Emri:  Eisenhower.jpg

Shikime: 161

Madhsia:  25.5 KB

N nj vendim t 15 qershorit 2004, Gjykata e Lart e SHBA’s vendosi t prmbys vendimin e 9-t t Gjykats s Apelit t Shteteve t Bashkuara se referimi ndaj ‘Zotit’ n premtimin e besnikris ishte jokushtetues pasi q shkeli ndarjen e kishs dhe shtetit.

Premtimi i besnikris lexohet do dit nga mbi 60 milion fmij t shkollave amerikane dhe sht simboli m i shquar i patriotizmit amerikan.

Premtimit t besniksir i sht dhn mbshtetje zyrtare n vitin 1892 nga mbikqyrsit e shkollave anemban vendit, t cilt ran dakord q fmijt e shkollave t recitojn si vijon: “Un i premtoj besnikri Flamurit tim dhe Republiks pr t ciln qndron, nj komb, i pandashm, me liri dhe drejtsi pr t gjith.”

Premtimi u rishikua s pari n vitin 1924 pr t zvendsuar fjalt “flamuri im” me fjalt “flamuri i Shteteve t Bashkuara t Ameriks”, raporton “Locklip”, transmeton Periskopi. Nj rishikim tjetr u b nga Kongresi n vitin 1954 dhe hyri n fuqi m 14 qershor pr t prfshir shprehjen “nn Zotin”, gjoja pr shkak t nevojs pr t dalluar shoqrin amerikane nga ‘komunizmi ateist’.

Ky rishikim ka ndodhur gjat kulmit t epoks s McCarthy kshtu q ndoshta do t ishte parashikuar me t vrtet se ata q kishin frik nga zgjerimi komunist do t ishin bashkuar me Presidentin Eisenhower dhe Kongresin e SHBA’s, i cili mbshteti ndryshimin n rishikimin e zotimit n kt mnyr.

N t vrtet, frika nga komunizmi mund t ket uar shumicn e qytetarve amerikan duke mbshtetur pothuajse do iniciativ pr t dalluar shoqrin amerikane nga shoqria sovjetike dhe ‘krcnimi komunist’. Megjithat, ekziston nj shpjegim alternativ pr at q filloi rishikimin e premtimit t besnikris.

M 20 dhe 21 shkurt 1954, Presidenti Eisenhower dhe zyrtart e tij t lart t siguris kombtare njoftohet se u takuan me nj delegacion t vizitorve jashttoksor, t cilt ishin t shqetsuar pr zhvillimin dhe testimin e bombs me hidrogjen.

Presidenti Eisenhower nuk u pajtua me krkesn e jashttoksorve dhe kjo rezultoi n testin m t madh t bombs me hidrogjen e cila u testua n SHBA m 1 mars 1954.

Takimi ishte i pari n nj seri takimesh me racn jashttoksore, por takimi fillestar thuhet se kishte efektin e Presidenti Eisenhower dhe kshilltart e tij t lart. Cila ishte ajo shtje q kishte anashkaluar ekipin e siguris kombtare t Presidentit Eisenhower?

Mund t ket nj numr shpjegimesh t ndryshme si: ekzistenca e formave t prparuara t jets jashttoksore, teknologjit e tyre t avancuara jashttoksore dhe njohurit q jashttoksort zotronin rreth gjenezs s njerzimit.

Mund t supozohet se ajo q jashttoksort than pr origjinn e specieve njerzore sfidoi besimin tradicional fetar tek njerzit.

Kjo njohuri pr t vrtetn e origjins njerzore, e ka shqetsuar Eisenhowerin dhe ekipin e tij, se ata reaguan n mnyr krejtsisht t parashikueshme. Ata filluan nj proces kongresional pr t rishikuar premtimin e besnikris pr t prkrahur pikpamjen e tyre botrore, e cila bazohej n nj besim tradicional fetar se origjina e njerzimit ishte e lidhur qart me ndrhyrjen hyjnore t nj ‘qenieje transhendente’ ose ‘Perndis’.

Shpjegimi alternativ pr at q e motivoi Presidentin Eisenhower n mbshtetjen e nj rishikimi t premtimit t besnikris, e kundrshton qart mendimin konvencional se ishte ‘komunizmi atesit’ q nxiti rishikimin e 1954-s. E vrteta rreth asaj q e motivoi Eisenhower n mbshtetjen e rishikimit do t njihet m mir sapo t zbulohen faktet rreth raporteve t takimeve t ndryshme t administrats s tij me jashttoksort.