Close
Faqja 0 prej 7 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 134
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,250

  Festivali i Kngs n RTSH 2017 - Fest '56

  22 Kenge ne gare per mimin e Pare te Festivalit te Kenges ne kete edicion te 56-te dhe nje perzgjedhje si SHQIPERIA - Eurovision Song Contest 2018. Suksese !


  " I njejti qiell "
  Manjola Nallbani

  " Ekzistoj "
  Redon Makashi

  " Fjalt "
  Elton Deda

  " Un "
  Mariza Ikonomi

  " Syt e shpirtit "
  Bojken Lako

  " Mesazh "
  Stefi & Endri Prifti

  " T pandar "
  David & Genc Tukiqi

  " Ra nj yll "
  Rezarta Smaja & Luis Ejlli

  " Mall "
  Eugent Bushpepa

  " Pse t desha "
  Voltan Prodani

  " Ngrije zrin "
  Orgesa Zaimi

  " Gjurmt "
  Evans Rama

  " Divorci "
  Akullthyesit

  " Bum Bum "
  Ergi Bregu-Latifllari

  " E dua botn "
  Artemisa Mithi

  " Zemr ku je "
  Denisa Gjezo

  " Tjetr jet "
  Na & Festina Mezini

  " Pritem edhe pak "
  Lorela

  " Von "
  Lynx

  " Or e ndaluar "
  Tahir Gjoci

  " Piedestal "
  Ines Neziri

  " Prjet "
  Xhesika Polo


  http://perqasje.com/2017/11/festival...ve-pjesmarres/

  https://eurovision-quotidien.com/fes...dats-annonces/

  https://www.esc-plus.com/albania-rts...-56-finalists/
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 24-11-2017 m 11:32

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,250

  Pr: Festivali i Kngs n RTSH 2017 - Fest '56  Festivali i 56 i Kenges : 21, 22 dhe 23 Dhjetor 2017 .
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 24-11-2017 m 11:37

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,250

  Pr: Festivali i Kngs n RTSH 2017 - Fest '56

  Kngtart “big” bashk me Adi Krastn rikthehen n Festivalin e Kngs

  Valeria Dedaj - "Shekulli"

  Festivali i Kngs n RTSH n datat 21-22 dhe 23 dhjetor. Kt vit n gar pr n “Eurosong” jan 22 kng. Pas nj mungese t gjat Manjolla Nallbani, Elton Deda dhe Redon Makashi i bashkohen festivalit.

  Festivali i 56-t i Kngs n Radio Televizionin Publik Shqiptar vjen n tre net. Organizatort prezantuan dje formuln e konkurrimit. Publiku do t njihet me 22 kngt pjesmarrse fillimisht, nprmjet radios dhe televizionit. N natn e par do t prezantohen 11 kng. Nata e dyt do t jet po kshtu, ndrsa nata e tret spektakl. Gjithashtu do t ket edhe nj post-festival, ku panelistt do t trajtojn tema t ndryshme, q kan t bjn me festivalin, por jo vetm. Gjat dits s djeshme, moderatori dhe gazetari i njohur Adi Krasta, regjisori Pali Kuke dhe drejtori muzikor Sokol Marsi argumentuan, se prse ky festival do t jet i suksesshm. Skenografia i sht besuar Albi iflikut, ndrsa drejtues i Orkestrs do t jet kantautori Elton Deda.

  ADI KRASTA: Nuk do t kisha marr prsipr asnjher, nj festival, q nuk sht dinjitoz n przgjedhje!

  Prezantuesi Adi Krasta merr prsipr (pr t gjashtn her), q t drejtoj Festivalin e Kngs n RTSH. Kt vendim, shpjegon ai, e mori prsipr, bashk me stafin, sepse dshirojn t shkojn kundr rryms, duke krkuar ringritjen e festivalit. “Kt vit duam q t ndiejm do sekond n kt aktivitet. Duam q t bjm nj festival ndryshe nga festivalet q kan qen, por edhe q do t vin. Mbase nuk do ta bjm tr jetn, sepse t paktn pr mua mund t jet festivali i fundit. Nuk pretendojm ‘Sanremo’-n, por do t jet nj festival me gjra t patepruara”.

  Vmendja kryesore do t jen kngt, prandaj Krasta mendon se kngtart duhet t shkojn n kt sken, si artist t mdhenj, sikur po shkojn n skenn ‘Asiston’, q nga veshja artistike, deri tek sjellja artistike. “Nuk jemi fare t shqetsuar kt vit se kush fiton mimin e par. Pr mua ekzistenca e ‘Eruosong’-ut nuk m inkuriozon gjkundi. Dshiroj q t bhet nj shfaqje edhe pr publikun, q na ndjek nga shtpia”. Krasta shprehet se sht i emocionuar n kt rikthim t tijin, prandaj nuk ka dshir, q t prjetoj asnj skualifikim, pasi festivali zhvillohet do vit. N qendr t festivalit sht nj ansambl; orkestra, dirigjenti dhe instrumentistt. Gjithashtu do t ket edhe nj post festival, ku do t diskutohet pas nats s par dhe nats s dyt t festivalit.

  “Shpeshher jemi ndier t futur n nj rrjedh diskutimesh dhe thashethemesh, t cilat na fusin n nj vorbull. Por, kt vit kjo gj nuk do t ndodh, sepse do t zhvillojm nj post-festival, ku do t flitet pr disa tema, q nga rnia e sensit t humanizmit n vendin ton, deri tek ata njerz q jetojn ktu, duke mos e urryer kt vend. sht nj postfestival analitik, ku do t bhet nga ne gjykimi pr festivalin. Se thuhet edhe si ndihet ne jemi vend demokratik, me pranin e t gjith njerzve q din t bjn nj analiz t mirfillt”. Krasta shton se s bashku me organizatort garanton nj festival t ndryshm edhe t bukur.

  “Ne t tre kurr nuk do t ishim ktu, un personalisht nuk do t kisha marr kurr nj festival prsipr, q nuk sht dinjitoz n przgjedhje”, prfundon Krasta.

  Lista e kngtarve

  Ksaj here, gara nuk do t jet edhe aq e leht! Kngtart q do t marrin pjes jan: 1) Artemisa Mithi; 2)Boiken Lako; 3) David dhe Genc Tukii; 4)Denisa Gjezo; 5)Elton Deda; 6) Ergi Bregu; 7) Evans Rama; 8)Eugent Bushpepa; 9) Grupi “Akullthyesit”; 10)Grupi “Lynx” ; 11) Grupi “Na”; 12) Inest Neziri; 13)Lorela Sejdini;14) Manjola Nallbani; 15) Mariza Ikonomi; 16) Orgesa Zaimi; 17) Redon Makashi; 18 Rezarta Smaja e Luis Ejlli; 19) Stefi dhe Endri Prifti; 20) Tahir Gjoci; 21) Voltan Prodani dhe 22) Xhesika Polo.


  SOKOL MARSI: Kngtart e njohur dhe t rinj, garanci pr kt festival

  Drejtori muzikor i Festivalit t 56-t t Radio Televizionit Publik Shqiptar, Sokol Marsi, u shpreh se: “Ky do t jet festivali yn. Kt e tregon edhe pjesmarrja, blloku i kngtarve ‘big’ dhe atyre t rinj, t cilt nuk mungojn. Kjo sht garanci pr t pasur nj festival t suksesshm”. Ndrsa, prsa i prket pjesmarrjes s kngve shton se, festivali ka qen i hapur ndaj pranimit, gjat nj muaj rresht, t gjith ata q kan dshiruar q t marrin pjes kan pasur mundsi, q t dorzojn kngt e tyre. “Nuk sht gj e leht, se duket sikur gjithkush kndon, por jo gjithkush kndon. N radh t par kndohet edhe performohet.

  Kngtart, kompozitort dhe tekstet n vmendjen time jan profesionistt e vrtet, prandaj vmendja ime ndaj tyre nuk mungon”. Producenti Sokol Marsi thot se jan 22 kng pjesmarrse, t cilat ndahen; 11 ditn e par dhe 11 ditn e dyt. Nata e tret do t jet nj shou. Prsa u prket diskutimeve pr skualifikimin e Arilens, apo mimit t par, q ishte “shpallur” para festivalit Marsi shton se: “Proceduara sht normale, si n do konkurs tjetr, nuk ka asnj lidhje se far thuhet, sepse pr kt mund t flas NASA edhe NATO, por ne jemi stafi zyrtar i festivalit, s’marrim prsipr se far ndodh n rrjetet sociale”.

  Kshilli drejtues i RTSH-s ka miratuar enkas nj rregullore, t ciln do ta nnshkruajn t gjith kngtart pjesmarrs, t cilt gjat nj muaj prova duhet q t bashkpunojn me stafin drejtues t Festivalit. Ndrsa, kngt q jan t regjistruara duhet t dorzohen n version audio dhe video, sepse do t transmetohen.

  PALI KUKE: Kngt pjesmarrse do t prezantohen para festivalit

  Mes 70 kngve, q kan aplikuar pr t’u ngjitur n skenn e Festivalit t 56-t t Kngs n RTSH, komisioni ka przgjedhur vetm 22 kng finaliste. Komisioni sht prbr nga 5 antar, t cilit jan: Markelian Kapidani, Luan Zhegu, Ben Andoni, Sokol Marsi dhe Edmond Rapi.

  Ndrsa, edhe regjisori Pali Kuke u shpreh se grupi organizativ dhe kngtart pjesmarrs prbjn garancin e ktij festivali. “Festivali sht nj institucion, q si do gj tjetr ka ulje dhe ngritje, sepse ka problematikat e veta. Festivali sivjet do t ringrihet vet n sajn tuaj edhe t ksaj pjesmarrjeje. Ne do t bjm t pamundurn q t knaqen t gjith, jan m shum se tre apo katr kng, pr t cilat jam i sigurt, q do t mbesin gjat n kujtesn e publikut”, thot Kuke.

  Ksaj here pr t marr nj form sa m demokratike festivali sht menduar, q t gjitha kngt t prezantohen m prpara. “Mendoj se do t shkojm drejt nj przgjedhje shum m t mir, duke u dgjuar kngt paraprakisht, duke u vetseleksionuar nett edhe finalja. Kjo do t na bj, q t bjm fest, sepse n kt rast kngt do t dgjohen edhe do msojm se far emocionesh t prcjellin dhe far emocionesh t mbesin nprmjet tyre”. Kngt do t prezantohen n Radio Tirana.

  Knga fituese e Festivalit t 55-t t Kngs n RTSH ishte “Bot”, e interpretuar nga Lindita Halimi. Shqipria me kt kng u prezantua edhe n “Eurosong.

  http://shekulli.com.al/kengetaret-bi...alin-e-kenges/
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 24-11-2017 m 12:07

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,250

  Pr: Festivali i Kngs n RTSH 2017 - Fest '56

  Festivali i 56 i Kngs n RTSH kt vit vjen me nj risi. Kngt przgjedhse q do t konkurojn kt vit n festival do t ken mundsi t dgjohen nj muaj prpara n disa radio t kryeqytetit, duke u br kshtu t njohura pr mbar publikun.

  Zdhnsja e Festivalit Kozeta Kurta shprehet se kjo ka pr qllim q knga t mos lind e vdes brenda korridoreve t RTSH-s.
  “Ajo q m plqen kt vit, sht se asgj nuk lind e vdes n korridoret e RTSH-s. Kngt do t bhen t njohura pr publikun nprmjet nj rrjeti radiosh, t cilat do t’i bashkohen festivalit kt vit, si IN Radio, City Radio, Club FM, NRG Radio, gjithka do t jet e hapur dhe e njohur pr publikun, n mnyr q n tre nett e Pallatit t Kongreseve ai q do t vij, ta dij se far e pret dhe ai q s’do jet n sall, s’do vij se nuk i ka plqeyer ajo q mund ta priste, por jo sepse s’kishte dijeni se far do t ndodhte.” shprehet Kozeta.

  Cityradio ka knaqsin t’ju njoftoj se shum shpejt n frekuencn 88.0 fm mund t dgjoni 22 kngt konkuruese t Festivalit t 56 n RTSH, ku msohet se mes tyre jan emra t mdhenj t muziks shqiptare.

  http://cityradio.al/kenget-e-festiva...-ne-cityradio/

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,250

  Pr: Festivali i Kngs n RTSH 2017 - Fest '56

  “Kt vit synojm Eurovizionin, sht e vetmja mundsi pr t deprtuar n zemrat e europianve”

  Ky sht viti i vllezrve t njohur t muziks, Endri dhe Stefi Priftit. Pasi do t konkurrojn n “Kngn Magjike” dhe Festivalin e RTSH-s, do t nisin nj tur n gjasht shtete t Ameriks, pr ta mbyllur me pushimet dimrore n Kaliforni e Majami.


  ........

  Dihet q fundviti sht periudha e festivaleve t muziks. Me far kngsh konkurroni n “Kngn Magjike” dhe n Festivalin e RTSH-s ?

  Kt her do t marrim pjes te t dy festivalet. Te “Knga Magjike” kemi nj material shum t bukur nga kompozitori Endrit Shani me tekstin e Pandi Laos. sht nj balad shum e bukur duke u rritur nga sekonda ne sekond. Nj produksion super i bukur. Ndrsa n Festivalin kombtar kam shkruar vet nj kryevepr me muzikn dhe tekstin e shkruar nga un. sht nj mesazh q dua t prcjell te t gjith njerzit, si t mdhenj, ashtu edhe fmijve, adoleshentve dhe gjith njerzimit. Knga flet pr realitetin e jets n ditt e sotme. Do ta dgjoni.

  Skena e Eurovizionit sht ndrra juaj. Pra kjo sht arsyeja pse konkurroni n festivalin e RTSH-s?

  Patjetr q pr at ndrr kam hyr te ky festival. E kam ruajtur q vjet kt kng, pr kt arsye. Dua t prcjell kt mesazh, jo vetm te vendi yn, por dua ta dgjoj gjith Europa, edhe bota. sht e vetmjamundsi pr t kaprcyer edhe kufijt, pr t deprtuar n zemrat e europianve. Dua q karriera jon t zgjerohet edhe n Europ, jo pr shqiptart q jetojn npr Europ, por pr vet europiant nga t gjitha shtetet. Asgj nuk sht e pamundur pr mua.

  .........


  http://www.panorama.com.al/panoramap...e-europianeve/
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 01-12-2017 m 17:28

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,250

  Pr: Festivali i Kngs n RTSH 2017 - Fest '56

  14 Vjet qe kenga jone ka bere flatra ..... 14 Kenge te bukura ne 2 skena suksesesh te medha !

  Kenga Shqipe, tashme jo vetem e jona !

  Drejt Gares per Prezantimin e 15-te, por NJEHERAZI drejt gares se Kenges se Bukur SHQIPE; profesionale, te arrire ne do komponent e gjitheperfshirese !
  Poezia: AGIM DOI - Kompozimi : EDMOND ZHULALI

  ( Pershtatur ne Anglisht - June Taylor Myftaraj )
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 02-12-2017 m 10:45

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,250

  Pr: Festivali i Kngs n RTSH 2017 - Fest '56  Poezia: PANDI LAO - Kompozimi: ADI HILA

 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,250

  Pr: Festivali i Kngs n RTSH 2017 - Fest '56  Poezia: Dr. FLORI - Kompozimi: KLODIAN QAFOKU

 9. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,250

  Pr: Festivali i Kngs n RTSH 2017 - Fest '56  Poezia: PANDI LAO - Kompozimi: ADI HILA

 10. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,250

  Pr: Festivali i Kngs n RTSH 2017 - Fest '56  Poezia: PANDI LAO - Kompozimi: ADI HILA

 11. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,250

  Pr: Festivali i Kngs n RTSH 2017 - Fest '56  Poezia: AGIM DOI - Kompozimi: EDMOND ZHULALI

 12. #12
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,250

  Pr: Festivali i Kngs n RTSH 2017 - Fest '56  Poezia: ARDIT GJEBREA, PIRRO AKO - Kompozimi: ARDIT GJEBREA
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 05-12-2017 m 09:41

 13. #13
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,250

  Pr: Festivali i Kngs n RTSH 2017 - Fest '56  Poezia: SOKOL MARSI - Kompozimi: SHPETIM SARAI

 14. #14
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,250

  Pr: Festivali i Kngs n RTSH 2017 - Fest '56  Poezia: RONA NISHLIU - Kompozimi: FLORENT BOSHNJAKU

 15. #15
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,250

  Pr: Festivali i Kngs n RTSH 2017 - Fest '56  Poezia: EDA SEJKO - Kompozimi: BLEDAR SEJKO

 16. #16
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,250

  Pr: Festivali i Kngs n RTSH 2017 - Fest '56  Poezia: JORGO PAPINGJI - Kompozimi: GENTI LAKO

 17. #17
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,250

  Pr: Festivali i Kngs n RTSH 2017 - Fest '56  Poezia: VIOLA TREBICKA, SOKOL MARSI - Kompozimi: ALDO SHLLAKU

 18. #18
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,250

  Pr: Festivali i Kngs n RTSH 2017 - Fest '56  Poezia: SOKOL MARSI - Kompozimi: ZZAPnCHRISS

  ( Pershtati ne Anglisht - LINDA HALIMI)
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 05-12-2017 m 10:09

 19. #19
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,250

  Pr: Festivali i Kngs n RTSH 2017 - Fest '56  Poezia & Kompozimi : OLSA TOQI

 20. #20
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,250

  Pr: Festivali i Kngs n RTSH 2017 - Fest '56  Poezia: GERALD XHARI (Big Basta) - Kompozimi: KLODIAN QAFOKU


  ...... per t'i kaluar stafeten Fitueses se FEST '56 & njeherazi Kenga Perfaqesuese e 15-te !


  https://en.wikipedia.org/wiki/Albani...n_Song_Contest
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 05-12-2017 m 10:13

Faqja 0 prej 7 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •