin arme, shkonin ne shkolla, beheshin ushtare, benin placke (plackitje dmth)
  kishin prona, hysmeqare. dhe normale qe nuk donin qe vendi te shkonte perpara. pasi ata per vete e kishin ne terezi.
  Normale qe jo te gjithe myslymanet shqiptare se po te ishte keshtu na piu lumi, psh Ali Kelcyra e hoqi vete titullin e beut etj etj shume atdhetare dhe rilindas plot.
  Por ironia e fatit ishte qe edhe kur ngriheshim, vinte turku po me trupa dhe udheheqje shqiptare dhe na shtypte.
  po per kete dini gje
  https://en.wikipedia.org/wiki/Massacre_of_the_Albanian_Beys

  Por ne pergjithesi ishte ideja te na rroje pashai dhe hopa lum si ne. Shume te painformuar per shkak te problemeve qe patem me greket kohet e fundit
  ulin greket ne skaj dhe ngrene ne piedestal turqine. Cfaredolloji problemesh qe kemi me greket/serbet nuk krahasohen me turqit.
  vetem te shikosh nga ana linguistike cfare fjalesh kemi huazuar nga greqishtja dhe nga turqishjta e kupton se per cfare behet fjale.

  demokraci, histori, enciklopedi, filozofi, etj
  penxhere, tenxhere, xherxhele, kafe, etj

  Nuk eshte cudi dhe e rastesishme qe shumica e rilindasve e bene shkollen e mesme greke ne Janine te Zosimea, aty u mbumosen,
  ketu jane disa emra
  https://sq.wikipedia.org/wiki/Zosimea

  E vetma merite qe mund t'i vesh Aliut, ishte lejimi dhe mosmbyllja e kesaj shkolle. KETE PO JA JAP!

  Nese ky eshte bashkim...
  https://en.wikipedia.org/wiki/Kardhiq
  https://en.wikipedia.org/wiki/Souliote_War_(1803)

  sejcili le te kendoje kenget qe e perfaqesojne
  https://en.wikipedia.org/wiki/Dance_of_Zalongo
  Jane merakli pilafi e hallve turke ata,mos ja ngacmo sulltanin se te hidhen ne fyt. Gjithe jeten cizmen e serbit ne fyt e nuk iu ndje zeri.Tani qe iken serbet,jane gati te luftojne per sulltanin.Lufte me pordha si zakonisht...

 15. Anetart m posht kan falenderuar murik pr postimin:

  jarigas (21-02-2018)

 16. #34
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-07-2014
  Postime
  64
  Faleminderit
  11
  8 falenderime n 6 postime

  Pr: Ish-ministri grek Pangalos rihap debatin pr suljott: Ishin trsisht shqiptar

  Citim Postuar m par nga murik Lexo Postimin
  E kuptova qe e ke pasion historine.
  Nuk ke kuptuar asgje. Une kam disa njohuri modeste mbi historine, por gjeja e pare qe kam mesuar eshte se kur flitet per histori dhe aq me teper per historine e vendit tim, njeriu duhet qe te jete serioz. Duke qene se jam i ri ne kete forum, pikerisht kete u perpoqa te kuptoj ne keto dy dite "diskutimi" me ju. Lexoje:
  Citim Postuar m par nga King Bardhyl Lexo Postimin
  Ka nje menyre te dyte per te zgjidhur kete situate. Nje lloj testi per te kuptuar nese ja vlen ta harxhosh kohen me bashkebiseduesin apo jo. Dhe kjo behet duke ju bere pyetje te thjeshta.
  Me thuaj nje pyetje te vetme qe une ju bera dhe ju ishit i afte te jepni nje pergjigje.
  Ne akoma nuk e kemi Shqiperine e bere dhe na duhet ta rimesojme historine ne menyre te drejte qe kjo Shqiperi te behet nje dite.Nuk na duhet as historia ne sherbim te politikes,as historia gjoja ne funsion te nacionalizmit,as romanticizem historik.Na duhet te mesojme historine ashtu sic ka ndodhur.Qe te kuptosh te kaluaren shiko te sotmen,shiko se ku jemi.
  Shume mire. Ti c`fare di, c`fare ke mesuar deri tani? Me trego nje postim te vetem tuajin ku nje lexues mund te mesoje dicka te re, njecke te vetme. Ti ende nuk ke mesuar te diskutosh mbi historine. Dhe kete paaftesi perpiqesh qe ta mbulosh me postime patetike pa asnje baze historike. Cilin historian ke cituar ketu per te vertetuar se ke te drejte ne ate qe mendon dhe shpreh? ZERO.
  Shume mire per ty.Lexo sa te duash per Aliun,duaje,ngriji shtatore,coji lule te varret,por mos me thuaj qe ka dashur te beje Shqiperine. Ketu ndahemi.
  Degjo pak ti. Fshatari shqiptar, kur e kupton qe ndodhet ne nje pozite inferioriteti intelektual perdor nje taktike vetembrojtese. Kjo taktike konsiston ne ironizimin e bashkebiseduesit, talljen, hedhjen e thumbave etj Gjej shoket, hajt.

 17. #35
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-07-2014
  Postime
  64
  Faleminderit
  11
  8 falenderime n 6 postime

  Pr: Ish-ministri grek Pangalos rihap debatin pr suljott: Ishin trsisht shqiptar

  Citim Postuar m par nga aimilius Lexo Postimin
  mysybet jemi, edhe me keq kemi qene
  Nuk eshte e vertete. C`do popull ka ulje ngritjet e tij gjate historise. Aktualisht eshte e vertete qe jemi me keq sa s`behet.
  greket, serbet, kroatet, rumunet, bullgaret, e kishin me te lehte luften kunder otomaneve dhe nuk kishin komplekse
  pasi 90 perqind qene ortodokse dhe 10 perqind katolike.
  Nuk eshte e vertete. Duke perjashtuar pjeserisht Rumunet, te tjeret e ulen koken dhe e pranuan pa bere ze sundimin Osman. Keto popuj nuk cliruan vetveten por u cliruan nga te tjeret. Te gjithe keta popuj ne momente te caktuara te historise paten ndihme nga fuqi te medha sepse vete ishin te paafte qe te clironin veten e tyre dhe mbi te gjitha nuk kishin ndergjegje kombetare. Fuqite e medha i cliruan, i financuan, u dhane edhe nga nje emer si kombe sepse edhe cfare ishin nuk e dinin.
  shqiptaret e konvertur mbi 50% ne myslymane, kishin privilegje, mbanin arme, shkonin ne shkolla, beheshin ushtare, benin placke (plackitje dmth)
  kishin prona, hysmeqare. dhe normale qe nuk donin qe vendi te shkonte perpara. pasi ata per vete e kishin ne terezi.
  E para, per dijenine tende sepse eshte e qarte se nuk e ke haberin, Shqiptaret te krishtere dhe myslimane, pa dallim mbanin arme. Arsyeja ishte e thjeshte, kishin kkoqe te medha, dicka qe kombet e tjera nuk i kishin. E dyta, aleati me i madh i Perandorise Otomane ne Europe ishte Kisha Ortodokse. A e di ti qe ne mes te Stambollit jetonte nje elite e krishtere qe i shijonte te gjitha te mirat e te qenit pjese e Perandorise Otomane? Jo, nuk e di sepse se ke haberin. Princat Ortodokse te Fanarit. Nje kaste e urryer nga te gjithe ballkanasit. Kur nuk e ke haberin perse fyen shqiptaret? Ah edhe nje kuriozitet te vogel. E di ti qe Fanari ishte nje lagje e krishtere Shqiptare ne Stamboll?
  Normale qe jo te gjithe myslymanet shqiptare se po te ishte keshtu na piu lumi, psh Ali Kelcyra e hoqi vete titullin e beut etj etj shume atdhetare dhe rilindas plot.
  Ti ke vshtiresi serioze qe te orientohesh ne kohe dhe hapesire. Ali Pasha Tepelena dhe Ali Kelcyra kane jetuar ne dy periudha historike dhe realitete politiko-ekonomiko-administrative totalisht te ndryshme. Perpara se gjithash i ndante me shume se nje shekull.
  Por ironia e fatit ishte qe edhe kur ngriheshim, vinte turku po me trupa dhe udheheqje shqiptare dhe na shtypte.
  po per kete dini gje
  https://en.wikipedia.org/wiki/Massacre_of_the_Albanian_Beys
  ke ndonje burim historik qe ta vertetosh se ekzekutuesit e masakres se Manastirit ishin Shqiptare? Neoftese ke na i thuaj. Ne te kundert e kerkon edukata dhe normat elementare te komunikimit ne nje forum qe te kerkoshe ndjese.
  E dyta, shqiptaret gjate gjithe historise kane pasur perplasje ndermjet tyre por kurre ne nivelin e nje lufte civile. E kunderta mund te thuhet per fqinjet tane. Ata kane pasur shume luftra ndermjet tyre. Tani une do te jap nja dy shembuj qe ti te fillosh te mesosh pak histori dhe dhe njekohesisht si te diskutosh mbi historine.
  Greket:
  I went in the evening to ThouveneFs and Marshal- Randon's receptions. At the Hotel des Affaires Etrangeres i found in the most magnificent private rooms in the world about fifteen persons. Among them was General Kalergi, the author of the Greek Revolution of 1843, now Minister
  from Greece. I asked if my acquaintance, R_____ was still Minister of Foreign Affairs ?
  Kalergi. — Certainly not, or should not be here. We have had a change of Ministry.
  We talked of Garibaldi.
  If he establishes himself for a few weeks he will succeed, not by the aid of the Sicilians, who are a feeble race, but by that of Italians, Frenchmen, and perhaps Germans, who will flock to join so distinguished a partisan and so attractive a cause. In that case the Sicilian revolution will resemble ours. The real Greeks would never have driven out the Turks. They were too degraded even to wish for liberty. For many years after we had achieved our own independence they called the times of Turkish rule the good times. It was the Albanians and Macedonians and foreigners who fought the Turks.
  Burimi: Conversations with M. Thiers, M. Guizot, and other distinguished persons, during the Second Empire; (1878) VOL II p 304-305
  E more vesh? Sa shembuj te tille do qe te sjell per greket?
  Serbet:
  Di gje se kush eshte Karagjorgjevic dhe roli i tij ne historine e Serbise? Nuk ma do mendja.
  Karađorđe
  Đorđe Petrović OSA (Serbian Cyrillic: Ђорђе Петровић, pronounced [d͡ʑːrd͡ʑe pětroʋit͡ɕ]), better known by the sobriquet Black George, or Karađorđe (Serbian Cyrillic: Карађорђе, pronounced [krad͡ʑoːrd͡ʑe]; 16 November [O.S. 3 November] 1768 – 26 July [O.S. 14 July] 1817), was a Serbian revolutionary leader who fought for his country's independence from the Ottoman Empire during the First Serbian Uprising of 1804–1813.
  Pra me pak fjale ky eshte ai qe konsiderohet babai i serbise moderne. Tani, jashte diskutimit tone, nje kuriozitet. Ajo qe ata quajne Kryengritja e pare serbe nuk ishte nje lufte kunder Otomaneve. Ne serbi ishin disa Pashallare qe po u shkerdhenin grate serbeve dhe ata me ndihmen e Sulltanit u rebeluan kunder ketyre njerezve. Nejse, ketro jane ca gjera qe ti mund te kesh veshtiresi qe ti kuptosh, prandaj me mire lere.
  Vazhdojme:
  Exile, return to Serbia and death
  The Russians prohibited Karađorđe from returning to the Balkans to take part in the Second Serbian Uprising. Karađorđe objected and traveled to Saint Petersburg to plead his case, but was arrested and detained.[22] Upon his release, he joined the Filiki Eteria, a Greek nationalist secret society that intended to launch a pan-Balkan uprising against the Ottomans. The Filiki Eteria promised Karađorđe a position of military leadership in the planned uprising and offered to smuggle him into the Pashalik of Belgrade. Karađorđe secretly entered the Pashalik on 24 July [O.S. 12 July] 1817, crossing the Danube together with his servant, Naum Krnar. He then contacted his kum, Vujica Vulićević, who offered him an abode in the oak forest of Radovanjski Lug, near Smederevo. Unbeknownst to Karađorđe, Vulićević was on Obrenović's payroll. After escorting Karađorđe and his servant to a tent in the forest, Vulićević informed Obrenović of Karađorđe's whereabouts through a courier. Shortly thereafter, he received a letter from Obrenović telling him that Karađorde was to be killed.[80] Vulićević enlisted one of his close confidantes, Danilo Novaković, to take Karađorđe's life. The following morning, just before sunrise, Novaković snuck into Karađorđe's tent and axed him to death while he slept. He then went to the riverside and shot Krnar with a rifle as he was gathering water. Karađorđe's lifeless body was beheaded.[82] His severed head was taken to Belgrade and presented to Marashli Ali Pasha,[82] who had been appointed the governor of the Pashalik two years prior.[79] Ali Pasha had the head flayed, stuffed and sent to the Sultan himself.[82]
  E more vesh apo akoma nuk e kuptove? Kokjen e heroit te tyre me te madh ja cuan ne tepsi floriri Sulltanit. Do me per Belulin? Do te citoj popuj te tjere?

  Por ne pergjithesi ishte ideja te na rroje pashai dhe hopa lum si ne. Shume te painformuar per shkak te problemeve qe patem me greket kohet e fundit
  Ne jemi shume te informuar. Me lejo qe te informoj une ty se midis dy vendeve, perpara se gjithash ekziston nje Ligj Lufte i dekretuar nga Mbreti i Greqise ne fillim te Luftes se Dyte Boterore. Mund te them edhe te tjera gjera por pertyp njehere kete se mbase behen shume pastaj.
  ulin greket ne skaj dhe ngrene ne piedestal turqine.
  Per Greqine nuk me rruhet shume por kush lepin te ndenjurat e turkut eshte nje bastard. e
  Cfaredolloji problemesh qe kemi me greket/serbet nuk krahasohen me turqit.
  Ndersa ketu, me fal qe po ta them por jeni ju qe po i lepini te ndenjurat grekeve dhe serbeve.
  vetem te shikosh nga ana linguistike cfare fjalesh kemi huazuar nga greqishtja dhe nga turqishjta e kupton se per cfare behet fjale.

  demokraci, histori, enciklopedi, filozofi, etj
  Keto jane shpikje te nje kombi te lavdishem qe nuk ekziston me, greket e lashte.
  penxhere, tenxhere, xherxhele, kafe, etj
  Mos ki merak se i ke ne greqishten e re keto fjale dhe shume te tjera. Mund te behet nje thread i tere me turqizmat ne gjuhgen greke. Por qe te jemi korrekt keto fjale i gjejme ne te gjitha vendet e Ballkanit.
  Nuk eshte cudi dhe e rastesishme qe shumica e rilindasve e bene shkollen e mesme greke ne Janine te Zosimea, aty u mbumosen,
  ketu jane disa emra
  https://sq.wikipedia.org/wiki/Zosimea

  E vetma merite qe mund t'i vesh Aliut, ishte lejimi dhe mosmbyllja e kesaj shkolle. KETE PO JA JAP!

  Nese ky eshte bashkim...
  https://en.wikipedia.org/wiki/Kardhiq
  https://en.wikipedia.org/wiki/Souliote_War_(1803)
  E para, ti te kesh turp qe citon disa faqe nga Wiki qe jane totaliusht produkt i propagandes greke. Po te duash mund ti shpjegoj nje edhe nga nje. Por sinqerisht eshte e turpshme qe dikush qe pretendon se eshte shqiptar, ne nje forum shqiptar, perdor si reference propaganden greke. TURP. Je nje njeri totalisht i paafte qe te zhvillosh nje diskutim. Ti me mendjemadhesi tyhua se do ta gjesh librin e Duma per Ali Pashen. Por neqoftese e pranojme se kupton anglisht, perse nuk e kerkon ne internet dhe ta lexosh ne Anglisht? E gjen kollaj, eshte free. Apo c`te duhet ty te humbasesh kohen me lexime librash.
  sejcili le te kendoje kenget qe e perfaqesojne
  https://en.wikipedia.org/wiki/Dance_of_Zalongo
  E drejte, c`fare te duash kendo, por mos u tall me historine e vendit tone.
  Une degjoj kete per veten time:

  "Rreth flamurit t prbashkuar" - Himni i Flamurit

 18. #36
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,900
  Faleminderit
  122
  65 falenderime n 61 postime

  Pr: Ish-ministri grek Pangalos rihap debatin pr suljott: Ishin trsisht shqiptar

  Une fshatar mund te jem,megjithese lindur e ritur ne Tirane,por sidoqofte nuk me komplekson me keto nderhyrjet e tua. Mundohu mos te ofendosh sepse as na njeh as te njohim. Meru me temen dhe jo me debatuesit.Askush nuk vjen ketu per te degjaur leksione.Kush meson,meson pa pas nevoje qe ti thaush ti sepse nuk je kurkushi. Keshtu qe mbaje vath ne vesh se per te ofenduar tjetrin eshte shume e lehte,por nuk eshte shenje qytetarie(meqe ti pretendon se je qytetar).
  Me vjen keq te ta them,pa dashur te ofendoj,por je komplet me mentalitet komunist.Shabllon.Menyra e arsyetimit dhe imponimi qe kerkon te besh me diamantet e tua historike.Ik pash zotin .meru me temen,na trego ndonje perralle me Ali baben.

 19. #37
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,900
  Faleminderit
  122
  65 falenderime n 61 postime

  Pr: Ish-ministri grek Pangalos rihap debatin pr suljott: Ishin trsisht shqiptar

  [QUOTE=murik;3834707]Une fshatar mund te jem,megjithese lindur e ritur ne Tirane,por sidoqofte nuk me komplekson me keto nderhyrjet e tua. Mundohu mos te ofendosh sepse as na njeh as te njohim. Meru me temen dhe jo me debatuesit.Askush nuk vjen ketu per te degjaur leksione.Kush meson,meson pa pas nevoje qe ti thuash ti sepse nuk je kurkushi. Keshtu qe mbaje vath ne vesh se per te ofenduar tjetrin eshte shume e lehte,por nuk eshte shenje qytetarie(meqe ti pretendon se je qytetar).
  Me vjen keq te ta them,pa dashur te ofendoj,por je komplet me mentalitet komunist.Shabllon.Menyra e arsyetimit dhe imponimi qe kerkon te besh me diamantet e tua historike.Ik pash zotin .meru me temen,na trego ndonje perralle me Ali baben.Kujdes.

 20. #38
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,144
  Faleminderit
  81
  794 falenderime n 648 postime

  Pr: Ish-ministri grek Pangalos rihap debatin pr suljott: Ishin trsisht shqiptar

  Citim Postuar m par nga King Bardhyl Lexo Postimin
  Artikulli i ketij Abedinit eshte shembulli tipik i amatoreve qe merren me histori. Ky me siguri duhet qe te jete ndonje cam. Ky eshte njera ane e medaljes, sepse ana tjeter jane ata qe rrine gjithe diten duke u marre me Arvanitasit. Te gjithe keto probleme lindin sepse historianet tane nuk jane marre asnjehere seriozisht me kete pjese te historise, pra qe ta thjeshtoj ceshtjen, cfare ka ndodhur me shqiptaret e Greqise ne keto 200 vitet e fundit dhe ketu perfshij edhe ata shqiptare, te krishtere dhe myslimane qe kane jetuar apo jetojne ne ate pjese te Shqiperise se Jugut, i.e. Epirit qe aktualisht eshte e pushtuar nga greket. Kete boshllek te krijuar nga historianet, e shfrytezojne lloj-lloj amatoresh dhe na botojne idiotizma si edhe ky artikull qe juve keni postuar ketu.
  Ne Greqi nuk jetojne "shqiptare". Shqiptare jane te gjithe ata qe jetojne ne kufirin verior me Greqine. Dy grupet qe t'i u referohesh jane ata qe njihen si "arvanitas" te cilet jane vendosur ne ate territor qe sot njihet si Greqi qe ne kohen e mesjetes 6 shekuj me pare per t'i shpetuar pushtimit osman. Kemi edhe ata qe njihen si "epirote". Epirotet e etnise shqiptare nga greket i dallon gjuha shqipe qe flasin. Epirotet ndryshe nga arvanitasit, jane shtetas greke te ketyre dy shekujve te fundit. Keta jane ata qe me renien e Perandorise Osmane dhe me pavaresine e Greqise, e gjeten veten ne anen greke te kufirit dhe jo ne anen shqiptare. Ne rradhet e epiroteve hyjne edhe vete camet, shumica derrmuese e te cileve eshte orthodhokse e jo muslimane. Camet muslimane ishin nje minoritet ne rradhet e epiroteve qe zgjodhen te konvertohen nga orthodhoks ne muslimane per qellime perfitimi ne kohen e Perandorise Otomane.

  Ne Greqi kemi edhe emigrantet shqiptare te cerek shekullit te fundit. Keta po qe jane "shqiptare".

  Albo

 21. Anetart m posht kan falenderuar Albo pr postimin:

  murik (16-02-2018)

 22. #39
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-03-2006
  Postime
  296
  Faleminderit
  15
  35 falenderime n 33 postime

  Pr: Ish-ministri grek Pangalos rihap debatin pr suljott: Ishin trsisht shqiptar

  (nuk po t'i e citoj se behen shume carcafe)

  1. Nuk jemi me keq se ne kohen e sulltanit/ali pashes/enver hoxhes, nese nenkuptoje keto kohe.
  Kemi dy shtete te pavarura, shqiptatet ne maqedoni po marrin me shume te drejta, shpresojme qe cameve tju kthehen pronat, ne malin e zi ka permiresime.

  2. Nuk e kisha aty se rezistence a beri Suli dhe Mali i zi nuk beri njeri, qe nje ***** vend ishin. Flasim per nje gjigand te frikshem,
  otomanet, qe fitonte beteja kundra rusise dhe austrohungarise, turqia dhe sot eshte superfuqi ushtarake. Asnje
  nga keta popuj nuk mund ta perballonte e vetme perandorine otomane. Otomanet i bene zbor bizantit.... prandaj ngrihen vlerat e Skenderbeut, sulit etj.
  Kaq urrejtje te madhe kemi sot e kesaj dite sa na eshte errur gjykimi dhe na jane mbyllur syte, mbaj mend lajmin se ai vrasesi ordiner
  ishte arratisur nga burgu ne greqi, dhe shqiperia gelonte nga gezimi, komente plot ne internet. dmth nje vrases e konsiderojme hero apo atdhetar
  pasi vrau ca greke te pafajshem per t'i vjedhur.

  3. Normale qe te gjithe kishin arme (por nuk lejoheshin armatime per te gjithe). Une jam pro armeve gjithashtu. prandaj
  besoj se me ameriken kemi nje linje mendimi, liria dhe armet jane dy pikat kryesore qe na bashkojne.
  Biles te krishteret jane mjeshtra ne lufte dhe kjo nuk eshte per mburrje.

  4. Po ze ne goje patriarkanen disa here sikur ajo kishte ndonje pushtet absolut. Kishte nje fare pushteti. Nje gje duhet te kuptosh.
  Kishat historikisht dhe tradicionalisht jane KONSERVATORE besoj se e kupton kete fjale, dhe ato jane pro atij qe eshte ne pushtet(jepi
  cezarit ate qe i takon cezarit) . Prandaj kishat nuk donin perkthime bible, martesa homosh, nuk duan percarje etj etj.
  Patriarkana po te kishte pushtetin absolut qe thua ti do kishte ndalur revolucionin grek, pasi ajo e mallkoi dhe kercenoi
  se do i ckisheronte, dhe perderisa nuk u be gje, te mos ekzgjerojme dhe tja fusim kot.

  5. E di shume mire se ne ckohe kane jetuar te dy ali-njte. E permenda si shembull se cfare lloj beu patrioti ishte njeri
  dhe cfare harrami ishte tjetri. Ai me erdhi ne mendje ali per ali pra.

  6. Nuk thashe qe masakruesit ishin shqiptare (nuk perjashtohet) por nuk e kisha aty. E permenda sesi u "shperblyen" nga
  porta e larte paria e bejlereve, pasi nje pjese e tyre ndihmuan sulltanin qe te rrezonte alipashane. (Fundja lufta per bahkim
  beri, garibaldi gjithashtu, bismarku, aleksandri e me radhe. ne mbase nuk patem se ndoshta
  nuk e arritem ate pjekuri kombetare ne kohe) Eshte mese e vertete qe nuk kemi patur lufte civile pasi civilizimi yne u
  shkaterrua nga perandoria otomane. Akoma dhe amerika ka patur lufte civile.

  7. Keto gjera dihen arvanitasit ishin zemra e shpata e revolucionit grek. Nuk me plasi ca benin pashallaret ne serbi,
  ne shqiperi ne kapnin shqiptaret. Biles kishte nga ata qe benin te parat e beut dmth diten e marteses shkonte beu me gruan tende.
  biles pashallaret kishin edhe hareme me cuna, ka mundesi dhe aliu te kishte.

  9. Ben mire qe fjalen turp ta perdoresh me kujdes! Une them ujku ti thua propaganda. Greket, jane te zotet per veten e tyre
  jane ne nje mendje dhe kane propaganden e tyre dhe na i pervetesuan heronjte arvanitas. Po apologjistet e islamizmit & sulltanit
  ca bejne i bie bories se ne shyqyr qe u konvertuam ne islam qe shpetuam se te zezte ne. Shajne kadare qe thote rikrimini ne traditen e krishtere.

  Nuk kam nevoje te me thuash ti se wikin mund ta editoje cdokush. Por ato qe citova nuk kane asgje te panjohur.
  sipas teje une pretendoj se jam shqiptar, jam i paafte, dhe duhet te kem turp. Tjetri eshte pijanac, ai tjetri fshatar e keshtu me radhe. shume mire
  e folur prej anadolli, qe ne fillim te cajne barkun me jatagan dhe pastaj duan te hyjne ne diskutime.
  Pse e gjitha kjo se te shava sulltanin, islamizimin e shqiperise dhe ali pashane.
  e vinte koha qe te akuzohej edhe skenderbeu te ulej te ofendohej si njeri i rendemte sic u fol ne media sivjet, pasi propaganda antishqiptare sulmon
  ate me gjithe vlerat e tij, nuk e kisha imagjinuar. eshte e paimagjinueshme.
  Meqenese skederbeu lindi ortodoks pasi u kthue nga stambolli nuk e mbajti fene por be katolik, tani eshte armik.
  Normale ata qe ulin kastriotin do ngrejn ali pashane me shoke... ku ishe ti kur une mbroja kosoven camerine, nuk te pashe gjekundi

  Epo bota perendimore keto kollona ka: e drejta romake, demokracia/filozofia greke, parimet judeokristiane
  oops, sorry nuk paska gje tjeter, vetem keto qenkan.
  (nuk eshte cudi qe vendet ku jetojne njerezit e bardhe & te krishtere jane vende qe ja vlen te jetohet, ne pjesen derrmuese te pakten)
  nese ke inspirata perendimore sulltanet edhe pashallaret nuk kane vend, akoma edhe sikur mbiemri yt te jeta pasha, spahiu & hoxha

  Shume mire ben dhe une ate kenge degjoj, thashe se degjoje ate koka ne stamboll trupi ne janine qe e kendojne jevgjit
  dhe injorantet duke kercyer neper dasma

 23. Anetart m posht kan falenderuar aimilius pr postimin:

  murik (16-02-2018)

 24. #40
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-03-2006
  Postime
  296
  Faleminderit
  15
  35 falenderime n 33 postime

  Pr: Ish-ministri grek Pangalos rihap debatin pr suljott: Ishin trsisht shqiptar

  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Ne Greqi nuk jetojne "shqiptare". Shqiptare jane te gjithe ata qe jetojne ne kufirin verior me Greqine. Dy grupet qe t'i u referohesh jane ata qe njihen si "arvanitas" te cilet jane vendosur ne ate territor qe sot njihet si Greqi qe ne kohen e mesjetes 6 shekuj me pare per t'i shpetuar pushtimit osman. Kemi edhe ata qe njihen si "epirote". Epirotet e etnise shqiptare nga greket i dallon gjuha shqipe qe flasin. Epirotet ndryshe nga arvanitasit, jane shtetas greke te ketyre dy shekujve te fundit. Keta jane ata qe me renien e Perandorise Osmane dhe me pavaresine e Greqise, e gjeten veten ne anen greke te kufirit dhe jo ne anen shqiptare. Ne rradhet e epiroteve hyjne edhe vete camet, shumica derrmuese e te cileve eshte orthodhokse e jo muslimane. Camet muslimane ishin nje minoritet ne rradhet e epiroteve qe zgjodhen te konvertohen nga orthodhoks ne muslimane per qellime perfitimi ne kohen e Perandorise Otomane.

  Ne Greqi kemi edhe emigrantet shqiptare te cerek shekullit te fundit. Keta po qe jane "shqiptare".

  Albo
  Mese e vertete. Ne greqi emigracioni ka ndodhur ne kohe dhe faza ne ndryshme dhe keshtu duhet analizuar.
  kishte nga ata qe ngelen ne greqi ne nga lufta e pare boterore dhe nuk u kthyen me
  shume arvanitas u "u tremben" dhe sikur u distancuan nga vitet 90, kur erdhi emigracioni i ri, pasi pane qe ndyshime mentaliteti me shqiptaret e sapoardhur

  ti imagjino shqiptar quajne edhe robert de niro, qe priti kur vajti 60 vjec te thoshte me gjysem zeri ne nje fjali qe kishte gjysh arberesh
  dhe uuuuurra na u shtua dhe nje shtiptar me peshe, atij i themi thank you normale, por dhe ta quash shqiptar eshte disi.

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •