Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,799

  Rapsodi e Aktori i njohur un Laji

  un Laji ka lindur 18.12.1946 n Drelaj te Rugovs.
  Shkolln tetvjeare n Drelaj, Normalen n Prizren dhe shkolln e Lart Pedagogjike-Dramn n Prishtin.
  Nga 1970 punoi si aktor i rregullt n Teatrin e Prishtins. Luajti mbi 200 role n Teatr dhe 30 filma artistik.
  Dy her u shpall aktori m i mir i Serbis n Takimet Teatrore “Joakim Vujiq”. N festivalin e teatrit “Prishtina Fest” u shpall aktori m i mir me shfaqjen “Hna prej letre” n regji t Fadil Hyss. Nga ministria e kulturs mori mimin e karriers.
  Gjithashtu nga presidenca e Shqipris ka marr mimin e “Naim Frashrit”. Ka botuat dy prmbledhje poezish “Zjarr i pashuar” dhe “Fjals nesr i bhet von”.
  un Laji sht nj kngtar i njohur. Me 43 vite karriere mbi supe, Cun Lajqi, vazhdon ta kete pjese te jetes aktrimin.
  Se bashku me te tjeret, ai i perket brezit qe shenuan teatrin duke e bere nje art fisnik dhe me nje mision te madh.
  Ai, gjithsesi, mbetet njeri nga aktoret me te gjithanshem dhe me te adhuruar nga dashmairet e ketij arti suprem.
  Cuni i skenes dikur, tashme eshte bere nje Orfe i kesaj skene.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Ndryshuar pr her t fundit nga Akuamarini : 12-12-2017 m 17:25

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,799

  Pr: Rapsodi e Aktori un Laji

  n'Kosove Show - un Lajqi, Shaqir Palushi, Halil Kastrati


Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •