Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,136
  Faleminderit
  147
  104 falenderime n 92 postime

  Kontrata e fsheht e PD me lobistin amerikan, transferta milionshe prmes kompanis offshore

  Partia Demokratike fshehu pagesa prej m shum se gjysm milion dollar pr nj kompani lobimi n Uashington dhe dshtoi t bnte transparenc n KQZ, ndrkoh q njra prej transfertave rezulton t jet br nga nj kompanie guack me aksioner anonim e regjistruar n parajsa fiskale.
  Emri: faksimile-pagesat-e-PD-se.jpg

Shikime: 141

Madhsia: 48.7 KB
  N prag t fushats elektorale pr zgjedhjet parlamentare t 25 qershorit, Partia Demokratike e udhhequr nga Lulzim Basha lidhi dy kontrata me lobistin e saj n Uashington, ‘Stonington Strategies’, n mnyr q t siguronte takime t nivelit t lart me administratn e Presidentit Donald Trump.

  T dhnat e siguruara nga BIRN tregojn se pagesat pr kompanin e lobimit u bn nprmjet dy kontratave t lidhura n fund t marsit nga Partia Demokratike dhe nj kompani guack e regjistruar n Skoci me emrin “Biniatta Trade LP”- t cilat kapin nj vler totale prej 675 mij USD dhe ku prfshihen tarifat mujore t firms si dhe pagesat pr shpenzimet e saj.

  Kontrata e drejtprdrejt e PD-s me “Stonington Strategies” sht raportuar n Departamentin e Drejtsis n SHBA q n muajin mars, ndrsa kontrata me “Biniatta Trade LP’ sht mbajtur e fshehur pr disa muaj dhe sht raportuar n mesin e muajit nntor.

  Nprmjet ktyre pagesave t majme, “Stonington Strategies” ka krkur dhe planifikuar takime pr lidershipin demokrat me zyrtar t stafit t presidentit amerikan, Donald Trump, antar t Kongresit si dhe ka ndrmarr kontakte n median amerikane – prfshir nj intervist t kreut t PD-s, Lulzim Basha me portalin e “Breitbart News”.

  M 14 nntor 2017, “Stonington Strategies” raportoi n Departamentin e Drejtsis se ka marr dy pagesa nga Partia Demokratike me vler totale 525 mij USD dhe nj pages t tret nga “Biniatta Trade LP” n vlern e 150 mij USD.

  Asnjra prej ktyre pagesave nuk rezulton e deklaruar n raportin financiar t dorzuar nga PD n Komisionin Qendror t Zgjedhjeve pr zgjedhjet e 25 qershorit, ka ngre dyshime serioze pr origjinn e parave.

  Gjithashtu, mbetet e paqart se cila sht marrdhnia mes Partis Demokratike dhe kompanis ‘Biniatta Trade LP,’ e cila sht n pronsi t nj zinxhiri kompanish t regjistruara n Beliz- nje shtet i Ameriks Qendrore i njohur si parajs fiskale.

  Prve dy kontratave t lidhura me ‘Stonington Strategies,’ gjat t njjts peridh PD ka lidhur edhe nj kontrat me kompanin lobiste “Barnes and Thornburg LLP” n fillim t prillit me vler 150 mij USD.

  N total, shpenzimet e Partis Demokratike pr lobistt n Uashington pr peridhn mars- qershor kapin vlern e 825 mij USD- m e lart se t ardhurat totale q Partia Demokratike deklaroi n KQZ.

  E pyetur nga BIRN pr kontratat e msiprme, Partia Demokratike mohoi si pagesat n vlern e 525 mij USD pr “Stonington Strategies” ashtu edhe do marrdhnie financiare me kompanin guack “Biniatta Trade LP”. PD i tha BIRN se kishte paguar 125 mij USD gjithsej pr kontratat e saj t lobimit.

  Pavarsisht se Shqipria sht nj vend i vogl me ekonomi t dobt, partit politike shqiptare nuk kursehen n pagesat e tyre t majme pr lobistt e Uashingtonit. Njsoj si Partia Demokratike, edhe Partia Socialiste apo Lvizja Socialiste pr Integrim kan pasur kontrata lobimi aktive gjat vitit 2017, me vler qindra mijra dollar.

  ‘Stoningon Strategies’-lobuesi i padeklaruar nga PD n Komisionin Qendror t Zgjedhjeve sht pjes e kompanis lobuese ‘Muzin Capitol Partners’ – e regjistruar n Maryland t SHBA-ve.

  Muzin Capitol Partners LLC sht themeluar nga Nicolas Muzin, nj kshilltar strategjik dhe zvends-shef shtabi pr senatorin Republikan, Ted Cruz gjat fushats s tij pr President n vitin 2016. I trajnuar si mjek dhe jurist, Nick Muzin ka punuar gjithashtu si shef stafi i senatorit Tim Scott, kur ky i fundit ishte n pozicionin e kongresmenit.
  Emri: faksimile-kontrata-Muzin-capitol-Biniatta.jpg

Shikime: 97

Madhsia: 41.0 KB
  M 22 Mars, gjat njrs prej vizitave t tij n Uashington, lideri i Partis Demokratike, Lulzim Basha ka firmosur nj kontrat me kompanin e lobimit “Stonington Strategies” me vler 25 mij USD n muaj pr nj periudh tre mujore.

  Sipas t dhnave t deklaruara nga “Muzin Capital Partners LLC” n Departamentin e Drejtsis n SHBA, qllimi i ksaj kontrate ishte “projektimi dhe implementimi” i fushats s Partis Demokratike pr zgjedhjet parlamentare; promovimi i qllimeve t Partis Demokratike n media dhe pran bizneseve dhe figurave politike n SHBA. Gjithashtu “Muzin Capitol Partners” raporton se do ta ndihmoj Partin Demokratike n krijimin e nj lvizjeje konservatore n Shqipri.

  Pavarsisht se “Muzin Capital Partners LLC” ka raportuar n Departamentin e Drejtsis pagesa 525 mij USD nga Partia Demokratike, kjo e fundit i tha BIRN se e kishte paguar kt lobues me vetm 25 mij USD.

  “Pr Muzin Capitol Partners u pagua nj her 25 mij USD nga Partia Demokratike. Pr “Barnes and Thornburg LLP u pagua dy her nga 50 mij USD nga Opozita e Bashkuar,” u prgjigj zdhnsja e PD-s pr BIRN.

  Dy dit para se t firmoste kontratn me Bashn, m 20 Mars, “Muzin Capitol Partners’ ka nnshkruar nj kontrat me kompanin guack ‘Biniatta Trade LP’, e cila angazhohet t paguaj 450 mij USD pr nj periudh tre mujore si dhe nj pages shtes prej 500 mij USD pr sigurimin e disa takimeve ose pjesmarrje n evente n Uashington D.C.

  Kontrata nuk e prmend Partin Demokratike dhe ka si qllim t deklaruar promovim e rolit t bizneseve shqiptaro-amerikane n SHBA, hulumtimin e suksesit ekonomik t Shqipris n Europ dhe promovimin e marrdhnieve financiare dhe t tregtis midis Shqipris dhe SHBA. N t prmendet gjithashtu promovimi i muajit t historis Shqiptare n disa shtete t SHBA-ve, si dhe vnien e theksit mbi kontributin e diaspors shqiptare.

  Megjithat, t dhnat e raportuara m 14 nntor nga ‘Muzin Capitol Partners” n Departamentin e Drejtsis tregojn se “Biniatta Trade LP” e ka kompensuar at me nj vler prej 150 mij USD pr aktivitetet e ndrmarra n emr t Partis Demokratike t Shqipris, pr t promovuar lidershipin konservator n Shqipri dhe marrdhniet e biznesit mes SHBA-s dhe Shqipris.

  E pyetur pr marrdhniet me kompanin “Biniatta Trade LP”, Partia Demokratike mohoi do lidhje me t.

  “Partia Demokratike nuk ka patur dhe nuk ka asnj marrdhnie financiare me asnj entitet tjetr n lidhje me kto dy angazhime,” u prgjigj ajo.

  Pagesat e Partis Demokratike dhe ajo e kompanis ‘Bianiatta’ nuk prkojn me kontratat respektive, far ngren dyshime se ato mund t ken pasur t njjtin qllim – sigurimin e takimeve pr lidert demokrat n Uashington.

  Pr t zbatuar dy kontratat, ‘Muzin Capitol Partners’ deklaron gjithashtu se ka br nj sr pagesash me vler 103,109 USD ndaj katr kompanive t tjera t konsulencs si “Baron Public Affairs”, AFH Associates, WBC dhe Burke Farah LLP.

  Kontrata mes ‘Stonington Strategies’ dhe ‘Biniatta Trade LP” ekspozon faktin se kjo e fundit sht e regjistruar n Edinburg t Skocis. T dhnat e siguruara nga BIRN n regjistrin britanik t biznesit “Company House,” tregon se ajo ka nj kapital prej 100 paundsh britanik dhe sht n pronsi t dy kompanive, Asverro Corporation dhe Liminez Commerce Inc- t dyja t regjistruara n Beliz.

  N t njjtn adres me “Biniatta Trade LP” n Edinburg (Suite 2 5, St Vincent Street) jan t regjistruara edhe t paktn 1200 kompani t tjera.

  N raportin e saj pr Departamentin e Drejtsis n SHBA, ‘Muzin Capitol Partners’ nuk jep detaje pr shrbimet q ka kryer pr llogari t kompanis “Biniatta Trade LP.” Ndryshe sht raporti pr Partin Demokratike, ku ajo shprehet se ka ndrmarr kontakte me pjestar t ‘ekzekutivit dhe Kongresit’ si dhe median, me qllim promovim e Partis Demokratike dhe t “lvizjes konservatore n Shqipri”.
  Emri: faksimile-e-ekstraktit-te-Biniatta-Trade.jpg

Shikime: 82

Madhsia: 25.4 KB
  N emr t Partis Demokratike, “Muzin Capitol Partners” deklaron se ka realizuar takime me tre antar t kongresit, Ed Royce, Pete Sessions dhe Michael Mcaul, gjat vizits s Bashs n Mars n Uashington. Takimet e Bashs me tre kongresment konfirmohen dhe nga nj artikull i botuar n portalin “Breitbart News,” i cili sipas t dhnave sht mundsuar gjithashtu nga kompania lobuese.

  Sipas t dhnat t deklaruara, ‘Muzin Capital Partners’ ka tentuar t’i siguroj Bashs dhe disa takime t tjera me kongresmen dhe pjestar t ekzekutivit n SHBA, prfshir nj takim me Steve Bannon- ish kshilltari strategjik i presidentit Donald Trump dhe drejtor ekzekutiv i ‘Breitbart News.’

  Pagesat e Partis Demokratike pr ‘Muzin Capitol Partners’ nuk prfshihen n raportin e saj t shpenzimeve elektorale pr zgjedhjet e 25 qershorit t dorzuar n KQZ.

  N kt raport, Partia Demokratike ka deklaruar vetm pagesat pr dy kontrata lobimi me kompanin “Barnes and Thornburg LLP” n vlern e 12 585 000 lekve.

  PD deklaroi se dy kompanit e msiprme lobuese u angazhuan pr ndrgjegjsimin e zyrtarve amerikan pr kauzn e zgjedhjeve t lira dhe luftn kundr krimit dhe drogs, n kohn kur Partia Demokratike dhe aleatt e saj ndodheshin n protestn 90 ditore prpara Kryeministris.

  Partia Demokratike kmbnguli se i kishte deklaruar t tria pagesat n KQZ.

  “T tre kto pagesa jan kryer nga llogaria bankare e Partis Demokratike dhe jan deklaruar n Komisionin Qendror t Zgjedhjeve,” u prgjigj PD.

  Nse merren n total, pagesat e konsulencs s PD-s pr Muzin Capitol Partners dhe kompanin tjetr lobuese “Barnes and Thornburg LLP” tejkalojn t ardhurat e saj totale t deklaruara n KQZ-s prej 88 milion leksh.

  Nj pjes e mir e ktyre t ardhurave, m shum se 58 milion, partia e djatht e udhhequr nga Basha pretendon se i shpenzoi pr fushatn zgjedhore, duke ln pas dyshime mbi origjinn e parave q shrbyen pr t paguar faturat milionshe pr dy kompanit e msiprme lobuese./Reporter.al
  Silence is golden.

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,069
  Faleminderit
  431
  517 falenderime n 435 postime

  Pr: Kontrata e fsheht e PD me lobistin amerikan, transferta milionshe prmes kompanis offshore

  Kishte te drejte Basha kur denanconte qe parate e krimit dhe te droges do perdoren per fushaten e zgjedhjeve. Gjynaf qe ne kete auto-denoncim asnje nuk e mori seriozisht.

  Edhe se, ne kete rast,besoj, qe ka qene Donald Trump qe ka perdorur parate e krimit dhe te droges per te dalur fotografi me Bashen,meqe eshte i vetmi lider perendimor i emertuar me titullin Bej qe kemi ne Vilajet.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •