Close

Rezultati i Sondazhit: Detyrim kombetar e ke ne kushtetute qe cdo shqiptar me kombesi shqiptare pavarsisht ne ca republike

Votues
7. Nuk mund tė votoni nė kėtė sondazh
 • Po, duhet se jane Shqiptare

  5 71.43%
 • Jo.

  1 14.29%
 • E ka detyrim

  1 14.29%
 • Nuk me intereson.

  0 0%
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 8 prej 8
 1. #1
  Moderator Maska e Lazo
  Anėtarėsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,291
  Faleminderit
  173
  118 falenderime nė 104 postime

  TE DISKUTOJME/ A duhet Shqiperia te pajise me pasaporta shqiptare te gjithe shtetasit kosovare?

  Detyrim kombetar eshte ne kushtetute qe cdo shqiptar me kombesi shqiptare pavarsisht ne ca republike jeton duhet te pajiset me pashaport..
  Silence is golden.

 2. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Lazo pėr postimin:

  [Elita] (13-12-2017)

 3. #2
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,151
  Faleminderit
  435
  524 falenderime nė 441 postime

  Pėr: TE DISKUTOJME/ A duhet Shqiperia te pajise me pasaporta shqiptare te gjithe shtetasit kosovare?

  Imagjino,ku kemi arritur, qe ; ai qe ta kerkon pashaporten shqiptare eshte Thaēi dhe ai qe ta jep eshte Meta.

  Sa rruge ne histori ka bere ai popull edhe punen e shtetesis nuk e ka zgjidhur akoma

 4. 2 antarėt mė poshtė falenderuan SERAFIM DILO pėr mendimin e shprehur nė kėtė postim:

  Lazo (15-10-2017),[Elita] (13-12-2017)

 5. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-09-2014
  Postime
  979
  Faleminderit
  2
  28 falenderime nė 28 postime

  Pėr: TE DISKUTOJME/ A duhet Shqiperia te pajise me pasaporta shqiptare te gjithe shtetasit kosovare?

  normalisht kosovaret duhet te pajiseshin me pashaporta shqiptare por plani i Zotit(Gjermanit te qiejve) eshte se do e shkaterroje shqiperine dhe do e ktheje ne nje vend te degjeneruar derrash dhe kjo do i merrte ne qafe edhe kosovaret qe jane larg shqiperise tashme!

 6. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2017
  Postime
  169
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 16 postime

  Pėr: TE DISKUTOJME/ A duhet Shqiperia te pajise me pasaporta shqiptare te gjithe shtetasit kosovare?

  Ēdo komb i huaj ka te njejtin ligj ne kushtetute, nese ke preardhjen e afert (gjyshi apo gjyshja) te nje vendi, atehere ai vend eshte i detyruar te te pajise me nje dokument nenshtetesie.

  Persa i perket Shqiptareve, ēeshtja eshte e nderlikuar. Per dy arsye:

  Se pari, perveē se gjuhes (apo emrave) eshte e veshtire indetifikimi i persona qe njihen si Shqiptare te trevave jashte Shqiperise se sotme.

  Se dyti, Feja eshte nje faktor tjeter negativ.


  Kam njohur shume Shqiptare te Dardanise dhe Ilirides qe jane me te ushqyer nga Feja sesa Kombi.
  Shume Shqiptare te Kosoves e perbuzin idene te quhen Shqiptare, keshtuqe indetifikohen si Kosovare, ndersa ne Maqedoni, si Turqeli apo Sllave.

  Nuk them se jane te gjithe te nje mendimi, por numri i ketyre eshte aq i larte sa te ben te shqetesohesh.

  Ne media kemi vene re kohet e fundit koka te insitucioneve fetare si ne Kosove dhe ne Maqedoni qe e denojne idene e Kombesise dhe Festave Shqiptare (Pavaresia dhe figuren e larte te Gjergj Kastriotit).
  Kjo lloj fryme po nxit "urrejtje" dhe "perbuzje" ndaj Kombit Shqiptar.

  Lind pyetja, Si mund te jesh Fetar dhe Shqiptar njehkohesisht?!

  Nuk eshte e mundur!

  Feja nuk e lejon te kesh Krenari Kombetare, dhe Kombi nuk te lejon te kesh Krenari fetare, sepse, nese duhet te sakrifikosh, atehere duhet te zgjedhesh.

  Eshte kontradiktore.


  Nese kerkon te jesh pjesetar i nje Kombi, duhet me teper se nje Pasaporte, te flasesh gjuhen, te dish historine, te rrespektosh bashkatdhetaret, ta duash Atdheu (me teper se Fene) dhe te ruash Vlerat dhe Traditat Kombetare.

  A duhet te pajisen Kosovaret me pasaporta Shqiptare?

  Nese deshiron te quhesh Shqiptar dhe ke krenarine dhe rrespektin per Kombin atehere ēdo Shqiptar jashte Shqiperise duhet ti jepet e drejta!

 7. #5
  i/e regjistruar Maska e [Elita]
  Anėtarėsuar
  15-02-2013
  Vendndodhja
  Larg!
  Postime
  450
  Faleminderit
  23
  28 falenderime nė 25 postime

  Pėr: TE DISKUTOJME/ A duhet Shqiperia te pajise me pasaporta shqiptare te gjithe shtetasit kosovare?

  Ilir pershendetje,
  Nuk jam natyre qe replikoj kollaj, por ppstimi jot me lart nuk me le zgjidhje tjeter . Dua te them qe hidhi edhe nje sy asaj qe ke shkruajtur se ke fol me shume emocione dhe ide te pa baza. Nuk ka shqiptar jasht shqiperise qe identifikohet si dicka tjeter, keto jan prezente vetem ne koken tende. Harroje kete. Ke permend kosove e maqedoni, aty ku jane patriotet me te medhenj e njerzit qe duan me shume shqiptarine se familjet e tyre. Madje edhe ne evrope e amerike e kudo neper bote jane keto shqiptare qe ngrihen organizojne festa e dalin neper qendrat me te medhaja te ngrejne flamurin me shqiponje ne diten e flamurit, pikerisht keto shqiptar qe ti i quan sllav ( nga urrejtja qe ke per ta) i bejne keto gjera nga patriotizmi e atdhedashurija qe kan, keto shqiptare mbajne flamurin ne mur ne shpi dhe neper targat e makinave. Te siguroj qe shqiptaret e shqiperise as qe duan tja din madje kan turp dhe ndihen te nencmuar te thone jemi shqiptare, madje per femijet e tyre qe i rrisin jasht shtetit thone jane amerikan, gjerman etc. Ndersa femijet e atyre qe ti permende dalin me flamur te mbeshtjellur ne mes shesheve dhe ndihen krenar.
  Ketu shikohet, menyra se me cfar tradite i ushqen femijet, tregon patriotizem e atdhedashuri.
  Nese ke nej urrejtje personale me dike andej, mos e shpreh pergjithesisht!
  Ta them dhe njehere qe ato qe thua jane te pa baza dhe permbajne nje urrejtje e negativizem mbrenda, arsyet i di ti vete. Por nese ke taku 1 a 2 veta dhe ke fitu ketw bindje, keto pak persona qe ke taku ti nuk perfaqesojne rreth 3 milion te tjere.

 8. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2017
  Postime
  169
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 16 postime

  Pėr: TE DISKUTOJME/ A duhet Shqiperia te pajise me pasaporta shqiptare te gjithe shtetasit kosovare?

  Citim Postuar mė parė nga [Elita] Lexo Postimin
  Ilir pershendetje,
  Nuk jam natyre qe replikoj kollaj, por ppstimi jot me lart nuk me le zgjidhje tjeter . Dua te them qe hidhi edhe nje sy asaj qe ke shkruajtur se ke fol me shume emocione dhe ide te pa baza. Nuk ka shqiptar jasht shqiperise qe identifikohet si dicka tjeter, keto jan prezente vetem ne koken tende. Harroje kete. Ke permend kosove e maqedoni, aty ku jane patriotet me te medhenj e njerzit qe duan me shume shqiptarine se familjet e tyre. Madje edhe ne evrope e amerike e kudo neper bote jane keto shqiptare qe ngrihen organizojne festa e dalin neper qendrat me te medhaja te ngrejne flamurin me shqiponje ne diten e flamurit, pikerisht keto shqiptar qe ti i quan sllav ( nga urrejtja qe ke per ta) i bejne keto gjera nga patriotizmi e atdhedashurija qe kan, keto shqiptare mbajne flamurin ne mur ne shpi dhe neper targat e makinave. Te siguroj qe shqiptaret e shqiperise as qe duan tja din madje kan turp dhe ndihen te nencmuar te thone jemi shqiptare, madje per femijet e tyre qe i rrisin jasht shtetit thone jane amerikan, gjerman etc. Ndersa femijet e atyre qe ti permende dalin me flamur te mbeshtjellur ne mes shesheve dhe ndihen krenar.
  Ketu shikohet, menyra se me cfar tradite i ushqen femijet, tregon patriotizem e atdhedashuri.
  Nese ke nej urrejtje personale me dike andej, mos e shpreh pergjithesisht!
  Ta them dhe njehere qe ato qe thua jane te pa baza dhe permbajne nje urrejtje e negativizem mbrenda, arsyet i di ti vete. Por nese ke taku 1 a 2 veta dhe ke fitu ketw bindje, keto pak persona qe ke taku ti nuk perfaqesojne rreth 3 milion te tjere.

  E lexove qe te gjithe shkrimin tim apo e interpreton sipas Eksitimit Emocional tendin?!

  Nese ke per tu kunderpergjigjur te sugjeroj te vish me gjera Konkrete, siē bera dhe une mesiper.
  Nuk fola me emocione apo "urrejtje personale" (siē e quan ti).

  Pastaj, nuk po flas per Shqiptaret e Shqiperise, pasi ata kane pasaporte Shqiptare, por per ata qe deshirojne nje te tille dhe qe quhen Shqiptare jashte Shqiperise se sotme.
  Dhe nuk jam kundra pajisjes se tyre me nje mjet identifikimi Shqiptar, perkundrazi, te pajiset ēdo person qe IDENTIFIKOHET si Shqiptar.

  Fola per fenomenin fetar pasi eshte tashme me se i qarte. Ti ose je naiv ose i pa informuar.
  Te sugjeroj, ndiq mediat e Kosoves, dhe panelet si dhe kokat e institucioneve fetare ku do te bindesh se ka nje perqindje te ashtuquajturish "Shqiptare" qe jane kundra idese Kombetare.

  Pastaj, ēdo te thote te jesh Shqiptar apo ē'eshte per ty Shqiperia?!


  Nje pasaporte? Nje flamur (paēka se Kosova ka te sajen, me te afert me Bosnjen se Shqiperine, Fakt ky jo Emocion), Toka, Feja?!


  Ke mundesi te me pergjigjesh ti, pasi qenke prekur ne krenari?


  Mirmbetsh

 9. #7
  i/e regjistruar Maska e [Elita]
  Anėtarėsuar
  15-02-2013
  Vendndodhja
  Larg!
  Postime
  450
  Faleminderit
  23
  28 falenderime nė 25 postime

  Pėr: TE DISKUTOJME/ A duhet Shqiperia te pajise me pasaporta shqiptare te gjithe shtetasit kosovare?

  Jeni te pa informuar apo te keqinformuar dhe me e keqja nuk deshironi te informoheni. Ne shqiperi njerzit jane fetar poashtu, te feve te ndryshme, tjua marim pasaportat thoni ju ? Nuk quhen me shqiptar keta ? Qesharake e?
  Momenti qe beni pershesh kombin me fene, ju nxjerr jasht teme, dhe njekohesisht me le te kuptoj qe eshte humbje kohe debati me ju.
  Shnet!

 10. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2017
  Postime
  169
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 16 postime

  Pėr: TE DISKUTOJME/ A duhet Shqiperia te pajise me pasaporta shqiptare te gjithe shtetasit kosovare?

  Citim Postuar mė parė nga [Elita] Lexo Postimin
  Jeni te pa informuar apo te keqinformuar dhe me e keqja nuk deshironi te informoheni. Ne shqiperi njerzit jane fetar poashtu, te feve te ndryshme, tjua marim pasaportat thoni ju ? Nuk quhen me shqiptar keta ? Qesharake e?
  Momenti qe beni pershesh kombin me fene, ju nxjerr jasht teme, dhe njekohesisht me le te kuptoj qe eshte humbje kohe debati me ju.
  Shnet!


  Shume zhurme per asgje or mik!

  Pershesh Kombin me Fene?!

  Shpjegohu me mire, mos jep pergjigje mediokre.

  Ti debaton kurse une diskutoj o mik, mbase ketu qenka gabimi yt.

  Hajt Shnet paē!

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •