Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 9 prej 9

Tema: Ilir Berani

 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  8,979
  Faleminderit
  267
  363 falenderime nė 339 postime

  Ilir Berani

  Kenga e bukur shqipe e me individualitet artistik shkruhet nga Mjeshtra e Ilir Berani eshte nje prej tyre !


 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  8,979
  Faleminderit
  267
  363 falenderime nė 339 postime

  Pėr: Ilir Berani

  Ilir Berani ėshtė njė autor kėngėsh dhe kėngėtar shumė i njohur. Djaloshi i talentuar pėr muzikė dhe plot ėndėrra tė bėhej doktor, ia ariti kėtij qėllimi- u bė doktor, por i llojit tjetėr- shėrues i shpirtėrave sepse falė talentit pėr muzikė, tė cilin gjatė disa dekadave e dėshmon pėrmes kėngėve, teksteve dhe melodive qė i krijon, ato shpejt bėhen hite, madje mbesin hite dhe melodi tė pavdekshme.

  Atyre qė paraqiten nė skenė ua ofron mundėsinė qė me hyrjen nė botėn e estradės tė korrin sukses tė garantuar, ndėrsa atyre profesionist u mundėson qė nė opusin e tyre krijues tė shtohet edhe njė kėngė e bukur duke ua siguruar afatin mė tė gjatė te dėgjueshmėrisė.

  Qysh nga koha e Trio Ronės, publiku i gjerė dhe gjenerata tė shumta e dinin kush ėshtė Ilir Berani, por pėr ata qė ndoshta nuk janė aq shumė tė informuar, Iliri lindi me 18 nėntor tė vitit 1966 nė Skenderaj. Si djalosh i dalluar, e nxėnės dhe student i shkėlqyeshėm, gjithmonė me pėrkrahjen e Gilit, u detyrua qė tė shkojė nė Sarajevė pėr tė mbaruar fakultetin e mjekėsisė, pasiqė pushteti serb mbylli insistucionet nė Kosovė. Fatkeqėsisht,nė Bosnje krisi lufta , kėshtuqė nga Sarajeva me shumė vėshtirėsi u kthye nė Prishtinė sė bashku me bashkėshorten Gilin dhe djalin Robertin.

  Nga ajo kohė tėrėsisht iu pėrkushtua karierės solistike tė Gilit duke krijuar hite qė edhe sot dėgjohen dhe kėrkohen. Pėr njė kohė tė shkurtėr u bė ndėr kantautorėt mė tė famshėm nė botėn e yjeve tė estradės, sepse njė gjė ishte e sigurtė dhe tė gjithė e dinin: pa Ilirin nuk ka hit !

  Gjithmonė shkon pėrpara si dhe vazhdimisht krijon dicka tė mirė, kualitative dhe muzikore ! Lista e hiteve qė krijoi ėshtė shumė e gjatė si dhe emrat me tė cilėt bashkėpunoi janė tė shumtė, prandaj ato do t’i publikojmė nė ndonjė rast tjetėr. Dėshira e tij ishte dhe ėshtė qė tė lejė gjurmė nė muzikėn shqiptare…ai definitivisht lė gjurmė si dhe dallohet nga tė gjithė tė tjerėt !
  Kėngėt e Ilir Berani janė kryesisht tė zhanrit popullore ose tė zhanrit pop folk. Ai ėshtė kompozitori i tė gjitha kėngėve tė bashkshortes sė tij. Por ka kompozuar kėngė edhe pėr kėngėtarė tė tjerė tė mėdhenj si: Dani, Sinan Vllasaliu, Shyhrete Behluli, Genta Ismajli, Xeni, Lori, Malesori, Kaltrina, Teuta Selimi etj.

  https://www.teksteshqip.com/ilir-berani/biografia

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  8,979
  Faleminderit
  267
  363 falenderime nė 339 postime

  Pėr: Ilir Berani

  Trio RONA


 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  8,979
  Faleminderit
  267
  363 falenderime nė 339 postime

  Pėr: Ilir Berani

  Nje nga kenget me te bukura


 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  8,979
  Faleminderit
  267
  363 falenderime nė 339 postime

  Pėr: Ilir Berani


 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  8,979
  Faleminderit
  267
  363 falenderime nė 339 postime

  Pėr: Ilir Berani

  Ndėr mė tė suksesshmet !


 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  8,979
  Faleminderit
  267
  363 falenderime nė 339 postime

  Pėr: Ilir Berani

  Perlė !  Poezia & Kompozimi: ILIR BERANI


  Mitrovica

  E kam pasė unė njė shtėpi
  Nė oborr njė qershi
  E mbaj mend sikur fėmi
  Thonė e kanė mbjellė gjyshėrit e mij

  Tri kujtime unė i mbaj
  Nė tė parin jam fėmijė nė hulajė
  Nė tė dytin nusen unė e mbaj
  Nė kujtimin e tretė pėr prind unė qaj

  Iber ti dėshmove
  Pse nuk u tėrbove
  Pse nuk vėrshove
  Kur ma pave shpinė nė flakė

  Refreni
  Nė sofrėn e lirisė vec unė mbeta i uritur
  Kėrkova Mitrovicėn nė njė tjetėr qytet
  Shpirti shkon atje ku u linda ku jam rritur
  Te ajo shtėpi pėrtej urės zemra mbet

  Nė sofrėn e lirisė
  Vec unė mbeta i uritur
  Kėrkova Mitrovicėn nė njė tjetėr qytet
  Sot po shkoj atje ku u linda ku jam rritur
  Ku zemra mbushet jetė
  E shpirti flen i qetė

  Ēdo zemėr e ka nje Mitrovicė
  Dashurinė e ndaluar
  E ka njė Mitrovicė
  Njė dashuri qė zgjat sa vete jeta
  Nuk i mbylli syte pa e pa
  Njė dashuri qė zgjat sa vetė jeta
  Me frymėn e fundit
  E thėrras pa za

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  8,979
  Faleminderit
  267
  363 falenderime nė 339 postime

  Pėr: Ilir Berani  Performanca e artisteve te njohur : Malsori , Sinan Vllasaliu , Ganimete Abazi dhe Gili te hiteve nga ILIR BERANI .

 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  8,979
  Faleminderit
  267
  363 falenderime nė 339 postime

  Pėr: Ilir Berani  Gili dhe Ilir Berani rrefejne historine e tyre te dashurise!

  Korrik 2019.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •