Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 3 prej 3
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  02-11-2017
  Postime
  1
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Ese argumentuese :ju lutem me thoni nese kjo eshte nje ese argumentuese apo jo.

  Shqiperia ime
  Shqiperia eshte nje vend shume i pasur nga ana turistike.Shume agjensi udhetimesh e kane quajtur Shqiperine"perla e Mesdheut"pasi ajo ka njė klime mesdhetare te mrekullueshme gjate gjithe vitit.Gjithashtu Shqiperia ka qindra milje bregdet te paprekur dhe nje hapsire te madhe te pasur me rere.Te apasionuarit pas vendeve malore gjejne ate qe kerkojne ne alpet e mrekullueshme Shqiptare pasi ato kane nje bukuri te larmishme dhe te rralle.Gatimi Shqiptar eshte nje tjeter arsye qe njerezit e huaj duhet te vizitojne Shqiperine,gatimet detare Shqiptare jane te pergatitura ne menyra shume te ndryshme nga gatimet ne shtetet me te medha bregdetare.

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,151
  Faleminderit
  435
  524 falenderime nė 441 postime

  Pėr: Ese argumentuese :ju lutem me thoni nese kjo eshte nje ese argumentuese apo jo.

  Eshte me shume nje ese shpeguese e thjeshte se sa argumentuese. Te argunentosh do te thote te bindesh lexuesin nepermjet argumenteve dhe provave.Ne kete rast vet fjalia e pare,ne hyrje, nuk eshte bindese. Shqiperia eshte nje vend i pasur nga bukurite natyrore dhe jo nga ana turistike. Te jesh "i pasur" nga ana turistike do te thote pak a shum qe perveē pozicionit gjeografi dhe klimaterik te kesh nje tradite dhe infrastrukture turistike etj etj. Te kesh turist ose vizitator. Pra,fjalia e pare si hyrje duhet te ishte : "Shqiperia ka shume mundesi,potencialitet,shprese etj etj qe te jete nje vend shume i pasur nga ana turistike...

  Shtjellimi nuk eshte i gabuar. Mungon vetem argumenti i faktorit uman qe eshte mikpritja dhe mbyllja qe duhet te ishte "perla e mesdheut".

 3. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar SERAFIM DILO pėr postimin:

  Lazo (02-11-2017)

 4. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-03-2018
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  24
  Faleminderit
  1
  0 falenderime nė 0 postime

  Lightbulb Pėr: Ese argumentuese :ju lutem me thoni nese kjo eshte nje ese argumentuese apo jo.

  Kjo nuk eshte nje ese argumentuese Eljano sepse vete nga fjala ese argumentuese nuk ka argumenta kjo qe ke bere ti eshte nje ese pershkruese,eseja argumentuese a tezen dhe antitezen.
  Nje ese argumentuese:
  Bota eshte gjithnje ne levizje,ndryshim dhe kerkim per persosje te vazhdueshme.
  Njerezimi ka ndryshar shume shpejt ne kohe,ndryshimi eshte tipar i inteligjences se tij.Njeriueshte ai qe,qysh nga epoka e gurit rendi ne koresine e zhvillimit per tu zhytur sot ne misteret e shkences dhe teknologjise.jetojme ne eren e teknologjise,e ardhmja i perket asaj.
  S fillim,mund te permendim makinen e pare llogaritese,arithmometrin,te ndertuar nga Tomas de Kolmar,me 1820-en.Kjo shpikje u hapi rrugen shume te tjerave,per te kulmuar me daljen ne treg te kompjuterit te pare,ne vitin 1981.Fale zhvillimit te vrullshem te teknologjise,shume procese te dobishme ne fusha te ndryshme te shkences kryhen me shpejt dhe me mire.As nuk mendohet se ne cfare nivelesh zhvillimi do te ishim sot pa PC-ne.
  Se dyti,vlen te permendim celularin-nje shpikje boterore.Sot ky mjet eshtezhvilluar ne menyre te tille qe lejon komunikimin jo vetem me degjim,por edhe nepermjet te parit.
  Lidhur me makinat,ato kane qene ne persosje te vazhdueshme.Nissan-i ka prezantuar makinen elektrike me te shpejt ne bote,e cila mund te arrije nje shpejtesi prej me shume se 300 km ne ore.
  Per me teper,persosja vijon me zbulimin e sistemit te quajtur WI-FI qe bazohet ne nje koncept te ngjashem me radaret dhe mund te gjeje vendndodhjen e njerezve ne levizje.Ky sistem funksionon edhe nese njerezit jane ne ambiente te mbyllura.
  Pra,bota qeveriset nga ndryshimete pandalshme dhe prandaj duhet te vendosim lidhje me te tashmen dhe te ardhmen,me shume se me te kaluaren.Teknologjia e informatikes eshte nje shembull i shkelqyer sesi sistemet me moderne behen mbizoteruese ne pak vite,ne pak muaj.Njeriu synon permisimin e jetes se tij dhe kjo muned te arrihet vetem nepermjet ndryshimit.Pranimi i se rese pergjithesisht perqafohet nga te gjithe,sidomos te rinjte.Te gjitha argumentet e mesiperme deshmojne se e ardhmja i takon teknologjise.Nuk na mbetet vec te ndjekim ritmin e ndryshimit.
  Kjo ka qene nje nga esete e mia me te mira.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •