Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 4 prej 4
 1. #1
  Updating.... Maska e Wordless
  Antarsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,175
  Faleminderit
  12
  198 falenderime n 164 postime

  Exclamation Si mund t dallohen Shqiptart autokton..?

  Nj pyetje t shkurtr kam: N gjith ato lvizje njerzore gjat shekujve, ku ca erdhn ktej nga luftrat e ca nga kushtet m t mira - shkak uji, pyjet gjelbrimi, kafsht etj -. Tani si mund ta dallojm nj ilir/pellazg ose m trash nj Shqiptar. Dmth si dallohet, nga tiparet, ngjyra, mbiemri. Krkoj dika t dukshme, jo ADN e m the e t thash.

  Faleminderit
  Ky shtet sht ky q sht sepse qytetart tan jan kta q jan !

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-01-2006
  Postime
  459
  Faleminderit
  12
  49 falenderime n 40 postime

  Pr: Si mund t dallohen Shqiptart autokton..?

  Citim Postuar m par nga Wordless Lexo Postimin
  Nj pyetje t shkurtr kam: N gjith ato lvizje njerzore gjat shekujve, ku ca erdhn ktej nga luftrat e ca nga kushtet m t mira - shkak uji, pyjet gjelbrimi, kafsht etj -. Tani si mund ta dallojm nj ilir/pellazg ose m trash nj Shqiptar. Dmth si dallohet, nga tiparet, ngjyra, mbiemri. Krkoj dika t dukshme, jo ADN e m the e t thash.

  Faleminderit
  Mnyra m e thjesht dhe konkrete sht studimi i librave t kishave ku jan shnuar dat lindja, vdekja e personit, lidhjet far fisnore....personalisht nuk jam fetar, dhe kjo q e ceka sht mnyra m e mir...kjo metod praktikohet n perndim, ku do kish mban evidenca pr popullsin dhe aty gjen informata dhe sa kam njohuri kto libra mbajn evdidenca 2-300 vjeare n mos edhe m tepr...Nuk kam njohuri nse nj gj e till praktikohet edhe n besimin Islam. Gjenealogjia-Historia e prejardhjes s brezave t nj fisi a t nj familjeje njri pas tjetrit, radha e brezave q e kan prejardhjen nga nj paraardhs i prbashkt; deg ndihmse e historis, q studion vazhdimsin e brezave t nj fisi. Gjenealogjia e familjes. Gjenealogjia e fisit. Prcaktimi i gjenealogjis....

  Ja nj shembull:
  https://www.arkivdigital.net/

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,763
  Faleminderit
  35
  92 falenderime n 86 postime

  Pr: Si mund t dallohen Shqiptart autokton..?

  ADN-ja

  Shqiptaret e Kosoves RIb--M-173-Kelte (Franqeze)21,1%
  RIa-M17-4,4% Balto-sllave
  I1b-(xM26)-P37)2,7% Mesdhetar
  E3b1-M78-45,6%Ilire
  J2e-M102-?

  Today, the highest concentrations of E-V13 in Europe can be found in Kosovo with about 45 %. E-V13 varies in other Balkan regions between 5 and 25 %. In Germany and England E-V13 is rare (3-5% of the male population).
  There is evidence to suggest (Byrd et. al, 2007) that the E-V13 connection between the Balkans and England is based on Balkan (in case of England Thracian) auxiliary troops with the Roman Army, who were stationed in England following 150 AD.
  This project attempts to establish such a connection for SouthWest Germany.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga Akuamarini : 25-07-2017 m 08:07

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2017
  Postime
  169
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 16 postime

  Pr: Si mund t dallohen Shqiptart autokton..?

  Citim Postuar m par nga Wordless Lexo Postimin
  Nj pyetje t shkurtr kam: N gjith ato lvizje njerzore gjat shekujve, ku ca erdhn ktej nga luftrat e ca nga kushtet m t mira - shkak uji, pyjet gjelbrimi, kafsht etj -. Tani si mund ta dallojm nj ilir/pellazg ose m trash nj Shqiptar. Dmth si dallohet, nga tiparet, ngjyra, mbiemri. Krkoj dika t dukshme, jo ADN e m the e t thash.

  Faleminderit


  Nuk e di sesi mund ta shpjegoj me terma shkencor, por, Shqiptaret njihen me njeri-tjetrin dhe pa e ditur preardhjen.
  Diku kemi njefare Rradari qe bie sinjali sa te kemi nje bashkatdhetar afer.

  Duke qene se ne kohen e diktatures nuk kemi patur mundesi te njihemi apo te perzihemi me kombe te huaja, atehere duke pare fytyren e njeri-tjetrit dita-dites kemi zhvilluar nje shqise te re, shqisen Shqiptare.

  Do te jete dika fotografike e trurit (apo subkoshiences) qe na ben ta dallojme njeri tjetrin.

  Nuk jemi te zinj, te verdhe, te kuq, kaf apo te bardhe.......jemi nje rrace pa rrace, Shaiptare!

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •