Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 57 prej 57
 1. #41
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,145
  Faleminderit
  81
  795 falenderime n 648 postime

  Pr: Zbardhen prgjimet e drogs, Moisi Habilaj: 30 mij euro duhet tia drgoj Saimirit

  Hetimi nga Italia/ Emri i Tahirit n regjistrin hetimor, 1 i penduar n dosjen Habilaj...

  Emri: auto_tahiri_habilaj1513105295.jpg

Shikime: 254

Madhsia: 37.3 KB

  Gazetarja Alba Kepi, nga Italia tha se nga informacioni q ka, ndonse nuk sht i konfirmuar zyrtarisht, ish-ministri i Brendshm, Sajmir Tahiri, sht i prfshir n regjistrin e hetimit t autoriteteve italiane.

  “N regjistr, n njrn an shnohen veprat penale, n tjetrn personat nn hetim. Prfaqsues t prokuroris shqiptare kan ardhur n Catania dhe kan krkuar hetimin e Tahiri n kuadr t dosjes Habilaj”, tha gazetarja pr Oranews.

  Sa i takon shtjes nse ka t penduar dosja "Habilaj", gazetarja tha se, thuhet se sht nj i penduar.

  Sa i takon dokumentit italian q publikoi Tahiri pak koh m par, gazetarja tha duhet pyetur studio e avokatis nse dokumenti sht marr me faks apo me internet.

  Syri

 2. #42
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,145
  Faleminderit
  81
  795 falenderime n 648 postime

  Pr: Zbardhen prgjimet e drogs, Moisi Habilaj: 30 mij euro duhet tia drgoj Saimirit

  FOTO/ Italia krkon ekstradimin e financierit t grupit Habilaj. Emri

  Emri: auto_Screenshot_21508595191.jpg

Shikime: 239

Madhsia: 36.6 KB

  Drejtsia italiane ka krkuar ekstradimin e shtetasit Nazer Seiti, i cili sht pjes e grupit kriminal t drogs t drejtuar nga Mosisi Habilaj. Seiti u arrestua dy dit m par gjat aksionit t policis n Babic t Vlors.

  Sipas drejtsis italiane, shtetasi Nazer Seiti, luante dhe rolin e financierit n fupin e strukturuar t drogs.

  Krkesa e drejtsis italiane pr ekstradimin e Seitit do t shqyrtohet t dieln n gjykatn e krimeve t rnda ku po ashtu do t vlersohet dhe masa pr Armando Kocerrin t arrestuar n flagranc pasi n banesn e tij u gjetn 4 ton kanabis. T dy t arrestuarit nuk kan dhn asnj shpjegim pr hetuesit n lidhje me aktivitetin e tyre kriminal ndrsa mbahen t izoluar n drejtorin e policis tiran.

  N rast ekstradimi t Seitit n Itali, ai do tu bashkngjitet dhe pjess tjetr t t pandehurve, ku mes tyre sht dhe drejtuesi i grupit Moisi Habilaj.

  Ndrkoh ende n krkim me krkes t Italis n territorin shqiptar jan Artan dhe Florjan Habilajt, vllezr t Moisi Habilajt.

  Artan Habilaj sht personi q bleu automjetin e ish ministrit Tahiri ndrsa Florjan Habilaj sht i prgjuar nga autoritetet italiane si personi q kujdesj pr aktivitetin kriminal t grupit n shqipri dhe njihej me emrin “Lolo”.

  Emri: auto_Screenshot_11508595192.jpg

Shikime: 227

Madhsia: 48.7 KB

  Syri

 3. #43
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,145
  Faleminderit
  81
  795 falenderime n 648 postime

  Pr: Zbardhen prgjimet e drogs, Moisi Habilaj: 30 mij euro duhet tia drgoj Saimirit

  Sekuestrohen pasurit e Habiljave n Vlor, ja far u sht gjetur

  Emri: auto_pasuria_e_habilajve1509447189.jpg

Shikime: 232

Madhsia: 47.3 KB

  Pasurit e Habilajve n Vlor jan vn sot nn sekuestro. Njsi shrbimi dhe apartamente banimi me siprfaqe t ndryshme n Vlor!

  Sekuestrimi i pasurive si rezultat i bashkpunimit mes Policis s Vlors, Drejtoris s Prgjithshme t P.P.Parave dhe Prokuroris Vlor !

  Prej Specialistve t Seksionit t Hetimit t Krimit Ekonomik e Financiar n DVP.Vlor, n vijim t informacionit, lidhur me procedimin penal n ngarkim t shtetasve, Artan Habilaj, Moisi Habilaj dhe Florian Habilaj, si persona t dyshuar pr kryerjen e veprs penale ''Pastrimi i produkteve t veprs penale ose veprimtaris kriminale'', sht br ekzekutimi i Vendimit Penal Nr. 379 dat 30.10.2017 t Gjykats s Rrethit Gjyqsor Vlor, e cila ka vendosur caktimin e mass s sigurimit pasuror “Sekuestro- preventive” mbi pasurit e mposhtme :

  Njsi Shrbimi me siprfaqe 157 m2, ndodhur ne lagjen ''28 Nntori'', Vlor, n pronsi t shoqris Turi&Mzb shpk dhe Florian Habilaj.

  Njsi shrbimi me siprfaqe 136 m2, n lagjen ''29 Nntori'', Vlor, n pronsi t shtetasit Florian Habilaj.

  Apartament banimi n Vlor, n pronsi t shtetasit Artan Habilaj.

  Apartament banimi me siprfaqe 69 m2 , n lagjen ''Uji i Ftoht'', n pronsi t K.H..

  Apartament banimi me siprfaqe 104.5 m2 n Vlor, n pronsi t shtetasit F.M..

  Njsi shrbimi dhe banimi, me siprfaqe 156 m2, n Vlor, n pronsi te shtetasit Artan Habilaj.

  Vijon puna per evidentimin dhe sekuestrimin e pasurive t tjera q kan buruar nga aktiviteti kriminal.

  Materialet iu referuan Prokuroris s Rrethit Gjyqsor Vlor pr veprn penale ''Pastrimi i produkteve t veprs penale ose veprimtaris kriminale’.

  Syri

 4. #44
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,145
  Faleminderit
  81
  795 falenderime n 648 postime

  Pr: Zbardhen prgjimet e drogs, Moisi Habilaj: 30 mij euro duhet tia drgoj Saimirit

  PRGJIMET/ Filozofia e bosit t drogs Moisi Habilaj dhe Roleksi q i mbeti ‘fiksim’

  Emri: auto_rolex1509794334.jpg

Shikime: 227

Madhsia: 26.1 KB

  Moisi Habilaj kreu i nj bande q trafikoi sasi t mdha droge nga Shqipria n Itali gjat periudhs kur ministr i Brendshm ishte Saimir Tahiri, shpenzonte shuma t konsiderueshme parash pr mallrat e luksit.

  N dhjetor t vitit 2013, sipas hetimeve t autoritete italian, ai merr nj sasi prej 270 mij eurosh nga Antonio Riela, pasi ky i fundit morri nj sasi droge e trafikuar nga Shqipria, nga banda e drejtuar prej Moisi Habilajt.

  Pas ksaj, Moisi Habilaj bn ‘shopping’ dhe n nj bised t regjistruar, ai i thot Sabaudin Ccelajt se harxhoi 9.000 euro vetm pr blerjen e dy byzylykve, “nj pr gruan dhe nj pr nnn e Saimirit”.

  Por Mosisi Habilaj i mbetet nj peng at dit: “Nj or Roleks e bukur 6.000 euro q hern tjetr do ta blej pr vet”.

  N kt rast, “kushriri i rrethit t 10-t” t Tahirit, si e ka cilsuar vet ish ministri, prdor edhe nj filozofi: Parat mund ti shpenzojn, gjithsesi problemet nuk mbarojn kurr.

  Emri: auto_roleksi1509795709.jpg

Shikime: 229

Madhsia: 74.8 KB

  Syri

 5. #45
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,145
  Faleminderit
  81
  795 falenderime n 648 postime

  Pr: Zbardhen prgjimet e drogs, Moisi Habilaj: 30 mij euro duhet tia drgoj Saimirit

  Biseda e Florian Habilajt me ‘shefin e madh’ n Tiran: Fola un me at, i thash t mos i fus hundt

  Emri: auto_1231508256846.jpg

Shikime: 233

Madhsia: 57.4 KB

  Prgjime t shumta jan br nga policia italiane n lidhje me hetimin e ‘Grupit Habilaj’, kushrinj t ish-ministrit t Brendshm Saimir Tahiri.

  N nj telefonat t prgjuar mes Florian Habilaj q ndodhej n Tiran dhe Moisi Habilaj q ndodhej n Siili, diskutohet pr takimin e paradites s dats 6 tetor 2013.

  Zbardhja e biseds telefonike mes Florian Habilajt dhe Moisi Habilajt:

  Florian Habilaj: M krkoi shefi i madh n Tiran

  Moisi Habilaj: far donte shefi?

  Florian Habilaj: Asgj, pr situatn

  Moisi Habilaj: Ah ... ai i fole me ti

  Florian Habilaj: Po, m priti n orn 11:30, edhe taksin ma pagoi

  Moisi Habilaj: far tha

  Florian Habilaj: M tha, ‘kush jan kto ... far kan ... si jan punt’ ... e un i thash ‘kshtu e kshtu’.

  Moisi Habilaj: Ather...

  Florian Habilaj: M tha ‘mos u shqetso, mos u mrzitni ... sht shtje orsh.

  Moisi Habilaj: Ah, mir, ti duhej ti thoje q ne nuk kemi faj, kt duhej ti thoje.

  Florian Habilaj: Por un i thash q ne ... pr asgj. E ai m tha q ‘ata e kan br qllimisht q un ti merrja n telefon’.

  Moisi Habilaj: Edhe ne e kemi kuptuar. Ja pse nuk e shqetsuam (shefin).

  Florian Habilaj: Edhe ne e kemi msuar ... dhe m tha...I mora n telefon dhe u thash: ‘Nuk duhet t prfshiheni n lojra, n shtje t fatit’

  Moisi Dalipaj: I ka thirrur ai (e ka fjaln pr nj njeri t tret)

  Florian Dalipaj: I kishte thirrur ky (e ka fjaln pr shefin e madh) ... i kishte marr n celular, m dgjon?

  Moisi Dalipaj: Alo, po m thuaj vlla.

  Florian Dalipaj: I kishte marr ai n celular dhe u kishte thn q nuk duhej t ishin przier dhe duhej q ti linin (e ka fjaln pr para, kapitale t prbashkta) pr lojra t fatit ... u kishte thn.

  Moisi Dalipaj: Po...

  Florian Dalipaj: Ai i ishte prgjigjur me justifikime, jo kshtu e jo ashtu, “jan t tjera” (gjithmon bhet fjal pr para) ... porsa u prket t tjerave, far ke n plan pr t br, bje shpejt ... i kishte thn.

  Moisi Dalipaj: Prs kishte humbur koh ... po ... dhe pastaj

  Florian Dalipaj: Asgj, ai tjetri kishte filluar q t dridhej dhe e kishte ulur zrin.

  Moisi Dalipaj: ... t qeshura ...

  Florian Dalipaj: Gjithsesi nuk duhet t shqetsohesh pr gj, m tha n fund shefi i madh ... ik e mos mendo m asgj.

  Moisi Dalipaj: A e ka parasysh ai

  Florian Dalipaj: E ka si jo ... ia thash, ia thash t gjitha Moisi

  Moisi Dalipaj: Ather, ok

  Florian Dalipaj: I thash ... ne nuk goditemi ... na kan shqetsuar ... na kan shkatrruar biznesin, i thash shefit t madh.

  Moisi Dalipaj: N rregull.

  Florian Dalipaj: M tha, ik e mos u shqetso ... ty t ka drguar prshndetje n mnyr t veant.

  Marr nga dosja e Policis Italiane - Prgatiti: SYRI.net

  Emri: auto_shefi_i_madh_21508256836.jpg

Shikime: 230

Madhsia: 74.7 KB

  Emri: auto_shefi_i_madh_31508256838.jpg

Shikime: 219

Madhsia: 30.1 KB

  Emri: auto_shefi_i_madh_41508256839.jpg

Shikime: 229

Madhsia: 58.9 KB

  Emri: auto_shefi_i_madh_51508256840.jpg

Shikime: 228

Madhsia: 49.7 KB

  Emri: auto_shefi_i_madh_61508256841.jpg

Shikime: 226

Madhsia: 59.8 KB

  Syri

 6. #46
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,145
  Faleminderit
  81
  795 falenderime n 648 postime

  Pr: Zbardhen prgjimet e drogs, Moisi Habilaj: 30 mij euro duhet tia drgoj Saimirit

  'Habilaj u ofrua t paguaj drekn e par t qeveris n Vlore, nxori tufn me euro'

  Emri: auto_anduena-11508274179.jpg

Shikime: 229

Madhsia: 26.8 KB

  Gazetarja Anduena Llabani ka dhn n emisionin e sotm “Opinion”, nj deklarat t fort lidhur me mnyrn se Moisi Habilaj kishte provuar qndronte pran qeverise dhe njerzve t saj. Llabani katreguar se sht br deshmitare e nj rrefimi naiv, por t vrtet, nga pronari i nje lokali te famshem ne Vlore.

  Moisi Habilaj ka krkuar t paguaj drekn e par t qeveris n Orikum. Sipas dshmitarit askush s’e dinte vec dy a tre personave (Moisi Habilaj, ish drejtori i policis s Vlors dhe pronari i lokalit) se dreka e par qeveritare e shtruar nga kreu i saj, u tentua t paguhej nga krimineli Habilaj…

  Dshmitari ka treguar pr gazetaren, se Habilaj i kishte shkuar n lokal dhe i kishte nxjerr nga canta tufn me para (euro).

  “Ishin shum s’mund ti numroja, nje tuf me euro, donte t paguante drekn e shtetit, por s’ja pranova”, ka treguar pronari i restorantit duke shtuar se at drek e kishte paguar nj person tjetr, biznesmen i fuqishm.

  Syri

 7. #47
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,145
  Faleminderit
  81
  795 falenderime n 648 postime

  Pr: Zbardhen prgjimet e drogs, Moisi Habilaj: 30 mij euro duhet tia drgoj Saimirit

  Zbardhen t tjera prgjime, Habilaj: I pat polict, jan tant, kam njeriun tim tek radart n Durrs.

  Emri: auto_moisi_dalipaj_-_radareet1508316189.jpg

Shikime: 231

Madhsia: 26.7 KB

  Zbardhen t tjera detaje nga dosja e trafikantit t drogs, Moisi Habilaj i arrestuar n Itali tre dit m par. Nga prgjimet e realizuara nga policia italiane, rezulton se Habilaj kontrollonte radart e ushtris n Durrs.

  Kt ai e kryente prmes nj personi t tij t angazhuar pran shrbimit t radarve, i cili i jepte direktiva.

  Gjithashtu, n nj moment tjetr, Habilaj i tregon trafikantve italian se ai ka n dor edhe punonjsit e policis. "Kam njeriun tim n salln e radarve", i drejtohet Habilaj trafikantve t tjera. "I pat polict? Jan tant", vijon nj tjetr prgjim i Habilajt.

  N dosjen italiane shpjegohet edhe mnyra si u ngarkua droga nga Porto Palermo.

  ‘I pat polict? Jan tant’, vijon nj tjetr prgjim i Habilajt.

  N dosjen italiane shpjegohet edhe mnyra si u ngarkua droga nga Porto Palermo. Nj dit m par mediat italiane publikuan dosjen prej 410 faqesh t prgjimeve ambientale t grupit t drogs i cili kryesohej nga Habilaj.

  Gjat bisedave Habilaj ka prmendur edhe ish-ministrin e Brendshm, Saimir Tahiri duke theksuar se gjat nj muaji ai ka fituar 5 milion euro nga trafiku Shqipri-Itali.

  Syri

 8. #48
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,145
  Faleminderit
  81
  795 falenderime n 648 postime

  Pr: Zbardhen prgjimet e drogs, Moisi Habilaj: 30 mij euro duhet tia drgoj Saimirit

  Moisi Habilaj del para gjykats s Katanias: M lironi. Jam i pafajshm si Tahiri...

  Me pranga n duar dhe nn masa t rrepta sigurie Moisi Habilaj, i dyshuari si kreu i grupit t trafikut ndrkombtar sht paraqitur prpara tre gjyqtarve Iarato, Benanti dhe Catena.

  Mngjesin e s marts, Gjykata e Rivlersimit e Katanias mori n shqyrtim ankimimet e bra nga 6 prej 7 t arrestuarve t t ashtuquajturit “Grupi Habilaj”, mbi t cilt rndon akuza e trafikut ndrkombtar t drogs. Ata u arrestuan n aksionin e quajtur “Venti Dei Rosi”.

  I vetmi nga t arrestuarit q nuk ka krkuar rishikimin e arrestimit ishte italiani Antonino Riela, i cili sipas dosjes s hetimit rezulton t jet nj nga kontaktet m t besuara n Catania t Moisi Habilajt.

  Moisi Habilaj sht paraqitur i fundit prpara gjyqtarve. Por si konfirmoi dhe avokati i tij Biagio Maurizio Catalano, Habilaj i ka mohuar akuzat, duke krkuar lirimin.

  Syri

 9. #49
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,145
  Faleminderit
  81
  795 falenderime n 648 postime

  Pr: Zbardhen prgjimet e drogs, Moisi Habilaj: 30 mij euro duhet tia drgoj Saimirit

  Zbardhen emrat, ja kush jan 4 t krkuarit e dosjes ‘Habilaj’

  Emri: auto_moisi_habilaj_me_shoke1508160646.jpg

Shikime: 229

Madhsia: 39.1 KB

  Autoritet italiane kan shpallur n krkim katr persona, si pjes t nj grupi q trafikonte sasi t madhe droge si dhe arm zjarri, nga Shqipria n Itali.

  N krkim jan shpallur: Nezir Seiti, Florian Habilaj, Sabaudin elaj dhe Armando Sulaj.

  Sipas hetimeve t autoriteteve italiane, ata jan pjes e t njjtit grup kriminal, ku bnte pjes edhe Moisi Habilaj, kushri i ish ministrit t Brendshm Saimir Tahiri, i arrestuar n Itali.

  Ndrkoh, n pranga kan prfunduar: Antonio Riela, Vincenzo Spampinato, Gianluca Passavanti, Angelo Busaa dhe shqiptart Moisi Habilaj, Maridian Sulaj dhe Fatmir Minaj.

  Syri

 10. #50
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,145
  Faleminderit
  81
  795 falenderime n 648 postime

  Pr: Dosja Saimir Tahiri: Qeveria e Edi Rams n shrbim t trafikantve t drogs

  Gjykata ‘ngujon’ Saimir Tahirin n Shqipri. Replika n salln e gjyqit

  Emri: tahiri-maks-haxhia.jpg

Shikime: 228

Madhsia: 30.2 KB

  TIRANE– Ish-ministri i Brendshm, Saimir Tahiri ka dshmuar paraditen e sotme n Gjykatn e Krimeve t rnda pas vendimit pr t’i bllokuar pasaportn. Pas dshmis 60-minutshe, gjykatsja ka firmosur vendimin q l n fuqi masn pr bllokimin e pasaports, ka pengon ish-ministrin Tahiri t dal jasht vendit.

  Gazetarja Klodiana Lala e cila ka ndjekur nga afr seancn, raporton se Saimir Tahiri sht shfaqur i qet n salln e gjyqit. Q n nisje t seancs, ai sht shprehur para trupit gjykues se ka marr dijeni pr vendimin, duk u shprehur se n vazhdim do t ishte avokati i tij mbrojts Maks Haxhia, i cili do t fliste pr akuzat e Prokuroris s Krimeve t Rnda.

  Sipas avokatit mbrojts nuk ka asnj rrezik q Saimir Tahiri t largohet jasht vendit, ndrsa shtoi se vendimi do t ohet n Apel.

  “Tahiri sht deputet i Shqipris, dhe askush nuk sht m shum i interesuar se ai pr t zbardhur t vrtetn, pasi sht prbaltur politikisht dhe jo vetm. E prisnim vendimin e gjykats, por shtjen do ta ojm n Apel. Gjykata sht kthyer n noter t Prokuroris”, u shpreh avokati Haxhia.

  Gazetarja Lala raporton pr “BalkanWeb” dhe “News24” se pas qndrimit t shprehur nga avokati i tij mbrojts, fjaln e ka marr ish-ministri Tahiri.

  “Nuk ka asnj problem nga masa shtrngues. Nuk kas asnj arsye t largohem jasht vendit. Dua q t zbardhet sa m shpejt e vrteta,. Un kam udhtuar shpeshher jasht vendit, me makina t ndryshme. Por nuk kam udhtuar me persona t inkriminuar”, ka deklaruar Tahiri.

  Ndrsa pjesn e par t seancs Tahiri sht shfaqur i qet, gazetarja thot se n pjesn e dyt sht shfaqur emocional. Madje, sipas saj, nuk kan munguar batutat mes Saimir Tahirit dhe avokatit t tij mbrojts teksa linin salln e gjyqit.

  Balkanweb

 11. #51
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,145
  Faleminderit
  81
  795 falenderime n 648 postime

  Pr: Dosja Saimir Tahiri: Qeveria e Edi Rams n shrbim t trafikantve t drogs

  Dokumente edhe nga SHISH, zbardhet plani i hetimit pr Saimir Tahirin

  Zbardhet dokumenti i planit t hetimit pr ish ministrin e Brendshm, Samir Tahiri nga komisioni hetimor q zhvilloi sot mbledhjen e dyt.

  Ndrsa do t pyeten shum zyrtar q mund t ken dijeni, pritet q t krkohen edhe dokumente nga SHISH mbi trafikimin e lndve narkotike.

  VLERSIMI I T DHNAVE PARAPRAKE, Q PRBJN PLAN PARAPRAK HETIMI DHE DEKLARIMI I HAPJES S HETIMIT
  N mbshtetje t paragrafit 4, t nenit 11 t ligjit nr. 8891, dat 2.5.2002, ku specifikohet se: “4. Kryetari deklaron qllimin e ngritjes s komisionit, prcakton detyrat e komisionit, si dhe planin paraprak t hetimit”, bashklidhur do t gjeni Planin Paraprakt t Hetimit.

  PLANI PARAPRAK I HETIMIT
  KOMISIONIT HETIMOR PR T KONTROLLUAR VEPRIMET DHE MOSVEPRIMET E ORGANEVE SHTETRORE N PARANDALIMIN DHE GODITJEN E FENOMENIT T KULTIVIMIT DHE TRAFIKUT T LNDVE NARKOTIKE, PRFSHIR SHTJEN PR T CILN PROKURORIA PO HETON Z. SAIMIR TAHIRI, ISH-MINISTR I BRENDSHM, NGRITUR ME VENDIMIN E KUVENDIT NR. 30/2018

  I. FAKTET DHE RRETHANAT E PREZANTUARA N KRKES
  N krkesn e depozituar nga 1/4 e deputetve evidentohet se:

  “Grupi Parlamentar i Partis Demokratike n nj betej m shum se 3 vjeare, ngriti shqetsimin madhor t shndrrimit t Shqipris n nj vend t kultivimit masiv t lndve narkotike. Qeveria, n paprgjegjshmri t plot, sulmonte opozitn dhe deklaronte se faktet e paraqitura prej saj, ishin t pavrteta dhe se n Shqipri nuk ekzistonte fenomeni i kultivimit masiv t lndve narkotike. Vetm n momentin kur partnert ndrkombtar ngritn shqetsimin madhor se sasi t paprecedent t kanabisit po arrinin t deportonin n territoret e tyre nga Shqipria, Qeveria pranoi ekzistencn e fenomenit dhe deklaroi se ajo nuk ishte e prfshir n t, dhe se po merrte masa pr t zgjidhur situatn.

  Mirpo, shqiptart ishin dshmitar t fakteve sesi zyrtar t lart, jo vetm prfitonte shprblime monetare dhe dhurata nga grupet kriminale t trafikut ndrkombtar t drogs, por gjithashtu kta t fundit prdornin makinn q ishte n emr t ish-Ministrit t Brendshm pr t kryer trafik ndrkombtar t lndve narkotike.

  Pr kt qllim, organi i prokuroris, nisur edhe nga provat e siguruara nprmjet bashkpunimit me prokurorin italiane, kan nisur hetim penal ndaj ish-Ministrit t Brendshm z. Saimir Tahiri.

  Pavarsisht fakteve t shoqruar me provat prkatse nga organi i prokuroris, mazhoranca n Kshill, dhe m pas n seanc plenare vendosi mosmiratimin pr dhnien e autorizimit pr “Arrestimin ose heqjen e liris t deputetit Saimir Tahiri”.

  Ky prbn nj akt t paprecedent n praktikn parlamentare shqiptare, ku nga organi i prokuroris ngrihet nj akuz e rnd penale ndaj nj deputeti, dhe shumica parlamentare pengon prokurorin t prdor t gjitha mekanizmat e duhur ligjor, prfshir dhnien e masave shtrnguese ndaj personit. Kjo imenton kulturn e pandshkueshmris n Shqipri, dhe nuk ndihmn n proceset integruese t vendit. Ky fakt provon jo vetm paligjshmrin nga ana e mazhorancs, por gjithashtu, vullnetin e saj pr t ndrhyr dhe penguar hetimin penal ndaj ktij rasti.

  Ktij konkluzioni i vjen n mbshtetje edhe veprimet e Kryeminstrit dhe antarve t tjer t Kshillit t Ministrave, t cilt n deklarata publike dhe t njohura, jo vetm kan kritikuar organin e prokuroris, por kan prdorur ndaj tyre nj gjuh t paprshtatshme dhe intimiduese. Kjo sjellje bie ndesh me parimin kushtetues t ndarjes dhe balancimit t pushteteve. Por gjithashtu, tregon qart se Kryeministri nuk shqetsohet vetm pr fatin e ish-Ministrit t Brendshm, por pr fatin e tij.

  sht e qart se Kryeministri ka patur informacione t plota pr veprimtarin e grupeve kriminale n fushn e trafikut ndrkombtare t lndve narkotike, apo pr prfshirjen e punonjsve t lart t Policis s Shtetit n kt veprimtari kriminale. Megjithat, nuk rezulton nga faktet dhe provat q disponohen nga ana jon q t ket marr ndonj mas mbi kt fenomen, apo t ket ushtruar prgjegjsit e veta kushtetuese si Kryeministr i vendit dhe autoritet prgjegjs pr t mbikqyrur veprimtarin e ministrave t tij.

  Veprimet e paligjshme pr t dmtuar kt shtje vijuan edhe m tej. N kundrshtim flagarant me ligjin, sht lejuar ekstradimi n Itali i shtetasit Nezar Seiti, i cili ishte personi i vetm i arrestuar dhe n dispozicion t prokuroris shqiptare n dosjen hetimore ndaj ish-Ministrit t Brendshm Saimir Tahiri.

  Ky fakt mund t ket efekt shkatrrues pr procedimin penal q po kryen Prokuroria pr Krime t Rnda n kuadr t grupit t strukturuar kriminal “Habilaj”, dhe pr pasoj edhe mbi procedimin penal t nisur ndaj deputetit t mazhorancs dhe ish-Ministrit t Brendshm, Saimir Tahiri. Injorimi q Ministri i Drejtsis i ka br jo vetm ligjit, por edhe autoritetit t organeve t drejtsis shqiptare (Gjykats pr Krime t Rnda), sht nj akt i paprecedent pr drejtsin n vend. Nse Ministri i Drejtsis ndrmerr veprime arbitrare dhe t kundrligjshme, me impakt t drejtprdrejt n prishjen apo dmtimin e hetimeve penale n nj shtje konkrete n vend, ather jemi prpara nj krimi shtetror, t padgjuar m par dhe q sht br qllimisht pr t ndrhyr n procedimin penal n ngarkim t deputetit t mazhorancs dhe ish- Ministrit t Brendshm Saimir Tahiri.

  Pr kt qllim, sht e nevojshme q t ngrihet nj Komision Hetimor q ka pr objekt, ndr t tjera:
  (1) Roli, dijenia dhe pergjegjesia e Kryeministrit, anetareve te tjere te Keshillit te Ministrave, Policise se Shtetit dhe institucioneve te tjera shtetererore, veprimet apo mosveprimet e tyre, ne parandalimin dhe ndeshkimin e fenomenit te kultivimit te kanabisit apo trafikimit te lendeve narkotike;
  (2) Vleresimi i rrethanave mbi dijenine e Kryeministrit dhe anetareve te tjere te Keshillit te Ministrave per veprimtarine kriminale apo ligjshmerine e veprimtarise se tyre shteterore ne drejtim te parandalimit te paligjshmerise per te cilen akuzohet ish-Ministri i Brendshem dhe drejtues te larte te Policise se Shtetit;
  (3) veprimet dhe sjellja e Kryeministrit dhe anetareve te tjere te Keshillit te Ministrave, si dhe e cdo zyrtari tjeter publik, ne pengimin apo intimidimin e organit te prokurorise qe te veproje ne menyre te pavarur dhe paanshme ne hetimin e ceshtjes penale ndaj ish Ministrit te Brendshem z. Saimir Tahiri;
  (4) ligjshmeria e ekstradimit te personit tjeter nen hetim per te njejten ceshtje dhe efektet qe sjell ky ekstradim ne ushtrimin e ndjekjes penale ndaj ish-Ministrit te Brendshem, etj.”.

  II. PLAN PARAPRAK HETIMI
  A. Objekti:

  Sipas vendimit nr. 30/2018 t Kuvendit, objekt i veprimtaris s komisionit sht:
  a) Kontrolli i veprimeve dhe mosveprimeve t organeve shtetrore n parandalimin dhe goditjen e fenomenit t kultivimit dhe trafikut t lndve narkotike, prfshir shtjen pr t ciln Prokuroria po heton z. Saimir Tahiri, ish-Ministr i Brendshm.
  b) Verfikimi i do lloj dyshimi pr ndikim t paligjshm n ushtrimin e ndjekjes penale n mnyr t pavarur nga organet kompetente t ngarkuara me ligj, n hetimin penal t ktij rasti.

  Hetimi do t synoj mbrojtjen e parimit t ndarjes dhe balancimit t pushteteve, shtetin e s drejts dhe demokracin funksionale, me qllim parandalimin e pasojave negative pr shtetin, qytetart dhe interesin publik, si dhe nxjerrjen e prgjegjsive konkrete institucionale.

  Komisioni ka t drejt t hetoj dhe t bj transparenc t plot pr do shtje q prfshihet n objektin e puns s tij, n prputhje me parimet kushtetuese, vecanrisht parimin e ndarjes dhe balancimit t pushteteve, si dhe duke respektuar dhe duke mos mbivendosur kompetencat e organeve t drejtsis.

  Hetimi do t realizohet n drejtim t sqarimit t mnyrs s zbatimit t ligjit, identifikimit t prgjegjsive t organeve apo personave zyrtar prkats, n kultivimin dhe trafikimit e lndve narkotike, analizimit t gjetjeve pr t prgatitur rekomandimet pr ndrhyrje ligjore e administrative pr parandalimin apo eliminimin plotsisht t tyre n t ardhmen.

  B. Detyrat e Komisionit dhe veprimet e tij:

  Detyrat e Komisionit jan:
  (1) Kontrolli i veprimeve dhe mosveprimeve t Kryeministrit, anetareve te tjere te Keshillit te Ministrave, Policise se Shtetit dhe institucioneve te tjera shtetererore, ne parandalimin dhe ndeshkimin e fenomenit te kultivimit te kanabisit apo trafikimit te lendeve narkotike;
  (2) Kontrolli i veprimeve dhe mosveprimeve t Kryeministrit, anetareve te tjere te Keshillit te Ministrave, apo organeve shtetrore, per veprimtarine kriminale apo ligjshmerine e veprimtarise se tyre shteterore ne drejtim te parandalimit te paligjshmerise per te cilen akuzohet ish-Ministri i Brendshem dhe drejtues te larte te Policise se Shtetit;
  (3) Verifikimi i veprimeve dhe sjelljes s Kryeministrit dhe anetareve te tjere te Keshillit te Ministrave, ne pengimin apo intimidimin e mundshm t organit te prokurorise qe te veproje ne menyre te pavarur dhe paanshme ne hetimin e ceshtjes penale ndaj ish Ministrit te Brendshem z. Saimir Tahiri;
  (4) Verifikimin e procedurs s ekstradimit te personit tjeter nen hetim per te njejten ceshtje Nezai Seitaj dhe efektet qe sjell ky ekstradim ne ushtrimin e ndjekjes penale ndaj ish-Ministrit te Brendshem.

  Pr prmbushjen e ktyre detyrave, komisioni:
  1) miraton planin e hetimeve;
  2) mbledh t dhna pr shtjen, t cilat mund t jen informacione zyrtare dhe jozyrtare, por q njihen publikisht;
  3) thrret dshmitar pr t sqaruar rrethana t ndryshme q lidhen me shtjen;
  4) n shrbim t hetimeve mbi shtjen, administron dokumente zyrtare, si dhe t dhna t tjera q ndihmojn n zhvillimin e hetimeve;
  5) pr t sqaruar rrethana t ndryshme q lidhen me shtjen, thrret ekspert t njohur nga gjykata pr fusha t ndryshme.

  N mbshtetje t neneve 14/b, 15/1 dhe 17 t ligjit nr. 8891, dat 02.05.2002 “Pr organizimin dhe funksionimin e Komisioneve Hetimore t Kuvendit”, Vendimit tё Kuvendit tё Shqipёrisё nr. 30/2018, do t krkohet nga disa institucione shtetrore, q t vendosin n dispozicion informacionet/dokumentat q disponojn pr objektin e hetimit. Konkretisht, do t krkohen ndr t tjera, por pa u kufizuar vetm n to, dokumentet apo informacionet e mposhtme:
  1) Informacione apo dokumente t drguara nga Shrbimi Informativ i Shtetit mbi veprimtarit kriminale t kultivimit dhe trafikimit t lndve narkotike, gjat periudhs 1 Janar 2014 – 5 Mars 2018, drejtuar t gjitha institucioneve shtetrore shqiptare, prfshir Presidentit t Republiks, Kryeministrit, antarve t Kshillit t Ministrave, Policis s Shtetit, Autoriteteve Portuale, Drejtorive t Kufirit, dhe do organi tjetr shtetror.
  2) Informacione apo dokumente t trajtimit t informaconeve t SHISH nga institucionet shtetrore t siprcituara.
  3) Informacione apo dokumente t marra nga institucionet shtetrore shqiptare, nga agjencit partnere t huaja, pr veprimtarin kriminale t kultivimit dhe trafikimit t lndve narkotike, gjat periudhs 1 Janar 2014 – 5 Mars 2018.
  4) Informacione, pyetje apo dokumente t organeve ligjzbatuese italiane, prfshir prokurorin antimafia t Catanias, q lidhet me trafikun ndrkombtar t lndve narkotike dhe prfshirjen e ish-Ministrit t Brendshm t RSH n kt aktivitet.
  5) Dokumentet q provojn diskutimin mbi fenomenin e kultivimit dhe trafikimit t lndve narkotike n mbledhjet e Kshillit t Ministrave, sipas procesverbaleve zyrtare t mbledhjeve, pr t vlersuar qndrimin e secilit prej antarve.
  6) Raportimet e bra nga institucionet prgjegjse n Mbledhjet e Kshillit t Siguris Kombtare, pran Presidentit t Republiks, gjat periudhs 1 Janar 2014 – 5 Mars 2018, sipas procesverbaleve t ktyre mbledhjeve.
  7) Informacionet operative t siguruara nga Policia e Shtetit dhe mnyra e trajtimit t tyre, lidhur me veprimtari kriminale t dyshuara t kultivimit dhe trafikimit t lndve narkotike, gjat periudhs 1 Janar 2014 – 5 Mars 2018.
  8) Informacione dhe dokumente q i jan njoftuar Policis s Shtetit dhe Ministris s Brendshme, pr prfshirjen e punonjsve t Policis s Shtetit n veprimtarin kriminale t kultivimit dhe trafikimit t lndve narkotike, bashkpunimin apo lehtsimin e saj, gjat periudhs 1 Janar 2014 – 5 Mars 2018.
  9) Informacionet dhe dokumentet lidhur me prdorimin e Radarve t kontrollit t hapsirs dhe territorit t Republiks s Shqipris, dhe identifikimet e kryera n kt kuadr, lidhur me veprimtarin kriminale t trafikimit t lndve narkotike.
  10) Informacionet dhe dokumentet q i jan drguar nga autoritetet shqiptare, agjencive ligjzbatuese t vendeve t tjera, n kuadr t goditjes s veprimtaris kriminale lidhur me trafikimin e lndve narkotike.
  11) Informacionet dhe veprimet e kryera nga autoritetet prgjegjse shqiptare n kuadr t goditjes s grupit kriminal t cshtjes “Xibraka”, finalizuar me aksionin e Janarit 2015.
  12) Dokumentacionin e plot t procedurs s ekstradimit t shtetasit Nezar Seitaj, dhe dokumentacionin e plot t nxjerrjes s tij jasht territorit t Republiks s Shqipris.
  13) Informacion nga Prokuroria mbi numrin e procedimeve penale per vepra penale te lidhura me lndt narkotike per periudhn 2014-2018 dhe ecurine e tyre ne Gjykate; numrin e procedimeve penale qe lidhen me punonjes te policise se shtetit dhe zyrtare shteterore per vepra penale te shperdorimit te detyres, moskallezimit te krimit, si dhe per vepra penale qe lidhen me lendet narkotike per periudhen 2014-2018, si dhe n sa prej ktyre rasteve, te pandehurit kane qene ne mungese.
  14) Informacion nga Policia dhe nga Prokuroria per numrin e aksioneve te dekonsipiruara; sa eshte numri i zyrtareve dhe i punojesve te policise te proceduar per dekonsipirim te aksioneve, q lidhen me fenomenin e kultivimit dhe trafikimit t lndve narkotike, si dhe informacion mbi planifikimin dhe zbatimin e aksionit (si caktohej skuadra, kush merrte njoftim ne rruge hierarkike dhe sa kane qene rastet, kur aksioni i filluar eshte anulluar)
  15) Informacion nga Policia per levizjet ne burimet njerezore ne te gjithe territorin te ngarkuar me krimin e organizuar dhe vecanerisht me luften kunder narkotikeve (sa here ka ndryshuar organika, sa here jane transferuar, pushuar, ngritur ne detyre, procedime disiplinore gjer ne largimin nga detyra, a ka probleme midis detyres dhe grades qe ka punonjesi ne keto funksione).
  16) Raportet periodike te ShCBA-se drejtuar Ministrit te Brendshem mbi funksionimin e policise se shtetit lidhur me luften kunder narkotikeve.
  17) Informacion nga Prokuroria nese ne periudhen 2014-2018 ka pasur figura te reja krimi, te cilat nuk mbuloheshin nga ligji penal (psh krijimi i pistave te avionit per trafikun apo punetoret e hashashit).
  18) Informacion dhe dokumentacioni i plot nga organi i prokuroris dhe Policia e Shtetit mbi sasit e sekuestruara t lndve narkotike n periudhn 2014-2018, t ndar sipas viteve, si dhe dokumentacionin e plot t procedurs s asgjesimit t saj.
  19) do informacion tjetr t nevojshm pr prmbushjen e detyrave nga ana e Komisionit, sipas objektit t puns s Komisionit.

  Komisioni Hetimor prve marrjes s informacioneve zyrtare, n prputhje me legjislacionin n fuqi, do t prdor t gjitha metodat e hetimit t parashikuara nga legjislacioni n fuqi, prfshir kqyrjen, kontrollin apo sekuestrimin e akteve pran institucioneve prgjegjse.

  Nga ana tjetr, n kuadr t analizs s plot mbi kt cshtje, do t thirren pr t dshmuar n Komisionin Hetimor, personat apo funksionart publik t mposhtm:

  Emr, Mbiemr Funksioni

  Edi Rama- Kryeministr
  Fatmir Xhafaj- Ministr i Brendshm
  Saimir Tahiri- Ish – Ministr i Brendshm
  Visho Ajazi Lika- Ish – Drejtor i Prgjithshm i SHISH
  Haki Cako Ish – Drejtor i Prgjithshm i Policis s Shtetit
  Ardi Veliu- Drejtor i Prgjithshm i Policis s Shtetit
  Helidon Bendo- Drejtor n detyr i Shrbimit Informativ t Shtetit
  Pr t’u identifikuar emrat Drejtort apo ish- Drejtort e Drejtoris s Policis n 12 Qarqet e Shqipris, gjat periudhs 1 Janar 2014 – 5 Mars 2018
  Besim HAJDARMATAJ- Drejtues i Prokuroris pr Krime t Rnda, pran Gjykats s Shkalls s Par pr Krime t Rnda
  Etilda Gjonaj- Ministr i Drejtsis
  Arqile Koa

  Rovena Gashi- Drejtori dhe ish- Drejtori i Drejtoris pr Marrdhniet me Jasht, n Prokurorin e Prgjithshme
  Odeta Thngjilli-Drejtore e Drejtoris s Marrdhnieve Juridiksionale me Jasht, pran Ministris s Drejtsis
  Pr t’u identifikuar emri Drejtorin e IEVP nr. 313 “Jordan Misja”
  Pr t’u identifikuar emrat Drejtort e Policis n Pikat e Kalimit t Kufirit, gjat periudhs 1 Janar 2014 – 5 Mars 2018
  Pr t’u identifikuar emrat Drejtort e Portit t Durrsit dhe Vlors, gjat periudhs 1 Janar 2014 – 5 Mars 2018
  Dritan Zagani Ish- punonjs i Policis s Shtetit
  Pr t’u identifikuar emrat Drejtori apo ish Drejtori i Shrbimit pr shtjet e Brendshme dhe Ankesat, n Ministrin e Brendshme, gjat periudhs 1 Janar 2014 – 5 Mars 2018
  Pr t’u identifikuar emrat Drejtori apo ish- Drejtori i Agjencis s Inteligjencs dhe Siguris s Mbrojtjes, gjat periudhs 1 Janar 2014 – 5 Mars 2018
  – Komisioni rezervon t drejtn q ne Planin e Hetimit t thrras pr t dshmuar cdo person apo funksionar tjetr q ka dijeni rreth objektit t hetimit, dhe q rezulton i prfshir n kt cshtje nga shqyrtimi i dokumentacionit zyrtar.

  C. Afati i zhvillimit t hetimeve dhe prfundimit t tij:

  Veprimet/ Afati maksimal
  Mbledhja e dokumentacionit Brenda dats 15 Prill 2018
  Shqyrtimi paraprak i dokumentacionit dhe vlersimi i nevojs pr dokumentacion shtes – Miratimi i Planit t Hetimit Brenda dats 30 Prill 2018
  Pyetja e dshmitarve Brenda dats 31 Maj 2018
  Analizimi i akteve dhe dokumentave Brenda dat 30 Qershor 2018
  nxjerrja e konkluzioneve t hetimit – Mbyllja e Hetimit Brenda dats 10 Korrik 2018
  Prezantimi i Raportit Final t Komisionit Brenda dats 25 Korrik 2018

  Hetimi konsiderohet i hapur dhe Komisioni do t prfundoj veprimtarin e tij brenda afatit t caktuar me vendim t Kuvendit (5 Shtator 2018, q nnkupton brenda ktij Sesioni Parlamentar).

  D. Hartimi i Planit t Hetimit:
  Mbi bazn e Planit Paraprak t Hetimit, Kryetari i propozon Komisionit pr miratim projektvendimin “Pr miratimin e Planit t Hetimit t Komisionit Hetimor” brenda afateve t parashikuara nga ligji. Me qllim hartimin e Planit t Hetimit dhe realizimit t veprimeve t prcaktura n kt Plan Paraprak Hetimi, Komisioni, nprmjet Kryetarit, mund t krkoj t dhna dhe dokumente t tjera nga titullart e institucioneve publike, si dhe t kryej cdo veprim sipas nenit 15 dhe 17 t ligjit nr. 8891, dat 02.05.2002 “Pr organizimin dhe funksionimin e Komisioneve Hetimore t Kuvendit”.

  Balkanweb

 12. #52
  Bordi Drejtues Maska e Ingenuous
  Antarsuar
  13-05-2002
  Vendndodhja
  Shqipri
  Mosha
  41
  Postime
  934
  Faleminderit
  17
  42 falenderime n 28 postime

  Pr: Dosja Saimir Tahiri: Qeveria e Edi Rams n shrbim t trafikantve t drogs

  Prokurorja e Prgjithshme Arta Marku ka shkarkuar nga detyra nj prej drejtuesve m t rndsishme t akuzs n vend. Bhet fjal pr Kreun e Prokuroris s Krimeve t Rnda Besim Hajdarmatar.

  Msohet se vendimi i sht marr gjat dits s sotme. Kujtojm se Hajdarmataj ishte prokurori q krkoi arrestimin e ish-ministrit t Brendshm Saimir Tahiri.

  Aktualisht dosja e Tahirit dhe Habilajve sht n dorn e tij. Po kshtu msohet se n vend t Hajdarmataj sht komanduar prokurorja Donika Prela.

  lapsi
  "Askush nuk eshte perfekt, une jam askushi"

 13. #53
  Bordi Drejtues Maska e Ingenuous
  Antarsuar
  13-05-2002
  Vendndodhja
  Shqipri
  Mosha
  41
  Postime
  934
  Faleminderit
  17
  42 falenderime n 28 postime

  Hajdarmataj reagon pas shkarkimit: Motivacioni nuk sht i qart. Dosja Tahiri e vetmja ku un jam

  Hajdarmataj reagon pas shkarkimit: Motivacioni nuk sht i qart. Dosja Tahiri e vetmja ku un jam i prfshir direkt

  Kreu i shkarkuar i Prokuroris s Krimeve t Rnda, e cili ishte gjithashtu dhe n krye t hetimeve pr dosjen Tahiri-Habilaj, ka br reagimin e par q pas vendimit t Arta Markut. I pyetur nga BIRN, Hajdarmataj tha se nuk kishte ndonj informacion m konkret mbi shkaqet e shkarkimit, por theksoi se shtja m e rndsishme q kishte deri para shkarkimit n duar ishte ajo e ish-Ministrit t Brendshm Saimir Tahiri. Sipas Hajdarmatajt, shkarkimi nga posti i kreut t prokuroris nuk sjell automatikisht heqjen e dosjes s Tahirit nga prgjegjsia e tij.

  Motivacioni nuk ishte shum i qart por besoj se kishte t bnte me dhnien e nj hovi t ri apo impulsi m t madh t puns s Prokuroris s Krimeve t Rnda. Ishte nj urdhr q m shkarkonte mua nga ana e drejtimit t prokuroris s Krimeve t Rnda, dhe n zbatim t tij, tani i bie q un jam nj prokuror i thjesht n kt prokurori, tha Hajdarmataj.

  Pyetur se me far mund t lidhet shkarkimi i tij n kt koh, Hajdarmataj tha:

  Un nuk di t them se me far ka lidhje ky shkarkim por mund tju them se un e vetmja dosje q un jam prfshir drejt pr s drejti, nga nj sr hetimesh q tashm jan t hapura nga ana e Prokuroris s Krimeve t Rnda, sht ajo e dosjes ish-ministrit t Brendshm, Sajmiri Tahiri.

  Un tani jam prokurori i thjesht dhe normalisht do t vazhdoj punn time me dosjet pr t cilat jam i ngarkuar t hetoj, deri n momentin q mund t ket ndonj urdhr tjetr pr transferimin apo komandimin tim n ndonj institucion tjetr, shtoi ai.

  laspi
  "Askush nuk eshte perfekt, une jam askushi"

 14. #54
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,299
  Faleminderit
  175
  120 falenderime n 105 postime

  Tahiri n arrest shtpie, Prokuroria krkoi arrest me burg

  Gjykata e Krimeve t Rnda ka vendosur ditn e sotme masn e ndalimit arrest shtpie pr ish-ministrin e Brendshm, Saimir Tahiri.

  Msohet se Prokuroria ka krkuar arrest me burg pr ish-ministrin, i cili vetm pak dit m par dha dorheqjen si deputet.

  Tahiri dyshohet pr kryerjen e veprave penale Trafikimi i narkotikve, n bashkpunim dhe Korrupsioni pasiv i funksionarve t lart shtetror ose i t zgjedhurve vendor.

  Njoftimi i Prokuroris
  Gjykata vendosi pranimin pjesrisht t krkess. Caktimin e mass s sigurimit personal Arrest n shtpi, ndaj shtetasit nn hetim Saimir Bashkim Tahiri, i datlindjes 30.10.1979, si person i dyshuar pr kryerje t veprave penale Trafikimi i narkotikve, n bashkpunim, n formn e grupit t strukturuar kriminal, e parashikuar n nenet 283/a dhe 333/a, n lidhje me nenin 28 t Kodit Penal dhe, Korrupsioni pasiv i funksionarve t lart shtetror ose i t zgjedhurve vendor, e parashikuar n nenin 260 t Kodit Penal.

  Urdhrohet shtetasi nn hetim Saimir Bashkim Tahiri t mos largohet nga banesa e tij, ndodhur n Tiran, Rruga Kodra e Diellit, Pallati Nr.3.

  Top Channel
  Silence is golden.

 15. #55
  Moderator Maska e Lazo
  Antarsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,299
  Faleminderit
  175
  120 falenderime n 105 postime

  Tahiri i lir me kusht

  Saimir Tahiri nuk do t bj asnj dit burg. Gjykata e Krimeve t Rnda, pas m shum se pes orsh n dhom kshillimi, ka marr vendimin pr dnimi e Saimir Tahirit me 5 vite burg. Por ky vendim konvertohet n 3.4 vite burg pr shkak t gjykimit t shkurtuar. Megjithat, Saimir Tahiri nuk do t bj asnj dit burg, pasi dnimi i tij do t konvertohet n shrbim prove. N kto kushte, Saimir Tahiri, do t vuaj dnimin me kusht, me qllim q ai gjat ksaj periudhe t mos bj asnj shkelje tjetr t ligjit. Ndrkoh, Gjykata e Krimeve t Rnda ka rrzuar tre akuzat e tjera pr t cilat po hetohej Saimir Tahiri. Sipas Gjykats s Krimeve t Rnda, Prokuroria nuk ka prova t mjaftueshme pr t akuzuar Saimir Tahirin pr Grup t strukturuar kriminal, Trafikim t lndve narkotike n bashkpunim dhe Korrupsion i zyrtarit t lart.


  Pasi dgjoi vendimin, Saimir Tahiri doli prpara mediave, teksa nuk e kurseu buzqeshjen dhe ironit, Tahiri gjat fjals s tij tha se nuk qesh dhe as nuk qan dot pr vendimin, ndrsa i ftoi mediat t flasin nesr gjat dhe gjer s bashku.

  Meq ca kushrinj t mi kan prdorur emrin tim, un i bie q kam shprdoruar detyrn. M lini ta prtyp, nuk qesh dhe nuk qaj dot. Nesr do ju ftoj q t ndajm ca mendime. Mu duk nj gj q; je i pafajshm, por skemi kllqe q ta themi. Nuk konsideroj asgj fitore. Kjo sht vetm maja e ajsbergut t betejs time. M la pa fjal Gjykata. Nuk jam kriminel, por paskam shprdoruar detyrn. M lini pak koh ta prtyp kt. Mu duk nj gj e tipit je i pafajshm, por nuk kemi koh ta themi Pr t gjith kushrinjt idiot q kemi n farefis, do dnohemi pr shprdorim detyre. Nuk di ct them.- u shpreh Tahiri pr mediat. Tahiri, edhe pse sht munduar t shfaqej i qet, por n fytyrn e tij shfaqej nervozizmi.

  Saimir Tahiri krkoi gjykim t shkurtuar nga Gjykata e Krimeve t Rnda, e cila n datn 10 shtator zhvilloi seancn e fundit dgjimore t palve, Prokuroris dhe t akuzuarit. N pretencn e saj, Krimet e Rnda krkuan 12 vite burgim pr Saimir Tahirin, i cili akuzohet pr 3 vepra penale: Korrupsion t zyrtarve t lart, Trafik t lndve narkotike kryer n bashkpunim dhe Grup t struktura kriminal, n kuadr t dosjes Habilaj. Kto akuza jan hedhur posht nga ish-ministri i Brendshm Saimir Tahiri, i cili ka krkuar pafajsi.

  N seancn e 10 shtatorit, Saimir Tahiri paraqiti prova t reja prpara trups gjykuese, ku sipas tij vrtetonin pafajsin. Ai paraqiti nj dokument, ku pretendonte se i kishte krkuar ish-ministres s Mbrojtjes, Mimi Kodheli, q t shihte problemin e fikjes s radarve. Ndrkoh, pas prfundimit t seancs maraton t dats 10 shtator, Saimir Tahiri u shpreh se nuk e mendonte dnimin.

  Edhe n seancn e t enjtes, Saimir Tahiri ka qen i shoqruar nga avokati i tij Maks Haxhia. Gjat dits, Haxhia u shpreh se ishte e papranueshme q t dnohej nj ish-ministr dhe deputet, pa pasur asnj prov. Ndrkoh, ashtu si n t kaluarn, procesi ndaj Saimir Tahirit edhe n ditn e vendimit, sht vzhguar nga prfaqsues t Ambasads s Shteteve t Bashkuara n Tiran.

  Megjithat, kujtojm se Tahiri nuk sht prfshir n gjykimin e dosjes Habilaj, pr t ciln drejtsia italiane ka dhn vendimin me burg pr disa t arrestuar, prfshir Moisi Habilajn, kushuririn e Saimit Tahirit. Drejtsia n vendin fqinj nuk gjeti prova q implikonin Saimir Tahirin n trafikun e drogs t organizuar nga vllezrit Habilaj n Vlor, ndaj n Itali u pushuan hetimet pr ish-ministrin e brendshm./Realstory.al/
  Silence is golden.

 16. #56
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  20-05-2008
  Vendndodhja
  Oslo, Norway
  Postime
  760
  Faleminderit
  4
  9 falenderime n 9 postime

  Pr: Dosja Saimir Tahiri: Qeveria e Edi Rams n shrbim t trafikantve t drogs

  ,,,,,,,,,,,3 vite dhe 4 muaj ,,,,,,,lol,,,,,,denohet edhe oficeri policise i shpallur ne kerkim,,,,,,edhe e gjithe ky gjykim estrade ne prani te perfaqesuesve te ambasades se USA ,,,,,,,,,,,te cilet do vendosin shtet ligjor ne Shqipni, ashtu sic kan ba shtet ligjor ne Puerto rico

 17. #57
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-01-2020
  Postime
  2
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Pr: Dosja Saimir Tahiri: Qeveria e Edi Rams n shrbim t trafikantve t drogs


Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •