Close
Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 79 prej 79
 1. #61
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-03-2006
  Postime
  294
  Faleminderit
  15
  35 falenderime n 33 postime

  Pr: Prse Vojsava Tribalda Nna e Sknderbeut ishte me origjin Arbr

  Citim Postuar m par nga King Bardhyl Lexo Postimin
  Ta kam thene njehere, lagjia e famshme e Fanarit ne Stamboll ku banonin Fanariotet nje kaste princash kristiane, ishte lagje Shqiptare. Elita fanariote ishte e perziere etnikisht. Por pershembull nder familjet me te famshme ishin Gjikat. Ndersa banoret ishin shqiptare ortodokse, e pranojne greket vete. Ne Stamboll ka qene edhe nje kishe shqiptare ortodokse qe ne mos gaboj quhesh kisha e Shene Premtes. Mbreti Zog luftoi shume qe ta merrte ate kishe por greket na e moren. Ka nje histori edhe ajo. Keto gjera duhet qe te na i thoje Albo dhe jo te merret me terroriste si Elder Paisios dhe profecite e cmendura te te tija, apo me Shen Kozmain qe i helenizoi Shqiptaret e Jugut.
  po ke me shume dokumentacion per kishen shqiptare ne stamboll do ishte me interes ta shikonim

 2. #62
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  732
  Faleminderit
  1
  53 falenderime n 39 postime

  Pr: Prse Vojsava Tribalda Nna e Sknderbeut ishte me origjin Arbr

  Leri greket. Mesa pashe tek fletet -dy nga autoret jane shqiptare ose me mire arvanitas. Dihet se ishte idea e arvanitasve qe Epiri te perfshohrj ne shtetin grek sepse vete greket Rinj e moren identitetin e
  tyre nga Epiri dhe Mollosia duke pretenduar emrin e nje luftatri akeas me emrin Heleni i cili ishte pjese e eskortes se Akilit ne luften kunder Trojes.
  Se dyti ngulmimi i arvanitasve ishte religjioni orthodoks me te cilen politika nacionaliste fanariote shfrytezoi per te quajtur grek -cdo person jo sllav ne Ballkan qe ishte orthodoks-sidomos Toskerine dhe Epirin.

 3. #63
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-03-2006
  Postime
  294
  Faleminderit
  15
  35 falenderime n 33 postime

  Pr: Prse Vojsava Tribalda Nna e Sknderbeut ishte me origjin Arbr

  Citim Postuar m par nga pirro10 Lexo Postimin
  Leri greket. Mesa pashe tek fletet -dy nga autoret jane shqiptare ose me mire arvanitas. Dihet se ishte idea e arvanitasve qe Epiri te perfshohrj ne shtetin grek sepse vete greket Rinj e moren identitetin e
  tyre nga Epiri dhe Mollosia duke pretenduar emrin e nje luftatri akeas me emrin Heleni i cili ishte pjese e eskortes se Akilit ne luften kunder Trojes.
  Se dyti ngulmimi i arvanitasve ishte religjioni orthodoks me te cilen politika nacionaliste fanariote shfrytezoi per te quajtur grek -cdo person jo sllav ne Ballkan qe ishte orthodoks-sidomos Toskerine dhe Epirin.
  ideja e nje shteti me greket e kane patur shume rilindas, akoma edhe ismali qemali.
  dhe per momentin nese do ishim bashkuar te gjithe qe me revolucionionin arvanitas/+grek
  mund do ishim 200 vite te pavarur. nuk jane ndonje cudi shtetet me dy kombesi, austrohugarezet nje rast,
  dhe me vone sejcili shikonte punen e vet.

 4. #64
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-07-2014
  Postime
  64
  Faleminderit
  11
  8 falenderime n 6 postime

  Pr: Prse Vojsava Tribalda Nna e Sknderbeut ishte me origjin Arbr

  Citim Postuar m par nga aimilius Lexo Postimin
  ideja e nje shteti me greket e kane patur shume rilindas, akoma edhe ismali qemali.
  dhe per momentin nese do ishim bashkuar te gjithe qe me revolucionionin arvanitas/+grek
  mund do ishim 200 vite te pavarur. nuk jane ndonje cudi shtetet me dy kombesi, austrohugarezet nje rast,
  dhe me vone sejcili shikonte punen e vet.
  Nuk ka pasur asnje nga rilindasit tane ndonje ide per nje shtet te perbashket me greket dhe aq me pak Ismail Qemali. Ka pasur shume tentativa gjate 200 vjeteve te fundit. E para tentative ka qene e Napoleon Bonapartit. Mbasi Ali Pasha i prishi maredheniet me francezet dhe u lidh me britaniket, francezet u perpoqen qe te shfrytezonin te gjithe elementet qe ishin kunder Ali Pashes ne favorin e tyre. Veli Pasha, i biri i Aliut ishte sundimtari i Morese, Peloponezit dhe aty ai pati nje konflikt me nje Arvanit Mysliman te quajtur Ali Farmaki, lider i nje klani te quajtur Laliote qe banonin ne nje rajon te quajtur Lala. Ali Farmaki kishte mik te ngushte, Kollokotronin qe ishte Arvanitas i Krishtere, baballaret e tyre ishin vellamer. Napoleoni , me ane te njeriut te vet ne Shtate Ishujt(ato ishuj qe ishin ambicja e Ali Pashait dhe qe i hengren koken), Gjenerali Donzelot, ju sugjeroi nje plan per krijimin e nje shteti te perbashket ne Peloponez ndermjet te krishtereve dhe myslimaneve me nje flamur qe ne nje ane do kishte kryqin dhe ne anen tjeter gjysmehenen. Si perfundim Veliu i mundi ata dhe qe te dy shkuan ne Zakinthos ku kishte qendren Donzeloti dhe njekohesishte ishte qendra e Regjimentit shqiptar, nje Regjiment i krijuar nga Venecianet kur sundonin Shate Ishujt dhe qe vazhdoi te egzistonte si njesi ushtarake gjate sundimit Francez dhe me vone Britanik.
  Ka pasur edhe nje kenge Arvanitase per kete beteje.
  Teksti ne Arvanitas(shqip) me germa greke:
  Γκίθ(ε) μπότα λε τα θον,
  ου(ν) σε γιαπ Κολοκοτρών.
  Γιαμ Αλή Φαρμάκη, ου
  κι εσπιέ γκιάκν(ε) γκερ(ν)τε γλιου
  me germa Altine:
  Gjithe bota le te thone
  une se jap Kollokotrone
  Jam Ali Farmaki ou (une)
  qe e shpie gjakun gjer ne gju
  burimi:
  [O Γέρων Κολοκοτρώνης, τ.Β’, Εν Αθήναις, Βιβλιοθήκη της Εστίας, 1889]
  Me vone kur Ali Pasha u sulmua dhe u rrethua ne Janine, ai e kuptoi shume mire qe kjo ishte beteja finale per te, ose do fitonte dhe do shkeputesh nga Turqia ose do humbiste. Per kete arsye ai vuri ne levizje te gjithe levat e tije dhe beri paqe me gjithe armiqte e dikurshem perfshire dhe suliotet. Nje nga taktikat kryesore qe Aliu perdori ishte nxitja e kryengritjes ne gjithe Jugun e Ballkanit. Ai dergoi ne Thesali mjekun personal Jani Koleti qe ishte nje vllah, sepse Thesalia ishte e banuar kryesisht nga Vllehe dhe nje pjese jo e parendesishme Shqiptare. Ne Peloponez ai dergoi gjithe njerezit e tij te besuar, Andruco, Dhjako, etc dhe patjeter qe te gjithe ketyre u dha edhe shume flori me vete. Ne kete kontekst ai riaktivizoi planin francez te krijimit te nje shteti te perbashket ne Peloponez me qellim krijimin e nje shteti ndermjet Stambollit dhe shtetit te tij. Qe ti biem shkurt, britaniket qe duhet te ishin aleatet e tij, e tradhetuan. Ne Thesali kryengritja nuk filloi. Ne Peloponez ecte avash sepse kishte korrente te ndryshme, ndersa Turqit qe i shikonin te gjitha, per asnje moment nuk i terhoqen forcat e tyre nga Janina sepse e dinin se koka e gjithckaje ishte Ali Pasha. Me eliminimin e tij shtypeshin shqiptaret dhe ne kete pike te gjithe Fuqite e Medha qe kishin shume kontradikta ndermjet tyre, ishin dakord. Me renien e Ali Pashes fillon renia me koke poshte e Shqiptareve. Qe nga ajo dite nen nuk e kemi ngritur me koken. Qellimi i te gjithe Fuqive te medha ishte eliminimi i shqiptareve si grup etnik. Por ndersa Vllehet qe 200 vjete me pare ishin grupi me i madh etnik ne Ballkan, e ulen koken, Shqiptaret vuajten por rezistuan dhe ja dolen qe te kene shtetin e tyre. Prandaj mos ushqeni iluzione per Arvanitasit. Une i lexoj shume kalamaj shqiptare qe kane zbuluar kohet e fundit egzistencen e Arvaniteve dhe flasin me emocion ne forume dhe Youtube. Ata ishin Shqiptare si une dhe si ti. Por kur u clirua Greqia, Fuqite e Medha e bene te qarte, ne nuk jemi ketu qe te krijojme ne Peloponez, Atike dhe ato pak ishuj nje shtet Shqiptar, ne kemi ndermend qe te krijojme Greqine. Kush kundershtoi nga Arvanitasit, perfshire edhe Kollokotronin, e pagoi me koke ose me burg. Te tjere qe i terhoqi paraja, si Kunduriotet, vazhduan te sundonin. Pra me pak fjale i percane Shqiptaret. Sepse duhet qe te dish pershembull qe kur u rrethua Ali Pashai, Bushatlliu erdhi me ushtri kunder Aliut. Praktikisht ne fillim konflikti ishte Geg kunder Toskeve. Arvanitasit e pranojne vete qe ndermjet atyre qe luftuan kunder Turqve ishin edhe 3.500 myslimane shqiptare nga Jugu. Pastaj mbas renies se Aliut, trupat e Bushatlliut hyne ne Greqi por me vone u terhoqen dhe ne kete moment te tjere shqiptare erdhen nga Egjipti kesaj radhe(sebashku me Egjiptiane) per te luftuar kunder "grekeve". Prandaj Fallmerajer e quan Revolucionin Grek, nje lufte shqiptare. Na percane.
  Ka pasur Arvanite qe identifikoheshin si Shqiptare dhe nper kete arsye e paguan me koke si Kullurioti. Ka pasur dhe ka te tjere qe jane anti-shqiptar te terbuar. Arvanitet kane qene shtylla e shtetit dhe shoqerise greke. Ata kane qene gjithmone elementi me konservator ne kete vend. Kolonelet qe krijuan Junten Fashiste ishin Arvanitas. Agimi i Arte eshte krijuar nga Arvanitas. Prandaj mos kini iluzione. Ata jane asimiluar tashme. Nuk na lidh gje me ta. Kur dikush si Aristir Kola doli nga rreshti, e qerruan. Interesi per Arvanitet eshte thjesht historik. Ne kete emigrim te shqiptareve drejt greqise fshihet celesi i historise tone si komb. Aty jane pergjigjet e shume pyetjeve.
  Ndryshuar pr her t fundit nga King Bardhyl : 25-02-2018 m 16:08

 5. #65
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-03-2006
  Postime
  294
  Faleminderit
  15
  35 falenderime n 33 postime

  Pr: Prse Vojsava Tribalda Nna e Sknderbeut ishte me origjin Arbr

  Po, ka patur figura qe kane folur nje shtet te tille, megjithate kjo nuk eshte me ndonje rendesi
  pasi nuk besoj se ka patur ndonje tentative konkrete per tu materjalizar PLUS qe nuk ndodhi
  sikur te ktheheshim ne kohe por do ishte interesante nje front lufte serbi shqiperi greqi kundra turqve.
  dhe do ishte me e llogjishme qe shqiptaret te kishin trojet qe kishin ne kohen e pricipatave arberore ne kohen bizantine

  Ceshtja me arvanitasit eshte komplekse ne fakt pasi arvanitasit nuk jane uniform, jane ne vende te ndyshme,
  ne kohe te ndryshme madje kane edhe ndryshime ne dialektin e tyre. Ka ndryshim me nje nga janina nga ai nga thiva me ate te kavales.
  Sepse ka nga ata qe nuk e pranojne preardhjen e tyre shqiptare dhe thone dhe arvanite dhe alvanite nuk eshte e njejta gje.

 6. #66
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-03-2006
  Postime
  294
  Faleminderit
  15
  35 falenderime n 33 postime

  Pr: Prse Vojsava Tribalda Nna e Sknderbeut ishte me origjin Arbr

  Citim Postuar m par nga Ciarli Lexo Postimin
  ...Nena e Skenderbeut ka qene me origjine Maqedonase, komshije me familjen e Aleksandirt te madh dhe fizionomia e tyre ndryshon qarte nga ajo e shqiptareve vendas qe kane nje fizik qe i ngjan shqopes. Pas luftrave qe Mongolet apo Gjermanet nisen kunder Kroacise dhe Malit te zi dhe pas shkaterrimit te ketyre vendeve shume Maqedonas u zbuan rrugeve dhe familja e tyre u vendos prane centaureve apo shqiptareve te medhenj qe rrojne mes shqopave apo shqiptareve te vegjel.
  po keta maqedonasit cfare jane nuk e morem vesh
  se une per bullgare i njoh

 7. #67
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,113
  Faleminderit
  433
  517 falenderime n 435 postime

  Pr: Prse Vojsava Tribalda Nna e Sknderbeut ishte me origjin Arbr

  Eshte e vertete,ka pasur shum shqiptare qe kane besuar ne ate qe quheshin asaj kohe "idete iluministe" qe me dukej se quhej dika si Pan -Ballkanike( a dika e afert e tille),dhe ishte nje ide e shpikur nga greket,qe ate kohe pati shum sukses edhe ne Shqiperine e Jugut dhe zonat e Maqedonise,sepse premtonin bashkim popujsh,federat shtetesh etj etj. Dhe shume shqiptare i besuan o besonin. Kete teori kishin pak a shume edhe xhonturqit,edhe aty kishte nje mase te madhe intelektualesh shqiptare qe besonin.

 8. #68
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-03-2006
  Postime
  294
  Faleminderit
  15
  35 falenderime n 33 postime

  Pr: Prse Vojsava Tribalda Nna e Sknderbeut ishte me origjin Arbr

  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Eshte e vertete,ka pasur shum shqiptare qe kane besuar ne ate qe quheshin asaj kohe "idete iluministe" qe me dukej se quhej dika si Pan -Ballkanike( a dika e afert e tille),dhe ishte nje ide e shpikur nga greket,qe ate kohe pati shum sukses edhe ne Shqiperine e Jugut dhe zonat e Maqedonise,sepse premtonin bashkim popujsh,federat shtetesh etj etj. Dhe shume shqiptare i besuan o besonin. Kete teori kishin pak a shume edhe xhonturqit,edhe aty kishte nje mase te madhe intelektualesh shqiptare qe besonin.
  Hehe, edhe ne ne, besuam xhonturqet PUSHTUESIT TANE TE DASHUR ne vend qe te luftonim per lirine dhe pavarsine tone, u radhitem kundra interesit tone kombetar.
  edhe nje here po e serbia, bullgaria edhe greqia, nuk pushtuan shqiperine, por cka kishte mbetur nga perandoria otomane, pasi ne nuk figuronim gjekundi.
  kur sot e kesaj dite jo vetem qe ka proturq por shoh qe po shtohen ne shifra alarmante, ca do prisim atehere....

 9. #69
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,113
  Faleminderit
  433
  517 falenderime n 435 postime

  Pr: Prse Vojsava Tribalda Nna e Sknderbeut ishte me origjin Arbr

  Citim Postuar m par nga aimilius Lexo Postimin
  Hehe, edhe ne ne, besuam xhonturqet PUSHTUESIT TANE TE DASHUR ne vend qe te luftonim per lirine dhe pavarsine tone, u radhitem kundra interesit tone kombetar.
  edhe nje here po e serbia, bullgaria edhe greqia, nuk pushtuan shqiperine, por cka kishte mbetur nga perandoria otomane, pasi ne nuk figuronim gjekundi.
  kur sot e kesaj dite jo vetem qe ka proturq por shoh qe po shtohen ne shifra alarmante, ca do prisim atehere....
  Eshte gjysem e vertete ose jane gjysma te vertetash. Sepse,nuk pushtuan vetem kur tokat shqiptare i perkisnin perandorise turke,por pushtuan dhe zaptuan edhe mbas panvarsis te Shqiperise.

  Qe u radhitem me pushtuesit e kundra interesit kombetar edhe kjo nuk eshte plotesisht e vertete. Ka pasur shume raste ku eshte luftuar per interes kombetar. Vet fakti qe Shqiperia u be shtet tregon se dikush,me gjithe ndarjet fetare e veshtirsite e tjera, ka luftuar per ate vend.

  Lidhja e Prizrenit ose Kongresi i Manastirit jane me shume se betejat a lufterat e fituara.

 10. #70
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-03-2006
  Postime
  294
  Faleminderit
  15
  35 falenderime n 33 postime

  Pr: Prse Vojsava Tribalda Nna e Sknderbeut ishte me origjin Arbr

  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Qe u radhitem me pushtuesit e kundra interesit kombetar edhe kjo nuk eshte plotesisht e vertete. Ka pasur shume raste ku eshte luftuar per interes kombetar. Vet fakti qe Shqiperia u be shtet tregon se dikush,me gjithe ndarjet fetare e veshtirsite e tjera, ka luftuar per ate vend.
  Lidhja e Prizrenit ose Kongresi i Manastirit jane me shume se betejat a lufterat e fituara.
  O shoku une nuk them qe nuk kemi bere perpjekje se nga ato perpjekje na u dha e drejta nga superfuqite per tu bere shtet,
  pasi me ligjin e luftes ne ishim humbes dhe nuk na takonte gje. Pse ngrite nje flamur dhe u bere shtet. ashtu vinte ndonje fshehurazi ne
  stamboll ngrinte nje flamur dhe bente shtetin e tij. fati yne qe austrohungaria nga mbeshteti, me pas dhe amerika.
  Normale qe edhe sikur te na kishin copetuar ne do kishim vazhduar luften tone...

  problemi i bashkimit me turkun nuk ishte thjesht fetar, u beme synet aty edhe beme ca lufta per hesap te tyre.
  se luftra per hesap te cdokujt qe do ishte i pari do i benin ne. problemi ishte intelektual dhe mendor, tradite etj

  pasi edhe sikur te mos kishte rene bizanti dhe te mos kishte ekzistuar fare perandoria otomane
  do vinte nje moment ne histori qe do shperbehej bizanti dhe do kishte luftra po aq te pergjakshme kete nuk e ve aspak ne dyshim
  nuk eshte se meqenese evropa ishte kristiane dhe lulezoi paqja. nuk dua tja di per paqen, nuk e kam aty
  e kam per shkaterrimin TOTALITAR i ndergjegjes dhe kultures arberore
  per terrin mjerimin qe otomanizimi/ islamizimi/ orientalizimi solli akoma dhe sot e kesaj dite ketu i kemi
  500 vite nen sundimin turk dhe vec rrenoja dhe germadha, asnje veper objekt kulture nuk ke
  pervec dy xhamive dhe ndonje hamami te shrembet nese i quan dhe ato, hic more hic agje nuk ke ne asnje fushe
  kemi keshtjellat, i kishim para turqise, dhe cdo gje tjeter me vlere qe kemi nuk e kemi perpara atyre

  nuk eshte e rastesishme qe arbereshet e italise i ruajten traditen dhe te greqise e humben
  arbereshet e italise nuk paten probleme me turqit dhe shpeh here me turkoshqiptaret.
  normale kur nje arvanitasi i thone hej ky turkoshqiptari (shqiptari) eshte vellau yt ca do thote ai
  po e kam vella edhe pse vjen me flamur otoman te me there mua dhe krejt familjen.
  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Eshte gjysem e vertete ose jane gjysma te vertetash. Sepse,nuk pushtuan vetem kur tokat shqiptare i perkisnin perandorise turke,por pushtuan dhe zaptuan edhe mbas panvarsis te Shqiperise..
  tani dua te bej avokatin e djallit sa per muhabet, pasi duhet pare nga cdo kendveshtrim. le ta shohim nga kendveshtrimi i tyre
  serbi/greku/bullgari ishte pushtuar nga turku si edhe ne, turku i cili perdorte edhe turkoshqiptare per t'i shtypur, edhi koha qe serbi/greku/bullgariu be i forte dhe e mundi dhe pushtoi.
  tani cndodh? turkoshqiptaret mbeshteten nga fuqite e medha dhe ju japin nje shtet qyl, pasi ne e humben luften dhe ligjin pas lufte e bejne fitimtaret mesa di une.
  ne syte e tyre kjo eshte padrejtesi. paveresisht se vete ata jane kthyer ne pushtues.

  pse serbia malin e zi e la te jete me vete, malazezet nuk kane asnje ndyshim nga serbet, kjo sepse mali i zi ishe i pavarur shume kohe me pare nga turqia, kishte autonomi.
  pse turqia nje dite ashtu i tha mendja pushton qipron dhe sot e kesaj dite e ka lene ne mes si shtet i pavarur, ku asnje nuk e njeh si te tille.
  kjo pasi beri nje nderhyrje ushtarake, fitoi dhe e ka te tijin. dhe ngeci aty muhabeti

 11. #71
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,113
  Faleminderit
  433
  517 falenderime n 435 postime

  Pr: Prse Vojsava Tribalda Nna e Sknderbeut ishte me origjin Arbr

  Problemi me turkun dhe grekun ka qene kryesisht fetar,ishin hoxhallaret dhe prifterinjte ortodoks qe jo vetem parandalonin do ide patriotike,me ane te shkollave,me ane te rolit te tyre qe kishin ne popull,por edhe per rendesine qe keto fe perfaqsonin per Porten e Larte.

  Per Shqiperine feja ka qene problemi kryesor. Mjafton te mendosh qe ne qofte se nje Vali edhe turk mbyllte nje shkolle greke,mbas protestave te kishes greke ai shkarkohej direkt. Po keshtu edhe per shkollat turke. Mjafojme te kujtojme qe kur gjirokastritet shqiptar mysylman kerkonin te fusnin ne shkollat turke gjuhen shqipe,far beri Turqia ? Dergoi direkt nga Turqia nje "hoxh" bektashi,me qe gjirokastritet ishin bektashinj. Aty ku nuk kishte kryengritje qe te dergohej ushtria Turqia dergonte klerikun. Dhe mos flasim per rolin e kishes ortodokse qe ishte pothuajse pararoja e "ushtrise" greke.

  E vertet,qe feja myslymane e disa zonave ne Epirin e Jugut (ne Greqi sot) favorizoi pushtim dhe shtrirjen e grekerve. Fjalen "turko-alvanoi" per te percaktuar shqiptaret grekerit e perdorin dhe sot. Po ashtu dhe malazezet dhe serbet thonin qe shqiptarej jane myslyman dhe si te tille jane turq.
  Serbi,malazest,bullgaret kan luftuar pothuajse me pak se ne me turkun. Pra teritoret qe i kane mare shqiperise kane qene pothuajse ne marveshje me Turqine.

  Si permbledhje mund te perdorim fjalet e Shahin Kolonjes,qe e ka shpeguar gjendjen e asaj kohe me pak fjale :

  "Kombit shqipetar,perve te ligavet e dmevet,s'i ka ardhur nonj e mire nga gjkundi,as prej feve,qe ka nderuar si gune,as nga gjetk ; do pune,te mire te lig,e ka bere vete. Turqia,Greqia kane fituar me fe e me genjeshtra ; Serbia,Mal' i Zi,Bullgaria fituan me kordhet e Rusise ". ("Drita",Sofie 1903.)

 12. #72
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-07-2014
  Postime
  64
  Faleminderit
  11
  8 falenderime n 6 postime

  Pr: Prse Vojsava Tribalda Nna e Sknderbeut ishte me origjin Arbr

  Aemilius, je totalisht i pasakt n gjrat q thua. N qoft se ke pr qllim q t provokosh debat, gjej ndonj mnyr tjetr pr ta br interesant kt forum, jo duke shtrembruar historin ton.
  N qoft se i beson realisht ato q thua, ather hap ndonj libr dhe fillo t lexosh sepse nuk e njeh historin e vendit tnd dhe tim bashk.

 13. #73
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-07-2014
  Postime
  64
  Faleminderit
  11
  8 falenderime n 6 postime

  Pr: Prse Vojsava Tribalda Nna e Sknderbeut ishte me origjin Arbr

  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Problemi me turkun dhe grekun ka qene kryesisht fetar,ishin hoxhallaret dhe prifterinjte ortodoks qe jo vetem parandalonin do ide patriotike,me ane te shkollave,me ane te rolit te tyre qe kishin ne popull,por edhe per rendesine qe keto fe perfaqsonin per Porten e Larte.

  Per Shqiperine feja ka qene problemi kryesor. Mjafton te mendosh qe ne qofte se nje Vali edhe turk mbyllte nje shkolle greke,mbas protestave te kishes greke ai shkarkohej direkt. Po keshtu edhe per shkollat turke. Mjafojme te kujtojme qe kur gjirokastritet shqiptar mysylman kerkonin te fusnin ne shkollat turke gjuhen shqipe,far beri Turqia ? Dergoi direkt nga Turqia nje "hoxh" bektashi,me qe gjirokastritet ishin bektashinj. Aty ku nuk kishte kryengritje qe te dergohej ushtria Turqia dergonte klerikun. Dhe mos flasim per rolin e kishes ortodokse qe ishte pothuajse pararoja e "ushtrise" greke.

  E vertet,qe feja myslymane e disa zonave ne Epirin e Jugut (ne Greqi sot) favorizoi pushtim dhe shtrirjen e grekerve. Fjalen "turko-alvanoi" per te percaktuar shqiptaret grekerit e perdorin dhe sot. Po ashtu dhe malazezet dhe serbet thonin qe shqiptarej jane myslyman dhe si te tille jane turq.
  Serbi,malazest,bullgaret kan luftuar pothuajse me pak se ne me turkun. Pra teritoret qe i kane mare shqiperise kane qene pothuajse ne marveshje me Turqine.

  Si permbledhje mund te perdorim fjalet e Shahin Kolonjes,qe e ka shpeguar gjendjen e asaj kohe me pak fjale :

  "Kombit shqipetar,perve te ligavet e dmevet,s'i ka ardhur nonj e mire nga gjkundi,as prej feve,qe ka nderuar si gune,as nga gjetk ; do pune,te mire te lig,e ka bere vete. Turqia,Greqia kane fituar me fe e me genjeshtra ; Serbia,Mal' i Zi,Bullgaria fituan me kordhet e Rusise ". ("Drita",Sofie 1903.)
  Dakord jam me kto q thua ti Serafim por duhet t kesh parasysh q nuk ishin kto arsyet kryesore. Kur flasim pr ngjarje dhe periudha historike, analizohen fillimisht faktort q ndikojn. Dhe faktort ndahen n t brendshm dhe t jashtm apo n lokal, rajonal dhe ndrkombtar. Kto pun u vendosn nga Fuqit e Mdha. Ne jemi nj popull q nuk i prkasim ndonj prej familjeve t mdha t kombeve n Europe, pra nuk kemi Nnn Rusi nga mbrapa si serbt. Ne jemi nj komb pa nj aleat strategjik. Ne kemi pasur gjat historis aleat taktik dhe kjo na ka garantuar mbijetesn n shekullin e fundit. Prifti dhe hoxha bnin kakrdhi sepse i toleronin t mdhenjt, ata i vendosin kto pun.

 14. #74
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,113
  Faleminderit
  433
  517 falenderime n 435 postime

  Pr: Prse Vojsava Tribalda Nna e Sknderbeut ishte me origjin Arbr

  Citim Postuar m par nga King Bardhyl Lexo Postimin
  Dakord jam me kto q thua ti Serafim por duhet t kesh parasysh q nuk ishin kto arsyet kryesore. Kur flasim pr ngjarje dhe periudha historike, analizohen fillimisht faktort q ndikojn. Dhe faktort ndahen n t brendshm dhe t jashtm apo n lokal, rajonal dhe ndrkombtar. Kto pun u vendosn nga Fuqit e Mdha. Ne jemi nj popull q nuk i prkasim ndonj prej familjeve t mdha t kombeve n Europe, pra nuk kemi Nnn Rusi nga mbrapa si serbt. Ne jemi nj komb pa nj aleat strategjik. Ne kemi pasur gjat historis aleat taktik dhe kjo na ka garantuar mbijetesn n shekullin e fundit. Prifti dhe hoxha bnin kakrdhi sepse i toleronin t mdhenjt, ata i vendosin kto pun.

  Te gjitha jane te verteta,por nuk ka aleat te perhershem. Qe do te thote qe shprehjet "aleat strategjik" dhe "aleate taktik" jane pa kuptim. Ka vetem aleat te "perkohshem interesash" dhe jane aleati ekonomik dhe aleati ideologjik. Po ti hyme ne brendsi faktorit te huaj,do shikojme se do fuqi e huaj kishte politiken e saj qe nuk perputhet asnjehere me rivalen e saj. Pra Rusia kishte interes tjeter ne Ballkan,Austrohungaria,Anglia,Turqia e me radhe.

  Ndersa faktori i brendshem ka qene vetem nje; perarja, midis shqiptareve,qe ne syte e faktoreve te huaj e benin nje komb-shtet si nje "krijese artificiale ",pa kufij gjeografik dhe etnografik.

  Faktori i jashtem varej pak nga "prifti e hoxha",por faktori i brendshem ishte pothuajse i priftit dhe i hoxhes.

 15. #75
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-03-2006
  Postime
  294
  Faleminderit
  15
  35 falenderime n 33 postime

  Pr: Prse Vojsava Tribalda Nna e Sknderbeut ishte me origjin Arbr

  Citim Postuar m par nga King Bardhyl Lexo Postimin
  Aemilius, je totalisht i pasakt n gjrat q thua. N qoft se ke pr qllim q t provokosh debat, gjej ndonj mnyr tjetr pr ta br interesant kt forum, jo duke shtrembruar historin ton. N qoft se i beson realisht ato q thua, ather hap ndonj libr dhe fillo t lexosh sepse nuk e njeh historin e vendit tnd dhe tim bashk.
  Nuk kam thene ndonjegje te pasakte,ne thjesht po rrahim mendime. Une nuk kam thene ndonjehere se idete patriotike nuk jane parandaluar nga imamet, priferinjte greke dhe hoxhallaret.
  pasi edhe kishat ne vetvete dhe ne brendesi te tyre kane rivalitet, dhe jo me kur del Fan Noli me shoke qe duan te ndahen perfundimisht.
  nje pjese e mire e mesuesve dhe prifterinjeve patriote ortodokse shqiptare jane vrare nga pala greke, ska ketu ndonje gje qe se dime.

  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Problemi me turkun dhe grekun ka qene kryesisht fetar,ishin hoxhallaret dhe prifterinjte ortodoks qe jo vetem parandalonin do ide patriotike,me ane te shkollave,me ane te rolit te tyre qe kishin ne popull,por edhe per rendesine qe keto fe perfaqsonin per Porten e Larte.
  po jam shume dakort, problemi eshte fetar pasi morem fene e pushtuesit, hoxhen automatikisht po e quajme armik, prifti "teknikisht" luftonte hoxhen, dhe me ate rast nje rruge e dy pune.

  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Per Shqiperine feja ka qene problemi kryesor. Mjafton te mendosh qe ne qofte se nje Vali edhe turk mbyllte nje shkolle greke,mbas protestave te kishes greke ai shkarkohej direkt. Po keshtu edhe per shkollat turke. Mjafojme te kujtojme qe kur gjirokastritet shqiptar mysylman kerkonin te fusnin ne shkollat turke gjuhen shqipe,far beri Turqia ? Dergoi direkt nga Turqia nje "hoxh" bektashi,me qe gjirokastritet ishin bektashinj. Aty ku nuk kishte kryengritje qe te dergohej ushtria Turqia dergonte klerikun.
  edhe njehere jemi shume dakort

  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Dhe mos flasim per rolin e kishes ortodokse qe ishte pothuajse pararoja e "ushtrise" greke.
  une nuk e kam problemin e shkollave qe mesonin greqisht, problemin e kam me moslejimin e shqipes. pasi me mire greqishtja se turqishtja
  fundja greqishtja eshte gjuhe kulture, nje nga gjuhet me te rendesishme ne bote, aq me teper ne shume shkolla te tilla behej edhe gjuhe shqip, qofte edhe fshehurazi

  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  E vertet,qe feja myslymane e disa zonave ne Epirin e Jugut (ne Greqi sot) favorizoi pushtim dhe shtrirjen e grekerve. Fjalen "turko-alvanoi" per te percaktuar shqiptaret grekerit e perdorin dhe sot. Po ashtu dhe malazezet dhe serbet thonin qe shqiptarej jane myslyman dhe si te tille jane turq.
  Ajo turkalvonos qendron se mesa duket greket mund ta kene perdorur per te bere dallimin(apo dhe percajen) midis shqipatereve.
  por dhe ne duhet ta pranojme se midis nesh therriteshim turq dhe kaurre. derisa rilindja e ndryshoi kete

  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Serbi,malazest,bullgaret kan luftuar pothuajse me pak se ne me turkun. Pra teritoret qe i kane mare shqiperise kane qene pothuajse ne marveshje me Turqine.
  Si permbledhje mund te perdorim fjalet e Shahin Kolonjes,qe e ka shpeguar gjendjen e asaj kohe me pak fjale :
  "Kombit shqipetar,perve te ligavet e dmevet,s'i ka ardhur nonj e mire nga gjkundi,as prej feve,qe ka nderuar si gune,as nga gjetk ; do pune,te mire te lig,e ka bere vete. Turqia,Greqia kane fituar me fe e me genjeshtra ; Serbia,Mal' i Zi,Bullgaria fituan me kordhet e Rusise ". ("Drita",Sofie 1903.)
  i ka thene ky skam ca te them une

 16. Anetart m posht kan falenderuar aimilius pr postimin:

  SERAFIM DILO (26-02-2018)

 17. #76
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,113
  Faleminderit
  433
  517 falenderime n 435 postime

  Pr: Prse Vojsava Tribalda Nna e Sknderbeut ishte me origjin Arbr

  Historia e Shqiperise ose ajo qe quhet e Rilindjes eshte e thjeshte ka vetem dy aspekte kryesore;gjuhen dhe fene.

  Arite bere gjuhen krijove kombin,arite te vendosesh fetaret ne sherbim te popullit krijove kombin. Ketu eshte e gjithe historia e Shqiperise. Kalon vetem midis gjuhes dhe fese. Edhe vet emrat me te rendesishem te kombit,te pakten nga ana letrare qe i perket dhe gjuhes jane fetar. Naimi-bektashi.Fishta,Mjeda-katolik,Noli ortodoks.
  Keta e krijuan kombin. Ne mos e krijuan te pakten e mbajten si komb sepse kombin e mban kultura.

  Dhe mjafton te shikosh shtypin e kohes,dhe ke mitingje e shkrime pa fund.

  -Andej-ketej "Kora. Kore 16 mars 1910.
  Lajme mbi doreheqjen e Valiut te Kosoves,Mas'har beu,n shenje protestse kunder alfabetit latin.
  Mbi heqjen nga puna te drejtorit te Idadies ne Shkup pse dha leje te mesohet shqipja me shkronja latine.
  Mbi mitingjet ne Berat e Permet ne mbrojtje te shkronjave shipe.
  (Shkrue me alf.e "Stambollit).

  -ami Tomor : Alfabeti i ri-Dielli,Boston 1910.

  Leter nga Filati,mbi deshtimin e perpjekjeve te disa oficereve xhonturq per te pera shqiptaret tue shpernda falas abetare shqip me shkronja arabe.


  Dy Pendonjes edhe kritika e nje zgjebaraku. Lidhja orthodhokse.Kore 1910.
  1) Njoftohet se Arif Hiqmeti i cili hapi per here te pare eshtjen e shkronjave arabe,ne nje artikull te botuem ne gazeten turke "Sada i Milet" ka deklarue se asht pendue dhe heq dore nga kjo rruge,tue zotue se do perkrahi shkronjat shqipe.
  2) Kristo Vasili kryetar i shoqnise "Elinizmos",botoi nje leter ne gaeten greke "Neollogos" tue u deklarue ne favor te shkronjave latine per gjuhen shqipe dhe kunder shkronjave greke.
  (shkrue me alf e Stambollit)

  -Bashkimi.Shkoder 1910...
  Mbi nje miting nga krahina e Konices ministrit turk kunder shkronjave arabe.
  Mbi braktisjen e shkolles nga nxansit e Mejtepit Ruhdije te Kores ne shenje proteste kunder vendimit te drejtorise per futjen e shkronjave arabe ne mesimin e shqipes. ..

  "Lirija". Selanik.1910...

  Njoftim per mitingun e Shkupit pro shkronjave turke.

  -Nga Monastiri- Flamuri,Boston 1910.
  Leter mbi nje miting te mbajtun ne xhamine "Izaqie" te Manastirit,ne te cilin Niazi beu foli se shqiptaret duhet te shkruejne me shkronja arabe.

  -Epidhamos (Pseudonim)-Shiptari,pera ..(Turqi) 1910

  Autori shkruhen kunderartikullit te botuem ne gazeten greke Nea Imera te Triestes,nenshkrue nga "Labovitis",ne te cilin kerkohet qe gjuha shqipe te shkruhet me shkronja greke....
  (Palok Daka 1965)

 18. Anetart m posht kan falenderuar SERAFIM DILO pr postimin:

  aimilius (26-02-2018)

 19. #77
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-03-2006
  Postime
  294
  Faleminderit
  15
  35 falenderime n 33 postime

  Pr: Prse Vojsava Tribalda Nna e Sknderbeut ishte me origjin Arbr

  I couldn't agree more (excuse my french)
  pune e paqme, bravo

 20. #78
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2010
  Postime
  732
  Faleminderit
  1
  53 falenderime n 39 postime

  Pr: Prse Vojsava Tribalda Nna e Sknderbeut ishte me origjin Arbr

  Sigurisht jam ne gjendje te pergjigjem: fliste shqip apo arberisht. Pse? Sepse e jema ishte Maria Muzaka.

 21. #79
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-07-2014
  Postime
  64
  Faleminderit
  11
  8 falenderime n 6 postime

  Pr: Prse Vojsava Tribalda Nna e Sknderbeut ishte me origjin Arbr

  Citim Postuar m par nga aimilius Lexo Postimin
  Nuk kam thene ndonjegje te pasakte,ne thjesht po rrahim mendime.
  Problemi sht se ti e para nuk prqendrohesh n nj shtje por hap shum tema njhersh, t cilat n shum raste nuk mund t shpjegohen n nj postim t vetm por duan nga nj thread m vete.
  E dyta, ti prdor argumenta t cilt jan klasike t propagands antishqiptare t fqinjve tan.
  Dhe treta, nuk kam qllim q t fyej por realisht nuk e njeh historin.
  Tani, opsionet jan dy:
  1) Un duhet t shkruaj nj postim t gjat kilometrik dhe t shpjegoj pse je gabim dhe ti t hidhesh dhe t hapsh pr diskutim nja dhjet tema t tjera n nj postim t vetm duke injoruar apo "harruar" gjithka q un kam shpjeguar.
  2) Un nuk kam pse humbas kohn time q t shpjegoj ty se je gabim, por je ti q duhet t provosh se ke t drejt n ato q thua.
  Ksaj radhe po preferoj opsionin e dyt.
  Ti thua:
  Hehe, edhe ne ne, besuam xhonturqet PUSHTUESIT TANE TE DASHUR ne vend qe te luftonim per lirine dhe pavarsine tone, u radhitem kundra interesit tone kombetar.
  edhe nje here po e serbia, bullgaria edhe greqia, nuk pushtuan shqiperine, por cka kishte mbetur nga perandoria otomane, pasi ne nuk figuronim gjekundi.
  kur sot e kesaj dite jo vetem qe ka proturq por shoh qe po shtohen ne shifra alarmante, ca do prisim atehere....
  Ti trajton tre shtje.
  E para se si shqiptart kishin rn n dashuri me turqit dhe luftuan kundr interesit kombtar.
  E dyta, q fqinjt pushtuan perandorin dhe jo Shqiprin.
  Dhe e treta, q sot, sipas disa shifrave alarmante q di ti, ekziston nj numr i madh proturqish n Shqipri.
  Pra, si thon anglezt, the burden of prove is yours.

Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •