Pse e krcnon Edi Rama, Bashkimin Evropian?

Emri:  edi-rama-bw_1508831243-5932803.jpg

Shikime: 170

Madhsia:  24.7 KB

Nga Virginia Hall

N nj konferenc t mbajtur nga instituti Miqt e Evrops n fillim t nntorit n Bruksel, kryeministri i Shqipris, Edi Rama, lshoi nj far ultimatumi, duke sugjeruar se Shqipris po i sos durimi me vonesn e procesit t integrimit nga BE. Rama vazhdoi duke caktuar nj afat kohor, duke ln t kuptohet se nse Shqipria nuk nis bisedimet e antarsimit deri n korrik 2018, Tirana do t rimarr n konsiderat prioritetet e saj poltike dhe do t nis t punoj aktivisht me aktort t tjer ndrkombtar. Analistt e interpretojn kt si dhnie prparsie marrdhnieve me Rusin, Kinn e Turqin.

sht ekzagjerim t mendosh se BE ka dhn nj hart reformash dhe ka qen forca drejtuese e ndryshimeve n Ballkanin Perndimor dhe ne mbeteti t prkushtuar pr t qen pjes e familjes evropiane. Megjithat, nuk i kuptoj politikant q nga njra an prpiqen pr nj Evrop t bashkuar dhe nga ana tjetr na krkojn t presim deri sa t zgjidhen sfidat e brendshme. Nse puna sht kshtu, ather mund t shohim pr alternativa nga Kina, Rusia e Turqia, tha Rama. Nj nga hipotezat se pse Rama shfaqet konfrontues sht se hapja e negociatave do ti jepte nj mjet diversioni pr t hequr vmendjen nga skandali i korrupsionit t lidhur me drogn, me n qendr ish-ministrin e tij t brendshm, Saimir Tahiri.

Tahiri dhe kushrinjt e tij, vllezrit Habilaj, jan npn hetim nga autoritetet italiane dhe shqiptare. Kto t fundit kan krkuar arrestimin. Ndrkaq, prokurort n Catania t Italis po ngrena akuza t reja pr falsifikime. Sipas nj deputeti shqiptar, i cili preferon t mbetet anonim, ditt e Tahirit jasht burgut jan t numruara, por historia e vrtet sht se kush do t zhytet bashk me t; Tahiri ka nisur tashm ti bj shantazh qeveris. Ai tani po prballet me akuzat e prfshirjes n manipulimin e zgjedhjeve t qershorit 2017. Nse kjo rezulton e vrtet dhe ai frohet pr t dshmuar, dshmia e tij mund t ket pasoja n stabilitetin e qeveris.

Armt m t forta t Edi Rams jan mashtrimi dhe propaganda, thot kreu i opozits, Lulzim Basha. Ai shpjegon se kryeministri e di q perspektiva e antarsis n BE mund t prdoret pr t larguar vmendjen nga skandalet e brendshme. Dhe nse Shqipria hap negociatat n qershor 2018, opinioni publik mund ta lr mnjan shtjen e Tahirit. Gjithsesi, media shqiptare sht e sigurt se skandali i Tahirit sht vetm maja e ajsbergut. Prokurort n Catania dhe Shqipri duken t vendosur pr ta ndjekur shtjen e Tahirit.

Koht e fundit, policia shqiptare arrestoi biznesmenin e vetshpallur 25-vjear Orest Sota, me 863 mij euro n makina dhe dy patenta lundrimi n emr t Tahirit. Nse ai do t zhdukej, bashk me t do t zhdukej edhe nj problem i madh pr qeverin shqiptare. Por n kt rast t veant, kur policia konfiskoi celularin e Sots, aty gjeti mesazhe t shkmbyera me Sots e guras s Tahirit, ku diskutonin pr marrveshje dhe tendera qeveritar. Regjistrime t kohve t fundit t bisedave midis vllezrve Habilaj tregojn pr blerje stolish t shtrenjta prej diamanti pr nnn dhe gruan e Tahirit.

Fakte t reja pritet t dalin s shpejti. Pr m tepr, qeveria e Rams po prpiqet t zbut historin e Kelment Balilit. Burime qeveritare n Athin thon se Balili bosi m i madh i drogs n Shqipri ia ka shptuar arrestimit pr vite me radh kryesisht pr shkak t prkrahjes politike q gzon n vendin e tij. E gjith policia e shtetit sht e korruptuar, thot ish-kryeministri Sali Berisha. Pak jav m par, prokurort nxorn mandat arreste pr tre ish-drejtor policie: Sokol Bode, Jaeld ela e Gjergji Kohila.

Ata akuzohen pr trafik droge. T tre kan qen emruar nga ish-ministri i brendshm, Saimir Tahiri. Por ata u larguan nga vendi para ekzekutimit t mandateve. Berisha tha se vet kryeministri Rama, bashk me ministrin e brendshm Fatmir Xhafaj dhe Drejtorin e Prgjithshm t Policis Haki ako po mbrojn narkobost e Shqipris, t ashtuquajturit baron me uniform.

Pas arrestimit t Orgest Sots, u zbuluan mesazhe midis tij e Jaeld els, duke zbuluar rrjetin e komunikimit midis Tahirit, Sots e els. Qeveria e Rams prballet me shum skandale. Me kriminalitetin n kulm dhe me interceptimin e barkave me mijra ton kanabisi shqiptar, autoritetet greke dhe italiane jan t alarmuara. Kufijt shqiptar jan m pak t sigurt nga sa pritet nga nj antar i NATO-s dhe bashkpunimi pr luftn kundr trafiqeve sht m pak se optimal. N raportin e dhjetorit 2017, Europol konkludonte se: Shqipria mbetet burimi kryeso i kanabisit herbal t trafikuar n BE.

Vlersime konservative sugjerojn pr nj xhiro 5 miliard euro nga trafiku i drogs n Shqipri, ka do t thot gjysma e GDP t vendit. Ndrsa FBI po heton mbi pastrimin e parave n Shqipri, ajo mbetet ndr vendet m t varfra n Evrop. Teksa sht e qart q Tirana nuk sht m pran antarsimit n BE nga sa ishte vite m par, ajo q ka rndsi sht manaxhimi i shpresave. Gjasht muajt e ardhshm jan vendimtar pr kryeministrin Edi Rama.

Nse bisedimet e antarsimit nuk nisin n qershor 2018, ai mund t mos jet n gjendje t mbaj kapakun mbi t paktn katr skandale t tjer ministror, sipas burimeve t rangut t lart brenda Partis Socialiste. Pak shanse ka q bixhozi gjeopolitik tu shrbej interesave t Shqipris, por Tirana sht e dshpruar pr kredibilitet dhe legjitimitet q buron nga gjasme guximi n politikn e jashtme. Kjo nuk sht hera e par q Brukseli merret me kt fenomen n Evropn Juglindore.

Shekulli