Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-01-2006
  Postime
  459

  Lidhja e fsheht Si paguhen gazetart e huaj pr t nxir faqen e Shqipris

  Emri: FNN-Fake-News-Network-900-640x361.jpg

Shikime: 1016

Madhsia: 31.0 KB

  Nga
  MEKULIPRESS.INFO -
  17 Nntor, 2017

  Jean Arnault Derens. Njihuni me “majn e ajsbergut”, t nj fushate ndrkombtare lajmesh t rreme, t sponsorizuara bujarisht nga Partia Demokratike, prmes konsulentve t saj ndrkombtar, emra si Aron Shave apo Jim de Mint.

  Por, le t’i marrim gjrat me radh. “Le Temp”, nj gazet e prditshme zvicerane, publikon ditn e djeshme nj lajm me titull bombastik, “Shqipria e prmbytur nga trafiku i drogs”. Pa dyshim, lajmi riciklohet me buj nga portalet anti-qeveritare, t mbushur me tituj q shtyjn lexuesin t besoj n nj denoncim publik ndrkombtar t qeveris shqiptare.

  N pamje t par, shkrimi i “Le Temps” sht nj artikull m shum jodashamirs ndaj vendit ton, i shkruar nga ndonj gazetar i zellshm pr mbledhje informacioni t fardoshm n motort e krkimit.

  E megjithat, n krkim i shkurtr mbi kt emr, Jean Arnault Derens, ish-gazetar i prestigjiozes “Le Monde” tregon nj sekuenc shum shqetsuese n shtrembrimin e qllimshm t informacionit.

  Pak koh m par, Derens shkruante se “Shqipria sht burimi m i madh i paqndrueshmris politike n Ballkan”, e nse vazhdon krkimin, gjen nj mori artikujsh anti-shqiptar, q mbajn penn e ktij gazetari francez. (Lexo shembullin – https://www.monde-diplomatique.fr/pu...litique/a53557,)

  Dikur korrespondenti i gazets m t madhe franceze pr Ballkanin Perndimor, diku n mes t karriers s tij Derens vendosi q t ndjek nj rrug q e shprblen shum m tepr se rroga, ndonse e bollshme e gazetarit t “Le Monde”. E kjo shpjegon prse ai u largua prej saj, pr t nisur pun n gazeta me profil m t ult, ku sht i lir q t shkruaj lajmet t porositura, n kmbim t nj shprblimi shum m t madh.

  Nse do t ishte vetm Derens, mund t flitej pa dyshim pr nj rastsi. Por, pr nj sy t kujdesshm, “pattern” i ndjekur sht gjithmon i njjt. Nj grup i gazetarsh apo portalesh t huaja, gjithmon t njjtt, q publikojn lajme kundr Shqipris.

  Lajmet riprodhohen brenda disa minutash, ndonjher edhe prpara se t publikohen n mediat mm, nga portalet opozitare q prligjin kto burime informacioni si opinione prestigjioze ndrkombtare.

  I till sht rasti i Zeljko Ivanovi, gazetarit t “Vijestit” malazez, q fitoi fam sepse n nj konferenc ndrkombtare n Tiran, javn e shkuar kundrshtoi fjaln e Rams pr lirin e mediave. Portalet n borderon e PD e shpalln hero, duke i dhn nj mbulim mediatik t jashtzakonshm dhe duke e sponsorizuar fuqimisht n rrjetet sociale gjat t gjith dits.

  Pak rndsi ka se Ivanovi, gjithashtu sht nj pen q shkruan vazhdimisht kundr Shqipris e se n editorialet e tij, ai shkon deri atje sa t thot se “Kosova, veshka e Serbis, sht qndra e trafikut ndrkombtar t organeve”.

  Nj prej rasteve m t bujshme t “Fake News” q krijoi nj qarkullim t jashtzakonshm n vend, sht ai i hedhur n treg nga portali anonim Italian, “Pianeta Italia News”.

  Me m pak se 500 klikime n dit, papritmas portali u vendos n qendr t gazetaris investigative, sipas portaleve tona q raportuan gjrsisht lajmin e tij pr zhdukjen e 1 400 kontenierve me mbetje radioaktive n Shqipri.

  Nj jav m von lajmi u prgnjeshtrua nga burime zyrtare italiane dhe investigimi i gazetarit CARLO BOLLINO, por vetm pasi bri xhiron e mediave n Shqipri. Me siguri, shum lexues t atij lajmi t rrem, besojn ende tek historia e kontenierve. Pak rndsi ka q u prgnjeshtrua m pas, qllimi politik i lajmi u arrit. Balt, sa m shum balt, sepse dika ngelet.

  Nj rastsi? Jo, portali Italian, me pronar t panjohur, i palicensuar dhe pa ip italiane, sht vetm nj “kal troje” pr t shitur edhe ai lajme ndrkombtare, t veshur me tisin e autoritetit t t huajve, q m pas riprodhohen me buj n Shqipri.

  Por, kjo prpjekje nuk prfundon vetm me lajme. “Heritage Foundation”, nj fondacion q do vit prpilon nj renditje pr lirin ekonomike n bot, drejtohet nga Jim de Mint, nj person me lidhje t ngushta me Uashingtonin, i cili sht pikrisht njeriu q gjeti dy biletat me t cilat Basha dhe Mediu shkuan pr t ndjekur inagurimin e Trump n janar t ktij viti.

  Nj lidhje e till, as q sht fshehur nga demokratt, me Bashn q prpara fotos me Trump, publikonte n “Facebook” e tij foton me De Mint. far sht m e leht t besohet, q De Mint ndihmon Bashn n axhendn e tij politike sepse admiron liderin e opozits shqiptare apo e bn kt sepse edhe ai ka prfunduar n borderot e fshehta t “SHQUP”-it?

  Dhe, a sht vrtet nj rastsi q dy jav pas asaj vizite, renditja ndrkombtare pr lirin ekonomike, e fondacionit t De Mint “nxin” Shqiprin duke e ulur me disa vende?

  Pjes e ksaj makinerie lajmesh t rreme, t ngritura nga opozita u evidentuan n kohn e adrs s opozits. Jason Emert, 32-vjeari i prshkruar nga portalet opozitare si kshilltari i Trump dha nj fjalim inkurajues n Tiran, i cili u sponsorizua me t madhe si sinjal pr mbshtetjen e presidentit amerikan.

  Emert, n fakt s’kishte asnj lidhje me Trump, ai ishte vetm ish-drejtuesi i nj shoqate rinore jopolitike, e financuar nga lobi grek n SHBA. Po, ’pun prish. Nja disa mijra shqiptar e kan lexuar lajmin se kshilltari i Trump erdhi n Tiran dhe na tha tro t votojm PD. Disa vota m shum. Pun e madhe se del m von q sht “fake news”.

  E n mes t t gjith ksaj makinerie t sofistikuar balte, guri i diamantit i ksaj kurore vazhdon t mbetet “Qytari Dixhital”, denoncimet e ish-Kryeministrit Berisha. Shumica e shqiptarve do t thon se pavarsisht se ekzagjeron, shum nga kto denoncime dalin t vrteta. Po, ku dalin t vrteta? N portalet dhe profilet sociale n borderon e PD? Pun e madhe, qllimi justifikon mjetin.

  Ndaj, lavdi dhe t na rroj “fake news”. Edhe me koston e nxirrjes s imazhit t vendit. Fundja, rndsi ka marrja e pushtetit.

  http://www.mekulipress.info/2017/11/...nderkombetare/

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2017
  Postime
  169

  Pr: Lidhja e fsheht Si paguhen gazetart e huaj pr t nxir faqen e Shqipris

  Nuk kane nevoje te na bejne dm te huajt kur ia dalim ti bejme keq vetes, vetebne Shqiptaret.

  fare lajmesh qenkan te pasakta kundrejt Shqiperise dhe Shqiptareve aktualisht?!


  Politika eshte e kalbur nga te gjitha krahet, pushteti po ashtu.

  Mendohet (supozohet) se paskemi patur dhe kemi persona ne politike qe kane punuar dhe punojne si agjente per agjensi te huaja.

  Nuk kemi stabilitet si vend, eshte me se e vertete. Nuk kalon nje muaj pa demostrata.

  Ka skandale politike javore, dhe asnje politikan apo ish pushtetar nuk ka shkuar perballe ligjit.


  Shqiptaret jane te perare, jane kthyer si dikur, ne grupe "Fisnore" .

  Aty ku ka tym ka dhe zjarr, nuk mund te genjesh shume persa i perket Shqiperise.
  Fatkeqesisht, ate qe te duket imagjinate, ne ne Shqiperi e bejme rrealitet, ama per keq, me teper si Ankth.

  Ne jemi nje shtet pa shtet. Ekzistojme pezull, pa rrenje dhe pa te ardhme.

  Nese vazhdojme keshtu nuk e kemi te gjate.

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-03-2018
  Postime
  1

  Pr: Lidhja e fsheht Si paguhen gazetart e huaj pr t nxir faqen e Shqipris

  ne shqiptaret jemi armiqte e vertete te Shqiperise

 4. #4
  Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,748

  Pr: Lidhja e fsheht Si paguhen gazetart e huaj pr t nxir faqen e Shqipris


  Ku eshte qellimi i kesaj teme?
  Krime dhe droge ekziston ne cdo shtet te botes,
  I ra reputacioni Shqiperise keshtu nga nje artikull i nje gazetari ne Zvicer??????
  Nje gazetar Zvicre qe kurre nuk ka qene ne Shqiperi,nuk e ka idene ku eshte Shqiperia ne harte
  dhe nuk ka intervistuar kurre shqiptare deshmitare ngjarjesh kriminale...
  Ndryshuar pr her t fundit nga benseven11 : 26-04-2019 m 19:07
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  20-05-2008
  Vendndodhja
  Oslo, Norway
  Postime
  758

  Pr: Lidhja e fsheht Si paguhen gazetart e huaj pr t nxir faqen e Shqipris

  Citim Postuar m par nga benseven11 Lexo Postimin

  Ku eshte qellimi i kesaj teme?
  Krime dhe droge ekziston ne cdo shtet te botes,
  I ra reputacioni Shqiperise keshtu nga nje artikull i nje gazetari ne Zvicer??????
  Nje gazetar Zvicre qe kurre nuk ka qene ne Shqiperi,nuk e ka idene ku eshte Shqiperia ne harte
  dhe nuk ka intervistuar kurre shqiptare deshmitare ngjarjesh kriminale...


  Nuk me thua,,,,,,ajo vjedhja e ORES se Bushit ne Shqipni,,,,nga kush agjensi lajmesh ashte shperndare!!!!!!???????

  Hapesi i kesaj TEME ashte nji nga protagonistet e ketij lajmi shpifes ,te ndyre dhe antikombetar,,,,,,,ky bir bushtre i SOROSIT,,sot ban moral per IMAZHIN e Shqipnise ,,,,,,,,,
  Ndryshuar pr her t fundit nga loni-loni : 22-07-2019 m 10:58

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •