Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2017
  Postime
  5
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  poezi nga femij i braktisur

  Nene, sa vend ke tek une nene
  Por sa shume ke te Krijuesi im
  Perse me braktise o nene ?
  Perse me le ne harrim?

  Sa do te doja o nene
  Qy ty te lagte loti im
  Kete ma thote malli nene
  Ma kish thene dhe Zoti im.

  Ma kishte thene Zoti im
  Vendin tend o nene tek une
  Ma kish bere rrepte obligim
  Te te doja shume, shume…

  Me ty do te isha shume e lumtur
  E ti poshte ne stoli me le me te padrejte
  Ndoshta per ty nuk isha e shkathet e e bukur
  Por do te te doja perjete, perjete …

  Nuk jam e vetem o nene
  Flas e qaj ne namazin tim
  Te kerkoj, lutem per ty
  Megjithese me le ne harrim.

  Mundohu te kuptosh nene se jam vajza yte
  Per ate qe linde valle s’te ka marre malli
  ndoshta mi ke harruar fytyren edhe syte
  Pasi dikur me flake porsi nje gur zalli.

  Nene sme vure ti as emrin
  Djepin kurre nuk ma tunde
  Nene sta ndegjova kurre zerin
  Si munde te ikesh si munde?

  Nga syte e zjarrte rrjedhin lot
  Ne zemren e brengte vlon shume mall
  Acarin dielli spo e thyen dot
  Ajsbergu i akullt behet me i madh

  Nene te paktem me thuaj ku je
  Te te shoh fytyren mekatare dua
  Nuk jam e sigurt nese e imja nene je
  Pasi po te ishe imja, do ishe sot me mua

  Sa here u ndjeva e vetem o nene
  Sa dhembje kam ndjere sa dhembje…
  Sa me ka munguar dora jote nene
  Qe lehte e lehte koken te me perkedhelte.

  Sikur ta dish o nene sa ftohte kam ndjere une
  Kur debora binte dhe era nuk pushonte
  Ndersa une i mjeri i lagur e bere qulle
  Nuk kisha nje nene qe rrobat te mi n'drronte.

  Sa shume te kerkova dhe askund s’te pashe
  Sa here u semura sa here per ty qava
  Sa here ne enderr emrin “nene” thashe
  Sa here me lotin tim jastekun e lava.

  Sa here zemra ime ka pikuar gjak
  Sa here goja ime vertiti renkime
  E ti kurre o nene su bere merak
  Se femia yt mbytej ne gulcime.

  Sa here loti i vetmise rrugen time preu
  Sa endrra vdiqen sa pasione vane
  Sa here mungese e nenes zemen time theu
  Sa brenga e trishtime thelle ne shpirt me rane.

  Hyr moj nene ne shkolle se ke aty nje vajze
  Qe mjaft bukur shkruan dhe di te lexoje
  Shume nota te mira gjate vitit ka marre
  Por nuk ka e shkreta se kujt te ja tregoje.

  Ku je pra o nene dua te te shoh
  Ma kuptuan hallin tere keto trotuare
  Nuk kerkoj me shume vetem te te njoh
  Te shoh zemren tende te ashper, mekatare.

  Te kerkoj gjithkah por askund ste gjej
  U bene shume kohe qe te flas me poezi
  Mendoj se me do veteveten genjej
  Kthehem te kerkoj deri ne pafundesi

  Te kerkoj ty nene derisa te rroj
  Derisa gjunjet ne kembe te me mbajne
  Dua drejt ne sy nene te t’shikoj
  Nese syte e tu me te mijet ngjajne.

  Ku je pra o nene se spo te gjej dot
  Te lutem me trego ku je fshehur ti?
  Dua te shikoj a ke ne sy lot,
  Ashtu sic kane lot te dy syte e mi?

  Dua te shikoj o nene zemren tende
  Ne eshte akoma e ashper, e semure
  Dua te shikoj a ka ne te dhembje,
  Apo zemra jote ska njohur dhembje kurre?

  Sikur doren tende ta ndjeja mbi balle
  Dhe si moshataret dhe une te gezoja
  Po te ishim bashke si nena me vajze
  Me as mbreterine nuk do ta lakmoja.

  Kete nuk e them se jam i pasur
  Por nga mallengjimi o nene po e them
  Me mire preferoj te jem me ty, e varfer
  Se mungesa e jote cdo ambicje shemb.

  Cdo te diel e vetm neper rruge dal
  Shikimin e hedh tutje me plot shprese e endje
  Vizitoj nje stol te drunjte aty ne park
  Lehatoj derrasat mos ndjej eren tende.

  Te dielen qe shkoi stoli u semur
  U vrer e nga dhimbjet rreth e rreth u nxi
  Me dobet se ate dite se kisha pare kurre
  Rene pertoke i kalbur nga lotet e mi.

  Rrija tek ky stol pasi s’kisha tjeter
  Ai u be streha ime e pare
  Me kujtonte stoli nje histori te vjeter
  Kur dikush me gjeti poshte tij duke qare.

  U mundova ta ngrej por ne kembe nuk ndenji
  Me pas nga keqardhja vershova duke qare
  Zemra mu thermua ,shpirti fort me dhembi
  Pasi stolin kisha te vetmin deshmitar.

  Porosite e Zotit ti nene si zbatove
  Te vetem me le te vuaj si e mjere
  Detyrat si nene ndaj meje i harrove
  Mendove se isha teresisht i pavlere.

  Gabove nene e dashur, shume u gabove
  Me flake poshte stolit ,tek mbytesha nga te qaret
  Por dicka te madhe dot nuk e kujtove
  Se ndihma e Zotit eshte per durimtaret.

  Prandaj edhe une shume durova
  Perballova sproven theva cdo trishtim
  Te kerkova nene, kudo te kerkova
  E tashme nga Zoti pres t’artin shperblim

  Kerkova, kerkova ne brigje te kaltra
  Ne dite te vrejtura , ne nete burg pa hene
  Per vite te tera lart nje parulle mbajta
  Dua edhe une nje nene, dua edhe une nje nene .

  Kerkova, kerkova ne male te larte
  Ne fusha te gjera ne kodra te shkreta
  Me kembe te zbathura me syte te lagte
  Por askund o nene, askund nuk te gjeta .

 2. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar endrraime pėr postimin:

  DiGiT@LiFE (07-08-2017)

 3. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2017
  Postime
  5
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: poezi nga femij i braktisur

  PĖR NĖNĖN  Sikur syte e saj te mund t'i shihja teksa ngrihesha ne mengjes,
  Sikur doren e

  saj ta prekja teksa ndieja mall,
  Sikur shpirti im te mund te gjendej here pas here brenda saj
  Do te isha e lumtur,

  zemra do te me behej mal.

  Sikur nga pak te merrja nga shpirti i saj,
  Sikur lodhjen e rrudhave mbi balle
  t'ia

  shkepusja e ta merrja mbi vete,
  Sikur cdo vuajtje te saj ta ndieja e ta ndaja brenda meje
  Do te isha e lumtur, do me

  behej se e kisha shpetuar.

  Moshen t'ia rinoja, syte t'ia gezoja me ciltersi
  Doren t'ia shtrengoja e ta mbaja

  fort shtrenguar mbi gji,
  Aspak te mos flisja, asnje zhurme, asgje ne ajer,
  Vetem frymet tona qe do te perqafoheshin

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •