Nė kėtė botė njerėzit kanė ardhur pėr njė arsye por jo tė gjithė e marrin mundimin tė gjejnė mėnyrėn pėr tė arsyetuar. Preferojnė tė vuajnė duke menduar se fati i tyre ėshtė si njė fije peri i cili po u kėput nuk mund tė lidhet ose po u lidh nuk do jetė si mė parė. Prandaj dhe ngecin nė mes tė rrugėtimit duke mos ditur se ē'tė bėjnė. A tė ecin pėrpara e tė rrezikojnė apo tė kthehen mbrapa. Tė ngecėsh ama ėshtė shumė e rrezikshme. Si puna ujit qė po nuk rrodhi qelbet erė. Kur ngec ėshtė sikur tė ketė vdekur diēka brenda teje ndaj dhe duhet tė rrjedhė diēka qė tė kuptosh se je gjallė. Prandaj dhe gjėja e parė qė ndodh kur ngec janė lotėt. Ato rrjedhin sikur ta dinin misionin qė kanė. Ujitin mendimet qė tė mos thahen. Qė tė tregojnė se nuk je vetėm. Lotėt janė shoqėrues shumė besnikė edhe pse shpesh rrjedhin pėr diēka qė nuk ja vlen ose dalin atėherė kur nuk duhet.
Edhe dashuria qė kishte trokitur nė zemrėn e saj ishte si ato diēkatė pėr tė cilat lotėt do e ngushėllonin pa pėrtesė, mund tė them edhe pa pushim, nėse nuk do shfaqej dikush qė do i bėnte tė kuptonte se, kishte ngecur. Se gjendej nė gjendjen mė tė pėrsėritur tė tė gjitha kohėrave. Vuajtja pėr dashuri ėshtė njė sėmundje e cila vėrvitet mbi tokė prej kaq shumė shekujsh ndėrsa asaj i kishte rėnė si njė bombė nė shpirt. Nuk e kishte tė qartė ku dhe si tė rrotullohej, tė lėvizte apo tė shikonte. I dukej sikur kudo qė do hidhte hapin apo shikimin pamja do ishte e njėjtė dhe do rrezikonte tė binte nė ato humnerat e pafundme dhe tė padukshme duke ja shndėrruar shpirtin nė njė fantazmė. Kjo gjendje po e vriste pak nga pak dhe po kėrkonte nėpėr mjegullnajė njė rrugėdalje. Vetėm se nuk e kuptonte nėse rrugėdalja duhej pėr tė shpėtuar apo pėr tu thelluar nė kėtė situatė. Gjithsesi duhej tė bėnte diēka qė tė mos rrinte vendnumėro apo tė mos bėnte rrethrrotullim rreth vetes. As vetė nuk e kuptonte se ēfarė po ndodhte nė mendjen e saj ndaj mendoi tė shikonte orėn. Pėr 10 minuta duhej tė ishte nė punė. Kishte kaluar dy orė tė plota nė humnerėn e humbjes sė kohės tė cilėn sigurisht e cilėsoi si humnerėn e humbjes sė ndjenjave, njerėzore. Pas kėsaj qė kishte ndodhur ajo nuk do dashuronte mė nė jetė. Kurrsesi. Dhe ndėrkohė qė sorrollatej nė labirintin e humbjekohės sė arsyetuar, ishte para optikės 13 min me vonesė.
Kishte dy ditė qė kishte filluar punė dhe tė tretėn ishte me vonesė. Fatmirėsisht, Olsi, vetėm se ja vuri nė dukje me qesėndi, i dorėzoi turnin dhe mori tė ikte. Ke pėr tė bėrė pastrimin i tha para se tė largohej. Si kėshtu i tha Sheri, unė e bėra dje. Sot e kishe ti. Dhe tė pastrosh nė optikė don tė thotė qė duhet ti lėvizėsh nga vendi tė gjitha syzet me kujdes, tė marrėsh pluhurat dhe ti rivendosėsh pėrsėri. Ou, po unė jam djalė i tha ai, nuk merrrem me pastrimin. Dhe iku.
Sherit njė botė i vinte njė i ikte.
E dėgjoi mirė ēfarė i tha apo i bėnė veshėt.
Jam djalė, jam mashkull, kam arsye pėr tė mos bėrė punė. Sikur tė ishte alergjik dhe fakti i tė qėnit mashkull e shpėtonte si pa tė keq nga detyrimet nė punė. Sheri nuk diti ē'tė bėnte. Po-po-po zuri tė mekej por mashkulli Olsi as nuk e priti tė mbaronte fjalėn u zhduk sa hap e mbyll sytė. Edhe kjo i duhej. Mirė qė punėn e kishte gjetur me tė njohur dhe vendosi qė sapo tė takonte Valmirėn, e cila ishte kushėrira e okulistit, do i tregonte ē'kishte ndodhur. Epo pikė e zezė nė kėtė situatė tė cilėsuar nga Sheri si mė tragjikja e gjithė jetės sė saj (ishte vetėm 22 vjeēe) shfaqet si pa tė keq Olsi i cili po ta shikoje tė merrte nė qafė si nga fiziku ashtu edhe nga makina qė kishte. Po mbronte edhe doktoraturė ama nuk e harronte se e kishte pėr detyrė tė ishte besnik i rracės mashkullore. Ndoshta mendonte se para se tė lindte kishte firmosur ndonjė traktat i cili i jepte fuqi supernjerėzore vetėm e vetėm se ishte MASHKULL. Sherit i vinte tė ulėriste por e mbajti veten. I hodhi njė sy rafteve dhe mendoi tė pastronte aty ku ishte e nevojshme. I hodhi njė sy telefonit por e dinte se pėrveē mamit motrės dhe Valmirės nuk do e merrte mundimin njeri ti shkruante. Sidomos shkaktari kryesor i vuajtjes sė saj. Shkaku kryesor i burimit tė lotėve tė cilat ishin gati ti dilnin nė ēdo sekondė. Gruaja qė shiste fruta perime e kishte futur nė mendime. A mendon se kush tė ka sjellė nė kėtė gjendje i meriton lotėt e tu? A mendon se ai person tani qė flasim e ty tė rrjedhin lotėt si ujėvarė po bėn tė njėjtėn gjė pėr ty? Jo mi zemėr harroje. Tė gjithė burrat njėsoj janė. Nėse ai tė ka tradhtuar don tė thotė se nuk i meriton lotėt e tu. Ai kushedi ēfarė po bėn tani ndėrsa ti je bėrė si njė lugat me syze dielli. Shko moj vajzė dhe nėse don njė kėshillė nga unė Mėshiroje atė njeri. Sheri e kishte parė nė sy e hutuar sikur ti thoshte ē'thua kėshtu? Po moj po i kishte pėrsėritur gruaja e shkretė. A e din ti ndryshimin mes dashurisė dhe mėshirės. Dashuria ėshtė reciproke nėse jep don edhe tė marrėsh ndėrsa mėshira jo. Nėse e mėshiron njė njeri nuk kėrkon qė edhe ai tė tė mėshirojė. Edhe mua mė ka lėnė burri. Ditėt e para doja tė vrisja veten se mė la me dy fėmijė tė vegjėl pėr njė kamarjere. Por mė erdhi keq pėr fėmijėt. Aty e kuptova se pėrveē se i doja, duhej edhe ti rritja. Burri s'mė ka ndihmuar asnjėherė. Vetėm Zoti ka bėrė mrekulli. I jam lutur pėr ndihmė dhe ai mė ka ndihmuar mos ti shtrij dorėn askujt. Sheri kishte marrė karrotat dhe kishte ikur e ēorientuar duke sharė veten qė kishte mbėrritur deri nė atė pikė sa tė merrte kėshilla psikologjie nga njė shitėse ambulante. As nuk e kishte kuptuar tamam se ēfarė i kishte shpjeguar shitėsja me shami nė kokė po gjatė rrugės pėr nė shtėpi shpresonte qė mami mos ta merrte ne telefon. Me siguri do e pyeste a e kishte zgjedhur fustanin. Dhe lotėt e Sherit vu. Si i kishte shkuar nė mendje tė caktonte datėn e dasmės vetėm sepse ja kishin kėrkuar prindėrit. Ajo ishte aq mirė e fejuar dhe atė ndyrėsirė, qė e njihte nga pesė vjet, mendonte se tashmė e kishte kuptuar se ishte ai i duhuri. Pesė vjet fejesė janė mjaftueshėm i kishte thėnė i jati. Martohuni se edhe bota flasin, a thua se bota kishte punė tjetėr. Po tani me kaq material sa kishte bota sdo pushonte sė komentuari pė nja 10 vjet, ashtu siē nuk pushonin lotėt e Sherit. Njė kliente i ndėrpreu fillin e mendimit. Po interesohej pėr ofertėn qė ishte nė xhamat e vitrinės. Pasi mori informacionin e duhur u largua e trembur sikur tė kishte folur me njė viktimė. Nė fakt Sheri ishte njė viktimė. Ishte viktimė e njė dashakeqėsie njerėzore. Ndyrėsira mjaftonte ti thoshte se ēdo gjė ka marrė fund, tė ndaheshin dhe tė evitonin kaq shumė rrėmujė e potere qė parashikohej nė ditėt nė vazhdim.
Prindėrit e saj sigurisht qė do i binte si bombė por edhe do vuanin. Pak pėr ēfarė ka ndodhur e pak pėr atė qė do thotė bota.
Aty i erdhi pėrsėri ndėrmend shitėsja me shami. Dashuria, mėshira. Mėshira... e ē'kishte aty pėr tė mėshiruar. Ishte ajo viktima. Nė trekėndėshin ndyrėsirė, qelbėsirė, viktimė ishte ajo pėr tu mėshiruar. Dy tė tjerėt ishin pėr tu ekzekutuar. Si mund ti vinte keq pėr njė bjonde qė i vardiset tė fejuarit dhe pėr njė qelbėsirė qė me zor ē'priti tė shikonte se ēfarė kishte pėrtej njė ngjyre flokėsh.
Pėr njė ēast i shkrepi njė rrufe nė furtunėn qė i kishte pushtuar trurin. Mėshirė dhe keqardhje... sikur kanė pak a shumė tė njėjtin kuptim. Para se tė lindte Sheri, halla e saj u sėmur rėndė. Edhe pse bėnė tė pamundurėn doktorėt, ajo nuk mundi tė shpėtonte. Vdiq pak para se tė lindte Sheri dhe babai i saj i vuri emrin Sheqere siē e kishte patur halla tė cilėn nuk pati mundėsi ta njihte. Mami i Sherit nuk kundėrshtoi, kur e pyetnin pėr emrin i thoshte Sheqere ama vetė filloi ta thėrriste Sheri. Babai i Sherit kur ishin nė njė gėzim familjar, teksa kujtonin motrėn e vdekur u tha kushėrinjve: gruaja ime ėshtė moderne. Nuk i pėqeu emri qė i vura vajzės dhe bėri ē'bėri ja ndryshoi. Po unė motrėn e mbaj nė zemėr. Gruaja nuk kishte reaguar, por si ēdo grua shqiptare me njė buzėqeshje tė ngrirė e kishte gėlltitur idhėsinė e fjalėve tė bashkėshortit. Nė njė rast tjetėr, kur Sheri ishte 9 vjeēe, e kishte dėgjuar mamin ti thoshte nėnės, mamit tė vet, se nuk do kishte dashur kurrė qė fėmijėt e hallės tė ndjenin mungesėn e mamit sa herė tė dėgjonin emrin e saj. Prandaj ja kishte ndryshuar emrin Sherit. Mami i Sherit dhe halla kishin qenė shoqe lagjeje dhe vdekja e hallės e kishte tronditur pa masė. Por bashkėshorti i saj nuk mendonte kėshtu pėr tė mos thėnė qė nuk mendonte fare ose nuk i interesonin detajet e tjera. Aty e kuptoi se kur tė vjen keq pėr diēka kupton se nuk do doje tė kishe tė njėjtin shqetėsim. Ndoshta mami i Sherit kishte menduar si pėr veten atėherė. Se nėse do i ndodhte e njėjta gjė nuk do donte qė fėmijėt e saj tė vuanin sa herė tė dėgjonin emrin e nėnės. Por jo tė gjithė mendojmė njėsoj dhe jo gjithmonė na kuptojnė. Edhe mami i saj ama i kishte zgjidhur kėto situata me njė qetėsi tė frikshme. Ashtu siē ndoshta kishte bėrė edhe shitėsja me shami. E pse Sheri nuk mund tė ishte si ato? Ose edhe mė mirė se ato. Mundimit tė saj sikur po i zgjidhej ngėrēi. Duhej thjesht tė ndjente mėshirė, keqardhje apo ēfarėdo qoftė mjafton tė dilte nga situata lotndjellėse qė e kishte mbėrthyer. Pėr shembull, ti vinte keq pėr njė bjonde e cila kishte nė krahė njė tradhtar i cili mund tė sillej shumė mirė por do ishte si ujku i shpifur, i shėmtuar pėr tė cilin e kishin mėsuar qė nė kopsht se ndėrron qimen por jo zakonin. Teorikisht Sherit ju duk se shitėsja kishte shumė tė drejtė. Nga ana praktike ama duhej tė punonte goxha. Duhej gjetur mėnyra pėr tė bllokuar rubinetin e lotėve. Nuk kishte ndėrmend tė shėtiste gjithė jetėn me syze dielli. Sidomos jo me ato qė i kishte blerė gjatė qėndrimit dy ditor nė Gjirokastėr me ndyrėsirėn qė po i bėnte pis tė shkuarėn. E si do e fshinte nga kujtesa praninė 5 vjeēare tė njė personi?
Nė mendje i erdhi butoni "delete" dhe qeshi me veten. Qeshi... si qeshi... ajo sikur po mbante zi pėr veten. Por po ta mendoje mirė pse duhet tė mbante zi. Kush kishte vdekur. Kishin vdekur disa ndjenja por nuk ishin tė sajat. Nėse s'do kishte ndodhur ēfarė kishte ndodhur ndoshta Sheri do ishte akoma e lumtur. Por ajo nuk ishte pėrgjegjėse pėr veprimet e njė ndyrėsire. O Zot i madh, mendoi me vete. Po humb kohėn kot. I hodhi pėrsėri njė sy orės. Mendoi se kishte gjetur njė rrugėdalje. Ndėrkohė kuptoi edhe qė kishte ngecur nė mesin e asgjėsė prandaj gjėja e parė qė bėri i ēoi njė mesazh mamit ku i thoshte se nesėr do shkonte nė shtėpi ku natyrisht do i tregonte ēfarė kishte ndodhur. Pėrveē shitėses me shami, askush nuk e kishte parė vuajtjen dhe lotėt saj. As shoqja e dhomės e cila, nė kėtė rast fatmirėsisht, kishte patur njė ndeshje jashtė Tiranės, ku do qėndronin dy ditė. Po edhe po ti shikonin nuk e kishte mė problem.
Vendosmėria e nėnės sė saj, forca e gruas me shami, besimi dhe dėshira pėr tė mėsuar mė shumė pėr jetėn e saj e shtynė Sherin tė mendonte se duhej tė blinte fruta e karrota qė tė bėnte njė super lėng tė shijshėm pėr tė festuar lindjen e besimit nė vetvete. I ngeli pishman fustani se do donte ta provonte e tė shikonte si do dukej e veshur me tė bardha por ēdo gjė mund tė priste. Nė dyqan i kishin thėnė se pėr njė muaj i vinte koleksioni i ri. Sikur ta dinin se ajo do hapte njė kapitull tė ri nė jetėn e saj.
Ah se harrova t'ju them.
Pėrcaktimi i Olsit, se nuk kishte ardhur nė kėtė botė pėr tė bėrė punė dhe angazhimi i bjondes me mallin e dikujt tjetėr e bėri tė mendonte se edhe ajo duhej tė kishte njė mision nė kėtė botė. Sigurisht shumė mė interesant se kėto qė pėrmenda. Duke menduar se tashmė kishte kohė mėse mjaftueshėm nė dispozicion, duhej thjesht tė zgjidhte misionin mė tė bukur dhe i erdhi natyrshėm tė falėnderonte Zotin qė po niste jetėn jo mė me vajtim por me dėshirėn pėr tė njohur mė mirė veten. Po ndjente praninė e Zotit nė jetėn e saj dhe ndjente njė lehtėsim. Sikur tė kishte hequr njė peshė tė rėndė dhe tė panevojshme nga zemra dhe ndihej aq ēuditshėm pasi nuk kuptonte pėrse nuk i kishte ndodhur mė parė. Dy turistėt qė hynė nė dyqan e shkėputėn nga mendimet por jo nga vendimi qė mori. Hoqi syzet, buzėqeshi dhe i pėrshėndeti me njė welcome tė cilėn mė shumė ja drejtoi vetes.
Fetije M. Kodra
https://www.facebook.com/notes/pa-qe...5138969824560/