Dy te denuar te perjetshem po ndanin qeline me njeri tjetrin dhe ishte dita e pare a burgut! I pari qe ishte trupmadh dhe me fytyre gorrille i tha tjetrit qe vinte i dobet por i shkathet: - Perse te kane futur brenda? tjetri ia ktheu se kishte vrare kryeministrin. Po ti ia ktheu tjetri perse je brenda? Une kam vrare presidentin iu pergjigj i pari. Aha ia kthu tjetri 'Ai' ta paska futur dhe ty. po lere ate muhabet se po na degjojne rojat! E mire kaluan dite dhe te burgosurit u mesuan me burgun por filluan te ndjejne mall per boten jashte. C'te benin? Ishte nje uri per lirine qe u mungonte ne fakt dhe jo per njerezit qe s'i kishin patur kurre! Vendosen te hapnin nje brime ne mur deri ne anen tjeter dhe te shihnin qiellin! Ashtu bene dhe te gezuar filluan te shihnin qiellin e kalter me radhe. Ne kohen qe njeri shihte qiellin tjetri bente roje, jo vetem nga rojat por edhe se ta futnin ne k..rin ne bith po te mos e kishe mendjen. Nje ves qe lindte ne burg apo ne ambjent te mbyllur dhe kthehej ne shprehi. kishte myslimane qe ruanin njeri tjetrin ndersa adhuronin 'Ate', kishte roja qe luanin letra ne kompjuter, ulur dhe ruanin njeri tjetrin se mos i kapte 'Ai'. Kaluan vite dhe te burgosurit u lodhen duke pare qiellin dhe filluan te shihnin rrugen me njerez. ku kalonin po ato fytyra pothuaj. Nje grua e bukur, me gjokse te medha, pa sytjena se kuzhdukej nga qoshi i rruges dhe nuk kthehej me. nje kalama i vogel me top shkonte per ne stervitje..por ishte dhe nje xhaje me kapele republike qe kishte nje huq te cuditshem, i afrohej murit nga jashte, nxirrte k..rin dhe bente shurren mu para vrimes se tyre. te burgosurit u nxehen dhe vendosen te hakmerreshin,sic e ka zakon cdo njeri i keq. mblodhen floket e tyre, te burgosurit i ruajne leshin e flokeve dhe te karit me vite, dhe e bene litar me lak. litarin prej flokesh e nxorren nga ana tjeter permes vrimes se vogel dhe po prisnin qe xhaja me kapele te dukej. erdhi si cdo dite dhe ndersa po zberthente kopsat e pantallonave, te burgosirt ia hodhen lakun ne fyt dhe e mbyten. Erdhi policia dhe krimi u zbulua dhe dy te denuarit u thirren ne gjykate, kete rradhe per ti denuar me vdekje! E pranoni krimin? tha gjykatesi! E pranojme por nuk e bera une tha i burgosuri i vogel qe ky qe me shtyu! Si te shtyu? tha gjykatesi i cili dha verdiktin 'Ne litar' krimi shperblehet me krim dhe drejtesia nuk do te pushoje se vrari kercenoi ai me oratorine e tij te ploget!