Nga Aurel Dasareti, USA, ekspert i shkencave ushtarake-psikologjike! Kur historia falsifikohet, lndohet kujtesa e rndsishme kolektive e shoqris. Un n asnj rrethan nuk do ta vnja veten time n nj situat, q t bhem personalisht i pasur n kurriz t Kombit dhe Vendit tim. Ata q e bjn kt jan fmij t incestit, pedofil, pederast dhe lavire q meritojn dnimin m t rnd.

*** Shkollat e Shqipris n programin msimor e censurojn dhe falsifikojn historin e gjuhs, qenies, origjins dhe civilizimit ton antik q ajo t jet n favor t fqinjve, sidomos n lidhje me pseudo-historin greke. Pseudoshkenctart shqipfols, jo vetm se nuk reagojn seriozisht si Akademi e Shkencave pr t mbrojtur t vrtetn kur zaptuesit grek dhe sllavo-ortodoks prvetsojn vlerat dhe historin pellazge/ilire pasardhsit e t cilve jemi ne dhe vetm ne shqiptart autokton, por edhe i mbshtesin gnjeshtrat dhe falsifikimet e nazistve me arsyetimin se gjoja ne nuk kemi argumente ose prova t duhura pr t provuar at e kt. Por far argumente dhe prova t mirfillta kan pushtuesit e ardhur para disa dekadave nga Azia e Vogl dhe ***-pateve?! Prgjigjuni o ju bastard q vuani nga kompleksi i inferioritetit. Kuptohet. Un flas vetm pr ata krijesa q e kan mizn nn ksul. Pr mizangrnsit dhe shrbtort e armiqve shekullor. Pr ngordhsirat q nuk e kan vendin n Akademin e Shkencave t Shqipris por n koshin e plehrave sepse nuk jan asgj tjetr vese ***.

*** Plehra jan edhe politik-brsit anal-fabet shqipfols t FYROM-it q i mashtruan votuesit kinse do ta barazojn 100% gjuhn m t vjetr n bot me gjuhn false t ardhacakve, por tani llomotitin se gjuha shqipe ndoshta do t avancohet e jo barazohet. Plehra jan gjithashtu edhe politik-brsit dhe “akademikt” anal-fabet t Kosovs q mundohen t shpikin “kombin” imagjinar kosovar. Plehra jan gjith ata anal-fabet priftrinj ortodoks dhe hoxhallar q propagandojn dhe favorizojn fen n dm t kombit duke mohuar shqiptarin. Plehra jan t gjith ata ngordhsira q ushqehen me coftina. Vuajn nga halucinacione se Shqipria (natyrale) sht pron e tyre private e jo trashgim i t gjith shqiptarve, prandaj mund t bjn me t ka t duan. Pjell e keqe. Kopil. Duhet t ndshkohen.

*** Vendi dhe Kombi shqiptar jan n tkurrje e sipr si pasoj e coptimit dhe ndarjes tragjike t trojeve etnike n Kongresin e Berlinit (1878) dhe Konferencn e Ambasadorve n Londr (1913), nga ana e Gjermanis, Anglis, Francs, Rusis, Austro-Hungaris dhe Italis. Nj nga motivet e antipatis ndaj nesh ishte edhe feja e shqiptarve t komunitet mysliman. Kongresi i Berlinit u drejtua nga kancelari gjerman, pis-mileti Otto Bismark i cili deklaroi: “Nuk ekziston nj komb shqiptar”. *** Ju t nderuar q i keni lejuar vetvetes t manipuloheni nga plehrat, hiquni nga rruga e djallit. Prndryshe do t kaloni shum m keq se tragjedia e boshnjakve (1992-95) q sipas propagands serbe donin islamizimin e vendit. Konfirmohen apo mohohen teorit e mbulimeve gazetareske t Lufts n Bosnj se Evropa e krishter sht mbrojtur nga rreziku islam pikrisht n at vend. Reflektoni. Mbshtetuni n analogji. Mos thoni se nuk jeni paralajmruar. Mos lejoni m shplarjen e mtejshme t trurit juaj.

*** far sht shplarje truri (ndrrim pikpamjesh)? Disa njerz (terroristt islamik) i bashkngjitin bomba trupit t vet pr t vrar t tjert – dhe veten e tyre. Disa tjer heqin dor nga lirit e tyre pr t ndjekur nj udhheqs t mendur. Disa ndjekin ligjin e bands me t ciln shoqrohen apo ligjet e klerikve ekstremist, edhe pse kjo nuk i shrben atyre. Ne t gjith i ekspozohemi ndikimit social. Por ktu un po flas pr ndikimin e shkalls ekstreme. Shplarje truri sht emri popullor i teknikave t ndryshme q jan prdorur pr kontrollin sistematik dhe masiv psikologjik, ku personi nuk duhet vetm t ndryshoj qndrimet themelore dhe besimet, por gjithashtu t prfundoj pr t menduar n mnyr t pavarur, t`i jap fund brjes s pyetjeve dhe le veten trsisht t pranoj gjithka. Shplarje truri nnkupton q ti pasivizohesh mendrisht dhe pa asnj pyetje bn at q t krkohet. Detyra jote do t jet pr t knaqur udhheqsin, apo nevojat e grupit. Detyra juaj e vetme sht q t`i shrbeni dhe t mbroni liderin. Fjalt e tjetrit jan t “vrteta”. Ti je br nj i burgosur mendor, nj rob varts. Ti ke prfunduar pr t reflektuar mbi mundsit dhe i jep fund shikimit t gjrave nga disa an. N vend t ksaj, e pyessh vetveten: “Si do ai q un t sillem tani”? “far do ta bj at t zemruar”? “far do ta bj at t lumtur”? Duhet t`i kalojm sfidat e ksaj natyre. N vend q t lejojm kodosht t kryejn shplarjen e trurit ton, me qllim djallzor pr t shprbr gjuhn dhe identitetin ton t lasht, duhet t kundrprgjigjemi adekuat dhe veprojm fuqishm pr t mbrojtur kombin dhe vendin, t msyjm. T prdori terminologjin ushtarake: Msymje, veprim luftarak q kryhet me forca t mdha, t cilat hidhen n sulm e shkojn prpara, duke shpartalluar e asgjsuar armikun me luftime e me beteja t njpasnjshme.

*** T vetmit n gjith rruzullin toksor q krkojn identitetin e vet te t huajt jan shqiptart. Ata t Shqipris s jugut te grekt ortodoks. Ndrkaq shqiptart e Kosovs, Kosovs Lindore dhe FYROM-it, krkojn “shptimin” shpirtror te arabt dhe turqit, sidomos te idhulli i tyre sulltan Erdogan, i cili para disa viteve ka deklaruar: “Xhamit jan kazermat tona, kupolat jan helmetat tona, minaret bajonetat tona dhe besimtart ushtart tan”. *** Gjuha sht shnues i identitetit tnd Gjuha thot shum se kush jemi ne, dhe ndoshta njlloj n lidhje me at se kush duam t jemi. Gjuha sht identiteti, identiteti sht gjuha. Gjuha zbulon se kush jeni, prejardhja juaj, gjinia, mosha dhe profesioni. Ne e prshtatim gjuhn sipas asaj se me cilin flasim, dhe gjuha gjithashtu ndryshon me ne. A mund ta fshehim veten pas gjuhs? Psikologt e prcaktojn identitetin si “… Besimet e vetdijshme apo t pavetdijshme q ka nj individ pr veten e tij.” Sociologt jan t prqendruar n at se identiteti yn sht i lidhur me grupet shoqrore me t cilat ne identifikohemi: familjen ton, shoqrin lokale nga ku kemi ardhur, ose grupin e shokve q i prkasim. Gjuha bhet m e rndsishme si shnues e identitetit kur karakteristikat tjera q i ne prkasim nj kulture t veant zhduken. Gjuha, prve si mjet komunikimi, bhet, njkohsisht dhe mjet pr njohjen e bots q na rrethon.

*** Nj nga mjetet m t rndsishme pr t edukuar (nxitur), sidomos te t rinjt, dashurin pr atdhe e pr gjuhn amtare sht studimi i kngve dhe ndodhive historike, duke e ruajtur nderin dhe ngritur n qiell trimrin e bijve tan m t mir q me djersn dhe gjakun e tyre vaditn malet, fushat, shkrepat e trojeve strgjyshore.
Jemi ktu ku jemi edhe pr shkakun se n politikn shqiptare ka shum burra e t dyja gjinive.

M shum: https://shqiperiaebashkuar.al/2017/0...storine-e-vet/