Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 13 prej 13

Tema: Enis Mullaj

 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  9,218
  Faleminderit
  267
  365 falenderime nė 341 postime

  Enis Mullaj

  Brezi i Ri i kompozitoreve profesioniste te talentuar e me nje karriere te larmishme ne multidisiplina te muzikes .


 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  9,218
  Faleminderit
  267
  365 falenderime nė 341 postime

  Pėr: Enis Mullaj

  Enis Mullaj diplomohet per kompozicion me prof. Aleksander Peci me mesatare maksimale ne ish-Akademine e Arteve Tirane , sot Universiteti i Arteve. Ka ndjekur dhe eshte diplomuar ne Master i Nivelit te Dyte. Menjehere pas diplomimit fillon te jap mesim ne Universitetin e Arteve ne lenden e Orkestracionit dhe Instrumentacionit. Njekohesisht eshte Titullar i lendes se Harmonise ne Akademine e Arteve Procesin e mesimdhenies e ushtron edhe si pedagog i Kompozicionit dhe Orkestracionit ne ``MUZA`` Production Academy. Gjithashtu eshte pjestar i shtepise se Produksionit Muzikor "MUZA" House Recording dhe "MUZA" Production Company.

  Prodhimtari e gjere ne tregun Shqipfoles, Kosove, Maqedoni, Mal i Zi me kengetaret me ne ze te momentit. Krijimtari ne te gjitha gjinite muzikore: Muzike Klasike; Muzike e Lehte; Muzike Popullore; Muzike per Teater ; Muzike per Musical, Muzike per reklama etj…

  Persa i perket Muzikes Klasike eshte nga te vetmit kompozitor shqiptar ne moshen e tij mjaft te re duke shkruar dy Simfoni te vleresuara maksimalisht brenda edhe jashte vendit. Ndersa ne muziken e lehte eshte kompozitor dhe producent ne Studio Prodhimi ``MUZA`` House Recording dhe ne bashkepunim te vazhdueshem me producentin e mirenjohur Sokol Marsi . Pjesemarres i vazhdueshem me Produksione ne Konkurse Muzikore dhe Festivale Muzikore Kombetare dhe Nderkombetare si psh. Festivali i Kenges ne RTSH, Kenga Magjike, Top Fest ,Perform Fest, Ton De Leew, etj.

  Bashkepunime ne produksione me kengetare te Muzikes se Lehte si: Marsida Saraci, Nita Latifi, Mariza Ikonomi, Olta Boka, Kejsi Tola, Alban Skenderaj, Miriam Cani, Arber Arapi, Grupi Na, Revolt Klan, Rezarta Smaja, Graciela Pashaj, Denisa Gjezo, Adela Bezhani, Kozma Dushi etj. Gjithashtu me kengetare te Muzikes Popullore si ujar Qamili, Artiola Toska, Shyhrete Behluli, Aferdita Demaku, Hysni Alushi, Poni etj.

  http://www.lyrics.al/enis-mullaj/biografia

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  9,218
  Faleminderit
  267
  365 falenderime nė 341 postime

  Pėr: Enis Mullaj

  Nje bashkepunim shume i bukur i Eli Fares me Revolt Klan .


 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  9,218
  Faleminderit
  267
  365 falenderime nė 341 postime

  Pėr: Enis Mullaj

  BRAVO Enis !  Music & Arrangement : Enis Mullaj
  Lyrics : Eriona Rushiti
  Rec Mix & Master : Enis Mullaj

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  9,218
  Faleminderit
  267
  365 falenderime nė 341 postime

  Pėr: Enis Mullaj

  Vere 2018


 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  9,218
  Faleminderit
  267
  365 falenderime nė 341 postime

  Pėr: Enis Mullaj  Music and piano - Enis Mullaj
  Lyrics - Eriona Rushiti

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  9,218
  Faleminderit
  267
  365 falenderime nė 341 postime

  Pėr: Enis Mullaj  Poezia: Arber Arapi - Kompozimi: Enis Mullaj
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 17-11-2018 mė 09:09

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  9,218
  Faleminderit
  267
  365 falenderime nė 341 postime

  Pėr: Enis Mullaj

  Enis Mullaj: Reagimet e ndėrkombėtarėve pėr kėngėn “Ktheju tokės”, si dolėn pėrtej pritshmėrive tona

  Mars 2019 - "Panorama"

  KLOTILDA HARKA/ Enis Mullaj ėshtė kompozitori dhe pedagogu i Universitetit tė Arteve nė Tiranė, i cili ka realizuar orkestracionin dhe arranzhimin e kėngės pėrfaqėsuese tė Shqipėrisė nė “Eurovision 2019”, qė kėtė vit e ngre skenėn nė Tel Aviv.

  Pas publikimit tė klipit “Ktheju Tokės”, ku Jonida Maliqi performon mes zjarrit dhe ujit, nisėn dhe komentet pėr skenat qė i paraprijnė garės sė ethshme tė majit. Pėr konceptin e njė kėnge puro shqiptare me ndjeshmėri tė lartė ku flitet pėr emigrimin, versionin pėr Eurovizion tė produksionit, komentet e detajuara nga fansat dhe pritshmėritė pėr kėngėn nė gjuhėn shqipe, flet pėr “Panorama Plus” nga pozitat e profesionistit tė vėrtetė, Enis Mullaj.

  Si ju lindi ideja pėr “Ktheju Tokės” dhe si u ndjetė gjatė bashkėpunimit pėr kėngėn qė do na pėrfaqėsojė nė Eurosong?

  Kjo kėngė ka ardhur si njė bashkėpunim i radhės me autoren e kėngės Eriona Rushiti dhe qė nė hapat e parė tė nisjes sė procesit tė materialit demo, ndihej se vokalisht kjo linjė melodie i pėrshtatej mė sė miri kėngėtares profesioniste, Jonida Maliqi. Dhe kėshtu ndodhi. Gjatė gjithė fazave tė punės, kemi qenė tė tre mjaft tė angazhuar dhe detajistė pėr ēdo element muzikor dhe natyralisht ėshtė krijuar njė frymė shumė miqėsore si njė familje e vėrtetė.

  Kujtojmė qė kėngėt e punuara nga ju nė Festivalin e Kėngės 2018 u vlerėsuan me ēmim tė parė dhe tė dytė. Ishte viti juaj?

  Pėr mua, ky vit qė lamė pas ishte njė eksperiencė krejt e veēantė, sepse dy materialet ku unė prezantoja punėn time nė Festivalin e RTVSH-sė si kompozitor dhe arranzhues; Kėnga “Rrėfehem” u vlerėsua nga juria profesioniste me ēmimin e dytė dhe si arranzhues me kėngėn “Ktheju tokės” u vlerėsua me ēmimin e parė. Bashkėpunimi disavjeēar me Eriona Rushitin ėshtė gjithmonė interesant si eksperiencė artistike, sepse stili i saj i kompozimit ėshtė shumė i veēantė, delikat dhe shfrytėzon me shumė finesė folklorin tonė, ashtu si ndihet dhe te “Ktheju tokės”.

  Ka disa ditė qė ėshtė publikuar dhe klipi i “Ktheju Tokės” pėr “Eurovision 2019”. E kujt ishte ideja pėr njė fabul tė tillė, mes zjarrit dhe ujit?

  Ideja qė mban lidhur nga ana konceptuale gjithė videoklipin ishte e stafit realizues tė videos “Triangle Studios” dhe mendoj se kanė bėrė njė punė tė mirė dhe brenda standardeve profesionale.

  U fol se ideja e klipit ėshtė e kopjuar, ju ēfarė shpjegimi do u jepnit ngjashmėrive tė konstatuara?

  Pėr mendimin tim dhe sipas bisedave qė kemi bėrė si staf, regjisorėt, ēdo plan qė shihet nė video e kanė vendosur me siguri dhe me kompetencė tė plotė profesionale. Deri mė tani, nė dijeninė time nuk ka asnjė reagim nga pala e Eurosong-ut, madje reagimet e pafundme tė fansave kanė qenė tej mase pozitive, pėrtej pritshmėrive tona.

  Jonida Maliqi do tė kėndojė shqip mes 42 vendeve konkurruese. Cilat janė pritshmėritė tuaja?

  Pritshmėritė tona si njė skuadėr qė kemi punuar me shumė dashuri janė po me kėmbė nė tokė, njėsoj si kur paraqitėm kėngėn nė Festivalin e Kėngės. Jemi tė kėnaqur me produktin final audio-video dhe kjo ėshtė mė e rėndėsishmja. Pastaj gjithēka tjetėr qė ndodh ėshtė pėrtej asaj ēfarė ne si grup pune kemi nė dorė pėr tė bėrė.

  Po Jonida me ēfarė cilėsish mendoni se do tė spikasė nė skenėn e Eurosong si artiste?

  Nisur dhe nga reagimet e fansave, figura e Jonidės nė kompleksitetin e saj ėshtė pritur shumė mirė, ėshtė e dashur dhe e vlerėsuar artistikisht. Jonida pėrfaqėsohet me njė kėngė shumė origjinale dhe ku figura e saj artistike qėndron mjaft mirė nė gjithė konceptin e kėtij produksioni. Pėr mendimin tim, gjithė kualitetet e Jonidės e bėjnė tė jetė njė pėrfaqėsuese e denjė e vendit tonė nė kėtė eveniment.

  Pėr tė tėrhequr vėmendjen mė shumė keni vendosur qė tė kėndohet nė gjuhėn qė vetėm shqiptarėt e kuptojnė?

  Si grup pune i jemi mirėnjohės RTVSH-sė qė na dha mundėsinė (ashtu si ēdo fituesi tė ēdo viti), qė kėngės t’i bėnim njė variant brenda standardeve dhe kritereve tė vendosura nga Eurosong. Eriona, qė ėshtė tekstshkruesja, ishte e bindur qė nė fillim qė teksti duhej tė kėndohej nė shqip. S’ka se si, “Ktheju tokės”, tematika e saj tė kėndohet nė njė gjuhė tjetėr.

  Ju, si arranzhues dhe orkestrues i kėsaj kėngė, profesionalisht mendoni se keni realizuar maksimumin?

  Personalisht jam i lumtur pėr kėtė produksion. Gjėrat kanė shkuar ashtu si duhet tė shkojnė. Kemi mundur qė kėngėn si proces teknik ta realizojmė nė dy nga studiot muzikore mė tė mira nė nivel ndėrkombėtar. Nė kėtė studio mund tė pėrmend disa nga legjendat dhe ikonat e muzikės botėrore si: Queen, The Rolling Stones dhe, sė fundmi, Ed Sheeran. Komentet e fansave, sidomos ata tė huaj, pėr mua, janė tė paimagjinueshėm sepse janė detajistė pėr ēdo element muzikor qė mund tė kem hequr, shtuar apo transformuar gjatė varianteve tė ndryshme qė kėnga ėshtė prezantuar pėr publikun. Dhe kjo mė bėn tė ndihem i vlerėsuar sepse ēdo notė apo tingull, qė kam hedhur nė kėtė kėngė ėshtė dėgjuar me vėmendje, ėshtė pėlqyer.

  Ka nga ata qė mendojnė qė, pėrveē votimit gjeopolitik, duhet tė jetė dhe kėnga e pėrshtatshme pėr Eurosong. Sa afėr shijeve tė publikut tė Eurovizionit mendoni se ėshtė “Ktheju Tokės”?

  Nuk besoj se ka kėngė tė pėrshtatshme pėr Eurosong ose jo. Njė kėngė e mirė ėshtė kudo, si nė Festivalin e kėngės Sanremo apo Eurosong. “Ktheju Tokės” ėshtė autentike, me motive tė ndjeshme etnike shqiptare, ndėrsa produksioni muzikor ka njė ndėrthurje tė shumė stileve kontemporane. Muzikalisht, mendoj se nė Eurosong, ēdo vit ka triumfuar njė material i vlefshėm pėr ta fituar. Sigurisht qė shijet janė tė ndryshme, por gjithmonė ka dalė i pari njė material qė nuk lė hapėsira pėr debat profesional.

  Si profesionist nė muzikė, i keni dėgjuar konkurrentėt e tjerė dhe cilėt do tė veēonit si impresionues apo favoritė pėr tė fituar nė Tel Aviv?

  Kam dėgjuar pjesėn mė tė madhe tė kėngėve pėrfaqėsuese tė shteteve tė ndryshme. Mendoj se vitet e tjera kam arritur tė gjej njė material qė ka qenė mė afėr pėr shijet e mia personale. Ėshtė interesant fakti qė shumė shtete europiane kanė njė stil shumė tė ngjashėm me njėritjetrin, pėr shembull, “Dutch dance” apo “Pop ballad”, qė nuk i pėrkasin asnjė influence muzikore, pra, janė universale. Dhe duket sikur kėto stile janė dhe stilet Eurosong, por qė, pėr mendimin tim, kjo ide nuk ėshtė korrekte. Kam bindjen se ēdo kėngė qė ėshtė punuar me pasion; qė ka njė logjikė dhe parime profesionale nė muzikė, tekst, produksion dhe nė interpretim, them se arrin tė depėrtojė dhe tė pėrqafohet nga publiku.


  KLOTILDA HARKA/ PANORAMA PLUS

  http://www.panorama.com.al/panoramap...shmerive-tona/
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 17-05-2019 mė 16:07

 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  9,218
  Faleminderit
  267
  365 falenderime nė 341 postime

  Pėr: Enis Mullaj

  Citim Postuar mė parė nga sirena_adria Lexo Postimin
  KASTRIOT TUSHA - Loti si ar

  Kompozimi: Enis MULLAJ - Poezia: Eriona RUSHITI

 10. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  9,218
  Faleminderit
  267
  365 falenderime nė 341 postime

  Pėr: Enis Mullaj  Kompozimi: Enis Mullaj - Vargjet: Lidia Lufi

  Nėn - Kampione Festivali I Kėngės '57.

 11. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  9,218
  Faleminderit
  267
  365 falenderime nė 341 postime

  Pėr: Enis Mullaj

  Citim Postuar mė parė nga sirena_adria Lexo Postimin

  Kompozimi: Enis Mullaj - Vargjet: Lidia Lufi


  Nėn - Kampione Festivali I Kėngės '57.

 12. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  9,218
  Faleminderit
  267
  365 falenderime nė 341 postime

  Pėr: Enis Mullaj  Music & Arrangement by: Enis Mullaj - Lyrics by: Erik Lloshi

 13. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  9,218
  Faleminderit
  267
  365 falenderime nė 341 postime

  Pėr: Enis Mullaj  Music & Arrangement : Enis Mullaj - Lyrics : Rozana Radi & Febi (Revolt Klan)

  Maj 2016

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •