Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  778

  Shnjtorja Ortodokse Shqiptare Angjelina Araniti (Komneni), dheKisha Ortodokse AutoqefalShqiptare.

  Sot eshte 30 korrik dita e SHEN ANGJELINA ARIANITI shenjtore e Serbise por qe ne Serbi festohet me kalendarin e vjeter 12 gusht.
  Para se t flasim pr nj nga shnjtoret e rralla shqiptare t shek XV e cila pr fat t keq nuk sht futur n Kalendarin Ortodox Shqiptar si shnjtore, ndoshta pr shkak t mos informimit t sakt pr kt Shnjtore t rrall, sht e arsyeshme t flasim s pari pr familjen e saj t Fisit t lavdishm t Aranitasve t cilt s bashku me Gergj Kastriotin-Sknderbeun luftuan kundr invazionit turk duke mbrojtur Krishtrimin dhe Atdheun pr 25 vite rresht, por edhe pas vdekjes luftrat kundr turqve nuk rreshtn.

  Pra nuk sht vetm Nn Tereza Shnjtore shqiptare e krishter. Ka dhe nj shnjtore m t vjetr dhe po aq t fisme shqiptare: Shnjtorja Angjelina Araniti Komneni. Jan dy, ashtu si dy kokat e shqiponjs s flamurit.

  T dhna nga familja e Aranitve ne gjejm shkurt dhe sakt nga `Foundation of Mediaval Genealogy` ne pjesen e 4 ``Araniti`` t dhna t prmbledhura ngaCharles Caley ( t prdirsuara n Mars 2009) por dhe nga autor t tjer.

  Historia e ksaj familjejefisnike shqiptare me gjak blu (sepse mbiemrin Komneni e kishte marr se kishte nj gjak me perandort e Bizantit me te njjtin mbiemrq rridhte q nga dinasta e Komnenve-Aleixo I Comnenoperandor1081-1118,) sht e mbushur me martesa t shumta si me fisnikt shiqptar ashtu dhe me ata sllav (srb) fisnik por dhe italian fisnik sepse s pari martesat bheshin sipas srs por m e rndsishmja isht se nprmjet martesave forcoheshin aleancat pr t luftuar armiqt dhe pr t mbrojtur zotrimet.

  Shnjtorja Angjelina Araniti bija e gjasht e Gjergj Araniti u martua me nj fisnik srb djalin e Dhespotit t Srbis Gjergj Brankoviit, nj i verbuar nga turqit. Jeta e saj e mundimshme bri q pas vdekjes s t shoqit, ajo tu b me dshir murgesh ortodokse n Manastir si do ta spjegojm m posht dhe i u prkushtua Zotit, Jezu Krishti dhe Shpirtit t Shnjt: -pra Trinis s Shnjt.

  Statuja e saj ne France (marre nga: perillos.comPa hyr n debate pseudo-nacionaliste, shihet qart se n Shqipri pak sht folur pr t pikrisht sepse ajo u b murgesh n nj Manastir hungarez q ishte i futur n zotrimet srbe dhe sot tokat e Krushedolit i takojn Srbis. Kjo nuk ka rndsi se ku u fut murgesh. Rndsi ka se ajo i u kushtua Zotit, dhe dha gjith pasurin e saj kishs ortodokse dhe t varfrv duke i ndihmuar. Njerzit e nderuan dhe e respektuan aq shum sa Kisha Ortodokse Srbe e bri shnjtore. Bri shenjtore nj shqiptare, dhe shqiptart nuk e kujtojn. U b shnjtor e Ortodoksis nj shqiptare q para 500 vitesh, dhe asnj shqiptar i krishter nuk e kujton. Mendoj se kjo ndodh nga mos pasja e informacionit t duhur.

  Nj shnjtore shqiptare q nderohet n nj vnd fqinj me t cilin dikur kemi luftuar s bashku n nj koalicion kundr sundimit turk (kujtoni vitin1389 kur koalicioni ballkanik luftoi me shqiptar, srb, grek, bullgar, hungarez-kundr turqve n fushn e mllenjave n Fush-Kosov) dhe tek ne sot, qofshin pr arsye t mos-njohjes s historis s fisnikve shqiptar, qoft pr probleme politike t sotme- nuk duhet nnvlersuar e harruar.

  Shnjtori sht shnjtor si n vndin ku ka br mirsi, ka dhn ndihm, ka vuajtur, i sht lutur zotit Jezu Krisht qoft n srbisht , qoft n shqip, s`ka rndsi, rndsi ka q Shnjtorja Angjelina Araniti i kushtoi jetn e saj Zotit Jesu Krisht, e kushtyoi jetn duke u lutur n Kishn Ortodokse, i a kushtoi jetn t varfrve. Dhe t varfrit jan njlloj kudo.

  Sikundr thot nj i ditur: ` Shnjtorin (ose Martiri) e njohin t gjith , por vetm ai e di se ka hequr nga vuajtjet e mundimet nprmjet martirizimit`.

  Le t shohim m mir historin e nj familjeje fisnike shqiptare me gjak blu nga e cila sht Shnjtorja Angjelina Araniti Komneni, pr t treguar q Familjet e mdha shqiptare t asaj kohe luftuan dhe i u prkushtuan Zotitme luftn e tyre duke mbrojtur dy kollonat m t rndsishme mbi t cilat ndrtohet nj komb: Fe-ja dhe Atdheu.Kt e dshmon dhe titullin e nderit q i dhan Gjergj Kastriotit-Sknderbeu: `Atlet i Krishtit`, sepse mbrojti Atdhuen dhe Krishtrimin.

  E nse nga fisi i Kastriottve u dallua Sknderbeuq mbrojti Krishtrimin me Shpat, Angjelina Araniti Komneni nga fisi me gjak blu i Aranitve mbrojti Krishtrimin me Shpirt,duke i u prkushtuar lutjes, ndihms, prkushtimit e duke ruajtur kshtu gjall fen e bukur, fen e mbl, fen e zemrs/ Krishtrimin Ortodoks.  I  Kjo familje fisnike shqiptare me gjak blukishte zotrimet nga Vlora (Valona) n perndim , kufizohej ne liqenin e Ohrit n lindje dhe prfshinte n veri lindje Krahinn e Mokrs.Origjina e Fisit t Aranitve sht jo shum e qart por dihet q i pari i Aranitve ishte: Komnen (Comen) Araniti, q kishte pr nn - vajzn e Nikola Sakatit q ishte `Lord of Sendir`. Komnen Araniti pati katr fmij (t dhnat e familjes Aranit jan marre nga rregjistrat e Familjes Muzaka):

  1.Gjergj Araniti Komneni(i famshmi q realizoi koalicionin me Gjergj Kastriot-Sknderbeu dhe i dha njrn nga vajzat Donikn pr grua),

  2. Vllai i dyt, Vlladen Golem Araniti Zoti i Biaska dhe i Cermenikes, u martua me Angjelina Kastrioti ( sht kjo q disa historian e ngatrrojn me Angjelina Aranitin Shnjtoren e famshme shqiptare) te bijen e Gjon Kastrioti dhe Vojsava Tripalda.

  Angjelina ishte martuar me Vladen Golem Aranititin. Ajo kishte nj djal q njihej me emrin Muzaku i Angjelins. Muzaku i Angjelins mbante edhe nj emr tjetr, (q vinte nga i ati), Golem Arianiti. Muzaka i Angjelins, sipas Barletit, ishte nj burr i pashoq pr mjeshtrit e lufts. Ky pati nj fat t keq. Ai u kap rob nga Ballaban pasha dhe u rop i gjall nga sulltani.

  3. Vllai i tret Komnen (Comen) Araniti. Nuk dite gje tjetr prvese sht martuar m Vojsavn bijn e ?

  3.Nj motr q nuk i dihet emri por q u b gruaja e par e Pal Dukagjinit, dhe nj motor t dyt me nn tjetr Vojsava(Gojasava) Komneni (Comeni) q nuk dihet se si ka shkuar jeta e saj.

  Gjergj Araniti nj nga bashkkohsit, bashklufttartm, dhe vjehri i i Gjergj Kastriotit-Sknderbeut, pati nnt fmij m gruan e par Maria Muzaka (martesa para 1444) bija e Andrea Muzaka-s dhe Ana Zenebishi (Zenevesi),dhe me gruan e tij t dyt렠me emrin Pietrina Franko (vejusha e Sarmazzo t Korfuzit e bija e BaronitOliver Frankot Taurizanos), pati katr fmij (martesa e dyt duhet t jet br para 1449). N nj dokument martesor t martess s par t asaj kohe thuhet se:`.. Gjergj Araniti ishte Zoti (ose Signor ose Princ) i Cermenikes, Mokres dhe i Spatarit (Shpatit)..`.

  Me martesn e par pati kto fmij sipas rradhs s lindjes:

  1.Andronika (Donika) Araniti (lindur?- vdekur pas 1500), martuar me Heroin ton kombtar Gjergj Kastrioti-Sknderbeu.

  2.Vojsava Araniti (ose Gojsava, lindur?-vdekur para korrikut 1469) e cila u martua Zotin Ivan (Giovanni) Cernojevi, Zoteruesin e Malit t Zi dhe t Zeta-s q ishte i biri i Stefan Cernojevi dhe i Mara Kastriotit (lindur?-vdekur korrik 1490) motra e Sknderbeut.

  3. Thoma Araniti (lindur?-vdekur 11korrik 1489), nuk ka t dhna t tjera por ka qn Protonotar iPaps (protonotar njri nga 12 klerikt e Paps t cilt jan noter dhe bjn dorshkrime autentike).

  4. Kyrana (Qerana ose Qyrana )Araniti, u martua me Gjergj Dukagjini (lindur?-vdekur pas 25 qershorit 1462, sot mbiemrr i njohur shqiptar) dhe pati i dy fmij.

  Manastiri n Krushedol ku gjnden eshtrat e Shnjtores shqiptare Angjelina Araniti5. Elena Araniti u martua dhe kjo me Gjergj Dukagjinin (lindur?-vdekur para1462); pati disa fmij-t gjith u konvertuan n mysliman.

  6.Despina Araniti u martua me Tanush Dukagjinin me t cilin pati nj djal dhe nj vajz me emrin Teodora e cila gjithashtu pati dy djem: zotin Blasio dhe Jacobo.

  7.Angjelina Araniti (lindur?-vdekur me 1516 n Krushedol), shntorja pr t ciln bhet fjal. Angjelina u martua me zotin Stefan, djalin e zotit Gjergj Despotit t Serbis (sipas dorshkrimit t Masarelit q gjndet n Vatikan). Edhe Teodor Spandounes e konfirmon kur thot n shnimet e tij q `Agjelina, bija eGolemo (t madhit ose Gjergj ndodhta) Aranitit u martua Shkodr 1461 me Stefan Brankovi djalin e Gjergj Brankovi, Despotit t Srbis dhe t Irena Kantakuzenit (vdekur me

  1476).

  8. Comita (Komita) Araniti (lindur?/vdekur mr 1461). U martua me zotin Colco Basichi (ose Z. Gojko Stres Balsha lindur?-vdekur pas 1478) Zotin e Misis, me t cilin ajo pati nj djal dhe nj vajz.

  9. Katerina Araniti u martua me z. Nicolo Boccali-Zoti iMores dhe pati dy vajza, e para u martua tre her: me Andre Spani (Shpani) dhe pastaj me Nikola Bochalis Baroni I Mores dhe s treti me Merkur Bua-Shpata Zoti I Viano dhe Cerveterit Merkur Bua njihet si nga trimat q e pajtuan disa her pr t luftuar kundr armiqve t tyre , shum nga Orborret mbretrore t asaj kohe me tepr Franca dhe Italia).

  Gjergj Araniti me gruan e tij t dyt pati katr fmij:

  1.Konstandin Araniti Komneni (1456- vdekur 8 maj1530 ne Montefiore) quhej dhe Princi i Maqedonis dhe Zoti i Fanit.U martua me Franceska Paleologu dhe pati 7 femije.

  2.Marija Araniti (lindur?-vdekur1474). U martua me Giupo Bartolomeo. Adoptoi djalin e Papa Sixtus IV zZoti I Cerveteri dhe I Vianos.

  3.Teodora (nuk dihet data e lindjes dhe e vdekjes) . U martua me nje shqiptar ne Venedik nuk I dihet emri.

  4.Komnen Araniti (nuk i dihet lindja), por sht vrar m 1486.  II  Shnjtorja Angjelina Aranitit bija e gjasht nga nnt bijat e Gjergj Aranitit t famshm; nuk i dihet ditelindja, por dihet q ka lindur n rrethin e Elbasanit dheka vdekur ne Krushedol (Krushedoli, ka qn pjes e Hungaris s athershme) m 1516.Ka jetuar n kohn e luftrave q bri Gjergj Kastrioti Sknderbeu. Motra e saj Andronika (Donika) bija e par e Gjergj Arantit (1404-1461 vdekur n Lee t Italis), u martua me Heroin ton kombtar n Ardenic.

  Martesa e saj me djalin e Despotit t Srbis Gjergj Brankovi,u b m 1461 n Shkodr. Njohja e saj me Stefanin e verbrdjalin e Despotit t Srbis ndodhi m 1459 n kohnkur Despoti I Serbis s bashku me djalin e tiju strehua tek I jati I Angjelins Gjergj Araniti pr shkak t ndjekjes q I bn turqit pas rnies s Smederevs. Aty u dashuruan. StefanBrankovii(1417-Beograd- 9 Oct1476 inFriulia)u verbua nga Sulltani turk pasi sipas Sulltanit i jati i Stefanit shkeli kushtet.

  Stefan Brankoviiu zu rob ne Amaseia ne Azine e vogel dhe u verbua nga Sulltani me 8 maj 1441. Stefani Brankovii nuk u prit thjeshte si mik ne oborrin e Princit Gjergj Aranitit, ai u trajtua si nje pjesetar i familjes. Dhe nuk eshte per tu cuditur qeStefani dhe Angjelina u dashuruan me njeri-tjetrin. Me bekimin e prinderve ata u martuan ne kishe. Pas disa vitesh, cifti u bekua me dy djem: Gjergjin (Maksim) dhe Joanin. Kur djemte u rriten, Shen Stefani dhe familja e tij u detyruan qe te largohen ne Itali per te shpetuar.

  Angjelinaka ndenjur nj far kohe n Itali por u largua nga Italia me djemte e saj ne vitin 1486, duke ndaluar me pare ne Serbi per te varrosur ne vendlindje trupin e paprishur te Shen Stefanit.Atje ajo i kishte bartur edhe eshtrat e t shoqit, Stefanit.

  Pas vdekjes s t shoqit, Stefanit (1471), Angjelina tashm vejush, me familjen e saj vendoset n Srem, ku mbreti hungarez, Mateja, ia jep n pronsi qytetin dhe pasurin e Kupinovs.

  Duke pare se nuk ishte me ne gjendje ti ndihte te gjitha manastireve, ajo iu drejtua me nje apel prekes Princit te madh, Vasil i II-te i Moskes. Ajo shkruajti: " Pushteti tone po i vjen fundi, ndersa tendi sa vjen e rritet. Prandaj edhe te marresh persiper detyren tone per tu perkujdesur edhe ndihmuar Kishat edhe manastiret e shenjta, te ngrejtura prej te pareve tuaj te pershpirtshem edhe te mite."
  Me burimet e dhuruara prej Princit Vasil, Shen. Angjelina ndertoi Lavren e Krushedol, ku tek ky i fundit u varrosen me vone edhe eshtrat e saj te paprishura, se bashku me ato te te shoqit te saj Stefanit edhe te dy bijve te sajMaksimit(Gergj) edhe Princit Joan.

  Angjelina Araniti pas vdekjes s t shoqit ndrtoi aty nj manastir dhe sipas nje doreshkrimi qe gjendet ne Vatikan te shkruajtur nga Massareli ajo u be Murgeshe ne Krushedol ku ndihmoi te varferit, me mission si bamirse dhe religioze, dhe vdiq po aty si murgeshe.

  Gjate kohes se pushtimit turk, serbet iu drejtuan me lutje qe te liroheshin nga sulmuesit e tyre. Madje edhe jobesimtare jane sheruar prej saj, edhe u mrekulluan per madheshtine e Beses se krishtere.

  Biri i saj, Gjergji, kishte refuzuar titullin e dhespotit, q ia kishte ofruar mbreti hungarez Matej, Korvini, pr tia ln vllait t vogl Joanit, i cili vdiq pak m von. Pastaj, Gjergji (i biri) bhet kallogjer dhe e ndrron emrin n Maksim.

  M 1716, kur turqit u vun zjarrin ktyre kishave dhe manastireve, murgeshat arritn ta shptojn vetm nj pjes t eshtrave t Shn-Angjelins dorn e majt, q sot e ksaj dite ruhet n kivotin e kishs s Manastirit t Krushedoll-it (sot pjes e Serbis) .

  T dy motrat jan dy nga nnt bijat e Gjergj Aranitit vjehrit t Sknderbeut dhe zotrues i Shqipris s jugut pjes t Epirit dhe t Arbris s athershme nga Vlora e deri ne Moker perfshi dhe ermeniken dhe Shpatin (signor de Cerminica et de Mochino e de Spatennia),dhe kampion i lufts kundr turqve.

  N Beograd gjndet edhe nj rrug q mban emrin e Angjelina Araniti.  Literatura.

  1.Fine, J. V. A. (1994) The Late Medieval Balkans, A Critical Survey from the Late Twelfth Century to the Ottoman Conquest (Ann Arbour, University of Michigan Press), p. 51, 157-164, 185,235-249, 320-415, 534-561,595-598.

  2.Hopf, C. (1873) Chroniques grco-romanes indites ou peu connues (Berlin), Breve memoria de li discendenti de nostra casa Musachi, p. 270-340.

  3.Massarelli, A. Dell'Imperadori Constantinopolitani Vat. Lat.12127 f. 349v-353. [MB]

  4.Charles Cawley's Medieval Lands (update 14mars-2009);

  CopyrightsCharles Cawley's anf FMG 2006-2009

  6. Albanians in Belgrade *free wikipedia-2007.

  7.Lidhjet familjare t kastriotve dhe Mamica; Prof. as. dr. Luan Malltezi- Revista

  UNIVERS, Viti 2006, Nr.VIII.

  8.Theodore Spandounes (Spandugnino), De la origine deli Imperatori Ottomani, Sathas, C. N. (ed.) (1890) Documents indits relatifs l'histoire de la Grce au moyen ge, IX (Paris), p. 158.

  9."Massarelli manuscript" because it was found in the papers ofAngelo Massarelli(1510 - 1566).


  Powered by SNE Pro 3.1
  Copyright 2005-2012 by sosovn.com. All rights reserved.

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  778

  Pr: Shnjtorja Ortodokse Shqiptare Angjelina Araniti (Komneni), dheKisha Ortodokse AutoqefalShqip

  Pastaj eshe nje pyetje teknike i dashur Thoma: si ka mundesi qe kisha orth. Serbe e ka shenjtore dhe KOASH yne e ka oshenare.? Vepra qe ka bere eshte e njejte.

  Sigurisht por cdo shtet ka edhe shenjtoret kombetare te vet. Edhe Greqia i ka apo jo? Perse te kemi vetem shenjtoret e respektuar greke e te mos kemi edhe ne tonet? Perse serbet kane shenjtor car llazarin e ruset kane te tyret?
  Ka ardhur koha qe KOASH te kete krahas shenjtoreve bizantine dhe greke- edhe ata shqiptare qe kane dhene po aq kontribut sa te tjeret.

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,477
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Shnjtorja Ortodokse Shqiptare Angjelina Araniti (Komneni), dheKisha Ortodokse AutoqefalShqip

  Pirro,

  Sic te kan thene shpesh pa te keq ne diskutime, ne forumin shqiptar duhet te lexosh me shume e te pyesesh me pak. Shenjtorja per te cilin ti flet e pyet e gjen ne forumin shqiptar qe prej 15 vjetesh:

  http://www.forumishqiptar.com/thread...nitit-1-korrik

  Nga pyetjet qe ben tregon qe nuk ke njohjen e duhur as fetar e as historike kishtare. Ashtu sic e ben mese te qarte qe botekuptimi yt eshte krejtesisht i ndikuar nga epoka ne te cilen u linde dhe rrite, epoka komuniste. Nuk ben keq qe pyet, pasi duke pyetur meson, por mos ngaterro temat fetare me temat politike e nacionaliste. Ashtu sic vdiq ideali komunist, ashtu do te vdesi edhe ideali nacionalist neser. Por feja orthodhokse dhe Kisha Orthodhokse, nuk ka per te vdekur kurre.

  Albo

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  778

  Pr: Shnjtorja Ortodokse Shqiptare Angjelina Araniti (Komneni), dheKisha Ortodokse AutoqefalShqip

  Nuk jam kontra i nderuar Albo. Por kemi nje ndryshim te vogel por rrenjesor:
  Ate qe po kerkoj une ju nuk e paskeni kuptuar fare, e per pasoje ajo qe thua nuk ka kuptim.
  Pra i pa lexuari ne kete mes kuptohet kush eshte : kerkuesi apo researcher apo ata qe kruajne hundet kur lexojne dicka qe nuk u pelqen.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •