Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Xhemis
  Anėtarėsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  1,430

  A eshte djalli besimtar?

  Emri: 18033835_1311447085607886_2119607814118434218_n.jpg

Shikime: 750

Madhėsia: 25.2 KB

  A eshte Iblisi besimtar?

  Keqperdorimi i argumenteve fetare!?

  Tha dikush: Iblisi nuk eshte (mohues),jobesimtar sepse ai nuk e mohoi Zotin dhe solli argumentat kuranore.

  E para tha: Iblisi e pranoi se eshte krijuar prej Allahut.

  7.3… Ai (Iblisi) tha: “Unė jam mė i vlershėm se ai, mė krijove mua nga zjarri, e atė e krijove nga balta!”

  E dyta tha: Iblisi e pranonte madheshtine e Zotit

  38.82 Ai(iblisi) tha: “Pasha madhėrinė Tėnde, kam pėr t’i shmangur pre rrugės sė drejtė qė tė gjithė,

  E treta tha: Por jo vetem kaq por ai lutej Zotit.

  38.79 Ai(iblisi) tha: “Zoti im, mė jep afat deri nė ditėn e ringjalljes!”

  E katerta tha: Ai i frikesohej Zotit.

  59.16 ai (djalli) tėrhiqet prej teje e thote; unė i frikohem All-llahut, Zotit tė gjithėsisė!”

  Ai I frikesohej denimit te Allahut.

  8:48...“Unė tėrhiqem prej jush, unė shoh ēka nuk shihni ju, unė i frikėsohem All-llahut. All-llahu ndėshkon shumė ashpėr.

  Por a mund ti keqperdorim argumentat ne ate menyre saqe te marrim ate qe deshirojme dhe te lejme ate qe deshirojme sipas epsheve te njerzve?

  Islami eshte si nje mozaik kur shkeputja e nje argumenti dhe ndryshimi I tij konceptual eshte lehtesisht I kuptueshem nga njohesit e fese. Njohesit e fese ia dine formen, pamjen mozaikut keshtu qe shkeputja e copave te tij ne menyre te gabuar eshte shume e qarte. Shkeputja dhe abuzimi me argumentat nuk kuptohet vetem nga mosnjohesit e fese te cilet ne kohen e sotme jane shume.
  Keshtu qe nje i ditur do ti pergjigjej dilemes se te paditurve vetem me nje ajet kuranor.

  إِلَّا إِبْلِيسَ اسْتَكْبَرَ وَكَانَ مِنَ الْكَافِرِينَ
  38.74 pėrveē Iblisit qė ishte kryelartė dhe qė u bė prej jobesimtarėve.

  Sepse Iblisi nuk iu nenshtrua Zotit por u tregua mendjemadh ndaj urdherit te Tij.Bindja ndaj Zotit, frika ndaj Tij, lutja ndaj tij nuk eshte vetem siperfaqesore dhe e manget dhe e perkoheshme por ajo eshte e plote dhe me ndjenje dhe e perhershme.

  E rendesishme nuk eshte beson ne ekzistencen e Zotit se kete e bente dhe Iblisi kryedjalli Shajtani i madh ose sic i thone krishteret Satanai, por e rendesishme eshte te jetosh per Ate Zot qe ekziston.Pra e beson ti Zotin ne ekzistence dhe kaq? Pa pasur detyra te tjera, pa jetuar per Ate qe te dhuroi jeten dhe gjithcka prej te mirave qe ke.Zoti nuk ka nevoje per ty ti ke nevoje te jesh gjithmone i lidhur me te.Mos u trego mendjemadh sikurse Iblisi po bindju Atij dhe zbatoji udherat e Tij dhe jeto per Te me qellim qe kur te dalesh para Tij te shperbleje per ate qe ti ke vepruar ne te mire te vetes tende.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Xhemis : 09-09-2017 mė 13:38
  Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

 2. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Xhemis pėr postimin:

  Neteorm (17-10-2017)

 3. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-09-2014
  Postime
  979

  Pėr: A eshte djalli besimtar?

  Islami eshte nje fe negociate me Hyjin! Marreveshje e nje kombi apo arabise qe dikur ka patur boten, me lejen e Hyjit!
  Iblis apo Abis me ajn, i te forte apo A sic Arabishtohet, eshte emri i vjeter dhe i 100 i Hyjit, para luftes me engjejt dhe ky xhin i shkathet dhe i zgjuar punonte per nje klan engjejsh te fshehte qe duan ta vrasin Zotin dhe arriti te beje karriere deri lart ne qiejt e Tij, por me pas u denua!

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •