Emri:  22365588_122196841811446_5890598709231869596_n.jpg

Shikime: 823

Madhėsia:  35.0 KB


MIRAHOR ILIAZ BEU, "Babai i Korces"

Ishte bashkekohas i Sulltan Mehmed Fatihut dhe Sulltan Bajazitit. Ėshtė stėrgjyshi i autorit tė ngratė nga nėna dhe themelues i qytetit tė Korēės qė gjendet nė ish/vilajetin e Manastirit. Iliaz beu ishte njė trim i fshatit Petarjet tė kazasė sė Permetit tė vilajetit tė Janinės. Nė ekspeditėn e Sulltan Murat II, qė ndodhi nė territoret e Shqipėrisė, u mor t'e arsimohet ne Stamboll. Pranoi fenė e ndershme islame. Duke u stėrvitur dhe, duke marrė gradė pas grade si nė kohėn e padishahut tė lartpėrmendur, si nė kohėn e Sulltan Mehmedit II, u pėrgatit pėr pushtimin e Stambollit. Nė rrethinėn e Jedi Kulės, me lejen e padishahut tė tij, ndertoi nje xhami, e cila tani ėshtė e njohur me emrin Xhamia e Mirahorit . . Ishte bėrė edhe lala (kėshilltar, edukator) i Sulltan Bajazit II. Kur erdhi nė fron Sulltani i posapėrmendur, qe bėrė mirahor i parė. Pas njė kohe doli pension dhe iu dha pasuri (ēiflik) nė fshatin Pitarjet (qė ishte vendlindje e tij) dhe nė disa fshatra pėrreth. Kur u kthye nė atdhe, e bleu token dhe e ndėrtoi njė xhami njė imaret-han (kuzhinė publike humanitare) njė medrese dhe disa ndėrtesa tė tjera. Kėshtu i vuri bazat e qytetit tė Korēės. Pastaj, u gjend nė vilajetin e Janinės dhe nė detyra tė tjera. Ēifliqet i la vakuf, dhe i autorizoi fėmijėt e vet meshkuj tė udhėheqin nė to. Vakufi i pėrmendur tash udhėhiqet nga bejlerėt e Korēės, tė cilėt janė trashėgimtarė tė tij. Nga dy fėmijėt e tij, i madhi Ine beu (ka njė xhami nė rrethinėn e Jeni Kapisė qė lidhet me emrin e tij) kurse tjetri u bė mytevelli i vakufit nė Korēė. Iliaz beu vdiq nė vitin 1511 dhe varri tij gjendet prane xhamise ne Korce.

Te dhenat demografike etnike dhe fetare te Korces sipas censusit 2011

Gjithsej 220,357 Banore 100%
Shqiptare 176,719 Banore 80.20%
Greke 2,923 banore 1.33%
Maqedonase 3,922 banore 1.78%
Arumune Aromanian 2,677 banore 1.21%
Rome 1,005 banore 0.46%
Egjiptiane 847 banore 0.38%
Te Tjere 84 Banore 0.04%
Preferun tė mos pėrgjigjen 29,495 banore 13.39%

Gjithsej 220,357 banore 100%
Myslimanė 129,964 banore 58.98%
Bektashinj 4,558 banore 2.07%
Katolikė 2,492 banore 1.13%
Ortodoks 35,814 banore 16.25%
Ungjillorė 660 banore 0.30%
Tė tjerė tė krishterė 122 banore 0.06%
Besimtarė tė pacilėsuar 15,078 banore 6.84%
Ateist A 4,007 Banore 1.82%
Preferojnė tė mos pėrgjigjem 22,595 banore 10.25%