Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Dr.Repi
  Anėtarėsuar
  24-10-2017
  Vendndodhja
  Gjilan
  Postime
  6
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Exclamation Pse egzistoj !

  Pershendejte miq une jam Driton Haliti Dua te ndaj me ju nje pjes te jetes sime dhe aryejen PSE JETOJ !?
  Ishte pyetja ime e parė nė moshėn e aduleshences ! …Pastaj fillova tė hulumtoj llidhje me pyetjen tė ciles ja bėra kusht vetės qėta gjej pėgjigjen e #sakt Fillova tė lexoj shum dhe tė mendoj shum ..Gjatė meditimit isha shum i sigurt se ne nuk jemi krijuar kotė ! E pyesja vetėn a thua ne jemi krijuar tė lindim, tė jetojm, tė pasurohemi, tė defrohemi, dhe ne fund tė vdesim dhe mbaroi gjithqka apo jemi me njė provė !? E pyesja vetėn pasi ne tė gjithė do vdesin pse njeriz veprojn sikur nuk kan pėr tė vdekur kurr !? Mendova mijera pyetje tjera dhe nuk gjeja rrugdalje ! Prap shum i vendosur vazhdova hulumtimet pėr pergjigjen e sakt tė pyetjės PSE EGZISTOJ ! Pastaj Fillova tė lexoj libra fetare islame dhe krishtere… Fillova tė lexoj biblen deri sa e pash njė verset ne BIBEL ku thuhet se: JAKOBI U KAP KRY PĖR KRY ME ZOTIN PATAJ ZOTI E MUNDI JAKUBIN DHE I TREGOI QĖ UNĖ JAM ZOTI ! Nuk e vazhova leximin pas kesaj edhe ashtu bibla dukej si njė perall e vjetėr ! Fillova ta lexoj #Kur_anin Dhe nė tė kundertėn kurani dukej shum seriozė ! dhe pas leximit fillova tė besoj bindshem ne ringjallje ! Por prap kisha dyshime tė mėdha llidhje me disa ajete tė kuranit ku thuhet se jo besimtaret (mos praktikuesit tė islamit) Do dėnohen me zjarr xhehnemi pėrgjithmon !!! Kėto dyshime pėrfunduan nė momentin kur lexova nė kuran nė Suren #Junus100: NUK ĖSHTĖ E MUNDUR PĖR AS NJĖ NJERI TĖ BESOJ NDRYSHE POS ME NDIMEN E ALLAHUT#E_DĖNIMI_U_IPET_ATYRE_QĖ_NUK_MENDOJN. ! Dhe vazhdova ta shfletoj shkencen se qfarė thotė llidhje me Kuranin ! Rastesisht e gjeta njė libėr mrekullit shkencore tė kuranit dhe aty u binda se e vetja fe e vėrtet ėshtė #Islami Ketu e mbylla kėte tem Pasi qė nuk egzistone libėr qė i argumentonte librat fetare te krishteve etj… ! Dhe e kuotova tash #pse_egzistoj dhe qfarė duhet tė bėjė !…Por prap ne mendjen time lindi diqka e re qė me brengoste shum ! PSE KRISHTERET, ORTODOKSET, JAHUDIT, QIFUT, ETJ.. SHPERBLEHEN ME DENIM PĖGJITHMON VETĖM PSE BABALLARET DHE NĖNAT E TYRE JANĖ LINDUR NE ATO FE.. KRISHTER ETJ.. DHE PSE VETĖM NE MUSLIMANET SHPERBLEHEM ME XHENNET PERGJITHMON !!! Nuk mu vanua shum pėgjigjėje ! Kur njė ditė Allahu mi hapi syt dhe unė e pash pse jo besimtaret dot dėnohen kjo nuk spjegohet e as nuk parashikohet ! Por kuptova se jo vetėm jo besimtarėt do denohen ! Por do denohem edhe ata qė e quajn vetėn musliman dhe nuk punojn si musliman ata janė tė barabart me ata qė e kan humber rrugen ! Do mundohem ta spjegoj me pak fjal ! Ata jo besimtarėt e trasheguan tė keqėn dhe jo te vertetėn e as nuk e falenderuan Zotin e as nuk llodhen pėr kėte ! Ndesa besimtarėt e trashiguam te miren TĖ VĖRTETĖN ! E falenderojm Allahun spaku 5 herė nė ditė e japim zekatin e agjerojm ramazanin etj.. Kjo ėshtė njėra nga arsyejet pse denohen jo besimtaret ! Allahu thot nė kuran se a nga ata jo besimtarėr (Krishteret jahudit etj..) qė jan besimtar tė sinqert por e kan humbur rrugen !!!! Edhe pėr kėte arsyeje do denohen se pse styrgjyshet e tyre e besuan ata qė u trillu dhe i mesuan edhe trasheguesve tė vetė ta praktikojn jo tė verteten !!!!

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-09-2014
  Postime
  977
  Faleminderit
  2
  28 falenderime nė 28 postime

  Pėr: Pse egzistoj !

  Kohe perpara qe smbahen mend egzistonte vetem zoti sidretu munteha i cili me pas me intriga dhe poshtersi zgjodhi allahun si zot te vetem te universit. Universi ishte si nje liqen pafund ku vetem zoti peme ngrihej gjigand ne mes te ujit. Ai na krijonte per te lozur me ne dhe filmat apo jetet erotike i pelqenin me shume. Por ai urrente mendjen intelekt sepse nuk ka te tille por nje instikt intuitiv gjitari te persosur keshtu qe filloi te na cmendte nje nga nje. Me pas djajte e goditen e plagosen dhe u fshehen por allahu i tij mbisundon si gjithmone.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •