T jesh Tahiri nuk sht turp, as t jesh Zyra nuk sht turp
Dhe as t vdessh nga dashuria nuk sht turp
A mund t jesh Tahiri me Zyran?
Kjo sht e gjitha.

Prshkrimi Librit

Ditn pr diell, n vlim t qershorit, n Sulltanahmet, mu shfaq kaprolli me deg qershie mbi kok. Kokrrat e pjekura lkundeshin si fryte fjetjesh vajzrore duke i br karshillk monumentalietit t Xhamis Blu, Shn Sofis dhe Pallatit t Sulltanve. E dija t vrar kaprollin tim brirmbir nga farat e qershive q haja fshehurazi mbi murin rrethues prej qerpii t shtpis treqindvjeare ku u linda. Ishte ai kaproll q m kish trhequr prej kmishe netve, mua adoleshenten me gjoks t lidhur q prtypte letra dashurie, gjimnazisten n shtratin e ndyr n barakat e aksioneve t puns vullnetare, ku minjt npr trar i shurronin n vesh, studenten me brenevek bezeje n kapanonet e ushtris, nusen mes t vjellave t krushqve q grhisnin pran saj. Un e kisha trembur kaprollin tim n gjendjet prej murgeshe premtuese, Shkurteje prej Tirane, gardisteje kinezo-shqiptare, nuseje t vlersuar nga dhndri pr gjith ato monstruozitete t disiplins dhe ndershmris komuniste. A do t isha ktu po t shkoja pas kaprollit q natn e par?
Marmara Hanm mund t jet nj gruandrr, por kurrsesi e pavrtet. Ajo beson se mrekullit, kur nisin, duhet t ndodhin. Jeta e saj n Stamboll nuk shnon shkputjen nga Ama, fmija e lindur dhe rritur n lagjen e vjetr t krishter n krthiz t Tirans, nga vajza, nna, gruaja e divorcuar, pra nga vetvetja, para mbrritjes n Stamboll, por vetkrijimin. Ngrehina e t pavrtetave t besueshme t rrfimit t saj dhe t tre burrave apo Prersve si i quan ajo, mbahet pa u mbajtur n t vrtetn shfaqur si nj thirrje e projektuar nga Nazim Hikmeti, shkruar nga nj dor e panjohur, n nj gjuh t panjohur n kurrizin e nj kioske n nj lulishte t Stambollit.

http://www.librariatoena.com/product...marmara-hanem/