Close
Faqja 1 prej 4 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 79
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  736
  Faleminderit
  1
  53 falenderime n 39 postime

  Prse Vojsava Tribalda Nna e Sknderbeut ishte me origjin Arbr

  (Fakte shencore)

  Probemi i Origjins s Vojsava Kastrioti Tribalda ose Triballa, sht prekur nga shum autor dhe t gjth jan bazuar tek Dorshkrimi i Gjon Muzaks (Molosaki) i vitit 1515, me titull `Kronik e shkurtr mbi Gjenealogjin e Dinastis Muzaka` (http://www.albanianhistory.net/1515_Musachi/index.html).

  Origjina e saj n se ishte me origjin sllave apo shqiptare ka ngritur nj zhurm t madhe n t ciln jan prfshir historian dhe amator, politikan dhe anti shqiptar disa nga t cilt shajn apo lvdojn Mustafa Nanon i cili ka br nj shkrim ku pohon se Vojsava Tribada ishte sllave (m sakt serbe).

  Problemi i ngatrress qindra vjeare pr kt problem sht se:

  S pari, nuk ka shum t dhna pr kt grua. Dokumentacioni vjen nga historian serioz q njihen, Ja kush jan ata q kan dhn fakte se ku jetonte dhe kujt etni i prkiste Vojsava Tribalda (Triballa):

  Shum studiues nuk bien dakort pr origjinn e saj n se ishte arbr-epirote q banonin n Maqedoni apo ishte me origjin serbe madje disa thon bullgare me emrin Vojisllava.

  Zyrtarisht sipas literaturs sllave, kishte kt origjin familjare.

  Vojsava Kastrioti-Tripalda- Orthodokse-bizantine.

  Voisava Tripalda (lindur? n Pollog - vdekur n 1405
  Voisava -Volislava, e njohur si gruaja e Gjon Kastriotit me te cilin pati 9 femije.
  Prinderit: Grgur Golubi? (Brankovic) dhe e jema Teodora?!
  Bashkeshorti: Gjon Kastrioti (vdekur n 1437, varrosur n Hilanda Pirgu Arbanas.)
  Femijet: Mara, Elena, Mamica, Vllajka, Angjelina, Stanisha, Reposh, Gjergj, Konstandin,
  Nipi: Gjon Kastrioti
  Gjyshi: Branko Mladenovi??!

  Si perfundim, Petrovski hedh dhe nje te dhene gjenealogjike qe vijne nga dokumentat zyrtare te asaj kohe flitet per Grgurin e Panjohur ose Grgur Brankoviqin e ku rezulton se bashkeshortja e ketij Grguri quhet Todora. Me pastaj, therritet dhe nje informacion tjeter sipas nje shkruesi te nje manastiri i bere ne vitin 1371, Krale Marko jetonte me Teodoren, gruaja e Grgurit. Dhe me kete te dhene mbyllet dhe kapitulli mbi Vojsaven, me pretendimin qe Todora eshte e jema e saj.

  Sipas studiuesit dibran Hilmi Sadiku n studimin e tij ai pohon se Andrea Engjll Flav Komneni e nxjerr Vojsava Kastriotin nga familja e Muzakajve. Po n kt punim t tij rreth prkatsis etnike t Vojsavs thuhet se Kostandini, djali i Gjon Muzaks, mbshtetur n gjenealogjin q i drgoi Andrea Engjll Flav Komneni i bri nj shtes kroniks s t atit (Gjonit), pr tua ln pasardhsve n t ciln thuhet: Vojsava jepet e bija e Momcinit, q u b shoqja e Gjonit, t cilve u lindi Gjergj Kastrioti.

  Kostandin Muzaka princin e Pollogut na e paraqet t kombsis arbrore e pr pasoj e t njjts etni rezulton edhe e bija e tij Vojsava.(http://www.forumishqiptar.com/thread...Vojsaves/page5).

  Autori tjetr, Johann Georg von Hahn (18111869), thote se Vojsava ishte nga familja e Branai e fisit t Vrana Konti.

  Autori yn Fan S. Noli (18821965), permend se Vojsava vinte nga Familja Muzaka.

  Historiani Oliver Schmitt (b. 1973), historian austriak thote se Vojsava vinte nga familja Brankovic dhe ishte serbe e afert me Mara Brankovic.

  Boban Petrovski (b. 1972) historian maqedonas, thote se Vojsava Tripalda nga Pollogu ishte e bija e Gergur Brankovic, apo edhe e Vuk Brankovic.

  Strashimir Dimitrov (18921960), historian Bulgar, thote se Vojsava ishte e bija e nje bojari bullgar nga Maqedonia.

  S dyti, t gjith pranojn se sht nga Pollogu i Maqedons. N krkimin tim vura re se t paktn ka tre vnde n Maqedonit cilat kan emrin Pollog. Dhe q ktu mesa duket ka lindur ngatrresa. Ka disa vnde me emrin Pollog n Maqedoni.

  -Ka nj fshat me emrin Pollog (Polloshko) afr lumit t Zi (Crna River) ku gjndet aty afr, Manastiri i Shn Gjegj Pollogut. Ky manastir e ka origjinn n shek 13-14. N vitin 1340 noteri (charter) i Car Dushanit, deklaron se vllai i Car Dushanit sh varrosur n at manastir. Kshtu me krkes t nns s tij, Car Dushani e ktheu Manastirin n nj shtes t Manastirit t Hilandarit. N 1378 vllezrit Dejanvci e kthyen n nj shtes t Manastirit t Shn Pantelejmonit t Malit Athos.Ky manastir sht i famshm pr afreske dhe ikonostase t cilt tregojn disa monedha maqedonase.

  -N Bashkin e Novaci gjndet nj Pollog tjetr n perndim ka nj qytez me emrin afr fshatit Gnilesh, dhe n perndim gjithashtu ka nj qytez me emrin Tepavci N veri perndim ka Manastirin e Shn Gjergjit.

  - Zona tjetr sht zona ku ka m shum mundsi t ket jetuar Vojsava Tibalda (vdekur n 1405), Rajoni Pollog q prfshin Tetovn, Gostivarin dhe Mavrovn q jan n kufi me Kosovn dhe Shqiprin.

  N kt zon Gjon Katrioti ka dhuruar dy fshatra Radostunja dhe Trebinja.

  Gjon Kastrioti i dhuroi Manastirit t Hilandarit ne vitin 1426 dy fshatrat e mpsiprm, nga pronat e veta ne rajonin e Gostivarit, dhe bleu pirgun e Shen Gjergjit (i njohur edhe me emrin Pirgu Arbanas) dhe ne kete manastir nje nga djemte e tij, Reposhi, e kaloi jeten si murg derisa vdiq me 25 korrik 1431. Ne epigrafin e varrit, Reposhi mban titullin e larte fisnik duke (Reposh Castrioti- Dux illyricum).

  Dihet q prdorimi i pr sqarim t personave n at koh me epirot dhe ilir, tregon se kta persona ishin orthodoks por as sllav dhe as bizantin-grek por arbr sipas Prof. Kristo Frasherit.

  Kjo tregon se n kt pron t Gjon Kastriotit ka jetuar edhe e jma e tij Vojsava t ciln serbt dhe bullgart e prkthenin si Volisllava, por n fakt emir Vojsava ka kuptim n shqip dhe jo n sllavishten e vjetr, ashtu si e sqaron autori me emrin Naim Flamuri: Vaissa- vajza, kurse vet lulja n malet e Pollogut quhet sot Vaissa, ajo e vajzse kuqja.me nj prapashtes slave `va`. ose pr meshkujt `vic`, si ishte moda e asaj kohe

  (http://library.ohio-state.edu/record=b2234497~S7 and http://library.ohio-state.edu/record=b2231916~S7).

  S treti, si ka mundsi q Vojsava t mbante mbiemrin Tribalda (Triballa) n nj koh kur sipas autorve sllav serb dhe bullgar bashkshorti e kishte mbiemrin sllav: n njrin rast Grgur GOLLUBIC ose BRANKOVIC (do ti spjegojm m posht)!?

  Ky burim i ri t dhnash pr origjinn Vojsava Tripalda n t ciln autori shum serioz Naim Flamuri, n shkrimin q ka botuar tek Linku elektronik Konica.al nj shkrim me titull: `NNA E SKNDERBEUT (pr ata q duan ta din)``, t dt.17 Korrik, 2017, i bazuar n t dhna t sakta, ka shkruar: ``Gjergj Kastrioti u lind nga nna shqiptare me fe askohe ortodokse Vojsav (Vaissa- vajza) Triballa, e bija e Grgur Triballs nga Gradeci Pollog, princ i Pollogut i shpallur n kishn e Leshs (Leshk/Leshok), Tetov, n dinastin e Topiajve, dhe baba katholik shqiptar, Gjon Kastrioti, i biri i Pal Kastriotit me preardhje nga nj familje fisnike e Matit-Dibrs, princ i zons prreth Krujs e Dibrs. ishte edhe nj lidhje edhe m e veant q kishte Sknderbeu me kt qendr dhe banort e saj. Sipas burimeve del se Sknderbeu-Gjergj Kastrioti kishte dajallart e vet n Gradec, sepse e ma, e shoqja e Gjon Kastriotit, Vojsava, ishte bij e ksaj qendre Qytez e Pollogut me emrin e lasht -Draodakum, e quajtur nga burimet kishtare Gradec (qytez). Mbeturinat e murit q rrethonin qytezn antike Draodakum ekzistojn edhe sot. N baz t burimeve ka vrtetuar se Tribalda sht mbiemr personal i Vjosavs dhe nuk ka t bj me at se ajo i ka takuar fisit t Tribalve, fis i cili ka qen Thrrakas dhe nuk sht shtrir n Pollog``.

  N shum burime historike, Gradeci njihej n juridiksionin e Tetovs. Fshati shtrihet rrz malit Sharr, prpara ka fushn e pjellshme t Pollogut.

  Tani, administrativisht, sht nn juridiksionin e Gostivarit. Ndodhet n kilometrin e trembdhjet t rrugs prej rreth 25 km, Gostivar-Tetov. Gradeci, fshat i ish-komuns se Negotins s Pollogut ish-komuna e Gostivarit tani komuna e Vrapishtit (rrethi i Gostivarit), popullsia rreth 7.000 banor. Banort e ktij fshati jan shqiptar, vendas autokton me histori t gjat. N t kaluarn ky fshat ka ekzistuar me emrin e vjetr Draodacum, pastaj Gradec, si njihet dhe sot ``(http://konica.al/2017/07/nana-e-sken...-duan-ta-dine/).

  Varianti m i prhapur q prkrah origjinn sllave t Vojsavs dhe q ka ngatrruar Historiant e sigurisht edhe Mustafa Nanon sht variant i Pollogut q gjndet n Komunn e Prilepit me emrin e njjt, Pollog (Polloshko) afr lumit t Zi (Crna River) ku gjndet aty afr, Manastiri i Shn Gjegj Pollogut.

  Ky manastir e ka origjinn n shek 13-14. Ktu lind historia e Grgur Gollubi i cili ishte martuar me nj Vojsava e cila sigurisht nuk mund ta kishte mbiemrin e vet Tribalda por Gollubi ose Brankovic.. E jma e ksaj Vojsave e kishte emrin Teodora. Sipas historis serbe, Marko Krajlevi pr t cilin jan br kng epike serbe dhe bullgare (madje edhe tek epika elegjendare e Gjeto Bashe Mujit dhe Halilit i kndohet lufts kundr Markos), u nga nga gruaja e tij Helena dhe i rrmbeu gruan me emrin Vojsava, Grgur Gollubiit apo Brankoviit, dhe bashkjeton pr disa koh m Vojsavn. M von Marko Krajlevii ri-martohet me Helen pra me gruan e par t tij, pasi i jep vjehrit t tij (i cili jetonte n Hlapen), Vojsavn gruan e Grgur Gollubiit. Ri martesa bhet n kishn e fshatit Kallugjerac n prani t nj prifti Scribe Dobren i cili shkruan: ``Lavdi Zotit Prmbaruesit, amin, amin, amin. Ky libr u shkruajt n Poreje n fshatin Kallugjerac, n ditt e t prshpirtshmit Mbret Marko, ku ai dorzoj Todorn gruan e Grgurit tek Hlapen dhe ri mori bashkshortten e tij t par Helena, Bijn e Hlapenit``. https://holingpixel.com/wiki/Prince_Marko).

  Pra shihet se kjo Todor dhe ky Grgur nga t cilt lindi nj Vojsav q serbt dhe bullgart pretendojn se sht e jma e GjergjKastriotit-Sknderbeut dhe gruaja e Gjon Kastriotit, sht me t vrtet serbo-bullgare, por nuk mund t jet gruaja e Gjon Kastritotit pr kto arsye:

  -sepse Gjon Kastrioti mori grua nj bij t nj fisniku t nderuar ose si quheshin n at koh sipas serbve zhupan (pa emrr t veant), me emrin Grgur Triballa, dhe e bija quhej Vojsava Triballa. Zona ishte e Pollogut afr zzotrimeve t Gjon Kastriotit

  - sepse Pollogu n t cilin gjndej Manastiri i Shn Gjergj Pollogut sht larg nga zotrimet e Gjon Kastriotit dhe gjndet diku n kufi me Greqin e sotme afr Hilandarit.

  - s treti nse Gjon Kastrioti do t merrte nj grua nga etnia e tij dhe fisnike , ai mund ta merrte nga Zhupani i i madh Andrea Gropa i cili ishte afr fare pronari i Ohrit dhe i Dibrs dhe ishte martuar me zonjn Qyrana, bija e dyt e zotit Andrea Muzaka Despot i Epirit.

  http://www.albanianhistory.net/1515_Musachi/index.html).

  -S katrti, pohimet e Gjon Muzaks n Memoarin e tij, nuk prmnd n asnj rast ndonj zhupan serb a bullgar. Ai spjegon lidhjen e ngusht farefisnore me Vojsava Tribada nga linja e Nns se saj e cila quhej Maria (dhe jo Teodora si thon serbt dhe bullgart), dhe un po e prkthej fjal pr fjal nga dorshkrimi:

  ``Dihet q Zoti Gjon Kastrioti ishte babai i zotit Scanderbeg dhe ishte martuar me zonjn Voisava Tripalda me t ciln pati katr djem dhe pes vajza.

  Gjyshi i zotit Scanderbeg quhej Pal Kastrioti dhe zotronte dy fshatra: Signa (Sinja) dhe Gardi ipostesi (Gardhi i poshtm).

  Zotit Pal Kastrioti i lindi Gjon Kastritoti i cili u b Zot i Matit., dhe gruaja e Gjonit quhej Vojsava Tribalda e cila ishte nga nj familje fisniksh. Ju duhet ta dini gjithashtu se ata ishin t lidhur me Markezin e Tribalda-s. Le tju informoj ju se si ata (Gjon Kastrioti), ishin lidhur me kta (Markezin Tribalda) nprmjet gruas s tij (Vojsavs).

  Si e dini ju, Zotit Vlash (Blaise) Muzaka i kishte lindur zonja Teodora, e cila ishte martuar me zotin Pal, djalin e zotit Vuk Zardari. Ky Zoti Vuk Zardari ishte vet nj Pronar i nj toke q quhej Zardaria (Zall Dardha?).

  Dhe Zonja Theodora dhe Zoti Pal, lindn Zonjn Maria, e cila ishte Dukesha Ferrandina. Kshtu, nse e kuptuat drejt, le tju them ju se Zotit Muzaka i lindi Zoti Andrea, gjyshi im dhe zoti Vlash (Blaize).Gjyshit tim Andrea i lindi Zoti Gjin, babai im dhe zonja Maria, e cila ishte nna e zonjs Skanderbeg (pra Vojsava). Zotit Vlash ( Blaise) i lindi Zonja Theodora e cila u martua me Zotin Pal Zardari. Atyre u lindi Zonja Maria e cila ishte dukesha Ferrandina.

  Un vet Zoti Gjon Muzaka m lindi djali Zoti Gjin. Zonja Qerana ( Chirana), nna ime ishte bije e Zonjs Maria, motra e Zotit Vuk Zardari.

  Nna ime dhe Zoti Pal, babai i dukeshs Ferrandina ishin kshtu kushrinj gjaku. Por martesa e Zonjs Maria me Zotin Vrana konti ndodhi n kohn kur pothuajse t gjith Princat e Shqipris u shpartalluan nga Sulltani. Kshtu Zoti Vranakonti u b Duka Ferrandina.`` (http://www.albanianhistory.net/1515_Musachi/index.html)

  N prfundim t ktij diskutimi t hapur pr Gjenealogjin e Nns s Gjergj Kastriotit-Sknderbeu, Vojsava Tribalda, e cila u martua me Gjon Kastriotin e pr Nn kishte Maria Muzaka (e jo Teodoran e sllavve), dhe Baba kishte Markezin Tribalda, i cili, ashtu si tha z. Naim tek shkrimi i titj quhej Grgur ( ose Grigor nj emr orthodox, ose Guri) Tribalda, cili zotronte zonn e Pollogut, me qndr fshatin Gradec. Lidhjet e Familjes Kastrioti me zonn e Pollogut vrehen edhe m von ashtu si e tham m sipr kur Gjon Kastrioti dhe t tre bijt e tij, me prjashtim t Stanishs, i shitn pr 50 florinj

  Dy fshatra te zons s Gostivarit t sotm Radostunja dhe Trebinja t cilat duhet t ishin pron e t vjehrit Grgur Tribalda-s.

  Gabimet e Autorve kan ardhur nga prania e disa vndeve me emrin Pollog n Maqedoni t cilat pr Pollogun afr Prilepit e shfrytzuar Serbt dhe Bulgart pr ti dhn Vojsava Tribalds origjin Slllave, t dhna shum t akta pr babain e Vojsavas, Markezit Grgur (Grigor) Tribalda q banonte n Gradec t Pollogut, si dhe tradita e kohs q ashtu si dhe n kohn e sotme shqiptart, epirott dhe arbrit e djeshm prdornin emrat e shteteve t cilat ishin m t fuqishme se ta. N at koh ishin sllavt, kshtu q emrat mund t ishin sllav. N kohn e Perandoris Bizantine dhe asaj Romake t perndimit sipas religjionit njerzit vendosnin emrat sipas fes. Po kshtu n kohn e pushtimit nga Perandoria osmane emrat jan vn sipas religjionit mysliman. Kurse sot ku kultura perndimora e kryesisht ajo anglo-amerikane dhe m pak italian dominon tek n-emrat vendosen sipas religjionit katolik, protestant, evangjelist, dhe m pak emra orthodoks dhe mysliman. Kt duhet t kishin patur parasysh t huajt por dhe z. Nano, prsa I prket emrit t babait t Vojsavas- Grgur, I cili n fakt sht ose Grigor sipas emrit orthodox ose Guri.

  dhe gabimet n prkthime apo mos studmi i mir i matrialeve. Nga kto t dhna q mora un del se Vojsava Tribalda e cila pa edhe endrn e famshme e cila sht teguar goj m goj se do t lindte nj Dragua q dot shkatrronte armiqt, ishte me origjn arbr orthodokse. Ajo vdiq n vitin 1405. Nuk i dihet datlindja e saj, dhe se ku sht varrosur.

  Literatura e vjetr

  -Marin Barleti(1450-1513), the Albanian-Venetian historian, wrote in his biography of Skanderbeg (published between 1508-1510), that she was the "daughter of a lord of theTriballians".[1][2] in another chapter, when talking about the inhabitants of UpperDebarthat defended Svetigrad, he calls them "Bulgarians or Triballi".[3]Hoever, the term "Triballians" (Triballoi) appears frequently in Byzantine and other European orks of the Middle Ages, referring exclusively toSerbs.[4][5][6]

  -Gjon Muzaka(fl. 1510), an Albanian nobleman of theMuzaka family, alleged in hisMuzaka Chronicle(published in 1510) that the "Marquis of Tripalda" as maternally related to the Muzaka.[7]Furthermore, in another chapter, he assigns the "Triballi" to the Serbs.[8]

  Literatura Moderne

  -Johann Georg von Hahn(1811-1869), an Austrian expert in Albanian studies, had several theses on the geneaology of Voisava inAlbanesische Studien(1854), including a possible relation ith the Branai family orVrana Konti.[9]

  -Karl Hopf(1832-1873), a German historian and expert in Byzantine studies, inChroniques Greco-romanes(1873) concluded that Voisava was daughter of a Serbian lord from Polog.[10]

  -Fan S. Noli(18821965), an Albanian-American riter, in his biography of Skanderbeg (1947), adopted the vie that Vojsava came from the Muzaka family.[11][12]Harry Hodgkinson, too, considered her a member of the Muzaka family,[13]although his ork does not provide information from any modern original research.[14]

  -Strashimir Dimitrov(1892-1960), aBulgarian Academician, said that Vojsava as a daughter of a local Bulgarian lord (boyar) from Macedonia.[15]

  -Boban Petrovski (b. 1972), a modern Macedonian historian and author ofVoisava Tribalda(2006), the only ork about Voisava and her possible geneaologies, concluded that Voisava as of undoubtedly Slavic origin, most likely Serb, as she as the daughter of a lord of the"Triballians"(Serbs) in Polog, that had ruled before the Ottoman conquest.[16]He had several theses on the ultimate identity of Voisava's father: "If theBrankovi? family indeed governed Polog in the last decade of the 14th century, it arises the chance that Voisava as a daughter ofGrgur Brankovi?or evenVuk Brankovi?."[17]

  -Oliver Schmitt(b. 1973), a professor of South-East European history atVienna University, in his biographySkanderbeg: Der neue Alexander auf dem Balkan(2009) supported that she as a Serbian nobleoman of the Brankovi? family and a close relative toMara Brankovi?.

 2. 2 antart m posht falenderuan pirro10 pr mendimin e shprehur n kt postim:

  Luftetari Ilir (18-02-2018),SERAFIM DILO (23-07-2017)

 3. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-07-2014
  Postime
  64
  Faleminderit
  11
  8 falenderime n 6 postime

  Pr: Prse Vojsava Tribalda Nna e Sknderbeut ishte me origjin Arbr

  Ata q jan t interesuar pr t nxjerr prfitime nga kto lloj diskutimesh shterpe, e kan shum t qart procedurn q ndiqet n kto raste. Fillimisht prdoret nj idiot provincial si Mustafa Nano sa pr ta hapur muhabetin, pastaj jan t tjer, m "ekspert" q e vazhdojn kt diskutim.
  Ajo q m shqetson mua sht fakti q nj idiot si Mustafa Nano lejohet q t zhvilloj takime me student.
  Pr t tjerat, ka historin dhe vende t caktuara pr kto lloj diskutimesh.
  Ata q zgjodhn kt gomarin, Nanon, bn gabim pr mendimin tim. Sepse ai jo vetm q sht nj idiot, por sht dhe nj person pa shtyll kurrizore. M shum se nj her at e kan degjeneruar publikisht duke i kujtuar se si e shiti bythn e tij pr interesa t vogla ekonomike. Nga ana tjetr, Nano, megjithse sht nj idiot ekzemplar, e di shum mir at shprehjen, hodhi nj budalla nj gur n pellg, u mblodhn njzet t mnur dhe nuk e gjejn dot. Ky delirant me siguri ndrron q t hyj n histori si nj intelektual i madh q ja doli t hapte debate tabu dhe serioze ndrmjet shqiptarve. Nj Kapllan Burovi n miniatur sht. Pastaj, kush e di, mbase po krkon t blej nj shtpi pr pushime tani. Dhe ky idiot pretendon se sht nj kok e madhe dhe ka se far tu thoj studentve shqiptar.
  Ndryshuar pr her t fundit nga King Bardhyl : 02-08-2017 m 09:39

 4. Anetart m posht kan falenderuar King Bardhyl pr postimin:

  murik (03-08-2017)

 5. #3
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,900
  Faleminderit
  122
  65 falenderime n 61 postime

  Pr: Prse Vojsava Tribalda Nna e Sknderbeut ishte me origjin Arbr

  Fiks nje Kapllan Mutic eshte edhe ky katundari i kompleksuar i Skraparit

 6. Anetart m posht kan falenderuar murik pr postimin:

  King Bardhyl (19-02-2018)

 7. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  736
  Faleminderit
  1
  53 falenderime n 39 postime

  Pr: Prse Vojsava Tribalda Nna e Sknderbeut ishte me origjin Arbr

  Mendoj se egziston nje ekip qe perpiqet te de-heroizoje tw gjithw heronjte e Shqiperise dhe te beje heronj tradhetaret duke krijuar keshtu nje precedent per demtimin e Identitetit Kombetar.

 8. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,126
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Prse Vojsava Tribalda Nna e Sknderbeut ishte me origjin Arbr

  Nje popull qe vuan per mend...

  Mustafa Nano mund te jete nje njeri injorant, por edhe ju qe i kunderviheni Nanos ia kaloni atij per nga injoranca.

  Se pari, kur merni persiper te shkruani apo interpretoni historine e shkuar, duhet ta lexoni e interpretoni ne kontekstin e epokes dhe rrethanave qe keta personazhe historike jetuan. Si Nano si ju qe i kunderviheni Nanos ne fakt jeni dy faqet e te njejtes medalje: te dy palet beni gabimin e gjykimit te personazheve historike jashte kontekstit historik te kohes se tyre. Nano thote se Vojsave "nuk ishte shqiptare" por "serbe" kurse ju thoni se Vojsave "ishte shqiptare" apo "arbereshe". Dhe viheni ne gare se kush i servir njeri-tjetrit sa me shume "fakte shkencore" kur ju nuk njihni parimin baze te historise te cilen une sapo ua shpreha me lart.

  Se dyti, ajo qe ju ben karikatura-njerez dhe qesharake ne syte e kushdo qe ju lexon, eshte perpjekja per t'iu dhune identitet kombetar personazheve historike mesjetare. E kam te qarte qe ju duket sikur mbroni te verteta te medha e nuk e kuptoni dot se si mund te beheni gaz i botes me keto qe shprehni. Ua meson Albo ne forum, mos u merzisni. Epoka e mesjetes, ne te cilen keto personazhe jetuan, nuk kish "identitete kombetare". Nuk kish as "Shqiperi" e as "Serbi", sic i njohim sot. Kish vetem identitet bizantin dhe identitet osman. Pra gjithe epoka e mesjetes dhe gjithe historia e saj eshte e ngritur vetem mbi nje identitet fetar: i krishtere, musliman. Renia e Perandorise Bizantine dhe ngritja e Perandorise Otomane ne vend te saj.

  Se treti, nje nga akrobacite me te bukura historike, eshte teorema qe e marrim si te vertete pa vertetim: identiteti shqiptar eshte vazhdimesi e identitetit epirot. Po ke qene arber ne mesjete, je detyrimisht shqiptar sot. Ky ne vetvete perben nje crregullim mendor fale propagandes e indoktrinimit se shfrenuar mes shqiptareve gjate epokes komuniste. Ajo qe shqiptaret njohin si identitet "arberor", ne vetvete eshte identiteti epirot. Ne testamentin e tij per djemte e tij, Muzaka nuk rendit familjet fisnike "arberore" por familjet fisnike epirote. Pse? Sepse pas renies se Konstandinopojes, Dhespotet e Epirit ishin ata qe u munduan t'i dalin zot e clirojne Konstandinopojen nga osmanet. Dhe titullin Dhespot, ua kish dhene e njohur vete perandori Bizantin. Pse shqiptaret e sotem bejne lojra fjalesh duke preferuar "arber" e jo "epirot" kur cdo dokument historik qe ata kane ne dore flet per Epir e epirot e jo per arber e Arberi? Arsyet per kete jane dy: a) arsyeja e pare eshte ndikimi latin i matane Adriatikut ne formimin e ndergjegjes se shqiptareve te sotem (gjuhe + shtet + kulture + politike + shtet) b) arsyeja e dyte eshte paranoja e rregjimit komunist per te distancuar origjinen e shqiptareve te sotem nga identitet epirot pasi fqinji yne jugor ka pretendime per "Epirin e Veriut". Persa i perket identitetit shqiptar, te paket jane ata shqiptare qe kane arritur ate shkalle ndricimi historik qe te kuptonjne se identiteti shqiptar ekziston sot si pasoje e 500 vjeteve te asimilimit e tjetersimit osman. Me pak fjale, duhet te shpiknim nje identitet te ri, nje identit shqiptar, pasi kur shohim veten ne pasqyre sot dhe e krahasojme me ata prinderit e mesjetes, nuk u ngjajme fare. Dhe duke qene se nuk mund te pretendojme se JEMI epirote, maksimumi qe mund te pretendojme sot eshte se "jemi pasardhes te epiroteve". Ose me fjale te tjera, identiteti shqiptar sot, eshte femija ilegjitim (bastard) i identitetit epirot me ate osman.

  Se fundi, cila eshte e verteta historike mbi "origjinen" e Vojsava Kastriotit? Vete pyetja eshte nje pyetje budallacke per nje personazh qe jetoi ne nje epoke ku linja ndarese nuk ishte kufiri shteteror apo etnik, por ai fetar dhe klasor. Vojsava Kastrioti nuk ishte as as "shqiptare" e as "serbe", ajo ishte e krishtere orthodhokse dhe i perkiste aristokracise bizantine te zones. Ashtu sic dime qe familjet aristokrate benin martesa mes njera-tjetres qe i kalonin kufijte e territorit qe ato kishin nen kontroll. Dy ishin parakushtet e ketyre martesave: a) feja e njejte b) perkatesia klasore aristokrate.

  Albo

 9. Anetart m posht kan falenderuar Albo pr postimin:

  ilia spiro (10-08-2017)

 10. #6
  Pagan Warrior Maska e Hylltar
  Antarsuar
  18-03-2011
  Vendndodhja
  N Fushat e Elyses
  Postime
  162
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime

  Pr: Prse Vojsava Tribalda Nna e Sknderbeut ishte me origjin Arbr

  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Se fundi, cila eshte e verteta historike mbi "origjinen" e Vojsava Kastriotit? Vete pyetja eshte nje pyetje budallacke per nje personazh qe jetoi ne nje epoke ku linja ndarese nuk ishte kufiri shteteror apo etnik, por ai fetar dhe klasor. Vojsava Kastrioti nuk ishte as as "shqiptare" e as "serbe", ajo ishte e krishtere orthodhokse dhe i perkiste aristokracise bizantine te zones. Ashtu sic dime qe familjet aristokrate benin martesa mes njera-tjetres qe i kalonin kufijte e territorit qe ato kishin nen kontroll. Dy ishin parakushtet e ketyre martesave: a) feja e njejte b) perkatesia klasore aristokrate.

  Albo
  Tani edhe kjo qe thuani ju ka nje mangesi te dukshme qe nga aeroplani. Teoria qe thote se kombi u krijua ne shek. XIX, nuk do te thote qe duhet te anashkaloni faktorin gjuhe.

  Cila ishte gjuha amtare e Vojsaves? Arberisht apo sllavisht?

  Ju duhet te jeni ne gjendje te pergjigjeni, nese jo ju athere te tjeret...
  PAGANT PO TRIUMFOJN, IMAMT PO BIEN, BOTS S SHPEJTI DO TI KTHEHET PAQA.

 11. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  959
  Faleminderit
  2
  28 falenderime n 28 postime

  Pr: Prse Vojsava Tribalda Nna e Sknderbeut ishte me origjin Arbr

  ...Nena e Skenderbeut ka qene me origjine Maqedonase, komshije me familjen e Aleksandirt te madh dhe fizionomia e tyre ndryshon qarte nga ajo e shqiptareve vendas qe kane nje fizik qe i ngjan shqopes. Pas luftrave qe Mongolet apo Gjermanet nisen kunder Kroacise dhe Malit te zi dhe pas shkaterrimit te ketyre vendeve shume Maqedonas u zbuan rrugeve dhe familja e tyre u vendos prane centaureve apo shqiptareve te medhenj qe rrojne mes shqopave apo shqiptareve te vegjel.

 12. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  736
  Faleminderit
  1
  53 falenderime n 39 postime

  Pr: Prse Vojsava Tribalda Nna e Sknderbeut ishte me origjin Arbr

  O Albo perhere e me teper po me perfocohet idea se ti nuk i lexon gjerat por thjesht lexon titullin dhe i hedh benzine zjarrit. Mire ben se ate pune ke.

 13. Anetart m posht kan falenderuar pirro10 pr postimin:

  murik (10-08-2017)

 14. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  736
  Faleminderit
  1
  53 falenderime n 39 postime

  Pr: Prse Vojsava Tribalda Nna e Sknderbeut ishte me origjin Arbr

  O Carli pikerisht sepse nuk e ke lexuar me kujdes ja keput si kau peles. Nuk e kupton se historianet jane gabuar sepse ka 3 vende pollog ne maqedoni. Ajo qe thua ti dhe kane permendur historianet eshte pikerisht Pollogu ku sot esjte tetova ne te cilen jeton Grigor Tribalda ose Guri TriBalla qe kishte vajze Vojsava Tribalden gruan e Gjonit. E jema e Vojsaves quhet Maria Muzaka. Pra te dy peindrtit jane arber.
  Cfsre ka ndodhur me historianet dhe me skraparlliun?
  Tregojne historine e pollogut qe eshte ne kufi me greqine dhe bullgarine e sotme ku sioer ne prilep jetonte Kralevic Marko i cili i rrembeu gruan nje fare grigor gollubic ose brankovic qe quhej Teodora. Dhe ketu futet historia e sllavizimit te Vojsava Tribalda.
  Ajo qe bie lehte ne sy eshte se : si ka mundesi qe vojsava e ka mbiemrin tripalda dhe babai e paska mbiemrin gollubic ose brankovic?
  Ky eshte gabimi apo nderhyrja sllave ku edhe skraparliu ja ka futur kot.

 15. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-07-2014
  Postime
  64
  Faleminderit
  11
  8 falenderime n 6 postime

  Pr: Prse Vojsava Tribalda Nna e Sknderbeut ishte me origjin Arbr

  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Nje popull qe vuan per mend...
  Po, fatkeqsisht shqiptart vuajn pr mndjen e koks.

  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Mustafa Nano mund te jete nje njeri injorant,
  sht komplet kafsh.
  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  por edhe ju qe i kunderviheni Nanos ia kaloni atij per nga injoranca.
  Domethn ti na dole m i mnuri ktu.
  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Se pari, kur merni persiper te shkruani apo interpretoni historine e shkuar, duhet ta lexoni e interpretoni ne kontekstin e epokes dhe rrethanave qe keta personazhe historike jetuan. Si Nano si ju qe i kunderviheni Nanos ne fakt jeni dy faqet e te njejtes medalje: te dy palet beni gabimin e gjykimit te personazheve historike jashte kontekstit historik te kohes se tyre. Nano thote se Vojsave "nuk ishte shqiptare" por "serbe" kurse ju thoni se Vojsave "ishte shqiptare" apo "arbereshe". Dhe viheni ne gare se kush i servir njeri-tjetrit sa me shume "fakte shkencore" kur ju nuk njihni parimin baze te historise te cilen une sapo ua shpreha me lart.
  Pa t shohim ty se 'far na ke gatuar.
  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Se dyti, ajo qe ju ben karikatura-njerez dhe qesharake ne syte e kushdo qe ju lexon, eshte perpjekja per t'iu dhune identitet kombetar personazheve historike mesjetare. E kam te qarte qe ju duket sikur mbroni te verteta te medha e nuk e kuptoni dot se si mund te beheni gaz i botes me keto qe shprehni. Ua meson Albo ne forum, mos u merzisni. Epoka e mesjetes, ne te cilen keto personazhe jetuan, nuk kish "identitete kombetare". Nuk kish as "Shqiperi" e as "Serbi", sic i njohim sot. Kish vetem identitet bizantin dhe identitet osman. Pra gjithe epoka e mesjetes dhe gjithe historia e saj eshte e ngritur vetem mbi nje identitet fetar: i krishtere, musliman. Renia e Perandorise Bizantine dhe ngritja e Perandorise Otomane ne vend te saj.
  Ktu duhet q t ndalojm pak. Sepse nuk mund t prdorsh kt lloj ndarje krishter dhe mysliman. Ndarja n mesjetn Europiane prfshir dhe Shqiprin dhe Ballkanin ishte ndrmjet Katolicizmit dhe Ortodoksis, t paktn n vija t prgjithshme edhe n kt pjes t Europs ku ne banojm, Lindje-Perndim. Kjo sht n vija t prgjithshme sepse n Ballkan prshembull ekzistonin konflikte ndrmjet Patriarkans dhe kishave t tjera ortodokse si pr shembull kishn serbe. Po kshtu konflikte t tilla ekzistonin edhe n Perndim midis Vatikanit dhe korrenteve t tjera t krishtera q kulmuan me konfliktet fetare t ndryshme n Europn perendimore. Por kjo sht nj tem shum e gjer. Praktikisht konflikti kryesor politik n Europs ishte midis Lindjes dhe Perndimit, Ortodoksis dhe Katolicizmit, kush kishte t drejtn q t konsiderohej trashgimtar i vrtet i Perandoris Romake. Otomant e shfrytzuan me sukses dhe e sponsorizuan kt konflikt dhe ishin ata prfituesit kryesor. N kt konflikt gjigand, shqiptart ndodheshin ekzaktsisht n qendr t ktij konflikti, ktu kalon vija ndarse midis Ortodoksis dhe Katolicizmit. Kjo nuk duhet kuptuar si nj ndarje e ngurt. Duke qen n vijn ndarse dhe duke qen se kjo vij lvizte n baz t konjukturave politike, ngritjes dhe rnies t fuqive q prfaqsonin kt ndarje, duhet thn q edhe identiteti i krishter i arbrve ndiqte kt trend. Ne nuk ishim nj cep i humbur, ne ishim linja e par e ktij konflikti. Por ndrsa prfaqsuesit e dy ndarjeve t mdha t Krishtrimit dshtuan q t bjn nj marrveshje prball rrezikut Otoman, arbrit, megjithse t ndar n katolik dhe ortodoks, arritn q t bjn nj marrveshje pr t luftuar kundr Otomanve. Dhe kjo marrveshje u b mbi baz etnike.
  sht fakt historik se mbas prpjekjesh shum t gjata, pr dekada t tra, pr nj bashkim t dy kishave n nj t vetme, kto prpjekje dshtuan. sht e famshme shprehja e Ortodoksis, m mir turbanin e Sulltanit sesa tiarn(kapeln) e Paps. Ortodoksia, me prjashtim t ortodoksve shqiptar dhe disa rasteve t tjera sporadike, bashkpunoi me Islamin(Otomant) kundr Europs Perendimore. Patriarkana e Stambollit, mbasi hapi dyert e Konstantinopojs, njohu si Perandor Romak, si ezar, Sulltan Mehmetin. Kjo kishte pasoja t rnda sepse kjo i jepte t drejt Turqve t konsideronin veten e tyre si sundimtart e ligjshm t Perandoris Romake. Dhe Perandori Romake ishte vetm nj. Besoj se e kupton konceptin, Perandori e Lindjes, Bizanti, etj, jan koncepte t futura von. Perandori Romake kuptohesh origjinalja, e pandara n Lindje Perndim. Kt gj e bri Patriarkana.
  Nga ana tjetr, Arbrit, megjithse ishin t ndar n fe, disa Katolik dhe disa Ortodoks, n kundrshtim me rrjedhn historike t ngjarjeve, vendosn q t reagojn si nj komb. Jo vetm kaq, por Lidhja e Lezhs ishte nj prpjekje e suksesshme deri diku pr krijimin e nj shteti t prbashkt ku patjetr figura qndrore sht ajo e Gjergj Kastriotit Sknderbeut. Ky fakt tregon q jo vetm procesi i formimit t etnosit shqiptar kishte prfunduar tashm por ata (arbrit, shqiptart) po aspironin dika m tepr, patjetr t favorizuar nga fakti q fati u solli n krye nj njeri me cilsi gati gati mbi natyrale si Sknderbeu. Kshtu q teoria jote sht totalisht e gabuar. N qoft se ti do q t dish nse ekzistonte kloni me tela dhe gjmba apo ku di un, nse ekzistonte KQZ q t organizonte zgjedhjet, jo kto nuk ekzistonin.
  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Se treti, nje nga akrobacite me te bukura historike, eshte teorema qe e marrim si te vertete pa vertetim: identiteti shqiptar eshte vazhdimesi e identitetit epirot. Po ke qene arber ne mesjete, je detyrimisht shqiptar sot. Ky ne vetvete perben nje crregullim mendor fale propagandes e indoktrinimit se shfrenuar mes shqiptareve gjate epokes komuniste. Ajo qe shqiptaret njohin si identitet "arberor", ne vetvete eshte identiteti epirot. Ne testamentin e tij per djemte e tij, Muzaka nuk rendit familjet fisnike "arberore" por familjet fisnike epirote. Pse? Sepse pas renies se Konstandinopojes, Dhespotet e Epirit ishin ata qe u munduan t'i dalin zot e clirojne Konstandinopojen nga osmanet. Dhe titullin Dhespot, ua kish dhene e njohur vete perandori Bizantin. Pse shqiptaret e sotem bejne lojra fjalesh duke preferuar "arber" e jo "epirot" kur cdo dokument historik qe ata kane ne dore flet per Epir e epirot e jo per arber e Arberi? Arsyet per kete jane dy: a) arsyeja e pare eshte ndikimi latin i matane Adriatikut ne formimin e ndergjegjes se shqiptareve te sotem (gjuhe + shtet + kulture + politike + shtet) b) arsyeja e dyte eshte paranoja e rregjimit komunist per te distancuar origjinen e shqiptareve te sotem nga identitet epirot pasi fqinji yne jugor ka pretendime per "Epirin e Veriut". Persa i perket identitetit shqiptar, te paket jane ata shqiptare qe kane arritur ate shkalle ndricimi historik qe te kuptonjne se identiteti shqiptar ekziston sot si pasoje e 500 vjeteve te asimilimit e tjetersimit osman. Me pak fjale, duhet te shpiknim nje identitet te ri, nje identit shqiptar, pasi kur shohim veten ne pasqyre sot dhe e krahasojme me ata prinderit e mesjetes, nuk u ngjajme fare. Dhe duke qene se nuk mund te pretendojme se JEMI epirote, maksimumi qe mund te pretendojme sot eshte se "jemi pasardhes te epiroteve". Ose me fjale te tjera, identiteti shqiptar sot, eshte femija ilegjitim (bastard) i identitetit epirot me ate osman.
  Drejt me thn kjo pjes e postimit tuaj mund t konsiderohet si nj prartje. Nj antar forumi prej kaq vitesh dhe me gati 24.000 postime, nuk ka t qart disa nocione baz. T part tan e kan quajtur veten e tyre arbr. Kt gj mund ta verifikosh shum thjesht. Diasporat e krijuara gjat mesjets, prpara, gjat dhe mbas periudhs s Sknderbeut, kryesisht n Itali dhe Greqi edhe sot e ksaj dite vazhdojn q ta quajn veten e tyre Arbr dhe vendin e tyre Arbri, Moj More Moj Arbri thot knga mesjetare. Kshtu q ktu nuk ka asgj t shpikur gjat kohs s komunizmit apo nga Latint. Un nuk e di nga i gjeni ju kto teori. Nga ana tjetr, territori ku ne kemi banuar dhe vazhdojm t banojm, gjat historis sht emrtuar nga t huajt dhe t part tan me emra t ndryshm, Iliri, Maqedoni, Epir,(I Vjetri dhe I Riu). Kshtu q t paktn n 1.000 vjett e fundit, duke prjashtuar shekullin e 20-t, t huajt por edhe t part tan n kronikat e ndryshme t kohs, i kan konsideruar arbrit(shqiptart) si t vetmin komb pasardhs t Ilirve, Maqedonasve dhe Epirotve. T gjitha kto ishin sinonime t emrit arbr(shqiptar). Kshtu q prdorimi i tyre nuk prbn ndonj problem identiteti. Edhe Muzaka vet i prdor t dy emrtimet. Meq ra fjala, kush jan kta Dhespot t Epirit q do lironin Konstantinopojn nga Otomant? M von, fundi i shek. XIX fillimi i shek. XX, t huajt pr arsye gjeopolitike filluan t thon(dhe nuk na than as na falni q ju kemi gnjyer deri tani kur ju kemi quajtur si kombin trashgimtar t ktyre popullsive t vjetra t Gadishullit) jo, ju jeni turq t ardhur nga Azia, ju keni ardhur nga Kaukazi. Tani, pr fat t mir ne kemi disa dshmi dhe dokumente nga mesjeta q jo vetm provojn ekzistencn ton si komb por edhe ekzistencn e nj ndrgjegjeje kombtare, Lidhja e Lezhs sht nj monument i ksaj ndrgjegjeje. N qoft se kombet e tjera, prfshir ato t mdhat e Europs kan mendimin se kombet jan formuar n shekullin e XIX-t, ky sht problemi i tyre dhe jo i imi si shqiptar. T provosh ekzistencn e nj kombi si shqiptart n mesjet, teorikisht duhet q t jet rasti m i vshtir krahasuar me kombet e tjer. Nj popull i ndar n disa fe, i ndar n baz fisesh, i ndar nga nj terren tmerrsisht i vshtir nga pikpamja gjeografike. E megjithat ky komb, prve tentativs shtetformuese gjat periudhs s Sknderbeut, n nj nga momentet m t vshtira t historis son me an t nj dokumenti provon n mnyr t pakundrshtueshme ekzistencn e tij si komb. I referohem letrs s Pjetr Budit t vitit 1621 drejtuar Vatikanit, letr n t ciln ai flet n emr t shqiptarve, n veri dhe n jug, n lindje dhe n perndim, katolik, ortodoks dhe mysliman, letr n t ciln ai krkon ndihm pr nj kryengritje mbarkombtare kundr Otomanve dhe ta thot shum qart q iden pr kt kryengritje ja kan dhn dy sundimtart mysliman t Shqipris, miqt e tij.
  http://www.albanianhistory.net/1621_Budi/index.html
  Ja ku e ke letrn, lexoje, analizoje dhe m thuaj n kam t drejt apo jo. Sa kombe t tjera n Europ mund t paraqisin nj dokument t till q provon ekzistencn e tyre? Meqense ra fjala, a e di ti zotri q n fillim t shek. XX - t, gjysma e popullsis n Franc fliste frngjishten si gjuh amtare?
  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Se fundi, cila eshte e verteta historike mbi "origjinen" e Vojsava Kastriotit? Vete pyetja eshte nje pyetje budallacke per nje personazh qe jetoi ne nje epoke ku linja ndarese nuk ishte kufiri shteteror apo etnik, por ai fetar dhe klasor. Vojsava Kastrioti nuk ishte as as "shqiptare" e as "serbe", ajo ishte e krishtere orthodhokse dhe i perkiste aristokracise bizantine te zones. Ashtu sic dime qe familjet aristokrate benin martesa mes njera-tjetres qe i kalonin kufijte e territorit qe ato kishin nen kontroll. Dy ishin parakushtet e ketyre martesave: a) feja e njejte b) perkatesia klasore aristokrate.

  Albo
  Natyrisht q n rastin e martesave t elits, nj rndsi t madhe kishte faktori gjeopolitik dhe aleancat e ndryshme. Rasti i nns s Sknderbeut nuk duhet q t kishte nj vmendje kaq t madhe n kushte normale. Ka diskutime t ndryshme por kto duhet q t ishin n nivele akademike dhe jo t degjeneronin deri n kt pik q edhe nj mutt muti mendon se ka dika pr t thn.
  Arsyeja ose arsyet pse bhet kaq zhurm jan disa.
  E para, ata q kan vendosur ta zhbjn kt komb, q ti nxjerrin rrnjn, grmojn n t gjitha drejtimet dhe prpiqen q t ngren shtje q nuk ekzistojn, natyrisht duke prdorur edhe intelektual t kalibrit ndrkombtar si ky muua.
  E dyta, fqinjt tan n politikn disinformuese t tyre, e kan parsore q t paraqesin veten e tyre si kalors t krishterimit dhe shqiptart si bashkpuntor t turqve dhe m tej t na paraqesin si emigrant t sjell nga Turqia n kto an. Por ata kan dy probleme.
  E para shqiptart luftuan dhe askush n Ballkan nuk e ka kt bilanc luftrash q kan shqiptart me Otomant. Me rezistencn e tyre shqiptart mbrojtn Italin dhe Europn nga invazioni osman.
  E dyta, sht e vrtet q serbt luftuan n betejn e Fush Kosovs, por duhet thn q n at betej morn pjes shum ballkanas ndrmjet tyre dhe shum shqiptar dhe n qoft se pranojm pr t vrtet at q thot Muzaka dhe burime t tjera bashkkohore, ne kemi heronjt tan q u vran duke luftuar n Fush Kosov, duke filluar me gjyshin e Muzaks. Por problemi i serbve sht se mbas ksaj beteje ata i hapn dyert e qyteteve t tyre pr Otomant dhe jo vetm dyert, por ata hapn edhe shalt. sht fakt historik q sundimtart serb, pr t ruajtur pushtetin e tyre drguan n haremet e turqve, nnat, grat, vajzat dhe motrat e tyre. Princat serb, duke filluar me heroin e tyre Princ Marko dhe t tjer, e dhan jetn e tyre duke luftuar si luan krah pr krah me turqit kundr t krishterve ballkanas.
  Ndrsa me grekt problemi sht edhe m skandaloz. Di t m thuash ndonj betej ndrmjet grekve dhe turqve n periudhn shek. XIV-XV, periudh e cila korrespondon me pushtimin e territorit t atij vendi q ne sot quajm Greqi? Nj t vetme, di? Nuk sht puna ktu pr t rrahur gjoksin dhe pr tu mburrur si fmijt. Problemi ka t bj pikrisht me ekzistencn e kombit. Ka pasur grek n shekullin e XIV-XV dhe nse ka patur si reaguan kta njerz prball pushtimit t huaj? Ose po deshe quaje si reaguan kta t krishter kundr pushtimit islamik, pak rndsi ka, mua m duhet qoft edhe nj turk q psoi infarkt dhe do ta quajm at si nj viktim t rezistencs greke.
  Kshtu q ti at muhabetin e dobiit mbaje pr vete.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Lazo : 08-08-2017 m 09:22 Arsyeja: U rregullua shkrimi.

 16. 2 antart m posht falenderuan King Bardhyl pr mendimin e shprehur n kt postim:

  Lazo (08-08-2017),murik (10-08-2017)

 17. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-07-2014
  Postime
  64
  Faleminderit
  11
  8 falenderime n 6 postime

  Pr: Prse Vojsava Tribalda Nna e Sknderbeut ishte me origjin Arbr

  EDIT.
  Ngaq koha pr t edituar postimin tim m ka mbaruar, doja t bja kt ndryshim:
  sht
  Nga ana tjetr, territori ku ne kemi banuar dhe vazhdojm t banojm, gjat historis sht emrtuar nga t huajt me emra t ndryshm, Iliri, Maqedoni, Epir,(I Vjetri dhe I Riu).
  bhet:
  Nga ana tjetr, territori ku ne kemi banuar dhe vazhdojm t banojm, gjat historis sht emrtuar nga t huajt dhe t part tan me emra t ndryshm, Iliri, Maqedoni, Epir,(I Vjetri dhe I Riu).

 18. #12
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  736
  Faleminderit
  1
  53 falenderime n 39 postime

  Pr: Prse Vojsava Tribalda Nna e Sknderbeut ishte me origjin Arbr

  Po. Ashtu eshte. Atehere quheshin epir maqedoni arberi e tani quhen kosove shqiperi por emri maqedoni ka mbetuar.

 19. #13
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  22-10-2004
  Postime
  234
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime

  Pr: Prse Vojsava Tribalda Nna e Sknderbeut ishte me origjin Arbr

  Dicka nuk po kuptoj -> Perse Mustafaj po nxiton qe te dale ne rolin e tij te vertete ne shoqerin shqiptare ! Per cfare arsye i kane thene te nxitohet ?
  Per mendimin tim kjo eshte pyetja qe ne duhet te perpiqemi ti pergjigjemi !

 20. #14
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  736
  Faleminderit
  1
  53 falenderime n 39 postime

  Pr: Prse Vojsava Tribalda Nna e Sknderbeut ishte me origjin Arbr

  Nano ashtu Zhyljen Leveni qe erdhi nga fshati ne Paris -ka dhe ai nje qellim te vetem- te lere nam -pavaresisht nese Nami eshte per mire apo per keq. Gjithashtu ashtu si dhe ekspozimi i kengetareve te reja te cilat ne fakt nuk kane ze por pelqehen per trupin -edhe Nano yne nuk eshte profesionist por ekspozon logorene ne vend te profesionalizmit.

 21. Anetart m posht kan falenderuar pirro10 pr postimin:

  murik (21-08-2017)

 22. #15
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  736
  Faleminderit
  1
  53 falenderime n 39 postime

  Pr: Prse Vojsava Tribalda Nna e Sknderbeut ishte me origjin Arbr

  I nderuar Albo,
  Vazhdon ti biesh gozhdes se gabuar kur thua se edhe ata qe i kundervihen Nanos -jane si ai....
  Gabim i nderuar. Po te vaxhdohet ashtu si thua ti do te ndodhe fix fare ashtu si po ndosh keto 27 vite ne Shqiperi. Sipas teje le ti leme te flasin budallalleqe le te vjedhin le te vrasin le te prostituojne -ska gje thua ti -mos reagoni.
  Jo . Nuk jam nga ai brume i nderuar. Per ato qe jam i sakte -do reagoj.

 23. Anetart m posht kan falenderuar pirro10 pr postimin:

  murik (21-08-2017)

 24. #16
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,900
  Faleminderit
  122
  65 falenderime n 61 postime

  Pr: Prse Vojsava Tribalda Nna e Sknderbeut ishte me origjin Arbr

  Albo ka dale nga rruga e perendise o Pirro,ka kohe ky muhabet

 25. #17
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  736
  Faleminderit
  1
  53 falenderime n 39 postime

  Pr: Prse Vojsava Tribalda Nna e Sknderbeut ishte me origjin Arbr

  Haaa. Ka dale por do perpiqemi ta kthejme sepse ka cilesi te mira.
  Dikush po e terheq ne rruge te gabuar.

 26. #18
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  22-10-2004
  Postime
  234
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime

  Pr: Prse Vojsava Tribalda Nna e Sknderbeut ishte me origjin Arbr

  Citim Postuar m par nga pirro10 Lexo Postimin
  Nano ashtu Zhyljen Leveni qe erdhi nga fshati ne Paris -ka dhe ai nje qellim te vetem- te lere nam -pavaresisht nese Nami eshte per mire apo per keq. Gjithashtu ashtu si dhe ekspozimi i kengetareve te reja te cilat ne fakt nuk kane ze por pelqehen per trupin -edhe Nano yne nuk eshte profesionist por ekspozon logorene ne vend te profesionalizmit.
  Se besoj se kerkon vetem te lere nam.
  Sepse kete mund ta bente dhe ne menyra te ndryshme. Po ta shikosh me vemendje Nanon kur del ne tv dhe flet per keto gjera duket qe sforcohet shume sepse e kupton shume mire se po thote idiotlliqe me kile........ vetem se kush ja ka vene keto idiotlliqe ne goje ?

 27. #19
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-07-2014
  Postime
  64
  Faleminderit
  11
  8 falenderime n 6 postime

  Pr: Prse Vojsava Tribalda Nna e Sknderbeut ishte me origjin Arbr

  Citim Postuar m par nga Ozzy Lexo Postimin
  Dicka nuk po kuptoj -> Perse Mustafaj po nxiton qe te dale ne rolin e tij te vertete ne shoqerin shqiptare ! Per cfare arsye i kane thene te nxitohet ?
  Per mendimin tim kjo eshte pyetja qe ne duhet te perpiqemi ti pergjigjemi !
  Pr t njjtn arsye pse nj televizion kombtar si Klani, n nj nga programet e tij q m duket titullohet gara e nuseve, n do pjes na tregon nj shqiptare q martohet me nj zezak, me nj indian, me nj kinez, apo me nj dreqi e di se far sht. Kur flisnin para disa viteve pr shoqri multietnike dhe multi kulturore n Shqipri, ne qeshim. Si e shikoni, po e realizojn me shum sukses kt gj. T parn gj q bn ishte shkatrrimi i familjes shqiptare. N nj shoqri si kjo e jona, por jo vetm, roli i familjes sht ky. Qllimi sht ta degradojn fare kt komb dhe ti bjn kta njerz nj tuf delesh q mund t shtypen kollaj. Shqiptart kan qen gjithmon nj rac e sert, tani jemi br si legena. Po t ngriheshin t part tan nga varret sot, do t na varnin prej gjuhe.

 28. #20
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,126
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: Prse Vojsava Tribalda Nna e Sknderbeut ishte me origjin Arbr

  Citim Postuar m par nga Hylltar Lexo Postimin
  Tani edhe kjo qe thuani ju ka nje mangesi te dukshme qe nga aeroplani. Teoria qe thote se kombi u krijua ne shek. XIX, nuk do te thote qe duhet te anashkaloni faktorin gjuhe.

  Cila ishte gjuha amtare e Vojsaves? Arberisht apo sllavisht?

  Ju duhet te jeni ne gjendje te pergjigjeni, nese jo ju athere te tjeret...
  Thuaj #1: Gjuha shqipe nuk ka patur dhe nuk ka nje fjale te saj per te pershkruar nocionin komb. Fjala qe perdorim sot "komb" eshte nje fjale me origjine arabe, mbetur nga koha osmane.

  Thuaj #2: Gjuha eshte nje veti dalluese e fituar dhe jo e lindur e njeriut. Si e tille, ajo asnjehere nuk merret e para ne konsiderate, por e fundit, kur vjen fjala tek studimi i antropologjise se nje shoqerie apo nje individi te asaj shoqerie. Raca dhe tiparet fizike, plus tradita (feja) e kultura e trasheguar, renditen perpara gjuhes. Dhe ne kohen e sotem, gjaku dhe sekretet qe ai mban me ADN-ne e secilit prej nesh, tregojne origjinen e vertete etnike te kujtdo.

  Thuaj #3: Arsyeja perse shqiptaret i meshojne "gjuhes se perbashket shqipe", ka te beje me faktin se shqiptaret nuk ndajne as rracen, as fene, as gjakun, e as kulturen. Perballe nje realiteti te tille, ne vend qe te pranojne te verteten qe eshte e dukshme per kedo, i bejme qejfin vetes duke i meshuar idese se "gjuhes". Une di te flas anglisht dhe jetoj brenda territorit te shtetit amerikan. A mjafton kjo per te dale ne perfundimin se une i perkas etnise amerikane?

  Thuaj #4: Ne nuk e dime origjinen etnike te Vojsaves e as "gjuhen e nenes" se Gjergjit, por thjeshte nga doreshkrimet qe kemi sot ne dore qe kane dale nga Kruja, shume kollaj mund te dalim ne perfundimin se Gjergj Kastrioti mund te kete njohur disa gjuhe: arabishten, greqishten, sllavishten, latinishten. Gjuha shqipe nuk eshte ne ate liste pasi nuk kemi asnje dokument te dale nga Kruja ne gjuhen shqipe.

  Thuaj #5: Edhe sikur ta dinim gjuhen amtare te Vojsaves, kjo nuk e rendiste ate automatikisht ne nje etni te caktuar. Duke qene se ajo i perkiste familjeve fisnike te kohes, dihet qe ne mesjete martesat mes familjeve fisnike i kalonin kufijte e territoreve, dhe detyrimisht sillnin perzierje gjaku dhe kulturash. Sic ta bera te qarte edhe me lart, dy kushtet e ketyre martesave ishin: feja + statusi aristokrat i familjes.

  Albo

Faqja 1 prej 4 123 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •