N Greqi sht kthyer n shtje politike problemi me tekstet msimore t shkollave n Shqipri q prekin tema t karakterit historik dhe gjeografik. Dy vendet kan ngritur prej vitesh nj komision t prbashkt pr rishikimin e teksteve dhe pastrimin e libra e shkollore nga prcaktimet irredentiste apo prmbajtjet me frym nacionaliste.

Pala greke pretendon se ajo ka prmbushur krkesat e pals shqiptare pr pastrimin e teksteve, ndrsa ka br me dije se i ka krkuar Tirans zyrtare t rishikoj tekstin e Gjeografis pr klasat e 9 dhe 12, ku flitet pr territore shqiptare n Greqi.

Zv/ ministri i Jashtm, Yanis Amanatidis i thirrur n interpelanc pr kt shtje nga deputett e Partis Grekt e Pavarur tha se Politika arsimore e Shqipris sht e paprputhshme me vlerat e UNESCO-s dhe Kshillit t Evrops n t ciln ajo sht antare, duke iu referuar librit t Gjeografis q flet pr zona shqiptare n Greqi. Shteti shqiptar sht i bllokuar n perceptime anakronike. Ne e kemi br t qart se kto tekste jan t papranueshme dhe duhet t hiqen-tha ai.

Amanatidis gjithashtu vuri n dukje se librat shkollor do t jen subjekt i takimit t radhs t Komitetit t Prbashkt Greko-Shqiptar t Ekspertve dika q pala greke e ka krkuar q n shkurt, por megjithat libri i Gjeografis pr klasat e 9 dhe 12 u fut n kurikulat arsimore t vitit t ri shkollor.

Zvendsministri i Jashtm vuri n dukje se Shqipria, pr t vazhduar kursin e saj t pranimit n BE, duhet t plotsoj pes kritere q lidhen me sistemin gjyqsor, ristrukturimin e administrats publike, luftn kundr korrupsionit dhe krimit t organizuar dhe mbrojtjen e t drejtave t njeriut n t gjith vendin, ku prfshihet edhe shtja e teksteve shkollore.

http://www.avgi.gr/article/10842/843...ania-gia-na-s
http://www.mekulipress.info/2017/10/...lamentin-grek/