Emri:  Eisenhower.jpg

Shikime: 1588

Madhësia:  25.5 KB

Në një vendim të 15 qershorit 2004, Gjykata e Lartë e SHBA’së vendosi të përmbysë vendimin e 9-të të Gjykatës së Apelit të Shteteve të Bashkuara se referimi ndaj ‘Zotit’ në premtimin e besnikërisë ishte jokushtetues pasi që shkeli ndarjen e kishës dhe shtetit.

Premtimi i besnikërisë lexohet çdo ditë nga mbi 60 milionë fëmijë të shkollave amerikane dhe është simboli më i shquar i patriotizmit amerikan.

Premtimit të besnikësirë i është dhënë mbështetje zyrtare në vitin 1892 nga mbikqyrësit e shkollave anembanë vendit, të cilët ranë dakord që fëmijët e shkollave të recitojnë si vijon: “Unë i premtoj besnikëri Flamurit tim dhe Republikës për të cilën qëndron, një komb, i pandashëm, me liri dhe drejtësi për të gjithë.”

Premtimi u rishikua së pari në vitin 1924 për të zëvendësuar fjalët “flamuri im” me fjalët “flamuri i Shteteve të Bashkuara të Amerikës”, raporton “Locklip”, transmeton Periskopi. Një rishikim tjetër u bë nga Kongresi në vitin 1954 dhe hyri në fuqi më 14 qershor për të përfshirë shprehjen “nën Zotin”, gjoja për shkak të nevojës për të dalluar shoqërinë amerikane nga ‘komunizmi ateistë’.

Ky rishikim ka ndodhur gjatë kulmit të epokës së McCarthy kështu që ndoshta do të ishte parashikuar me të vërtetë se ata që kishin frikë nga zgjerimi komunist do të ishin bashkuar me Presidentin Eisenhower dhe Kongresin e SHBA’së, i cili mbështeti ndryshimin në rishikimin e zotimit në këtë mënyrë.

Në të vërtetë, frika nga komunizmi mund të ketë çuar shumicën e qytetarëve amerikanë duke mbështetur pothuajse çdo iniciativë për të dalluar shoqërinë amerikane nga shoqëria sovjetike dhe ‘kërcënimi komunist’. Megjithatë, ekziston një shpjegim alternativ për atë që filloi rishikimin e premtimit të besnikërisë.

Më 20 dhe 21 shkurt 1954, Presidenti Eisenhower dhe zyrtarët e tij të lartë të sigurisë kombëtare njoftohet se u takuan me një delegacion të vizitorëve jashtëtokësorë, të cilët ishin të shqetësuar për zhvillimin dhe testimin e bombës me hidrogjen.

Presidenti Eisenhower nuk u pajtua me kërkesën e jashtëtokësorëve dhe kjo rezultoi në testin më të madh të bombës me hidrogjen e cila u testua në SHBA më 1 mars 1954.

Takimi ishte i pari në një seri takimesh me racën jashtëtokësore, por takimi fillestar thuhet se kishte efektin e Presidenti Eisenhower dhe këshilltarët e tij të lartë. Cila ishte ajo çështje që kishte anashkaluar ekipin e sigurisë kombëtare të Presidentit Eisenhower?

Mund të ketë një numër shpjegimesh të ndryshme si: ekzistenca e formave të përparuara të jetës jashtëtokësore, teknologjitë e tyre të avancuara jashtëtokësore dhe njohuritë që jashtëtokësorët zotëronin rreth gjenezës së njerëzimit.

Mund të supozohet se ajo që jashtëtokësorët thanë për origjinën e specieve njerëzore sfidoi besimin tradicional fetar tek njerëzit.

Kjo njohuri për të vërtetën e origjinës njerëzore, e ka shqetësuar Eisenhowerin dhe ekipin e tij, se ata reaguan në mënyrë krejtësisht të parashikueshme. Ata filluan një proces kongresional për të rishikuar premtimin e besnikërisë për të përkrahur pikëpamjen e tyre botërore, e cila bazohej në një besim tradicional fetar se origjina e njerëzimit ishte e lidhur qartë me ndërhyrjen hyjnore të një ‘qenieje transhendente’ ose ‘Perëndisë’.

Shpjegimi alternativ për atë që e motivoi Presidentin Eisenhower në mbështetjen e një rishikimi të premtimit të besnikërisë, e kundërshton qartë mendimin konvencional se ishte ‘komunizmi atesitë’ që nxiti rishikimin e 1954-ës. E vërteta rreth asaj që e motivoi Eisenhower në mbështetjen e rishikimit do të njihet më mirë sapo të zbulohen faktet rreth raporteve të takimeve të ndryshme të administratës së tij me jashtëtokësorët.